با ما همراه باشید

پزشکی

نوروپاتی اتونوم یا Autonomic neuropathy

منتشر شده

در

خلاصه

نوروپاتی اتونوم چیست؟ نوروپاتی اتونوم یا نوروپاتی اتونومیک و یا Autonomic neuropathy زمانی رخ می دهد که به اعصابی که عملکردهای اتونوم بدن را کنترل می کنند، آسیب وارد شود. این بیماری می تواند بر فشار خون، کنترل دما، گوارش، عملکرد مثانه و حتی عملکرد جنسی تاثیر بگذارد.

آسیب عصبی بر پیام های ارسالی بین مغز و سایر اندام ها و نواحی سیستم عصبی اتونوم یا خودکار تاثیر می گذارد. این نواحی شامل قلب، رگ های خونی و غدد عرق هستند.

دیابت شایع ترین علت نوروپاتی اتونوم است. همچنین می تواند ناشی از سایر شرایط سلامتی، عفونت های ویروسی یا باکتریایی یا برخی داروها باشد. علائم و درمان براساس اینکه کدام اعصاب آسیب می بینند، متفاوت است.

 

علائم نوروپاتی اتونوم

علائم و نشانه های نوروپاتی اتونوم به این بستگی دارد که کدام اعصاب آسیب می بینند. آن ها ممکن است شامل موارد زیر باشند:

* خستگی و غش هنگام ایستادن، ناشی از افت ناگهانی فشار خون است.

* مشکلات ادراری مانند مشکل در شروع ادرار کردن، از دست دادن کنترل مثانه، مشکل در تشخیص مثانه کامل و ناتوانی در خالی کردن کامل مثانه. عدم توانایی تخلیه کامل مثانه می تواند منجر به عفونت های دستگاه ادراری شود.

* مشکلات جنسی، از جمله مشکلات دستیابی یا حفظ نعوظ (اختلال نعوظ) یا مشکلات انزالی. در زنان، مشکلات شامل خشکی واژینال، میل جنسی پایین و دشواری در رسیدن به ارگاسم است.

* مشکل در هضم غذا، مانند احساس سیری پس از چند لقمه غذا، از دست دادن اشتها، اسهال، یبوست، نفخ شکم، تهوع، استفراغ، مشکل در بلع و سوزش سر دل. همه این مشکلات به دلیل تغییرات در عملکرد گوارشی است.

* ناتوانی در تشخیص قند خون پایین (هیپوگلیسمی)، زیرا سیگنال های هشدار دهنده، مانند لرزش، وجود ندارند.

* مشکلات عرق کردن، مانند عرق کردن زیاد یا خیلی کم. این مشکلات بر توانایی تنظیم دمای بدن تاثیر می گذارند.

* عکس العمل ضعیف مردمک چشم، تنظیم نور به تاریکی و دید خوب هنگام رانندگی در شب را دشوار می کند.

* عدم تحمل به ورزش، که ممکن است در صورتی رخ دهد که ضربان قلب شما به جای تنظیم با سطح فعالیت شما یکسان باقی بماند.

 

چه زمانی به پزشک مراجعه کنیم؟

اگر هر یک از علائم و نشانه های نوروپاتی اتونوم را دارید، فورا به پزشک مراجعه کنید، به خصوص اگر دیابت دارید که به طور ضعیفی کنترل می شود.

اگر به دیابت نوع ۲ مبتلا هستید، توصیه می شود که غربالگری نوروپاتی اتونومیک سالانه با تشخیص شما آغاز شود. این انجمن برای افراد مبتلا به دیابت نوع ۱ غربالگری سالانه را توصیه می کند که پنج سال پس از تشخیص آغاز می شود.

 

علل نوروپاتی اتونوم

بسیاری از شرایط سلامتی می توانند باعث نوروپاتی اتونومی شوند. همچنین می تواند یک اثر جانبی درمان برای بیماری های دیگر مانند سرطان باشد. برخی از علل شایع نوروپاتی اتونومی عبارتند از:

۹ دیابت، به خصوص هنگامی که کنترل ضعیفی دارد، شایع ترین علت نوروپاتی اتونومی است. دیابت می تواند به تدریج باعث آسیب عصبی در سراسر بدن شود.

* تجمع نامنظم پروتئین در اندام ها (آمیلوئیدوز) که بر اندام ها و سیستم عصبی تاثیر می گذارد.

* بیماری های خودایمنی که در آن سیستم ایمنی شما به بخش هایی از بدن از جمله اعصاب شما حمله می کند و به آن ها آسیب می رساند. مثال ها شامل سندرم شوگرن (Sjogren’s syndrome)، لوپوس اریتماتوس سیستمیک (systemic lupus erythematosus)، آرتریت روماتوئید (rheumatoid arthritis) و بیماری سلیاک (celiac) است. سندرم گیلن باره (Guillain-Barre) یک بیماری خودایمنی است که به سرعت اتفاق می افتد و می تواند بر اعصاب خودایمنی تاثیر بگذارد.

* نوروپاتی اتونوم همچنین ممکن است ناشی از حمله سیستم ایمنی باشد که توسط برخی سرطان ها (سندرم پارانوپلاستیک) ایجاد می شود.

* داروهای خاص، از جمله برخی از داروهای مورد استفاده در درمان سرطان (شیمی درمانی).

* برخی از ویروس ها و باکتری ها، مانند ویروس نقص ایمنی انسانی (HIV) و آن هایی که باعث بوتولیسم و بیماری لیم می شوند.

* برخی اختلالات ارثی نیز می توانند باعث نوروپاتی اتونومی شوند.

 

عوامل خطر

عواملی که ممکن است خطر نوروپاتی اتونوم را افزایش دهند عبارتند از:

*دیابت. دیابت، به خصوص هنگامی که به طور ضعیف کنترل می شود، خطر نوروپاتی اتونوم و سایر آسیب های عصبی را افزایش می دهد. اگر در کنترل قند خون خود مشکل دارید، در معرض بیش ترین خطر قرار دارید.

* بیماری های دیگر. برخی شرایط سلامتی از جمله آمیلوئیدوز، پورفیریا و کم کاری تیروئید می تواند خطر نوروپاتی اتونومی را افزایش دهد. سرطان نیز می تواند، معمولا به دلیل عوارض جانبی ناشی از درمان باشد.

 

پیش گیری از نوروپاتی اتونوم

بیماری های ارثی خاصی که شما را در معرض خطر ابتلا به نوروپاتی اتونومی قرار می دهند، قابل پیش گیری نیستند. اما شما می توانید با مراقبت کلی از سلامتی خود و مدیریت شرایط پزشکی، شروع یا پیشرفت علائم را کاهش دهید.

برای کنترل بیماری ها و شرایط، توصیه های مراقبین سلامت خود را در مورد زندگی سالم دنبال کنید. این توصیه ها ممکن است شامل این توصیه ها باشد:

* اگر دیابت دارید قند خون خود را کنترل کنید.

* از مصرف الکل و سیگار دوری کنید.

* اگر بیماری خودایمنی دارید درمان مناسبی دریافت کنید.

* برای پیش گیری یا کنترل فشار خون بالا اقداماتی انجام دهید.

* دستیابی و حفظ وزن سالم.

* به طور منظم ورزش کنید.

 

تشخیص نوروپاتی اتونوم

نوروپاتی اتونوم یکی از عوارض احتمالی برخی بیماری ها است. آزمایش هایی که شما نیاز خواهید داشت به علائم و عوامل خطر برای نوروپاتی اتونومی بستگی دارد.

وقتی عوامل خطرساز برای نوروپاتی اتونومی را می شناسید

اگر شما مبتلا به دیابت یا بیماری دیگری هستید که خطر ابتلا به نوروپاتی اتونوم را افزایش می دهد و علائم نوروپاتی را دارید، ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی شما یک معاینه فیزیکی انجام خواهد داد و در مورد علائم شما سوال خواهد کرد.

اگر تحت درمان سرطان با دارویی هستید که باعث آسیب عصبی می شود، پزشک شما علائم نوروپاتی را بررسی خواهد کرد.

 

وقتی عوامل خطرساز برای نوروپاتی اتونومی ندارید

اگر علائم نوروپاتی اتونومی دارید اما هیچ عامل خطری ندارد، تشخیص می تواند بیشتر دخیل باشد. پزشک شما احتمالا تاریخچه پزشکی شما را بررسی می کند، در مورد علائم شما بحث می کند و یک معاینه فیزیکی انجام می دهد.

پزشک شما ممکن است آزمایش هایی را برای ارزیابی عملکردهای خودکار توصیه کند، از جمله:

* تست های عملکرد خودکار. این تست ها نحوه واکنش ضربان قلب و فشار خون شما را در طول تمریناتی مانند تنفس عمیق و تنفس با قدرت اندازه گیری می کنند (مانور والسالوا).

* تست تست تخت شیب (Tilt-table test). این تست واکنش فشار خون و ضربان قلب به تغییرات در وضعیت و وضعیت بدن را پایش می کند. این کار شبیه سازی می کند که وقتی بعد از دراز کشیدن از جای خود بلند می شوید چه اتفاقی می افتد. شما روی یک میز دراز می کشید، که سپس کج می شود تا بخش بالایی بدن شما را بالا ببرد. به طور معمول، رگ های خونی باریک می شوند و ضربان قلب برای جبران افت فشار خون افزایش می یابد. اگر نوروپاتی اتونوم داشته باشید، این پاسخ ممکن است کند شود.

یک آزمایش ساده تر برای این پاسخ شامل بررسی فشار خون شما در هنگام دراز کشیدن، نشستن و ایستادن پس از سه دقیقه است. آزمایش دیگر شامل ایستادن به مدت یک دقیقه، سپس چمباتمه زدن به مدت یک دقیقه و سپس ایستادن دوباره در حالی که فشار خون و ضربان قلب پایش می شود.

