با ما همراه باشید

سبک زندگی

کاکل ذرت یا Corn silk چیست

منتشر شده

در

کاکل ذرت چیست؟ کاکل ذرت نخ‌های بلند و ابریشمی است که روی چوب‌های مرکزی ذرت رشد می‌کند. کاکل ذرت به انگلیسی Corn silk است.

اگرچه غالباً هنگام تهیه ذرت برای خوردن این رشته‌ها دور انداخته می‌شود، اما ممکن است چندین کاربرد دارویی داشته‌ باشد.

به‌عنوان یک درمان گیاهی، از کاکل ذرت قرن‌ها در طب سنتی چینی و بومی آمریکا استفاده‌شده است. امروزه هنوز هم در بسیاری از کشورها از جمله ایران، چین، فرانسه، ترکیه و ایالات‌متحده مورد استفاده قرار می‌گیرد. خواص کاکل ذرت در طب سنتی مدت زمان زیادی است که شناخته شده است.

فواید دارویی کاکل ذرت

در این مقاله در سایت سلامتی لایف یار همه چیزهایی که باید در مورد کاکل ذرت بدانید از جمله کاربردهای آن، مزایا و مقدار آن توضیح داده‌می‌شود

 

کاکل ذرت چیست و چگونه از آن استفاده می‌شود؟

کاکل ذرت رشته‌های طولانی و نخ مانند از مواد گیاهی است که در زیر پوسته تازه ذرت رشد می‌کند.

این الیاف براق و نازک به گرده‌افشانی و رشد ذرت کمک می‌کنند، اما در روش‌های سنتی داروهای گیاهی نیز مورد استفاده قرار می‌گیرند و حاوی انواع مختلفی از ترکیبات گیاهی است که ممکن است مسئول اثرات مختلفی برای سلامتی باشد.

در طب سنتی چینی و بومی آمریکا، از آن برای معالجه انواع بیماری‌ها، از جمله مشکلات پروستات، مالاریا، عفونت‌های ادراری (UTI) و بیماری‌های قلبی استفاده می‌شود. تحقیقات اخیر نشان‌می‌دهد که کاکل ذرت همچنین ممکن است به کاهش فشار خون، کلسترول، قند خون و التهاب کمک کند

این ماده ممکن است به‌صورت تازه استفاده شود اما اغلب قبل از مصرف به‌عنوان چای، دمنوش کلاله ذرت یا عصاره خشک می‌شود. همچنین ممکن است به‌عنوان قرص نیز مصرف شود.

مزایای بالقوه کاکل ذرت

اگرچه کاکل ذرت به‌طور معمول در داروهای گیاهی مورد استفاده قرار می‌گیرد، اما مطالعات روی آن محدود است. با این حال، تحقیقات اولیه نشان‌می‌دهد که ممکن است فوائد کاکل ذرت برای سلامتی وجود داشته‌باشد، به‌خصوص برای انواع خاصی از شرایط التهابی مانند بیماری‌های قلبی و دیابت.

 

آنتی‌اکسیدان‌ها را فراهم می‌کند

آنتی‌اکسیدان‌ها ترکیبات گیاهی هستند که از سلول‌های بدن شما در برابر آسیب رادیکال آزاد و استرس اکسیداتیو محافظت می‌کنند. استرس اکسیداتیو یکی از مهم‌ترین دلائل تعدادی از بیماری‌های مزمن، از جمله دیابت، بیماری قلبی، سرطان و التهاب است.

کاکل ذرت یک منبع طبیعی غنی از آنتی‌اکسیدان‌های فلاونوئید است. مطالعات آزمایشگاهی و حیوانی نشان‌می‌دهد که فلاونوئیدهای کاکل ذرت باعث کاهش استرس اکسیداتیو و محافظت در برابر آسیب رادیکال آزاد می‌شوند. این ترکیبات ممکن است مسئول بسیاری از خواص کاکل ذرت باشد.

 

خاصیت ضد التهابی دارد

التهاب بخشی از پاسخ ایمنی طبیعی بدن شما است. با این حال، التهاب بیش از حد با انواع بیماری‌ها، از جمله بیماری قلبی و دیابت مرتبط است.

مطالعات آزمایشگاهی و حیوانی نشان داده است که عصاره کاکل ذرت ممکن است با سرکوب فعالیت دو ترکیب التهابی عمده التهاب را کاهش دهد.

این فیبر گیاهی رشته‌ای همچنین حاوی منیزیم است که به تنظیم پاسخ التهابی بدن شما کمک می‌کند. گفته‌می‌شود که تحقیقات انسانی در این باره مورد نیاز است.

