با ما همراه باشید

پزشکی

تنگی دریچه آئورت؛ Aortic valve stenosis

منتشر شده

در

خلاصه

تنگی دریچه آئورت چیست؟ تنگی دریچه آئورت یا تنگی آئورت و یا به انگلیسی Aortic valve stenosis یک نوع بیماری دریچه قلب (بیماری قلبی عروقی) است. دریچه بین محفظه پایینی قلب چپ و سرخرگ اصلی بدن (آئورت) باریک شده و به طور کامل باز نمی شود. این اتفاق جریان خون از قلب به آئورت و بقیه بدن را کاهش یا مسدود می کند.

درمان تنگی آئورت به شدت این وضعیت بستگی دارد. ممکن است برای ترمیم یا تعویض دریچه نیاز به جراحی داشته باشید. بدون درمان، تنگی شدید دریچه آئورت می تواند منجر به مرگ شود.

 

علائم

علایم تنگی دریچه آئورت از خفیف تا شدید است. علائم عموما زمانی رخ می دهد که تنگی دریچه شدید باشد. برخی از افراد مبتلا به تنگی دریچه آئورت ممکن است سال ها علائمی نداشته باشند.

علائم تنگی دریچه آئورت ممکن است شامل موارد زیر باشد:

* صدای نامنظم قلب (غر غر کردن قلب) که از طریق گوشی پزشکی شنیده می شود

* درد قفسه سینه (آنژین) یا تنگی با فعالیت

* احساس ضعف یا سرگیجه یا غش در هنگام فعالیت

* تنگی نفس به ویژه در هنگام فعالیت

* خستگی به ویژه در زمان افزایش فعالیت

* ضربان قلب تند و پر تپش

* در کودکان مبتلا به تنگی دریچه آئورت به اندازه کافی غذا نمی خورند

* عدم افزایش وزن کافی (به خصوص در کودکان مبتلا به تنگی دریچه آئورت)

 

تنگی دریچه آئورت ممکن است منجر به نارسایی قلبی شود. علائم نارسایی قلبی شامل خستگی، تنگی نفس، و مچ پا و پاها متورم است.

چه زمانی به پزشک مراجعه کنیم

اگر علائمی دارید که ممکن است نشان دهنده تنگی دریچه آئورت باشد، با پزشک خود قرار ملاقات بگذارید.

 

دلایل

برای درک دلایل تنگی دریچه آئورت، دانستن اینکه دریچه های قلب و عروق به طور معمول چگونه کار می کنند، ممکن است مفید باشد.

قلب چهار دریچه دارد که خون را در جهت صحیح جریان می دهند:

* دریچه آئورت

* دریچه میترال

* دریچه سه لختی

* دریچه ریوی

هر دریچه دارای فلپ هایی است که در طول هر ضربان قلب یک بار باز و بسته می شوند. گاهی اوقات دریچه ها به درستی باز یا بسته نمی شوند. اگر یک دریچه کاملا باز یا بسته نشود، جریان خون کاهش یافته یا مسدود می شود.

در هنگام بروز تنگی دریچه آئورت، دریچه بین محفظه پایین قلب چپ (بطن چپ) و آئورت به طور کامل باز نمی شود. ناحیه ای که از طریق آن خون از قلب به آئورت می رود تنگ می شود.

هنگامی که دریچه آئورت تنگ می شود، قلب باید سخت تر کار کند تا خون کافی را به آئورت و بقیه بدن پمپ کند. کار اضافی قلب می تواند باعث ضخیم و بزرگ شدن بطن چپ شود. در نهایت این فشار می تواند باعث تضعیف ماهیچه قلب شود و در نهایت می تواند منجر به نارسایی قلبی و مشکلات جدی دیگر شود.

 

دلایل تنگی دریچه آئورت عبارتند از:

* نقص مادرزادی قلب. برخی از کودکان با یک دریچه آئورت به دنیا می آیند که به جای (دریچه آئورت سه لختی  tricuspid) فقط دو لختی (دریچه آئورت bicuspid) دارند. به ندرت، یک دریچه آئورت ممکن است دارای یک لخت (unicuspid) یا چهار لخت (quadricuspid) باشد.

داشتن یک نقص مادرزادی قلب مانند یک دریچه آئورت دو لختی نیاز به معاینات پزشکی منظم دارد. وضعیت دریچه ممکن است تا بزرگسالی مشکلی ایجاد نکند. اگر دریچه شروع به باریک شدن یا نشت کردن منجر شود، ممکن است نیاز به تعمیر یا تعویض داشته باشد.