* آزمایش های گوارشی. آزمایش های تخلیه معده شایع ترین آزمایش ها برای بررسی مشکلات گوارشی مانند هضم آهسته و تخلیه با تاخیر معده (گاستروپارزیس) هستند. این آزمایش ها معمولا توسط پزشکی که در اختلالات گوارشی تخصص دارد (متخصص گوارش) انجام می شود.

* تست رفلکس آکسون سوئدوتور کمی (Quantitative sudomotor axon reflex test). این آزمایش بررسی می کند که چگونه اعصابی که غدد عرق شما را مدیریت می کنند، به تحریک پاسخ می دهند. جریان الکتریکی کوچکی از کپسول های قرار گرفته روی ساعد، بالا و پایین پا و پا عبور می کند. یک کامپیوتر واکنش اعصاب و غدد عرق شما را تحلیل می کند. ممکن است در طول آزمایش احساس گرما یا سوزش کنید.

* تست عرق گرمایشی. شما با پودری پوشیده می شوید که وقتی عرق می کنید رنگ آن تغییر می کند. هنگامی که در محفظه ای با دمای کم قرار دارید، عکس های دیجیتال نتایج را در حالی که شروع به عرق کردن می کنید، ثبت می کنند. الگوی عرق شما ممکن است به تایید تشخیص نوروپاتی اتونومی کمک کند یا دلایل دیگری برای کاهش یا افزایش تعریق پیشنهاد دهد.

* آزمایش های ادراری و عملکرد مثانه (urodynamic یا اورودینامیک). اگر علائم و نشانه های مثانه یا ادراری دارید، یک سری آزمایش ادرار و مثانه می تواند عملکرد مثانه را ارزیابی کند.

* سونوگرافی. اگر علائم و نشانه های مثانه دارید، پزشکتان ممکن است سونوگرافی از دستگاه ادراری شما را توصیه کند. در این آزمایش، امواج صوتی با فرکانس بالا تصویری از مثانه و دیگر بخش های دستگاه ادراری ایجاد می کنند.

 

درمان نوروپاتی اتونوم

درمان نوروپاتی اتونومیک شامل موارد زیر است:

* درمان بیماری زمینه ای. اولین هدف درمان نوروپاتی اتونوم، مدیریت بیماری یا شرایطی است که به اعصاب شما آسیب می رساند. اگر دیابت باعث آسیب عصبی شما می شود، باید قند خون را به شدت کنترل کنید تا از پیشرفت آسیب جلوگیری شود. در حدود نیمی از مواقع، هیچ علت زمینه ای برای نوروپاتی اتونوم یافت نمی شود.

* مدیریت علائم خاص. برخی از درمان ها می توانند علائم نوروپاتی اتونوم را تسکین دهند. درمان براساس این است که چه بخشی از بدن شما بیشتر تحت تاثیر آسیب عصبی قرار می گیرد.

 

علائم گوارشی (gastrointestinal)

پزشک شما ممکن است توصیه کند:

* رژیم غذایی تغییر کند. ممکن است به فیبر غذایی و مایعات بیشتری نیاز داشته باشید. مکمل های فیبر مانند متاموکیل یا سیتروکیل نیز ممکن است کمک کنند. به آرامی مقدار فیبر دریافتی خود را افزایش دهید تا از گاز و نفخ جلوگیری کنید.

* مصرف داروهایی که به خالی شدن معده شما کمک می کنند. یک داروی تجویزی به نام متوکلوپرامید (Reglan) با افزایش انقباضات دستگاه گوارش به تخلیه سریع تر معده شما کمک می کند. این دارو می تواند باعث خواب آلودگی شود و نباید بیش از ۱۲ هفته استفاده شود.

* داروهایی برای رفع یبوست. داروهایی که می توانید بدون نسخه خریداری کنید می توانند به رفع یبوست کمک کنند. از پزشک خود بپرسید که چند بار باید از یک داروی مسکن استفاده کنید.

* داروهایی برای تسکین اسهال. آنتی بیوتیک ها می توانند با جلوگیری از رشد بیش از حد باکتری در روده ها به درمان اسهال کمک کنند. داروهای ضد اسهال موجود بدون نسخه ممکن است مفید باشند.

 

علائم ادراری

پزشک شما ممکن است پیشنهاد کند:

* کنترل مثانه. پیروی از برنامه زمانی نوشیدن مایعات و زمان ادرار کردن می تواند به افزایش ظرفیت مثانه شما کمک کند و مثانه شما را در زمان های مناسب به طور کامل خالی کند.

* داروهایی برای مدیریت علائم مثانه. پزشک شما ممکن است داروهایی را تجویز کند که مثانه بیش فعال را کاهش می دهد. داروهای دیگر ممکن است به خالی شدن مثانه شما کمک کنند.

* کمک ادراری (کاتتریزاسیون). یک لوله از طریق مجرای ادراری شما هدایت می شود تا مثانه شما را خالی کند.

اختلال در عملکرد جنسی

برای مردانی که اختلال نعوظ دارند، پزشک ممکن است توصیه کند:

* داروهایی که نعوظ را امکان پذیر می کنند. داروهایی مانند سیلدنافیل (ویاگرا)، وردنافیل، تادالافیل (cialis) و آوانافیل (استندرا) می توانند به شما در دستیابی و حفظ نعوظ کمک کنند. عوارض جانبی احتمالی شامل فشار خون پایین، سردرد خفیف، گرگرفتگی، معده ناراحت و تغییر در دید رنگ است.

اگر سابقه بیماری قلبی، آریتمی، سکته مغزی یا فشار خون بالا دارید، با احتیاط از این داروها استفاده کنید. همچنین اگر هر نوع نیترات آلی مصرف می کنید از مصرف این داروها خودداری کنید. در صورتی که نعوظی داشته باشید که بیش از چهار ساعت طول بکشد، به دنبال کمک های پزشکی فوری باشید.

* پمپ خلا خارجی. این دستگاه به کشیدن خون به داخل آلت با استفاده از پمپ دستی کمک می کند. یک حلقه کششی کمک می کند تا خون در جای خود باقی بماند و نعوظ را تا ۳۰ دقیقه حفظ کند.

برای زنان مبتلا به علائم جنسی، پزشکان ممکن است موارد زیر را توصیه کنند:

* روان کننده های واژینال برای کاهش خشکی و راحت تر و لذت بخش تر کردن آمیزش جنسی.

* یکی از چند دارویی که برای زنان یائسه با میل جنسی پایین تایید شده است.

 

علائم ریتم قلب و فشار خون

نوروپاتی اتونومیک می تواند باعث مشکلات ضربان قلب و فشار خون شود. پزشک شما ممکن است موارد زیر را تجویز کند:

* رژیم غذایی پر نمک و پر مایعات. اگر فشار خون شما هنگام برخاستن کاهش می یابد، رژیم غذایی که سرشار از نمک و مایعات است می تواند به حفظ فشار خون شما کمک کند. این درمان می تواند باعث فشار خون بالا یا تورم پاها، مچ پا یا پاها شود. بنابراین به طور کلی تنها برای موارد شدید مشکلات فشار خون توصیه می شود و این درمان نباید در افراد مبتلا به نارسایی قلبی استفاده شود.

* لباس های فشرده سازی. کمربندی که دور کمر را به خوب گرفته یا جوراب های فشاری که ران را می پوشانند ممکن است به بهبود جریان خون کمک کنند.

 

* داروهایی برای افزایش فشار خون. اگر هنگام برخاستن احساس ضعف یا سرگیجه می کنید، پزشک ممکن است داروهایی را پیشنهاد کند. فلودروکورتیزون به بدن شما کمک می کند تا نمک را حفظ کند که به تنظیم فشار خون شما کمک می کند.

*میدودرین (Orvaten) و دراکسیدوپا (Northera) می توانند به افزایش فشار خون کمک کنند. اما این داروها هنگام دراز کشیدن می توانند باعث فشار خون بالا شوند. اکتروتید (ساندوستاتین) می تواند به افزایش فشار خون در افراد مبتلا به دیابت که بعد از خوردن غذا فشار خون کم دارند ، کمک کند ، اما می تواند برخی از عوارض جانبی را ایجاد کند. پیریدوستیگمین (Mestinon) ممکن است در هنگام ایستادن فشار خون را به ثمر برساند.

* داروهایی برای تنظیم ضربان قلب. اگر در طول فعالیت بدنی بیش از حد بالا برود، گروهی از داروها به نام بتا بلاکرها به تنظیم ضربان قلب شما کمک می کنند.

 

عرق کردن

اگر شما بیش از حد عرق می کنید، پزشک شما ممکن است دارویی را تجویز کند که تعریق را کاهش می دهد. گلیکوپیرولات ( Cuvposa , Robinul و سایر موارد) می تواند تعریق را کاهش دهد. عوارض جانبی می تواند شامل اسهال، خشکی دهان، احتباس ادرار، تاری دید، تغییر در ضربان قلب، سردرد، از دست دادن چشایی و خواب آلودگی باشد. گلیکوپیرولات همچنین می تواند خطر بیماری های مرتبط با گرما مانند گرمازدگی را از کاهش توانایی عرق کردن افزایش دهد.

خودمراقبتی

* تغییر وضعیت وضعیت. به آرامی و در چند مرحله بلند شوید تا سرگیجه کاهش یابد. قبل از بلند شدن چند دقیقه با پاهای آویزان کنار تخت بنشینید. پاهای خود را خم کنید و قبل از ایستادن چند ثانیه با دستان خود به پاها مشت بزنید تا جریان خون افزایش یابد.

* هنگامی که ایستاده اید، سعی کنید عضلات پای خود را کشش دهید در حالی که یک پا را چند بار روی پای دیگر بگذارید تا فشار خون افزایش یابد.