 

ممکن است قند خون را مدیریت کند

برخی تحقیقات نشان‌می‌دهد که این فیبر گیاهی ممکن است قند خون را کاهش داده و به مدیریت علائم دیابت کمک کند. یک مطالعه در حیوانات خاطرنشان‌کرد که موش‌های دیابتی با توجه به فلاونوئیدهای کاکل ذرت، قند خون را در مقایسه با یک گروه کنترل به‌طور قابل‌توجهی کاهش داده‌اند.

یک مطالعه آزمایشگاهی اخیر نیز همچنین نشان داد که آنتی‌اکسیدان‌های موجود در این محصول ذرت ممکن است به جلوگیری از بیماری کلیه دیابتی کمک کند. اگرچه این نتایج امیدوار کننده است، اما مطالعات انسانی مورد نیاز است.

کاکل ذرت و کاهش قند خون

ممکن است فشار خون را کاهش دهد

این فیبر گیاهی ممکن است یک درمان مؤثر برای فشار خون بالا باشد. اول، کاکل ذرت دفع مایعات اضافی از بدن شما را تحریک می‌کند. به همین ترتیب، این امر می‌تواند یک جایگزین طبیعی برای دیورتیک های تجویز شده باشد، که اغلب برای کاهش فشار خون استفاده می‌شود.

علاوه بر این، یک مطالعه جدید در موش‌ها کشف کرد که عصاره کاکل ذرت با مهار فعالیت آنزیم تبدیل‌کننده آنژیوتانسین (ACE) فشار خون را به‌طور قابل‌توجهی کاهش می‌دهد.

در یک مطالعه ۸ هفته‌ای به ۴۰ نفر مبتلا به فشار خون بالا مقادیر افزایش‌یابنده ای از این مکمل داده شد تا اینکه به دوز ۲۶۰ میلی‌گرم در کیلوگرم رسیدند.

فشار خون آن‌ها در مقایسه با گروه کنترل به‌طور قابل‌توجهی کاهش‌یافته بود، در حالی که با بالاترین دوز بیشترین کاهش را تجربه کردند. با این وجود تحقیقات انسانی بیشتری لازم است.

 

ممکن است کلسترول را کاهش دهد

کاکل ذرت همچنین ممکن است کلسترول را پایین بیاورد. یک مطالعه حیوانی نشان داد موش‌هایی که عصاره کاکل ذرت را دریافت می‌کنند، کاهش قابل‌توجهی در کلسترول کل و LDL (بد) در کنار افزایش کلسترول HDL (خوب) را تجربه کردند.

در یک مطالعه دیگر در موش‌هایی که از رژیم‌غذایی پرچرب تغذیه می‌شوند، آنهایی که کاکل ذرت را دریافت می‌کردند، کلسترول کل آن‌ها به‌طور قابل‌توجهی پایین‌تر از آنهایی بود که این مکمل را دریافت نکردند. با این وجود، تحقیقات انسانی مورد نیاز است.

 

مقدار مصرف کاکل ذرت

از آنجا که تحقیقات انسانی در مورد مصرف این فیبر گیاهی محدود است، توصیه‌های رسمی در مورد مقدار مصرف تعیین نشده است. عوامل مختلفی می‌توانند بر واکنش بدن شما نسبت به این مکمل تأثیر بگذارد، از جمله سن، وضعیت سلامت و سابقه پزشکی شما.

بیشتر تحقیقات موجود نشان‌می‌دهد که ان فیبر گیاهی غیر سمی است و دوزهای روزانه به‌اندازه ۱۰ گرم در هر کیلوگرم احتمالاً برای اکثر افراد بی‌خطر است.

گفته‌می‌شود که بیشتر موارد توصیه‌شده برای مکمل‌های کاکل ذرت دوزهای قابل‌توجهی کمتر از ۴۰۰ تا ۴۵۰ میلی‌گرم و ۲-۳ بار در روز است.

توصیه می‌شود با دوز کم‌مصرف را شروع کنید تا اطمینان حاصل شود که بدن شما به طرز مطلوبی پاسخ می‌دهد، سپس در صورت لزوم آن را به‌تدریج افزایش دهید. اگر در مورد دوز مناسب مطمئن نیستید، با پزشک خود مشورت کنید.

 

عوارض جانبی کاکل ذرت و اقدامات احتیاطی

در حالی که عوارض جانبی بسیار کمی گزارش‌شده است، اما ممکن است این فیبر گیاهی برای همه بی‌خطر نباشد. اگر واکنش آلرژیک نسبت به محصولات ذرت یا خود ذرت را تجربه کرده‌اید، باید از مصرف کاکل ذرت خودداری کنید.

علاوه بر این، در صورت مصرف هر یک از داروهای زیر، مصرف کاکل ذرت توصیه نمی‌شود:

* داروهای مدر یا ادرارآور

* داروهای فشار خون

* داروهای دیابت

* داروهای ضد التهابی

* رقیق‌کننده‌های خون

از این گذشته، اگر مکمل‌های پتاسیم مصرف می‌کنید یا به‌دلیل سطح پتاسیم کم تحت درمان قرار گرفتید، باید از مصرف کاکل ذرت خودداری کنید، زیرا ممکن است کاکل ذرت باعث افزایش دفع این ماده معدنی شود. علاوه بر این، مهم است که کیفیت مکمل خریداری‌شده را در نظر بگیرید.