* تجمع کلسیم بر روی دریچه (کلسیفیکاسیون دریچه آئورت). کلسیم یک ماده معدنی است که در خون یافت می شود. با جریان یافتن مکرر خون بر روی دریچه آئورت، رسوب کلسیم می تواند بر روی دریچه های قلب ایجاد شود.

رسوب کلسیم ممکن است هیچ گاه مشکلی ایجاد نکند. تنگی دریچه آئورت که مربوط به افزایش سن است و تجمع رسوب کلسیم معمولا تا سن ۷۰ یا ۸۰ سالگی علائمی ایجاد نمی کند. با این حال، در برخی افراد به ویژه افراد مبتلا به نقص مادرزادی دریچه آئورت رسوب کلسیم منجر به سفت شدن دریچه در سنین پایین تر می شود.

* تب روماتیسمی. این عارضه گلودرد درمان نشده می تواند به دریچه های قلب آسیب برساند. ممکن است باعث تشکیل بافت اسکار یا زخم روی دریچه آئورت شود. بافت اسکار می تواند دریچه آئورت را باریک کند یا سطح سختی ایجاد کند که رسوبات کلسیم می توانند روی آن جمع شوند.

تب روماتیسمی ممکن است به بیش از یک دریچه قلب و به بیش از یک روش آسیب برساند.

 

عوامل خطر

عوامل خطر تنگی دریچه آئورت عبارتند از:

* پیری

* بیماری قلبی خاص موجود در هنگام تولد (نقص مادرزادی قلب)، مانند دریچه آئورت دو لختی

* بیماری مزمن کلیه

* داشتن عوامل خطرساز بیماری قلبی مانند دیابت، کلسترول بالا و فشار خون بالا

* سابقه عفونت هایی که می توانند بر قلب تاثیر بگذارند، مانند تب روماتیسمی و اندوکاردیت عفونی

* سابقه پرتودرمانی روی قفسه سینه

 

عوارض

تنگی دریچه آئورت می تواند عوارضی ایجاد کند، از جمله:

* نارسایی قلبی

* سکته مغزی

* لخته شدن خون

* خونریزی

* ریتم های نامنظم قلب (آریتمی ها)

* عفونت هایی که بر قلب تاثیر می گذارند، مانند اندوکاردیت

* مرگ

 

پیش گیری

برخی از راه های ممکن برای جلوگیری از تنگی دریچه آئورت عبارتند از:

* انجام اقداماتی برای پیش گیری از تب روماتیسمی. هنگامی که گلودرد دارید به پزشک مراجعه کنید. گلودرد استرپ معمولا به راحتی با آنتی بیوتیک درمان می شود. گلودرد استرپ درمان نشده می تواند به تب روماتیسمی تبدیل شود. تب روماتیسمی در کودکان و نوجوانان شایع تر است.

* سلامت قلب را حفظ کنید. با پزشک خود در مورد عوامل خطر بیماری قلبی و چگونگی پیش گیری یا مدیریت آن ها صحبت کنید. این عوامل خطر شامل فشار خون بالا، چاقی و سطح کلسترول بالا هستند. این عوامل خطر ممکن است با تنگی دریچه آئورت مرتبط باشند.

* مراقبت از دندان ها و لثه ها. ممکن است ارتباطی بین لثه عفونی (ورم لثه) و بافت قلب عفونی (اندوکاردیت) وجود داشته باشد. التهاب بافت قلب ناشی از عفونت می تواند شریان ها را تنگ کرده و تنگی دریچه آئورت را بدتر کند.

اگر تنگی دریچه آئورت دارید، پزشک ممکن است توصیه کند که انجام فعالیت شدید را محدود کنید تا از فشار بیش از حد بر روی قلب خود جلوگیری کنید.

 

تشخیص

برای تشخیص تنگی دریچه آئورت، پزشک شما را معاینه می کند و در مورد علائم و سابقه پزشکی شما سوال می پرسد. پزشک با یک گوشی به صدای قلب شما گوش می دهد تا تعیین کند که آیا شما صدایی مربوط به بیماری دریچه آئورت دارید یا خیر.

 

آزمایش ها

پزشک شما ممکن است چندین آزمایش برای تایید یا رد تنگی دریچه آئورت تجویز کند. آزمایش ها همچنین می توانند به تعیین علت و شدت بیماری کمک کنند.