* تخت را بلند کنید. اگر فشار خون پایینی دارید، ممکن است به بالا بردن سر تخت خوابتان تا حدود ۱۰ سانتی متر کمک کند. شما می توانید این کار را با قرار دادن بلوک ها یا بالابرها در زیر پایه‌های در بالای تخت انجام دهید.

* سوهاضمه. وعده های غذایی کوچک و مکرر بخورید تا با مشکلات گوارشی مقابله کنید. مصرف مایعات را افزایش دهید و غذاهای کم چرب و پرفیبر را انتخاب کنید که می توانند هضم را بهبود بخشند.

* مدیریت دیابت. کنترل شدید قند خون می تواند به کاهش علائم کمک کند و به پیش گیری یا به تاخیر انداختن شروع مشکلات جدید کمک کند.

 

پزشکی جایگزین

چندین درمان دارویی جایگزین ممکن است به افراد مبتلا به نوروپاتی اتونوم کمک کند. با پزشک خود در مورد هر درمانی که می خواهید امتحان کنید صحبت کنید. این کار می تواند به شما کمک کند تا مطمئن شوید که آن ها در درمان های پزشکی شما اختلال ایجاد نمی کنند یا مضر هستند.

 

آلفا-لیپوئیک اسید

تحقیقات نشان می دهد که این آنتی اکسیدان ممکن است میزان عملکرد عصب اتونومی را بهبود بخشد. مطالعه بیشتری مورد نیاز است.

 

طب سوزنی

این روش درمانی شامل قرار دادن سوزن های نازک در نقاط خاصی از بدن است. ممکن است به درمان تخلیه آهسته معده و اختلال نعوظ کمک کند. مطالعات بیشتری مورد نیاز است.

 

تحریک عصب الکتریکی انتقالی

این روش درمانی امواج الکتریکی کم انرژی را از طریق الکترودهای قرار گرفته روی پوست ارسال می کند. برخی مطالعات نشان داده اند که ممکن است به کاهش درد مرتبط با نوروپاتی دیابتی کمک کند.

 

مقابله و پشتیبانی

زندگی با یک بیماری مزمن چالش های روزانه‌ای را به همراه دارد. در اینجا چند پیشنهاد برای کمک به شما در کنار آمدن با این مشکل ارائه شده است:

* اولویت‌ها را مشخص کنید. مهم ترین کارها مانند پرداخت قبوض یا خرید مواد غذایی را زمانی انجام دهید که بیش ترین انرژی را دارید. کارهای کم اهمیت تر را از اولویت انجام خارج کنید. فعال بمانید، اما زیاده روی نکنید.

* از دوستان و خانواده کمک بگیرید و آنها را بپذیرید. داشتن یک سیستم پشتیبانی و نگرش مثبت می تواند به شما کمک کند تا با چالش های خود کنار بیایید. از او بپرسید به چه چیزی نیاز دارید. خودتان را از عزیزانتان جدا نکنید.

* با مشاور یا درمانگر صحبت کنید. افسردگی یکی از عوارض احتمالی نوروپاتی اتونوم است. برای بحث در مورد درمان های احتمالی از مشاور یا درمانگر کمک بگیرید.

* پیوستن به یک گروه پشتیبانی را در نظر بگیرید. از پزشک خود در مورد گروه های پشتیبانی منطقه خود سوال کنید. اگر یک گروه محلی برای افراد مبتلا به نوروپاتی وجود نداشته باشد، ممکن است یک گروه حمایتی برای بیماری زمینه ای خود مانند دیابت یا یک گروه حمایتی آنلاین پیدا کنید.

 

آماده شدن برای قرار ملاقات

اول، شما احتمالا با پزشک خود ملاقات خواهید کرد. اگر دیابت دارید، ممکن است به پزشک دیابت خود (متخصص غدد) مراجعه کنید. با این حال ممکن است به پزشک متخصص اختلالات عصبی (نورولوژیست) مراجعه کنید.

ممکن است بسته به بخشی از بدن که تحت تاثیر نوروپاتی است، متخصصان دیگری را ببینید، مانند متخصص قلب برای فشار خون یا مشکلات ضربان قلب یا متخصص گوارش برای مشکلات گوارشی.

اینها نکاتی هستند که به شما کمک می کنند برای قرار ملاقات آماده شوید.

 

کاری که می توانید انجام دهید

از خود بپرسید آیا باید قبل از قرار ملاقات کاری انجام دهید یا خیر، مانند ناشتا بودن قبل از انجام آزمایش های خاص. فهرستی از موارد زیر را تهیه کنید:

* علائم شما، و زمانی که شروع شد،

* تمام داروها، ویتامین ها یا سایر مکمل هایی که مصرف می کنید، از جمله دوز مصرفی

* سوالاتی که باید از پزشک خود بپرسید

* یک دوست یا یکی از اعضای خانواده را باخود ببرید تا به شما کمک کند اطلاعاتی که دریافت می کنید را به یاد بیاورید و یاد بگیرید چگونه از شما حمایت کنند. به عنوان مثال، اگر با فشار خون پایین مواجه شوید، افراد اطراف شما باید بدانند چه کاری باید انجام دهند.

سوالاتی که باید از پزشک خود در مورد نوروپاتی اتونوم بپرسید عبارتند از:

* علت نوروپاتی اتونوم در من چیست؟

* آیا چیز دیگری می تواند باعث علائم من شود؟

* به چه آزمایش هایی نیاز دارم؟

* چه درمان هایی در دسترس هستند؟

* آیا جایگزین هایی برای درمانی که پیشنهاد می کنید وجود دارد؟

* آیا کاری هست که بتوانم برای کمک به مدیریت نوروپاتی اتونوم انجام دهم؟

* من بیماری دیگری هم دارم. چگونه می توانم آنها را همراه با نوروپاتی اتونوم به بهترین شکل مدیریت کنم؟

* آیا باید رژیم غذایی خاصی را دنبال کنم؟

* آیا فعالیت هایی وجود دارد که باید آن ها را محدود کنم؟

* آیا مطالب چاپی دارید که من بتوانم با خود به همراه داشته باشم؟ شما مطالعه چه وب سایت هایی را توصیه می کنید؟

در پرسیدن سوال های دیگری که در لیست بالا قرار ندارند تردید نکنید.

 

از دکترتان چه انتظاری داشته باشید؟

پزشک شما احتمالا سوالاتی از شما می پرسد، مانند:

* آیا علائم شما مداوم بوده یا گاهی اوقات؟

* علائم شما چقدر شدید است؟

* آیا چیزی علائم شما را بهبود می بخشد؟

* چه چیزی علائم شما را بدتر می کند؟

لایف یار (Lifeyar)، یار زندگی شما

ادامه مطلب
تبلیغات
برای افزودن دیدگاه کلیک کنید

یک پاسخ بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پزشکی

ریفلاکس صفرا؛ Bile reflux

منتشر شده

در

توسط

بررسی اجمالی

ریفلاکس صفرا چیست؟ ریفلاکس صفرا یا رفلاکس صفرا (به انگلیسی Bile reflux) زمانی اتفاق می‌افتد که صفرا – مایع گوارشی تولید شده در کبد – به معده شما و در برخی موارد به لوله‌ای که دهان و معده شما را به هم متصل می‌کند (مری) برگشت می‌کند.

ریفلاکس صفرا ممکن است با برگشت اسید معده (اسید معده) به مری شما همراه باشد. رفلاکس معده ممکن است منجر به بیماری ریفلاکس معده به مری (GERD) شود، یک مشکل بالقوه جدی که باعث تحریک و التهاب بافت مری می شود.

بر خلاف رفلاکس اسید معده، رفلاکس صفراوی را نمی توان به طور کامل با تغییر در رژیم غذایی یا سبک زندگی کنترل کرد. درمان شامل داروها یا در موارد شدید جراحی است.

 

ریفلاکس صفرا

صفرا یک مایع گوارشی است که توسط کبد تولید شده و در کیسه صفرا ذخیره می شود. در طی رفلاکس صفرا، مایع گوارشی به معده و در برخی موارد به مری باز می گردد.

علائم رفلاکس صفرا

تشخیص رفلاکس صفرا از رفلاکس اسید معده دشوار است. علائم و نشانه ها مشابه هستند و این دو بیماری ممکن است همزمان رخ دهند.

علائم و نشانه های رفلاکس صفرا عبارتند از:

*     درد بالای شکم که ممکن است شدید باشد

*     دل درد مکرر – احساس سوزش در قفسه سینه که گاهی به گلو گسترش می یابد، همراه با طعم ترش در دهان

*     حالت تهوع

*     استفراغ مایع زرد مایل به سبز (صفرا)

*     گاهی اوقات سرفه یا گرفتگی صدا

*     کاهش وزن ناخواسته

 

چه زمانی باید به پزشک مراجعه کرد

اگر مکرراً علائم رفلاکس را تجربه می کنید، یا اگر بدون تلاش وزن کم می کنید، با پزشک خود وقت ملاقات بگیرید.

اگر بیماری رفلاکس معده به مری (GERD) برای شما تشخیص داده شده است اما با داروهای خود تسکین کافی نمی‌یابید، با پزشک خود تماس بگیرید. ممکن است برای رفلاکس صفرا به درمان اضافی نیاز داشته باشید.

 

دلایل رفلاکس صفرا

صفرا برای هضم چربی ها و برای از بین بردن گلبول های قرمز فرسوده و سموم خاص از بدن شما ضروری است. صفرا در کبد شما تولید می شود و در کیسه صفرا ذخیره می شود.

خوردن یک وعده غذایی که حتی حاوی مقدار کمی چربی باشد، به کیسه صفرا سیگنال می دهد تا صفرا را آزاد کند، صفرا که از طریق یک لوله کوچک به قسمت بالای روده کوچک شما (اثنی عشر) جریان می یابد.