اگر یک داروی گیاهی بر پایه این رشته های ابریشم مانند ذرت را خریداری می‌کنید، حتماً لیست مواد تشکیل‌دهنده را روی برچسب بررسی کنید، زیرا گاهی‌اوقات گیاهان دیگری هم اضافه می‌شوند.

اگر مطمئن نیستید که این فیبر گیاهی یک مکمل مناسب برای شما است، با پزشک خود مشورت کنید.

 

سخن پایانی سایت سلامتی لایف یار

کاکل ذرت یک فیبر ذرت طبیعی است که در طب سنتی چینی و بومی آمریکا مورد استفاده قرار می‌گیرد. تحقیقات در این باره محدود است، اما برخی از مطالعات نشان‌می‌دهد که ممکن است التهاب، قند خون و فشار خون را کاهش دهد.

در حالی که احتمالاً کاکل ذرت برای اکثر افراد بی‌خطر است، اما شما باید قبل از مصرف آن با پزشک خود مشورت کنید و تمام جوانب احتیاطی را رعایت نمایید.

لایف یار (Lifeyar)، یار زندگی شما

ادامه مطلب
تبلیغات
برای افزودن دیدگاه کلیک کنید

یک پاسخ بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

سبک زندگی

نوشیدن آب قبل از خواب، خوب یا بد؟

منتشر شده

در

توسط

مانند بسیاری از ما، احتمالاً شما نوشیدن آب را هر شب قبل از خواب انجام می دهید تا بتوانید از تشنگی صبحگاهی یا نیمه‌شب جلوگیری کنید. خوب یا بد، بسیاری از افراد هر شب یک لیوان بزرگ و پر از آب را می نوشند.

اما مزایای (و اشکالات احتمالی) نوشین آب درست قبل از خواب چیست؟ در حالی‌که نوشیدن آب در طول روز به‌دلایل زیادی مهم است، اما همچنین روش‌هایی برای مصرف آب در زمان مناسب برای شما وجود دارد.

یکی از متخصصان اختلال خواب به‌نام جسیکا و نسل توضیح می‌دهد که چرا باید مواظب باشید که قبل از خواب چه مقدار آب بنوشید.

او می‌گوید به‌طور کلی، ما توصیه نمی‌کنیم قبل از خواب مقدار زیادی آب بنوشید، اما نوشیدن آب به مقدار کم خوب است.

 

چه زمانی بهترین زمان برای توقف نوشیدن آب است؟

اغلب توصیه می‌شود که شما باید دو ساعت قبل از خواب نوشیدن آب را متوقف کنید. به این‌ترتیب، شما بدن خود را با مایعات اضافی که ممکن است باعث بیدار شدن ناخواسته در نیمه‌های شب و رفتن به توالت شود پر نمی‌کنید.

اگر قبل از به رختخواب رفتن نیاز به نوشیدن آب نیاز دارید – خواه به این دلیل است که در دهان خود احساس خشکی کرده یا باید داروهای شبانه مصرف کنید – کمی هنوز خوب است.

به‌عنوان یک قاعده کلی در صورت لزوم، در دو ساعت قبل از خواب کمتر از یک لیوان آب بنوشید و نوشیدنی‌هایی با حجم کم را مصرف کنید.

سعی کنید در طی دو ساعت قبل از سر گذاشتن بر بالش، از مصرف مایعات مانند آب و چای خودداری کنید.

 

چرا باید درست قبل از خواب نوشیدن آب را متوقف کنید؟

در حالی‌که حفظ آب بدن مهم است، اما کسب یک استراحت خوب در شب هم بسیار مهم است. در صورتی که شما درست قبل از خواب یک لیوان بزرگ از آب بنوشید، به‌احتمال بسیار زیادی در نیمه‌های شب برای رفتن به دستشویی و ادرار کردن بیدار خواهید شد که این‌کار ممکن است در داشتن یک خواب عمیق برای شما اختلال ایجاد کند.

اگر خواب شما به‌طور مداوم شب بعد از شب قطع شود، حتی می‌تواند منجر به کمبود خواب شود و کیفیت خواب شما را بدتر کند.

سیستم‌ایمنی بدن شما پس از تجربه هر نوع محرومیت از خواب ممکن است نتواند به‌اندازه مؤثر عمل کند.