آزمایش ها برای تنگی دریچه آئورت ممکن است شامل موارد زیر باشد:

 • اکوکاردیوگرام. یک اکوکاردیوگرام از امواج صوتی برای ایجاد تصاویری از قلب تپنده استفاده می کند و نشان می دهد که چگونه خون در قلب و دریچه های قلب جریان می یابد. این دستگاه می تواند به شناسایی ماهیچه قلب ضعیف شده و تعیین شدت تنگی دریچه آئورت کمک کند.

گاهی اوقات، نوع خاصی از اکوکاردیوگرام به نام اکو مری یا اکوی قلب از راه مری با نام لاتین Transesophageal Echocardiography (TEE) ممکن است برای نگاه دقیق تر به دریچه آئورت انجام شود. در این آزمایش، یک لوله انعطاف پذیر حاوی پروب اولتراسوند به پایین گلو و به مری هدایت می شود و در نزدیکی قلب قرار می گیرد.

 • الکتروکاردیوگرام (ECG یا EKG). این آزمایش بدون درد، فعالیت الکتریکی قلب را اندازه گیری می کند. در طول یک ECG، سنسورها (الکتروکاردیوگرام) به قفسه سینه و گاهی به بازوها یا پاها متصل می شوند. یک ECG می تواند نشان دهد که قلب چقدر سریع یا آهسته می تپد. پزشک می تواند به دنبال الگوهای سیگنال مربوط به بیماری قلبی یا تورم حفره های قلب بگردد.
 • اشعه ایکس قفسه سینه. اشعه ایکس قفسه سینه وضعیت قلب و ریه ها را نشان می دهد. می تواند به تعیین بزرگ شدن قلب کمک کند، که می تواند در تنگی دریچه آئورت رخ دهد. همچنین می تواند تورم آئورت و تجمع کلسیم در دریچه آئورت را نشان دهد.
 • تست های ورزش یا تست های استرس. این آزمایش ها اغلب شامل راه رفتن روی تردمیل یا دوچرخه ثابت در حالی که قلب تحت نظارت است، می شود. تست های ورزش به تعیین اینکه آیا علائم بیماری دریچه آئورت در طول فعالیت بدنی رخ می دهد یا نه، کمک می کند. اگر شما قادر به ورزش کردن نیستید، داروهایی که اثرات مشابه ورزش بر قلب شما دارند ممکن است مورد استفاده قرار گیرند.
 • اسکن توموگرافی کامپیوتری قلبی (CT). یک سی تی اسکن قلبی چندین تصویر X-ray را ترکیب می کند تا یک نمای مقطعی دقیق تر از قلب ارائه دهد. این آزمایش می تواند به اندازه گیری اندازه آئورت کمک کند و جزئیات مربوط به دریچه آئورت را ارائه دهد.
 • اسکن رزونانس مغناطیسی قلب MRI .MRI قلبی از میدان های مغناطیسی و امواج رادیویی برای ایجاد تصاویر دقیق از قلب استفاده می کند. این آزمایش می تواند اندازه آئورت را نشان دهد. ممکن است برای تعیین شدت تنگی دریچه آئورت استفاده شود.
 • کاتتریزاسیون قلبی: این آزمایش اغلب برای تشخیص بیماری دریچه آئورت مورد استفاده قرار نمی گیرد، اما ممکن است در صورتی که آزمایش های دیگر قادر به تشخیص این بیماری یا تعیین شدت آن نباشند، مورد استفاده قرار گیرد. همچنین ممکن است قبل از جراحی دریچه آئورت برای اطمینان از مسدود نشدن شریان های تغذیه کننده عضله قلب (شریان های کورونری)مورد استفاده قرار گیرد.

 

در این روش، یک لوله انعطاف پذیر بلند و نازک (کاتتر)در یک رگ خونی، معمولا در کشاله ران یا مچ قرار می گیرد و به سمت قلب هدایت می شود. دی از طریق کاتتر به شریان های قلب جریان می یابد. این یک آنژیوگرافی عروق کرونر نامیده می شود. این رنگ به سرخرگ ها کمک می کند تا در تصاویر و فیلم های اشعه ایکس واضح تر نشان داده شوند. در طول تست، فشار داخل اتاق های قلب می تواند اندازه گیری شود.

پس از اینکه آزمایش تشخیص بیماری دریچه آئورت را تایید کرد، ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی شما ممکن است مرحله بیماری را به شما بگوید.