 

رفلاکس صفرا به معده

صفرا و غذا در اثنی عشر مخلوط می شوند و وارد روده کوچک شما می شوند. دریچه پیلور، یک حلقه سنگین ماهیچه ای که در خروجی معده شما قرار دارد، معمولاً فقط کمی باز می شود – به اندازه ای که هر بار حدود یک هشتم اونس (حدود ۳.۷۵ میلی لیتر) یا کمتر غذای مایع آزاد کند، اما به اندازه ای نیست که اجازه دهد. شیره های گوارشی برای برگشت به معده.

در موارد رفلاکس صفرایی، دریچه به درستی بسته نمی شود و صفرا به معده باز می گردد. این می تواند منجر به التهاب پوشش معده (گاستریت ریفلاکس صفرا) شود.

 

رفلاکس صفرا به مری

زمانی که دریچه عضلانی دیگر، اسفنکتر تحتانی مری، به درستی کار نکند، صفرا و اسید معده می توانند به مری رفلاکس کنند. اسفنکتر تحتانی مری مری و معده را جدا می کند. دریچه معمولاً به اندازه کافی باز می شود تا غذا به معده وارد شود. اما اگر دریچه ضعیف شود یا به طور غیر طبیعی شل شود، صفرا می تواند به مری بازگردد.

 

چه چیزی منجر به ریفلاکس صفرا می شود؟

ریفلاکس صفرا ممکن است ناشی از موارد زیر باشد:

*     عوارض جراحی. جراحی معده، شامل برداشتن کامل یا جزئی معده و جراحی بای پس معده برای کاهش وزن، مسئول بیشتر رفلاکس صفرا است.

*     زخم معده. زخم معده می تواند دریچه پیلور را مسدود کند تا به درستی باز یا بسته نشود. غذای راکد در معده می تواند منجر به افزایش فشار معده شود و اجازه دهد صفرا و اسید معده به مری برگردند.

*     جراحی کیسه صفرا. افرادی که کیسه صفرا خود را برداشته اند نسبت به افرادی که این جراحی را انجام نداده اند به میزان قابل توجهی رفلاکس صفرا بیشتری دارند.

 

عوارض ریفلاکس صفرا

گاستریت رفلاکس صفرا با سرطان معده مرتبط است. ترکیب رفلاکس صفرا و رفلاکس اسید نیز خطر عوارض زیر را افزایش می دهد:

*     GERD. این وضعیت که باعث تحریک و التهاب مری می شود، اغلب به دلیل اسید اضافی است، اما ممکن است صفرا با اسید مخلوط شود.

هنگامی که افراد به داروهای قوی سرکوب کننده اسید پاسخ ناقص می دهند یا اصلاً به صفرا پاسخ نمی دهند، اغلب مشکوک به ایجاد GERD می شود.

*     مری بارت. این وضعیت جدی زمانی رخ می دهد که قرار گرفتن طولانی مدت در معرض اسید معده، یا اسید و صفرا، به بافت در قسمت تحتانی مری آسیب می رساند. سلول های آسیب دیده مری خطر سرطانی شدن را افزایش می دهند. مطالعات حیوانی نیز رفلاکس صفرا را با مری بارت مرتبط کرده است.

*     سرطان مری. ارتباطی بین رفلاکس اسید و رفلاکس صفرا و سرطان مری وجود دارد که ممکن است تا زمانی که کاملاً پیشرفته نباشد تشخیص داده نشود. در مطالعات حیوانی نشان داده شده است که رفلاکس صفرا به تنهایی باعث سرطان مری می شود.

 

تشخیص

معمولاً شرح علائم و آگاهی از سابقه پزشکی شما برای تشخیص مشکل ریفلاکس کافی است. اما تشخیص رفلاکس اسید و رفلاکس صفراوی دشوار است و نیاز به آزمایشات بیشتری دارد.

همچنین احتمالاً آزمایشاتی برای بررسی آسیب به مری و معده و همچنین تغییرات پیش سرطانی انجام خواهید داد.

آزمایشات ممکن است شامل موارد زیر باشد:

*     آندوسکوپی. یک لوله نازک و قابل انعطاف با دوربین (آندوسکوپی) از گلوی شما عبور می کند. آندوسکوپ می تواند صفرا، زخم معده یا التهاب را در معده و مری شما نشان دهد. پزشک شما همچنین ممکن است برای آزمایش مری بارت یا سرطان مری از بافت نمونه برداری کند.

*     آزمایش اسید سرپایی. این آزمایش‌ها از یک پروب اندازه‌گیری اسید برای تشخیص زمان و مدت زمان بازگشت اسید به مری استفاده می‌کنند. آزمایش اسید سرپایی می تواند به پزشک کمک کند رفلاکس اسید را رد کند اما رفلاکس صفرا را نه.

در یک آزمایش، یک لوله نازک و انعطاف پذیر (کاتتر) با یک پروب در انتها از طریق بینی شما به مری شما وارد می شود. کاوشگر اسید موجود در مری شما را در مدت ۲۴ ساعت اندازه گیری می کند.

در آزمایش دیگری به نام تست براوو، پروب در حین آندوسکوپی به قسمت پایینی مری متصل می شود و کاتتر خارج می شود.

*     امپدانس مری. این آزمایش رفلاکس گاز یا مایعات به مری را اندازه گیری می کند. این برای افرادی که موادی را که اسیدی نیستند (مانند صفرا) و نمی توانند توسط پروب اسید شناسایی شوند، پس می گیرند مفید است. مانند یک آزمایش پروب استاندارد، امپدانس مری از پروبی استفاده می کند که با کاتتر در مری قرار می گیرد.

 

درمان ریفلاکس صفرا

تنظیم شیوه زندگی و داروها می تواند برای رفلاکس اسید به مری بسیار موثر باشد، اما درمان رفلاکس صفرا سخت تر است. شواهد کمی برای ارزیابی اثربخشی درمان‌های رفلاکس صفرا وجود دارد، تا حدی به دلیل دشواری ایجاد رفلاکس صفرا به عنوان علت علائم.

 

داروها

*     اورسودوکسی کولیک اسید (Ursodeoxycholic acid). این دارو ممکن است دفعات و شدت علائم شما را کاهش دهد.

*     سوکرالفات (Sucralfate). این دارو می تواند یک پوشش محافظ ایجاد کند که از پوشش معده و مری در برابر رفلاکس صفرا محافظت می کند.

*     تسکین دهنده های اسید صفراوی. پزشکان اغلب داروهای تسکین دهنده اسیدهای صفراوی را تجویز می کنند که گردش صفرا را مختل می کند، اما مطالعات نشان می دهد که این داروها نسبت به سایر درمان ها کمتر موثر هستند. عوارض جانبی مانند نفخ ممکن است شدید باشد.

 

درمان های جراحی

اگر داروها نتوانند علائم شدید را کاهش دهند یا تغییرات پیش سرطانی در معده یا مری شما وجود داشته باشد، ممکن است پزشکان جراحی را توصیه کنند.

برخی از انواع جراحی می‌توانند موفقیت‌آمیزتر از سایرین باشند، بنابراین مزایا و معایب را به دقت با پزشک خود در میان بگذارید.

گزینه ها عبارتند از:

*     جراحی انحراف. در طول این نوع جراحی، پزشک یک اتصال جدید برای تخلیه صفرا در روده کوچک ایجاد می کند و صفرا را از معده دور می کند.

*     جراحی ضد رفلاکس. نزدیک ترین قسمت معده به مری پیچیده شده و سپس به دور اسفنکتر تحتانی مری دوخته می شود. این روش باعث تقویت دریچه می شود و می تواند رفلاکس اسید را کاهش دهد. با این حال، شواهد کمی در مورد اثربخشی این جراحی برای ریفلاکس صفرا وجود دارد.

 

خودمراقبتی

برخلاف رفلاکس اسید، ریفلاکس صفرا به عوامل سبک زندگی ارتباطی ندارد. اما از آنجا که بسیاری از افراد هم رفلاکس اسید و هم رفلاکس صفرا را تجربه می کنند، علائم شما ممکن است با تغییر سبک زندگی کاهش یابد:

*     سیگار نکشید. سیگار تولید اسید معده را افزایش می دهد و بزاق را خشک می کند که به محافظت از مری کمک می کند.

*     وعده های غذایی کوچکتر بخورید. خوردن وعده های غذایی کوچکتر و مکرر، فشار روی اسفنکتر تحتانی مری را کاهش می دهد و از باز شدن دریچه در زمان نامناسب جلوگیری می کند.

*     بعد از غذا در حالت ایستاده بمانید. بعد از غذا، دو تا سه ساعت صبر کردن قبل از دراز کشیدن به شما اجازه می دهد تا معده شما خالی شود.

*     غذاهای چرب را محدود کنید. وعده های غذایی پرچرب اسفنکتر تحتانی مری را شل می کند و سرعت خروج غذا از معده شما را کاهش می دهد.

*     از غذاها و نوشیدنی های مشکل ساز خودداری کنید. برخی از غذاها تولید اسید معده را افزایش می دهند و ممکن است اسفنکتر تحتانی مری را شل کنند. غذاهایی که باید از آنها پرهیز کرد عبارتند از نوشیدنی های کافئین دار و گازدار، شکلات، غذاها و آب میوه های مرکبات، سس های حاوی سرکه، پیاز، غذاهای حاوی گوجه فرنگی، غذاهای تند و نعناع.

*     از مصرف الکل خودداری کنید. نوشیدن الکل اسفنکتر تحتانی مری را شل می کند و مری را تحریک می کند.

*     کاهش وزن اضافی. سوزش سر دل و رفلاکس اسید زمانی بیشتر اتفاق می‌افتد که اضافه وزن به معده شما فشار بیشتری وارد کند.