در حالی‌که بلند شدن برای رفتن به دستشویی و ادرار کردن در شب گاهی‌اوقات به‌سلامتی شما آسیب نمی‌رساند، اما مهم است که توجه داشته‌باشید وقفه‌های مداوم در که اختلال خواب را می‌تواند سبب شود، ممکن است منجر به مشکلات مختلفی شود. از این گذشته، خواب با همه‌چیز از سیستم‌ایمنی بدن گرفته تا سلامت ارتباط دارد. نشان داده‌شده که محرومیت شدید از خواب با موارد زیر پیوند دارد:

* از دست دادن حافظه

* عفونت‌ها

* فشار خون بالا

* سطح کلسترول بالا

* افزایش وزن

* سرطان

همچنین مهم است که بدانید آیا مبتلا به یک بیماری هستید که ممکن است باعث ایجاد تکرر ادرار شود یا خیر. در این صورت، ممکن است لازم باشد که حتی قبل از خواب، نوشیدن آب خود را کاهش دهید. یک مطالعه نشان داد که حتی نوشیدن آب یک ساعت قبل از خواب برای افرادی که شب‌ادراری را تجربه می‌کنند کافی نبوده و باید مدت زمانی بیشتر از یک ساعت قبل از خواب نوشیدن آب را متوقف کنند.

 

آیا فواید نوشیدن آب قبل از خواب وجود دارد؟

در مقادیر متوسط، نوشیدن آب در عصر هنوز هم می‌تواند مفید باشد. آب یک ماده مغذی اساسی است که بدن شما را هیدراته می‌کند، مفاصل را روان‌سازی کرده و مواد زائد را تجزیه می‌کند و خیلی موارد دیگر.

فقط موضوع اصلی تعادل در مصرف آب است و اینکه درست قبل از خواب مقادیر زیادی آب ننوشید. شما نمی‌خواهید وقتی احساس خشکی دهان و تشنگی می‌کنید به رختخواب بروید، اما شما همچنین نمی‌خواهید یک لیوان کامل و بزرگ از آب را بنوشید.

در اینجا برخی از مزایای هیدراته ماندن یا داشتن آب در بدن به میزان کافی قبل از خواب آورده شده‌است:

* بدن شما را پاک میکند. هیدراته ماندن در طول روز و عصر می‌تواند به تجزیه مواد زائد در بدن شما و آزاد کردن سموم از طریق عرق کمک کند.

* به تنظیم دمای بدن کمک میکند. اگر در یک محیط گرم قرار دارید یا به‌طور خاص احساس گرما می‌کنید، خنک کردن بدن با کمی آب می‌تواند قبل از خواب مفید باشد.

 

بنابراین، چه زمانی باید آب بنوشید؟

اگر یک‌چیز وجود داشته‌باشد که ما از آن به‌طور مطمئن آگاهی داشته‌باشیم، این است که شما باید در طول روز به‌طور مداوم آب بنوشید، اما این موضوع به‌معنای نوشیدن مقادیر زیادی آب در یک وعده نیست – به‌خصوص قبل از خواب.

در مقابل، شما باید تعادل مصرف مایعات را در طول روز حفظ کنید:

*    نوشیدن آب با هر وعده غذایی.

*    بعد از ورزش.

*    نوشیدن آب اضافی توسط خوردن میوه و سبزیجات.

زمان مشخصی از روز وجود ندارد که لزوماً بهینه باشد تا به شما توصیه شود حتماً در آن زمان‌ها آب بنوشید. شما در طول روز می‌توانید به‌دفعات آب بنوشید.

اگر شب‌ها تکرر ادرار را تجربه می‌کنید، حتماً با پزشک خود در مورد نوشیدن آب قبل از خواب یا آب خوردن در طول روز صحبت کنید.

لایف یار (Lifeyar)، یار زندگی شما

ادامه مطلب

سبک زندگی

فواید کلم

منتشر شده

در

توسط

فواید کلم بسیار زیاد است، هر چند که ممکن است جزء جذاب‌ترین سبزیجات نباشد، اما پر از خصوصیات خوب غذایی است که می‌تواند شما را قوی و سالم نگه دارد. با توجه به فواید کلم در تقویت سیستم‌ایمنی بدن شما تا بهبود هضم و گوارش شما (البته گاهی‌اوقات با نتایج مشکل‌آفرین)، کلم و فواید سلامتی آن مستحق داشتن مکانی در جدول غذایی شما هستند.

این سبزیجات سبز برگ‌دار در طیف وسیعی از رنگ‌ها، شکل‌ها و اندازه‌هایی که می‌توانید برای سوپ ها، سالادها، ساندویچ‌ها و موارد دیگر استفاده‌کنید ارائه می‌شوند. آن را به‌صورت خام یا تفت‌داده شده بخورید تا بیشترین فایده را کسب کنید. فواید کلم بسیار زیاد است.