بیماری دریچه قلب به چهار گروه اصلی تقسیم می شود:

 • مرحله A: در معرض خطر فاکتورهای خطر برای بیماری دریچه قلب وجود دارد.
 • مرحله B: بیماری دریچه قلب خفیف یا متوسط است و علائم دریچه قلب وجود ندارد.
 • مرحله C: شدید بدون علامت. هیچ علامت دریچه قلب وجود ندارد اما بیماری دریچه شدید است.
 • مرحله D: بیماری دریچه قلب شدید است و علائمی ایجاد می کند.

مرحله بیماری دریچه قلب به موارد زیادی از جمله علائم، شدت بیماری، ساختار دریچه یا دریچه ها و جریان خون در قلب و ریه ها بستگی دارد.

 

درمان

درمان تنگی دریچه آئورت به علائم و شدت بیماری بستگی دارد.

اگر علائم خفیف دریچه آئورت دارید، ممکن است تنها به معاینه منظم توسط یک پزشک نیاز داشته باشید.

 

جراحی یا روش های دیگر

ممکن است در نهایت نیاز به جراحی برای ترمیم یا تعویض دریچه آئورت بیمار داشته باشید، حتی اگر علائمی نداشته باشید. جراحی دریچه آئورت ممکن است همزمان با سایر جراحی های قلب انجام شود.

 

جراحی برای ترمیم یا تعویض دریچه آئورت معمولا از طریق یک برش در قفسه سینه انجام می شود. روش های کم تر تهاجمی ممکن است در دسترس باشد. از پزشک خود بپرسید که کدام روش برای شما بهتر است. جراحی دریچه آئورت ممکن است همزمان با سایر جراحی های قلب انجام شود.

گزینه های جراحی برای تنگی دریچه آئورت عبارتند از:

 • والووپلاستی بالون. این روش می تواند تنگی دریچه آئورت را در نوزادان و کودکان درمان کند. در بزرگسالان، دریچه آئورت پس از این عمل دوباره باریک می شود. بنابراین معمولا این کار تنها در صورتی انجام می شود که برای جراحی بیش از حد بیمار باشید یا منتظر تعویض دریچه باشید، زیرا معمولا برای درمان تنگی دریچه در طول زمان به روش های بیشتری نیاز است.

در این روش، یک لوله باریک و بلند (کاتتر) با یک بالون روی نوک آن در یک سرخرگ در بازو یا کشاله ران قرار می گیرد و به دریچه آئورت هدایت می شود. پس از قرار گرفتن در محل، بالون باد می شود و دریچه باز می شود. بالون سپس باد می شود و کاتتر و بالون خارج می شوند.

 • تعویض دریچه آئورت. جایگزینی دریچه آئورت اغلب برای درمان تنگی دریچه آئورت مورد نیاز است. در تعویض دریچه آئورت، جراح دریچه آسیب دیده را بر می دارد و آن را با یک دریچه مکانیکی یا یک دریچه ساخته شده از گاو، خوک یا بافت قلب انسان جایگزین می کند. گاهی اوقات دریچه آئورت با دریچه ریه خود فرد جایگزین می شود.

دریچه های بافتی بیولوژیکی در طول زمان از بین می روند و ممکن است در نهایت نیاز به تعویض داشته باشند. افراد مبتلا به دریچه های مکانیکی برای جلوگیری از لخته شدن خون باید داروهای رقیق کننده خون را برای همیشه مصرف کنند. پزشک شما در مورد مزایا و خطرات هر نوع دریچه با شما صحبت خواهد کرد.

 • تعویض دریچه آئورت ترانس کاتتر TAVR: TAVR یک گزینه‌ی جایگزین برای جراحی قلب باز برای تعویض دریچه آئورت است. این روش کم تهاجمی یک دریچه آئورت باریک را با یک دریچه ساخته شده از بافت گاو یا خوک جایگزین می کند. اگر در معرض خطر متوسط یا بالای عوارض ناشی از تعویض دریچه آئورت جراحی هستید، ممکن است یک گزینه باشد. از پزشک خود در مورد گزینه های خود سوال کنید.

TAVR با استفاده از برش های کوچک تر و یک لوله نازک و انعطاف پذیر (کاتتر) برای رسیدن به قلب انجام می شود. یک لوله انعطاف پذیر (کاتتر) در یک رگ خونی قرار داده می شود و به سمت قلب هدایت می شود. یک دریچه جایگزین ساخته شده از بافت گاو یا خوک از طریق کاتتر به ناحیه دریچه آئورت منتقل می شود. یک بالون روی نوک کاتتر برای فشار دادن دریچه جدید در محل قرار می گیرد.