*     تختت خود را بلند کنید. خوابیدن با بالاتنه ۱۰ تا ۱۵ سانتی متر ممکن است به جلوگیری از علائم رفلاکس کمک کند. بالا بردن سر تخت خود با بلوک یا خوابیدن بر روی یک گوه فوم موثرتر از استفاده از بالش های اضافی است.

* آرام باشید. وقتی تحت استرس هستید، هضم کند می شود و احتمالاً علائم رفلاکس را بدتر می کند. تکنیک های تمدد اعصاب، مانند تنفس عمیق، مدیتیشن یا یوگا ممکن است کمک کننده باشد.

 

طب جایگزین

بسیاری از افراد با مشکلات مکرر معده، از جمله سوزش سر دل، از درمان های بدون نسخه یا جایگزین برای تسکین علائم استفاده می کنند. به یاد داشته باشید که حتی داروهای طبیعی نیز می توانند خطرات و عوارض جانبی داشته باشند، از جمله تداخلات بالقوه جدی با داروهای تجویزی. همیشه قبل از امتحان یک درمان جایگزین، تحقیق دقیقی انجام دهید و با پزشک خود صحبت کنید.

 

آماده شدن برای قرار ملاقات با پزشک

اگر علائم یا نشانه های مشترک رفلاکس صفرا دارید، با پزشک خود وقت ملاقات بگیرید. پس از ارزیابی اولیه پزشک، ممکن است به متخصص اختلالات گوارشی (متخصص گوارش) ارجاع داده شوید.

در اینجا اطلاعاتی وجود دارد که به شما کمک می کند تا برای قرار ملاقات خود آماده شوید و چه انتظاراتی از پزشک خود دارید.

 

آنچه شما می توانید انجام دهید

*     علائمی را که تجربه کرده اید و مدت زمان آن را یادداشت کنید.

*     فهرستی از اطلاعات کلیدی پزشکی خود، از جمله سایر شرایطی که تحت درمان هستید و نام هر دارو، ویتامین یا مکملی که مصرف می کنید، تهیه کنید.

*     در صورت امکان یکی از اعضای خانواده یا دوستی را پیدا کنید که بتواند با شما در قرار ملاقات حاضر شود. کسی که شما را همراهی می‌کند می‌تواند کمک کند آنچه دکتر می‌گوید را به خاطر بسپارد.

*     سوالات خود رو برای پرسیدن از پزشک بنویسید. ایجاد فهرست سوالات از قبل می تواند به شما کمک کند از زمان خود با پزشک خود بهترین استفاده را ببرید.

در حین قرار ملاقات خود از پرسیدن سوال دریغ نکنید. برخی از سوالاتی که باید از پزشک خود بپرسید عبارتند از:

*     آیا رفلاکس صفرا دارم؟

*     چه روش درمانی را پیشنهاد می کنید؟

*     آیا عوارض جانبی مرتبط با این درمان ها وجود دارد؟

*     آیا تغییری در سبک زندگی یا رژیم غذایی وجود دارد که بتوانم به کاهش یا مدیریت علائمم کمک کنم؟

*     من بیماری‌های دیگری دارم. چگونه می توانم آنها را در کنار هم مدیریت کنم؟

 

از پزشک خود چه انتظاری داشته باشید

پزشک شما احتمالاً تعدادی سؤال از شما می پرسد. آماده بودن برای پاسخ دادن به آنها ممکن است به شما فرصت دهد تا به نکاتی که می خواهید زمان بیشتری را صرف آنها کنید بپردازید. ممکن است از شما سوال شود:

*     علائم شما چیست؟

*     چه مدت است که این علائم را دارید؟

*     آیا علائم شما می آیند و می روند یا تقریباً به همان شکل باقی می مانند؟

*     اگر علائم شما شامل درد است، درد شما کجاست؟

*     آیا علائم و نشانه های شما شامل استفراغ است؟

*     آیا به نظر می رسد چیزی باعث تحریک علائم شما شود، از جمله برخی غذاها یا نوشیدنی ها؟

*     آیا بدون تلاش وزن کم کرده اید؟

*     آیا قبلا برای این علائم به پزشک مراجعه کرده اید؟

*     چه درمان هایی را تاکنون امتحان کرده اید؟ آیا چیزی کمک کرده است؟

*     آیا بیماری دیگری برای شما تشخیص داده شده است؟

*     آیا جراحی معده انجام داده اید یا کیسه صفرا را برداشته اید؟

*     چه داروهایی از جمله داروهای تجویزی و بدون نسخه، ویتامین ها، گیاهان دارویی و مکمل ها را مصرف می کنید؟

*     رژیم غذایی معمولی روزانه شما چیست؟

*     آیا مشروب میخورید؟ چقدر؟

*     آیا سیگار می کشید؟

لایف یار (Lifeyar)، یار زندگی شما

ادامه مطلب

پزشکی

دریچه آئورت دولتی؛ Bicuspid aortic valve

منتشر شده

در

توسط

دریچه آئورت دولتی

دریچه آئورت دولتی یک مشکل قلبی است که در بدو تولد وجود دارد. یعنی نقص مادرزادی قلب است.

دریچه آئورت بین محفظه سمت چپ قلب و شریان اصلی بدن به نام آئورت قرار دارد. فلپ های بافت روی دریچه با هر ضربان قلب باز و بسته می شود. فلپ ها را کاسپ می نامند. آنها مطمئن می شوند که خون در جهت صحیح جریان دارد.

معمولاً دریچه آئورت دارای سه لت است. یک دریچه دولتی فقط دو لت دارد. به ندرت، برخی از افراد با دریچه آئورت متولد می شوند که دارای یک یا چهار لت است. دریچه ای با یک لت را یونیکوسپید می گویند. دریچه ای با چهار لت کوادریکوسپید نامیده می شود.

تغییرات در دریچه آئورت می تواند باعث مشکلات سلامتی شود، از جمله:

*     باریک شدن دریچه آئورت که به آن تنگی دریچه آئورت می گویند. ممکن است دریچه به طور کامل باز نشود. جریان خون از قلب به بدن کاهش یافته یا مسدود می شود.

*    جریان خون به عقب که به آن نارسایی دریچه آئورت می گویند. گاهی اوقات، دریچه آئورت دولتی محکم بسته نمی شود. این باعث می شود خون به سمت عقب جریان یابد.

*     آئورت بزرگ شده که به آن آئورتوپاتی می گویند. بزرگ شدن آئورت خطر پارگی در پوشش آئورت را افزایش می دهد. به این پارگی دیسکسیون آئورت می گویند.

 

علائم

اگر دریچه دولتی باعث تنگی شدید آئورت یا نارسایی شدید آئورت شود، علائم ممکن است شامل موارد زیر باشد:

*     درد قفسه سینه.

*     تنگی نفس.

*     مشکل در ورزش کردن.

*     غش یا نزدیک شدن به غش.

 

اکثر افراد مبتلا به دریچه آئورت دولتی تا زمانی که بالغ شوند، علائم بیماری دریچه قلب را ندارند. اما برخی از نوزادان ممکن است علائم شدید داشته باشند.

 

تشخیص

هنگامی که آزمایشات برای مشکل سلامتی دیگری انجام می شود، ممکن است دریچه آئورت دولتی پیدا شود. پزشک ممکن است هنگام گوش دادن به قلب، سوفل قلبی را بشنود.

اکوکاردیوگرام می تواند تشخیص دریچه آئورت دولتی را تایید کند. این آزمایش از امواج صوتی برای ساختن فیلم هایی از ضربان قلب استفاده می کند. این نشان می دهد که چگونه خون در حفره های قلب، دریچه های قلب و آئورت حرکت می کند.

اگر دریچه آئورت دولتی دارید، معمولاً سی تی اسکن برای بررسی تغییرات در اندازه آئورت انجام می دهید.

درمان

اگر دریچه آئورت دولتی دارید، معمولاً به یک ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی آموزش دیده در زمینه بیماری های مادرزادی قلبی ارجاع داده می شوید. این نوع ارائه دهنده، متخصص قلب مادرزادی نامیده می شود.

هر کسی که دریچه آئورت دولتی دارد به معاینات منظم سلامت و آزمایشات تصویربرداری نیاز دارد. اکوکاردیوگرام برای باریک شدن یا نشتی دریچه آئورت بررسی می شود. این آزمایش همچنین به دنبال تغییرات در اندازه آئورت است.

درمان دریچه آئورت دولتی به شدت بیماری دریچه قلب بستگی دارد. ممکن است شامل داروها، روش ها و جراحی باشد.

داروها

هیچ دارویی برای ترمیم دریچه آئورت دولتی وجود ندارد. اما ممکن است از داروها برای درمان علائم ناشی از بیماری دریچه قلب استفاده شود. به عنوان مثال، پزشک شما ممکن است داروی فشار خون را توصیه کند.

 

جراحی یا سایر روش ها

اگر دریچه آئورت دولتی باعث ایجاد موارد زیر شود، ممکن است به جراحی نیاز باشد:

*     تنگی دریچه آئورت.

*     نارسایی دریچه آئورت.

*     آئورت بزرگ شده.

 

جراحی برای ترمیم یا تعویض دریچه آئورت انجام می شود. نوع جراحی انجام شده به شرایط خاص دریچه قلب و علائم شما بستگی دارد.

*     تعویض دریچه آئورت. جراح دریچه آسیب دیده را برمی دارد. با یک دریچه مکانیکی یا یک دریچه ساخته شده از بافت قلب گاو، خوک یا انسان جایگزین شده است. دریچه بافتی دریچه بافتی بیولوژیکی نامیده می شود. گاهی اوقات، دریچه آئورت با دریچه ریه خود فرد جایگزین می شود. دریچه ریه با یک دریچه بافت ریه از اهدا کننده فوت شده جایگزین می شود. این جراحی پیچیده تر، روش راس نامیده می شود.