 

۸ دلیل که کلم برای سلامتی شما مفید است

بسیاری از افراد کلم را به‌خاطر فیبر، ویتامین‌ها و مواد معدنی آن می‌شناسند. یک فنجان کلم سبز خرد شده و خام فقط ۲۲ کالری دارد و در عین حال موارد زیر را برای شما به ارمغان می‌آورد:

*   ۵۴ ٪ از ارزش روزانه توصیه‌شده برای ویتامین C

*   ۸۵ ٪ از ارزش روزانه توصیه‌شده برای ویتامین K.

* بیش از ۲ گرم فیبر.

* ۱ گرم پروتئین.

کلم همچنین یک غذای غنی از پتاسیم است که می‌تواند به کاهش فشار خون بالا کمک کند. هرچه بیشتر در مورد کلم بیاموزیم، بیشتر به‌دنبال مصرف آن خواهیم بود.

تحقیقات نشان‌می‌دهد که به‌طور کلی، سبزیجات سبز برگ برای شما مفید هستند، اما ما به مطالعات بیشتری نیاز داریم تا بفهمیم چگونه کلم به‌طور خاص بر بدن شما تأثیر می‌گذارد. بسیاری از مردم معتقدند که ارزش غذایی کلم به این معنی است که می‌تواند هر یک از مزایای زیر را داشته‌باشد.

 1. با التهاب مبارزه می‌کند

برخی از مزایای سلامتی کلم ناشی از آنتوسیانین ها است که به‌طور طبیعی با آنتی‌اکسیدان‌ها همراه هستند. آنتوسیانین ها نه‌تنها به میوه‌های شما (مانند بلوبری) و سبزیجات رنگ می‌دهند، بلکه ممکن است التهاب را نیز کاهش دهند.

التهاب مزمن (تورم طولانی مدت) با بیماری‌های قلبی، سرطان، آرتریت روماتوئید و بسیاری از بیماری‌های دیگر همراه است. در مطالعات حیوانی نشان داده‌شده‌است که آنتوسیانین ها به کنترل التهاب کمک می‌کنند.

ما به تحقیقات بیشتری احتیاج داریم، اما یک مطالعه کوچک انسانی نشان داد که افرادی که سبزیجات بیشتری می‌خورند، نسبت به کسانی‌که مصرف کمتری دارند میزان التهاب بسیار کمتری را تجربه می‌کنند.

 

 1. شما را قوی نگه‌می‌دارد

ویتامین C که همچنین به‌عنوان اسید اسکوربیک شناخته می‌شود، کارهای زیادی را برای بدن شما انجام می‌دهد. ویتامین C به ساخت کلاژن کمک می‌کند و سیستم‌ایمنی بدن شما را تقویت می‌کند. همچنین به بدن شما کمک می‌کند تا آهن را از غذاهای گیاهی جذب کند. به همین دلیل فواید کلم بروکلی در بدنسازی می تواند مورد توجه باشد.

 

 1. هضم و گوارش را بهبود می‌بخشد

این گیاه فیتوسترول ها (استرول های گیاهی) و فیبر نامحلول است، می‌تواند به سلامت سیستم هضم و گوارش شما کمک کرده و حرکات منظم روده‌ها حفظ نماید. این گیاه باکتری‌های خوب موجود در روده شما را که از سیستم‌ایمنی بدن شما محافظت می‌کند و مواد مغذی ضروری را تولید می‌کند تقویت می‌کند.

کلم می‌تواند به شما در حفظ یک سیستم گوارش سالم کمک کند و همچنین می‌تواند به پشتیبانی از کاهش وزن ایمن و سالم کمک کند.

فیبر یک کربوهیدرات غیر قابل‌هضم یا جذب است، بنابراین کلم این فیبرها را به وعده‌های غذایی شما اضافه می‌کند و کاری می‌کند تا در شکم شما فضایی را اشغال کند تا در نتیجه بدون اینکه کربوهیدرات های اضافی را جذب کنید، سریع‌تر و برای مدتی طولانی‌تر احساس سیری کنید.

 

 1. از قلب شما محافظت می‌کند

آنتوسیانین های موجود در کلم به مواردی بیش از التهاب کمک می‌کنند. تحقیقات نشان‌می‌دهد که آنها با کاهش خطر ابتلا به بیماری قلبی، به مزایای سلامتی کلم می‌افزایند. دانشمندان ۳۶ نوع مختلف آنتوسیانین را در کلم پیدا کرده‌اند که می‌تواند کلم را به گزینه‌ای عالی برای سلامت قلبی عروقی تبدیل کند.

 

 1. فشار خون شما را کاهش می‌دهد

پتاسیم یک ماده معدنی و الکترولیت است که به بدن شما کمک می‌کند تا فشار خون را کنترل کند. یک فنجان کلم قرمز می‌تواند مقدار سالمی از پتاسیم را ارائه دهد – به‌اندازه ۶ ٪ از ارزش روزانه توصیه‌شده برای شما. کلم می‌تواند به کاهش فشار خون شما کمک کند و خطر ابتلا به بیماری‌های قلبی را کاهش می‌دهد.