دریچه های بافت بیولوژیکی به مرور زمان از بین می روند. ممکن است در نهایت نیاز به تعویض داشته باشند. اگر دریچه مکانیکی دارید، برای جلوگیری از لخته شدن خون باید مادام العمر از داروهای رقیق کننده خون استفاده کنید. شما و ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی خود با هم در مورد مزایا و خطرات هر نوع دریچه صحبت می کنید.

*     جراحی ریشه آئورت و آئورت صعودی. جراحان بخش بزرگ شده آئورت را که در نزدیکی قلب قرار دارد، برمی دارند. با یک لوله مصنوعی به نام پیوند جایگزین می شود که در جای خود دوخته می شود. گاهی اوقات فقط بخش بزرگ شده آئورت برداشته می شود و دریچه آئورت باقی می ماند. دریچه آئورت نیز در طی این روش قابل تعویض یا تعمیر است.

*     بالون والولوپلاستی. این روش می تواند تنگی دریچه آئورت را در نوزادان و کودکان درمان کند. در بزرگسالان، دریچه آئورت بعد از عمل مجدداً باریک می شود. بنابراین معمولاً فقط در صورتی انجام می شود که برای جراحی خیلی بیمار باشید یا منتظر تعویض دریچه باشید.

 

این روش دریچه قلب از یک لوله نازک و انعطاف پذیر به نام کاتتر استفاده می کند. کاتتر دارای یک بالون در نوک است. جراح کاتتر را در شریان بازو یا کشاله ران قرار می دهد. سپس کاتتر به سمت دریچه آئورت هدایت می شود. پس از قرار گرفتن در محل، بالون باد می‌شود و باز شدن دریچه بزرگ‌تر می‌شود. بادکنک خالی شده است. کاتتر و بالون برداشته می شوند.

 

شیوه زندگی و درمان های خانگی

هرکسی که با دریچه آئورت دو لتی متولد شود، مادام العمر به معاینات سلامت نیاز دارد. یک پزشک دیده در زمینه بیماری های قلبی، به نام متخصص قلب، باید شما را از نظر تغییرات در وضعیت شما معاینه کند.

افرادی که دریچه آئورت دو لختی دارند بیشتر احتمال دارد به عفونت دیواره قلب مبتلا شوند. این عفونت اندوکاردیت عفونی نامیده می شود. مراقبت صحیح از دندان می تواند به کاهش خطر کمک کند.

دریچه آئورت دو لتی می تواند در خانواده ها منتقل شود، به این معنی که ارثی است. والدین، فرزندان و خواهران و برادران فردی که دارای دریچه آئورت دو لتی هستند باید برای بررسی وضعیت، اکوکاردیوگرام انجام دهند.

لایف یار (Lifeyar)، یار زندگی شما

ادامه مطلب

پزشکی

دلیل اصلی یبوست؛ راهکارها و درمان‌ یبوست

منتشر شده

در

توسط

دلیل اصلی یبوست چیست؟

یبوست یک وضعیت مزمن یا موقت است که باعث کاهش تعداد و یا تاخیر در حرکات روده می‌شود. دلیل اصلی یبوست ممکن است به عوامل مختلف باز گردد. در زیر چند دلیل اصلی یبوست آورده شده است:

۱. **تغذیه نامناسب:**
– کمبود فیبر در رژیم غذایی می‌تواند یکی از عوامل اصلی یبوست باشد. فیبر غذایی از گروه غذایی گیاهی به مواد ناتوان کننده راه روده افزوده می‌شود و به ایجاد حرکات روده منظم کمک می‌کند.

۲. **کم‌آبی:**
– مصرف کم آب می‌تواند یک دلیل اصلی یبوست باشد. آب کمک به نرم کردن مواد معده می‌کند و از طریق روده‌ها عبور پیدا می‌کند.

۳. **کمبود فعالیت بدنی:**
– کمبود فعالیت و ورزش می‌تواند حرکات روده را کاهش دهد و در نتیجه یبوست ایجاد کند.

۴. **مشکلات روحی:**
– استرس یا اضطراب می‌توانند به مشکلات گوارشی منجر شوند و باعث یبوست شوند.

۵. **مصرف برخی داروها:**
– مصرف برخی داروها مانند داروهای ضد افسردگی، داروهای ضد درد مختلف، داروهای ضد حساسیت و غیره ممکن است اثرات جانبی مانند یبوست داشته باشند.

۶. **بیماری‌های مزمن:**
– برخی بیماری‌های مزمن مانند متابولیسم غدد درون‌ریز (هیپوتیروئیدیسم)، دیابت و برخی بیماری‌های روده می‌توانند باعث یبوست شوند.

۷. **تغییرات هورمونی:**
– تغییرات هورمونی، به ویژه در دوران بارداری یا دوران قاعدگی، ممکن است به یبوست منجر شوند.

در هر صورت، در صورتی که با یبوست مواجه هستید یا نگران آن هستید، بهتر است با پزشک خود مشاوره کنید تا علت اصلی را تشخیص دهید و درمان مناسب را دریافت کنید.

 

علت یبوست در زنان

یبوست در زنان می‌تواند به علت چندین عامل باشد. در زیر، عواملی که ممکن است در بروز یبوست در زنان تأثیرگذار باشند آورده شده است:

۱. **تغذیه نامناسب:**
– کمبود فیبر در رژیم غذایی یکی از علل شایع یبوست است. غذاهایی که حاوی فیبر کمی هستند، می‌توانند حرکات روده را کاهش دهند.

۲. **تغییرات هورمونی:**
– تغییرات هورمونی مانند تغییرات در دوران قاعدگی، بارداری یا دوران استراحت (مثلوپاوز) می‌تواند به یبوست منجر شود. در بارداری به دلیل افزایش هورمون پروژسترون، که تأثیر آن بر روی عضلات روده را کاهش می‌دهد، یبوست رایج‌تر است.

۳. **کمبود فعالیت بدنی:**
– فعالیت بدنی کم می‌تواند به کاهش حرکات روده و یبوست منجر شود. فعالیت و ورزش به حرکت عضلات روده کمک کرده و فرآیند گوارش را تسریع می‌بخشد.

۴. **استرس و اضطراب:**
– استرس و اضطراب می‌توانند به تغییر در عادات روده و افزایش فشار روانی منجر شوند.

۵. **مصرف داروها:**
– برخی از داروها ممکن است اثرات جانبی از جمله یبوست داشته باشند، مانند برخی از داروهای ضد افسردگی یا داروهای مسکن درد.

۶. **مشکلات گوارشی:**
– برخی از مشکلات گوارشی مانند متابولیسم غدد درون‌ریز (هیپوتیروئیدیسم) یا بیماری‌های روده می‌توانند باعث یبوست شوند.

۷. **سابقه عمل جراحی:**
– برخی از عمل‌های جراحی در ناحیه شکم و روده می‌توانند به تغییرات در حرکات روده و یبوست منجر شوند.

در هر صورت، اگر شما یا کسی دیگر با یبوست مواجه است و این مشکل به طور مداوم ادامه دارد، بهتر است با یک پزشک مشورت کرده و علت دقیق را تشخیص دهید. پزشک می‌تواند تشخیص دقیق بگذارد و یک برنامه درمانی مناسب ارائه دهد.

 

علت یبوست در مردان

یبوست در مردان می‌تواند به علت عوامل متعددی باشد. در زیر، برخی از علل ممکن برای یبوست در مردان ذکر شده‌اند:

۱. **کمبود فیبر:**
– مصرف کم فیبر در رژیم غذایی می‌تواند حرکت روده را کاهش دهد و به یبوست منجر شود. مصرف میوه‌ها، سبزیجات و غلات کامل می‌تواند به بهبود حالت روده کمک کند.

۲. **کمبود آب:**
– مصرف کم آب می‌تواند تاثیر منفی بر حالت روده داشته باشد. آب کمک به نرم کردن مواد معده و افزایش حجم مواد مزاحم روده می‌کند.

۳. **کمبود فعالیت بدنی:**
– فعالیت بدنی کم می‌تواند حرکت روده را کاهش دهد و در نتیجه یبوست ایجاد کند. ورزش و فعالیت بدنی به حرکت عضلات روده کمک کرده و فرآیند گوارش را تسریع می‌بخشد.

۴. **مصرف برخی داروها:**
– مصرف برخی از داروها ممکن است اثرات جانبی از جمله یبوست داشته باشد. به‌عنوان مثال، داروهای ضد درد، داروهای ضد افسردگی، و داروهای مسکن ممکن است باعث یبوست شوند.

۵. **مشکلات گوارشی:**
– برخی از مشکلات گوارشی مانند مشکلات در روده، نارسایی کلیه، یا بیماری‌های التهابی می‌توانند باعث یبوست شوند.

۶. **تغییرات هورمونی:**
– تغییرات هورمونی، به‌ویژه در دوران میانسال، می‌توانند به یبوست منجر شوند.

در صورتی که یک مرد با یبوست مواجه است و این مشکل به طور مداوم ادامه دارد یا نگران کننده است، مشاوره با پزشک توصیه می‌شود. پزشک می‌تواند علت دقیق را تشخیص دهد و یک برنامه درمانی مناسب را پیشنهاد کند.

دلایل یبوست طولانی

یبوست طولانی ممکن است ناشی از عوامل مختلفی باشد. در ادامه، چند دلیل احتمالی برای یبوست طولانی ذکر شده‌اند:

۱. **عوامل رژیم غذایی:**
– **کمبود فیبر:** مصرف کم فیبر در رژیم غذایی ممکن است یکی از عوامل اصلی یبوست باشد. فیبر به حفظ سلامت روده و تشویق به حرکت حاشیه‌ای مواد غذایی کمک می‌کند.
– **کمبود آب:** مصرف کم آب می‌تواند تأثیر منفی بر حالت روده داشته باشد. آب کمک به نرم کردن مواد معده و حفظ حالت طبیعی مخاط روده دارد.