 1. کلسترول را کاهش می‌دهد

کلسترول “بد” بیش از حد یا کلسترول LDL می‌تواند در صورت ایجاد در شریان‌های شما باعث بروز مشکلات قلبی شود. این گیاه حاوی دو ماده است – فیبر و فیتواسترول (استرول های گیاهی) – که با کلسترول برای جذب در دستگاه گوارش شما رقابت می‌کند. آنها باعث کاهش سطح کلسترول بد شما و بهبود سلامت شما می‌شوند.

 

 1. سلامت استخوان و لخته شدن خون به‌طور سالم را حفظ می‌کند

ویتامین K برای تندرستی شما ضروری است. بدون ویتامین K ، شما در معرض خطر ابتلا به بیماری‌های استخوانی مانند پوکی‌استخوان قرار خواهید گرفت و خون شما قادر به لخته شدن صحیح نیست. کلم مصرف کنید، زیرا منبع خوبی از ویتامین K است. یک فنجان از این گیاه ۸۵ ٪ از ارزش روزانه توصیه‌شده برای ویتامین K را برای شما فراهم می‌کند.

ویتامین K به تقویت استخوان‌های ما کمک می‌کند و باعث می‌شود تا خون ما به‌خوبی لخته شود. کلم می‌تواند به شما کمک کند تا اطمینان حاصل کنید که یک‌میزان کافی و مناسب از ویتامین K را دریافت می‌کنید و بدن شما در برابر بیماری و بیماری محافظت می‌شود. همچنین شما حتی نیازی به این ندارید که مقدار زیادی از این سبزی را مصرف کنید تا از مزایای سلامتی آن به‌خوبی برخوردار شوید.

 

 1. سرطان را دور می‌کند

مطالعات اولیه بر روی حیوانات نشان‌می‌دهد که سبزیجات سبز برگ مانند کلم دارای فیتوشیمیایی هایی هستند که ممکن است به محافظت در برابر سرطان کمک کنند. آنها حاوی آنتی‌اکسیدان‌ها و ترکیبات گیاهی مانند گلوکوزینولات هستند. این مواد شیمیایی حاوی گوگرد در طی فرایند گوارشی به موادی تقسیم می‌شوند که ممکن است به مبارزه با سلول‌های سرطانی کمک کرده و آنها را از بدن پاک کنند.

 

عوارض جانبی خوردن کلم چیست؟

آیا از اضافه‌کردن کلم بیشتر به رژیم‌غذایی خود هیجان‌زده اید؟ فقط مراقب باشید که در این‌کار افراط نکنید. برای به حداکثر رساندن فواید سلامتی آن، مصرف این سبزی را به آرامی افزایش داده و به بدن خود اجازه دهید تا با آن تطبیق پیدا کند. همچنین برای کاهش یبوست در اثر مصرف کلم که می‌تواند باعث نفخ شود به میزان کافی آب و مایعات مصرف کنید.

کلم ممکن است بهترین انتخاب برای یک‌شب رمانتیک نباشد زیرا خوردن بیش از حد می‌تواند باعث اسهال، نفخ یا ناراحتی معده شود. این ماده همچنین حاوی موادی است که می‌تواند در داروهایی مانند رقیق‌کننده خون تداخل ایجاد کند یا باعث کم‌کاری تیروئید شود، یک بیماری که در آن تیروئید شما به‌اندازه کافی هورمون تیروئید ایجاد نمی‌کند و باعث کند شدن متابولیسم شما می‌شود.

در بیشتر موارد، شما می‌توانید با خوردن این گیاه به‌عنوان بخشی از یک رژیم‌غذایی سالم از عوارض جانبی آن خودداری کنید. اگر عوارض مصرف کلم را تجربه می‌کنید یا در این باره نگرانی دارید با یک پزشک صحبت کنید.

انواع کلم چیست؟

کلم متعلق به‌گونه‌های سبزیجات Brassica Oleracea به‌همراه کلم بروکلی، گل‌کلم، کلم و کلم بروکسل است. رایج‌ترین نوع کلم سبز است. اما صدها نوع دیگر در رنگ‌های قرمز، سفید و بنفش وجود دارد که دارای طیف وسیعی از بافت‌ها و اندازه‌ها است.

برخی از انواع کلم دارای طعم‌های ظریف و لطیف هستند، در حالی‌که برخی دیگر حالتی در هم فشرده دارند.

 

از مزایای سالم کلم لذت ببرید

کلم ها سبزیجاتی همه‌کاره هستند که مقرون به‌صرفه بوده، به‌طور گسترده در دسترس می‌باشند و تهیه آنها نیز آسان است. شما می‌توانید آن را به‌طور کامل و در یخچال خود به‌طور شسته نشده تا زمانی که بخواهید آنها را بخورید نگهداری کنید. توجه داشته‌باشید که همیشه در مصرف هرگونه ماده‌غذایی حتی سبزیجات اعتدال را رعایت کنید و در نظر داشته‌باشید که فواید مواد مغذی در مصرف بهینه آنها نهفته‌است.

لایف یار (Lifeyar)، یار زندگی شما

ادامه مطلب

سبک زندگی

۱۰ باور غلط کاهش وزن اصولی

منتشر شده

در

توسط

کاهش وزن اصولی موضوع جدید نیست. آن‌قدر در مورد کاهش وزن زیاد گفته‌شده که مرتب‌سازی واقعیت از داستان دشوار است. امروز در سایت سلامتی لایف یار می‌خواهیم حقایقی را در مورد ۱۰ باور غلط که در خصوص کاهش وزن رایج است را با هم مرور کنیم. این باوررهای غلط میتواند در برنامه کاهش وزن برای بانوان یا برنامه کاهش وزن برای آقایان وجود داشته باشد.

دانستن این نکات به شما در دستیابی به یک کاهش وزن اصولی و سریع کمک خواهد کرد و بهتر است کاهش وزن در یک هفته و کاهش وزن در یک ماه را اولویت قرر ندهید.

 

 1. یک رژیم تمرینی افراطی و شدید تنها راه کاهش وزن است

درست نیست. کاهش وزن اصولی و موفقیت‌آمیز شامل ایجاد تغییرات کوچک است که می‌توانید برای مدت طولانی به آن به آن پایبند باشید.

این بدان معنی است که از نظر جسمی در کارهای روزمره خود فعال‌تر شوید. بزرگسالان باید حداقل ۱۵۰ دقیقه فعالیت بدنی – مانند پیاده‌روی سریع یا دوچرخه‌سواری – هر هفته داشته‌باشند و کسانی‌که دارای اضافه‌وزن هستند احتمالاً به فعالیت بدنی بیشتری نسبت به آنچه گفته شد نیاز دارند. کاهش وزن با پیاده روی و کاهش وزن با دوچرخه سواری باید بطور صحیح انجام شود.

برای کاهش وزن اصولی، شما باید کالری بیشتری نسبت به آنچه که مصرف می‌کنید بسوزانید. این امر می‌تواند با خوردن غذای کمتر، حرکت بیشتر یا بهتر از همه، ترکیبی از هر دو حاصل شود.

 

 1. غذاهای سالم گران‌تر هستند

به نظر می‌رسد که غذاهای سالم‌تر از گزینه‌های ناسالم آن‌ها گران‌تر هستند. با این حال، اگر سعی کنید مواد غذایی را با گزینه‌های سالم‌تر جایگزین کنید، احتمالاً می‌بینید که وعده‌های غذایی شما هزینه کمتری خواهد داشت.

به‌عنوان‌مثال، انتخاب برش‌های ارزان‌تر از گوشت و مخلوط کردن آن با گزینه‌های ارزان‌تر مانند لوبیا، حبوبات و گیاهان منجمد باعث می‌شود که به‌راحتی تفت‌داده شوند.

 

 1. کربوهیدرات باعث می‌شود وزن شما خیلی زیاد شود

اگر کربوهیدرات ها در مقادیر مناسب خورده شده و به‌عنوان بخشی از یک رژیم‌غذایی متعادل در نظر گرفته شوند، به‌تنهایی (یعنی بدون کره و سس ای خامه‌ای و غیره که به آن‌ها اضافه می‌شوند) منجر به افزایش وزن نمی‌شوند.

دانه‌های کامل و کربوهیدرات های کامل مانند برنج قهوه‌ای و نان کامل را بخورید و مصرف سیب‌زمینی‌ها با پوست آن‌ها را افزایش دهید تا میزان مصرف فیبر دریافتی خود را افزایش داده و هنگام تلاش برای کاهش وزن، غذاهای نشاسته‌ای را سرخ نکنید.

 1. گرسنگی کشیدن بهترین راه برای کاهش وزن است

بعید است که رژیم‌های غذایی سخت منجر به کاهش وزن طولانی مدت شوند. در حقیقت، آن‌ها گاهی می‌توانند حتی منجر به افزایش وزن طولانی مدت شوند.

مشکل اصلی این است که حفظ این نوع از رژیم‌غذایی بسیار سخت است. همچنین ممکن است شما از مواد مغذی ضروری استفاده نکنید زیرا رژیم‌های غذایی سخت می‌توانند در انواع مواد غذایی مصرف‌شده محدود شوند. بدن شما از نظر انرژی دارای کمبود خواهد شد و ممکن است باعث شود شما غذاهای پر چرب و پر قند را میل کنید. این امر می‌تواند منجر به خوردن آن غذاها و کالری بیشتر از آنچه شما نیاز دارید شده و در نتیجه باعث افزایش وزن شود.