۲. **فعالیت بدنی ناکافی:**
– کمبود فعالیت بدنی و ورزش ممکن است حرکت عضلات روده را کاهش داده و به یبوست منجر شود. فعالیت ورزشی به حرکت روده و تسریع در فرآیند گوارش کمک می‌کند.

۳. **عوامل روانی:**
– استرس، اضطراب یا افسردگی می‌توانند به تغییرات در عادات روده و حرکت آنها منجر شوند.

۴. **مصرف داروها:**
– برخی داروها ممکن است اثرات جانبی از جمله یبوست داشته باشند. به عنوان مثال، داروهای مسکن درد، داروهای ضد افسردگی، و داروهای ضد حساسیت.

۵. **بیماری‌های مزمن:**
– برخی از بیماری‌های مزمن مانند دیابت، متابولیسم غدد درون‌ریز (هیپوتیروئیدیسم)، یا بیماری‌های روده می‌توانند باعث یبوست شوند.

۶. **تغییرات هورمونی:**
– تغییرات هورمونی در دوران بارداری، دوران قاعدگی یا میانسال ممکن است به یبوست منجر شوند.

۷. **عوامل سنی:**
– با پیشرفت سن، حرکت عضلات روده ممکن است کاهش یابد که باعث یبوست شود.

۸. **عوامل ژنتیک:**
– برخی از افراد ممکن است به دلایل ژنتیکی به یبوست مبتلا شوند.

در هر صورت، اگر شما یا کسی دیگر با یبوست طولانی مواجه هستید، مهم است که با پزشک مشاوره کنید. پزشک می‌تواند علت دقیق را تشخیص دهد و برنامه درمانی مناسب را تدوین کند.

 

درمان یبوست و پاکسازی روده

درمان یبوست و پاکسازی روده ممکن است به وسیله تغییرات در رژیم غذایی و سبک زندگی، استفاده از داروها، و در موارد خاص، اجرای تداوم بخش‌های پزشکی صورت گیرد. در زیر تعدادی از روش‌های درمان یبوست آورده شده است:

۱. **افزایش مصرف فیبر:**
– افزودن مواد غذایی حاوی فیبر به رژیم غذایی می‌تواند بهبود حرکات روده و پیشگیری از یبوست کمک کند. میوه‌ها، سبزیجات، غلات کامل، و حبوبات منابع خوبی از فیبر هستند.

۲. **مصرف آب:**
– مصرف کافی آب مهم است. آب کمک به نرم کردن مواد معده و افزایش حجم مواد مزاحم روده می‌کند.

۳. **ورزش و فعالیت بدنی:**
– فعالیت بدنی منظم می‌تواند حرکت روده را تسریع بخشد. ورزش‌های سبک مثل پیاده‌روی، شنا، یا دوچرخه‌سواری می‌توانند مفید باشند.

۴. **تغییر عادات روده‌ای:**
– ایجاد عادت روزانه برای مراجعه به دستگاه توالت و ایستاده نشستن به مدت کافی می‌تواند به حرکت طبیعی روده کمک کند.

۵. **استفاده از داروها:**
– در مواردی که تغییرات در رژیم غذایی و سبک زندگی کافی نیستند، پزشک ممکن است داروهای مسهل یا نرم‌کننده مدفوع تجویز کند.

۶. **پاکسازی روده:**
– در موارد خاص، پزشک می‌تواند روش‌های پاکسازی روده مثل کلینیک مراقبت‌های گیاهی یا استفاده از ملین‌های تجویز کند.

۷. **برخی از داروهای تنظیم‌کننده حرکت روده:**
– برخی از داروها مانند لاکتولوز (Lactulose) یا پلی‌اِتیلن گلیکول (Polyethylene Glycol) ممکن است به عنوان داروهای تنظیم‌کننده حرکت روده تجویز شوند.

۸. **مشاوره پزشکی:**
– اگر یبوست به علت بیماری مزمن یا شرایط خاصی ایجاد شده باشد، مشاوره با پزشک متخصص و اجرای برنامه درمانی متناسب با وضعیت می‌تواند کمک کننده باشد.

با این حال، هرگاه که با یبوست مواجه می‌شوید، مهم است که با پزشک خود مشاوره کنید تا علت دقیق تعیین شود و یک برنامه درمانی مناسب برای شما تدوین گردد.

 

درمان فوری یبوست

درمان فوری یبوست ممکن است نیاز به راهکارهای سریع و موثر داشته باشد. در اینجا چند راهکار فوری برای مدیریت یبوست آورده شده است:

۱. **مصرف آب بیشتر:**
– نوشیدن آب به مقدار زیاد می‌تواند به نرم کردن مواد معده و افزایش حجم مواد مزاحم روده کمک کند. این کار ممکن است حرکت مدفوع را تسریع بخشد.

۲. **مصرف فیبر:**
– مصرف مواد غذایی حاوی فیبر از جمله میوه‌ها، سبزیجات، و غلات کامل می‌تواند حرکت روده را تحریک کرده و به تسهیل در تخلیه مدفوع کمک کند.

۳. **ولزلین:**
– ولزلین یک نوع ملین است که به صورت محلول یا قرص در داروخانه‌ها موجود است. مصرف ویاگرایی می‌تواند به نرم کردن مدفوع و تسریع در تخلیه آن کمک کند.

۴. **ملین‌ها:**
– استفاده از ملین‌ها یا داروهای تسهیل‌کننده مدفوع می‌تواند به سرعت مواد معده را از روده عبور دهد. اما باید با دقت و به میزان توصیه شده توسط پزشک مصرف شوند.

۵. **تحریک الکتریکی:**
– برخی از دستگاه‌های تحریک الکتریکی ممکن است توسط پزشک در صورت لزوم برای تحریک حرکت روده مورد استفاده قرار گیرند.

در هر صورت، درمان فوری یبوست باید با دقت صورت گیرد و در صورتی که مشکل به طور مداوم ادامه دارد یا علائم شما شدید است، بهتر است فوراً به پزشک مراجعه کنید. پزشک می‌تواند علت دقیق را تشخیص دهد و برنامه درمانی متناسب با وضعیت شما را ارائه دهد.

 

درمان قطعی یبوست

درمان قطعی یبوست بستگی به علت اصلی و شدت مشکل دارد. در بعضی موارد، تغییرات در رژیم غذایی و سبک زندگی ممکن است به تنهایی کافی باشد، در حالی که در موارد دیگر نیاز به درمان‌های دارویی یا راهکارهای پزشکی خاص ممکن است وجود داشته باشد. در ادامه چند راهکار برای درمان قطعی یبوست ذکر شده است:

۱. **تغییرات در رژیم غذایی:**
– افزایش مصرف فیبر: مصرف مواد غذایی حاوی فیبر مثل میوه‌ها، سبزیجات، غلات کامل، و حبوبات می‌تواند به تسریع در حرکات روده و تسهیل در تخلیه مدفوع کمک کند.
– مصرف آب بیشتر: نوشیدن مقدار کافی آب مهم است تا فیبر به خوبی عمل کند و روده را نرم کند.

۲. **ورزش و فعالیت بدنی:**
– فعالیت بدنی منظم می‌تواند به حرکت عضلات روده کمک کرده و درمان یبوست کمک کند.

۳. **مصرف داروها:**
– داروهای تنظیم کننده حرکت روده: برخی از داروها مانند لاکتولوز یا ملین‌ها ممکن است توسط پزشک تجویز شوند.
– داروهای ملین‌ها: این دسته از داروها مواد معده را نرم کرده و تسریع در تخلیه مدفوع می‌کنند.

۴. **بهبود عادات روده‌ای:**
– ایجاد عادت روزانه برای مراجعه به دستگاه توالت و تخلیه مدفوع می‌تواند در درمان یبوست مؤثر باشد.

۵. **پزشکی و روش‌های پیشرفته:**
– در موارد خاص و شدید، پزشک ممکن است روش‌های پیشرفته‌تری مانند تحریک الکتریکی، بیوفیدبک، یا جراحی را توصیه کند.

با این حال، هر چند که تغییرات در رژیم غذایی و سبک زندگی می‌توانند بهبود زیادی در یبوست برای بسیاری از افراد ایجاد کنند، اما برای درمان قطعی و در موارد خاصی که نیاز به راهکارهای پزشکی دارد، مهم است با پزشک خود مشاوره کرده و برنامه درمانی مناسب را ایجاد کنید.

 

درمان خانگی یبوست

تغییرات در رژیم غذایی و سبک زندگی ممکن است در کنترل یبوست و بهبود حالت روده مؤثر باشد. در زیر تعدادی از راهکارهای خانگی که ممکن است در درمان یبوست کمک کنند آورده شده است. با این حال، قبل از اجرای هرگونه تغییر یا استفاده از درمان‌های خانگی، بهتر است با پزشک خود مشورت کنید:

۱. **افزودن فیبر به رژیم غذایی:**
– مصرف مواد غذایی حاوی فیبر از جمله میوه‌ها (مثل زردآلو، انگور، و سیب)، سبزیجات (مثل برگهای سبز، هویج، و گوجه)، و غلات کامل (مثل نان و جو) می‌تواند به تسهیل در حرکت روده کمک کند.

۲. **مصرف آب:**
– نوشیدن آب به مقدار کافی مهم است تا به فیبر کمک کند و روده را نرم تر کند.

۳. **مصرف میوه خشک و آب‌آشامیدن:**
– مصرف میوه‌های خشک مثل خرما و آب‌آشامیدن می‌تواند مواد معده را نرم‌تر کرده و تسهیل در تخلیه مدفوع ایجاد کند.