 

 1. برخی از غذاها متابولیسم یا سوخت و ساز بدن شما را سرعت می‌بخشند

متابولیسم تمام فرآیندهای شیمیایی را که به‌طور مداوم در داخل بدن ادامه می‌یابد را توصیف می‌کند تا شما را زنده نگه دارد و اندام‌های شما به‌طور عادی عمل می‌کند، مانند تنفس، ترمیم سلول‌ها و هضم مواد غذایی. این فرآیندها به انرژی نیاز دارند و میزان انرژی مورد نیاز بسته به عواملی مانند حجم و اندازه بدن، سن، جنس و ژن‌ها بین افراد متفاوت است.

ادعا می‌شود که برخی از غذاها و نوشیدنی‌ها می‌توانند با کمک به بدن برای سوزاندن کالری بیشتر و کمک به کاهش وزن، متابولیسم شما را افزایش دهند. شواهد علمی کمی برای این امر وجود دارد. مراقب باشید که برخی از این محصولات ممکن است حاوی مقادیر زیادی کافئین و شکر باشند.

 

 1. همه قرص‌های لاغری برای کاهش وزن بی‌خطر هستند

همه قرص‌های لاغری برای کاهش وزن مؤثر یا بی‌خطر نیستند. تعدادی دارو برای کاهش وزن اصولی که توسط پزشک عمومی شما تجویز می‌شوند در دسترس هستند. همچنین سایر محصولات کاهش وزن بدون مجوز در بازار وجود دارند که ممکن است حاوی مواد تشکیل‌دهنده ای باشد که برای سلامتی شما در کوتاه‌مدت یا بلند مدت مضر هستند.

 

اگر نگران وزن خود هستید، با پزشک معالج خود یا یک متخصص تغذیه مشورت کنید.

 

 1. غذاهایی با عنوان “کم‌چرب” همیشه یک انتخاب سالم هستند

احتیاط کنید. غذاهای دارای برچسب “کم‌چرب” به‌لحاظ قانونی نباید دارای بیش از مقدار خاصی از چربی باشند. اگر یک غذا به‌عنوان “کم‌چرب” برچسب‌گذاری شود، باید چربی کمتری نسبت به محصولی با چربی کامل داشته‌باشد، اما این امر به‌طور خودکار آن را به یک انتخاب سالم تبدیل نمی‌کند: برچسب را بررسی کنید تا ببینید حاوی چقدر چربی است. برخی از غذاهای کم‌چرب نیز ممکن است حاوی مقادیر زیادی از قند باشند.

 

 1. قطع همه میان‌وعده‌ها می‌تواند به شما در کاهش وزن کمک کند

مصرف تنقلات هنگام تلاش برای کاهش وزن مشکل خیلی بزرگی نیست: این هم خودش نوعی میان‌وعده است.

بسیاری از افراد برای حفظ سطح انرژی به یک میان‌وعده در بین وعده‌های غذایی نیاز دارند، به‌خصوص اگر سبک‌زندگی فعالی داشته‌باشند. شما می‌توانید میوه یا سبزیجات را به‌جای تنقلات پر کالری و شکلات و سایر میان‌وعده جایی‌که دارای شکر، نمک و چربی هستند انتخاب کنید.

 

 1. نوشیدن آب به شما در کاهش وزن کمک می‌کند

آب به خودی خود باعث کاهش وزن شما نمی‌شود، اما شما را هیدراته نگه‌می‌دارد و ممکن است به شما در مصرف میان‌وعده کمتر کمک کند. آب برای سلامتی و بهزیستی ضروری است. گاهی‌اوقات تشنگی را می‌توان با گرسنگی اشتباه گرفت – اگر تشنه باشید ممکن است بیشتر میان‌وعده بخورد.

 

 1. حذف وعده‌های غذایی روش خوبی برای کاهش وزن است

حذف وعده‌های غذایی ایده خوبی نیست. برای کاهش وزن اصولی و نگه‌داشتن آن، باید مقدار کالری مصرف کنید و کالری را که از طریق ورزش می‌سوزانید را افزایش دهید. اما حذف وعده‌های غذایی در کل می‌تواند منجر به خستگی شود و ممکن است به‌معنای از دست دادن مواد مغذی ضروری باشد. همچنین به‌احتمال ممکن است شما به‌خاطر حذف وعده‌های غذایی، میان‌وعده های غذایی پر چرب و پر نمک و خیلی شیرین مصرف کنید.

به طور خاص باید بدانید که حذف صبحانه برای لاغری اصلا گزینه مناسبی برای شما محسوب نمی شود.

لایف یار (Lifeyar)، یار زندگی شما

ادامه مطلب
تبلیغات
تبلیغات
تبلیغات
تبلیغات
تبلیغات
تبلیغات

برترین ها