۴. **استفاده از ملین‌ها:**
– در برخی موارد، استفاده از ملین‌های خفیف ممکن است به نرم کردن مدفوع و تسهیل در تخلیه آن کمک کند. اما قبل از استفاده از هر گونه دارو، بهتر است با پزشک مشورت کنید.

۵. **مصرف چای گیاهان دارویی:**
– برخی گیاهان دارویی مثل چای سنا و چای زردچوبه ممکن است در تسهیل تخلیه مدفوع مؤثر باشند. با این حال، مصرف آنها باید با احتیاط و بر اساس راهنمای پزشک صورت گیرد.

۶. **ورزش:**
– فعالیت بدنی منظم مانند پیاده‌روی، شنا، یا دوچرخه‌سواری می‌تواند به بهبود حرکت روده و پیشگیری از یبوست کمک کند.

۷. **زمان مراجعه به دستگاه توالت:**
– ایجاد عادت به مراجعه به دستگاه توالت در زمانهای ثابت می‌تواند به تنظیم حرکت روده کمک کند.

به هر حال، در صورتی که یبوست به طور مداوم ادامه دارد یا شدیدتر می‌شود، بهتر است با پزشک مشورت کنید. او می‌تواند علت دقیق را تشخیص دهد و برنامه درمانی مناسب را ارائه دهد.

 

معجزه ای برای درمان یبوست

متاسفانه، تا کنون هیچ “معجزه ای” برای درمان یبوست وجود ندارد. یبوست یک مشکل شایع و پرتکرار است که ممکن است به علت عوامل مختلفی از جمله رژیم غذایی نادرست، کمبود فعالیت بدنی، کمبود مایعات، یا مسائل گوارشی ناشی از بیماری‌ها و شرایط مختلف رخ دهد.

بهترین راه برای درمان یبوست این است که با یک پزشک مشورت کرده و به تشخیص وی اعتماد کنید. پزشک ممکن است بر اساس علت دقیق یبوست شما، برنامه درمانی مخصوصی تدوین کند که ممکن است شامل تغییرات در رژیم غذایی، مصرف داروها، افزایش فعالیت بدنی، و سایر رویکردهای درمانی باشد.

درمان یبوست ممکن است زمانی برای بهبود نیاز داشته باشد و در برخی موارد، نیاز به تغییرات در سبک زندگی بلندمدت دارد. همچنین، خودداری از استفاده از راهکارهای “معجزه‌آسا” یا داروهای بدون نیاز به نظر پزشک ممکن است عوارض جانبی داشته باشد. در نتیجه، همواره مشورت با پزشک و پیروی از راهنمایی‌های وی بهترین اقدام است.

 

چه زمانی یبوست خطرناک است

یبوست به طور عمومی یک مشکل شایع است و در اکثر موارد ناشی از عوامل غذایی یا سبک زندگی است که با تغییر در رژیم غذایی و سبک زندگی می‌توان بهبود آن را دید. با این حال، در برخی موارد، یبوست می‌تواند نشانه مشکلات جدی‌تر یا بیماری‌های خاصی باشد. در زیر شرایطی ذکر شده‌اند که نشانگر خطر یبوست خطرناک می‌باشند:

۱. **تغییرات ناگهانی در الگوی روده:**
– اگر شما الگوی عادی حرکات روده خود را تغییر داده و مشاهده می‌کنید که مدت زمان بین مدفوع‌ها یا شدت آنها افزایش یا کاهش پیدا می‌کند، این ممکن است نشانگر مشکلاتی مثل انسداد روده باشد.

۲. **همراه با علائم دیگر:**
– اگر یبوست همراه با علائم دیگری مثل درد شدید در ناحیه شکم، تهوع و استفراغ مداوم، افت فشار خون، خون در مدفوع یا از دست دادن وزن بیش از حد باشد، این ممکن است نشانگر مشکلات جدی باشد.

۳. **بیماری‌های مرتبط با روده:**
– برخی بیماری‌های مزمن مانند بولیمیا، سندرم روده تحریک‌پذیر (IBS)، یا بیماری‌های التهابی روده ممکن است باعث یبوست شوند و نیاز به مراقبت پزشکی خاص داشته باشند.

۴. **تحت درمانهای خاص:**
– استفاده از داروهای خاص مانند مسکن‌ها، آنتی‌دپرسان‌ها، یا دیگر داروهایی که می‌توانند اثر بر حرکت روده داشته باشند، ممکن است باعث یبوست شود.

۵. **تاریخچه بیماری قبلی:**
– افرادی که قبلاً مشکلات جدی روده یا جراحی روده داشته‌اند، باید به موارد یبوست خود توجه ویژه داشته باشند.

هر گاه که با شدت یبوست یا علائم مرتبط با آن مواجه می‌شوید، مهم است که به پزشک مراجعه کرده و تشخیص دقیق و درمان مناسب را دریافت کنید. در بعضی موارد، یبوست ممکن است نشانه مشکلات جدی مخفی شده یا بیماری‌های مربوط به سیستم گوارش باشد که نیاز به بررسی و درمان دارد.

 

برای یبوست چی بخوریم

تغییرات در رژیم غذایی می‌تواند در کنترل یبوست مؤثر باشد. در زیر چند نکته و مواد غذایی را برای کمک به درمان یبوست ذکر کرده‌ام:

۱. **افزودن فیبر به رژیم غذایی:**
– مصرف مواد غذایی حاوی فیبر می‌تواند به تسریع در حرکت روده و تسهیل در تخلیه مدفوع کمک کند. میوه‌ها (مثل سیب، انگور، و هلو)، سبزیجات (مثل هویج، گوجه، و بادمجان)، و غلات کامل (مثل نان و جو) منابع خوبی از فیبر هستند.

۲. **مصرف مواد غذایی حاوی پروبیوتیک:**
– مواد غذایی حاوی پروبیوتیک (باکتری‌های مفید) می‌توانند به بهبود تعادل میکروبی در روده و افزایش فعالیت روده کمک کنند. مثال‌هایی از مواد غذایی با پروبیوتیک شامل ماست، کره مخصوص، و گیاهان ترشی‌خوری هستند.

۳. **مصرف مایعات بیشتر:**
– مصرف کافی آب مهم است تا به فیبر کمک کند و روده را نرم‌تر کند. نوشیدن آب در طول روز به حفظ وضعیت آبی بدن و تسهیل در تخلیه مدفوع کمک می‌کند.

۴. **استفاده از روغن‌های نیمه‌جامد:**
– مصرف روغن‌های نیمه‌جامد مانند روغن زیتون می‌تواند به نرم کردن مدفوع کمک کند و در بهبود حرکت روده مؤثر باشد.

۵. **مصرف آلوئه‌ورا:**
– برخی افراد با مصرف آلوئه‌ورا (گیاهی با خواص آنتی-التهابی و آرامش‌بخش) می‌گویند که می‌تواند در کنترل یبوست مؤثر باشد. با این حال، قبل از استفاده، بهتر است با پزشک مشورت کنید.

۶. **ورزش منظم:**
– فعالیت بدنی منظم مانند پیاده‌روی، شنا، یا دوچرخه‌سواری می‌تواند به بهبود حرکت روده و جلوگیری از یبوست کمک کند.

قبل از اعمال تغییرات در رژیم غذایی یا استفاده از هرگونه مکمل غذایی، بهتر است با پزشک مشورت کنید، به خصوص اگر مشکل یبوست به مدت طولانی ادامه دارد یا با علائمی جدی همراه باشد.

 

خاکشیر برای یبوست

خاکشیر یک نوع مکمل غذایی است که به عنوان منبع فیبر و مواد مغذی مفید برای سلامتی گوارش شناخته می‌شود. این محصول معمولاً از پوست خشک شده بذرهای گیاه خاکشیر تهیه می‌شود. خاکشیر فیبر محلولی به نام گوارو گلوکومانان دارد که ممکن است در تسریع حرکت روده و تسهیل در تخلیه مدفوع مؤثر باشد.

بعضی از تحقیقات نشان داده‌اند که خاکشیر ممکن است در کاهش یبوست و بهبود علائم آن موثر باشد. با این حال، همواره قبل از استفاده از هر نوع مکمل غذایی یا تغییرات در رژیم غذایی، بهتر است با پزشک یا متخصص تغذیه مشورت کنید.

اگر تصمیم به استفاده از خاکشیر یا هر مکمل دیگری برای مدیریت یبوست گرفته‌اید، موارد زیر را در نظر بگیرید:

۱. **مشورت با پزشک:**
– پیشنهاد می‌شود که با پزشک خود مشورت کنید تا اطمینان حاصل کنید که استفاده از خاکشیر مناسب و بدون هیچگونه تداخل با وضعیت سلامت شماست.

۲. **آغاز با مقدار کم:**
– اگر تصمیم به مصرف خاکشیر گرفته‌اید، آغاز کنید با مقدار کم و سپس تدریجاً افزایش دهید تا به بدن زمان بدهید تا به تغییرات عادت کند.

۳. **مصرف آب:**
– همراه با مصرف خاکشیر، باید به میزان کافی آب نیز مصرف کنید. این کمک می‌کند تا فیبر به خوبی عمل کند و روده را نرم‌تر کند.

۴. **علائم ناخواسته:**
– در صورتی که هنگام مصرف خاکشیر علائم ناخواسته مثل افزایش احساس نفخ یا درد شکمی داشتید، به پزشک خود اطلاع دهید.

در کل، هر گونه تغییر در رژیم غذایی یا مصرف مکمل غذایی باید با دقت و با مشورت پزشک یا متخصص تغذیه انجام شود، به ویژه اگر مشکل یبوست مزمن باشد یا با علائم جدی همراه باشد.

لایف یار (Lifeyar)، یار زندگی شما

ادامه مطلب
تبلیغات
تبلیغات
تبلیغات
تبلیغات
تبلیغات

برترین ها