 •  ترمیم دریچه آئورت. برای ترمیم یک دریچه آئورت، جراحان دریچه های جداگانه ای را که با هم ترکیب شده اند، جدا می کنند. با این حال، ترمیم دریچه به ندرت برای درمان تنگی دریچه آئورت استفاده می شود. به طور کلی تنگی دریچه آئورت نیاز به تعویض دریچه آئورت دارد.

 

سبک زندگی و درمان های خانگی

اگر تنگی دریچه آئورت دارید، احتمالا به چکاپ های منظم سلامتی نیاز خواهید داشت. مصرف تمام داروهای خود را طبق تجویز ادامه دهید.

انجام برخی تغییرات سبک زندگی می تواند به سالم نگه داشتن قلب کمک کند و ممکن است از بیماری قلبی پیش گیری یا آن را کند سازد. این نکات سلامتی قلبی را رعایت کنید:

* سیگار نکشید. اگر سیگار می کشید، آن را ترک کنید. از ارائه دهنده خود در مورد منابعی که به شما در ترک سیگار کمک می کنند، سوال کنید. پیوستن به یک گروه حمایتی ممکن است مفید باشد.

* رژیم غذایی سالم داشته باشید. انواع میوه ها و سبزی ها، محصولات لبنی کم چرب یا بدون چربی، مرغ، ماهی و غلات کامل بخورید. از چربی اشباع و ترانس و نمک و قند اضافی پرهیز کنید.

* وزن سالم خود را حفظ کنید. سعی کنید وزن سالمی داشته باشید. اگر اضافه وزن دارید یا چاقی دارید وزن خود را کاهش دهید. از دست دادن تنها چند پوند می تواند به کاهش عوامل خطرساز برای بیماری قلبی کمک کند. در مورد وزنی که برای شما بهتر است با پزشک خود صحبت کنید.

* ورزش منظم داشته باشید. ورزش به مدیریت وزن و کنترل عوامل خطر بیماری قلبی کمک می کند. هر روز حدود ۳۰ دقیقه فعالیت بدنی مانند پیاده روی سریع داشته باشید.

* استرس را مدیریت کنید. راه هایی برای کمک به کاهش استرس عاطفی پیدا کنید. ورزش بیشتر، تمرین ذهن آگاهی، وقت گذراندن با خانواده و دوستان، و ارتباط با دیگران در گروه های حمایتی برخی از راه های کاهش استرس هستند.

 

بارداری و بیماری دریچه آئورت

اگر دچار تنگی دریچه آئورت هستید و قصد بارداری دارید، مهم است که با پزشک خود در مورد برنامه هایتان صحبت کنید.

افراد مبتلا به بیماری دریچه قلب مانند تنگی دریچه آئورت معمولا نیاز به نظارت دقیق توسط یک پزشک یا متخصص در طول بارداری دارند. پزشکان ممکن است اجتناب از بارداری به دلیل خطر عوارض در صورت داشتن تنگی دریچه آئورت شدید را توصیه کنند.

آماده شدن برای قرار ملاقات

اگر فکر می کنید تنگی دریچه آئورت دارید، در نظر بگیرید که در یک مرکز پزشکی با یک تیم دریچه قلب چند رشته ای مورد ارزیابی و درمان قرار بگیرید. این یک تیم از پزشکان قلب (کاردیولوژیست ها) و متخصصین آموزش دیده و باتجربه در ارزیابی و درمان بیماری دریچه قلب است.

این اطلاعات به شما کمک می کند تا برای قرار ملاقات خود آماده شوید.

 

کاری که می توانید انجام دهید

* از محدودیت های پیش از قرار ملاقات آگاه باشید. زمانی که قرار ملاقات می گذارید، از خود بپرسید آیا کاری هست که باید از قبل انجام دهید یا خیر.

* علائم خود را بنویسید، از جمله علائمی که به نظر می رسد ارتباطی با بیماری دریچه قلب ندارند.

* اطلاعات شخصی کلیدی، از جمله سابقه خانوادگی بیماری قلبی و هر گونه استرس عمده یا تغییرات زندگی اخیر را یادداشت کنید.

* لیستی از تمام داروها، ویتامین ها و مکمل هایی که مصرف می کنید تهیه کنید.

* در صورت امکان یکی از اعضای خانواده یا دوستان خود را همراه خود ببرید. کسی که همراه شما است می تواند به شما کمک کند تا اطلاعاتی که دریافت می کنید را به خاطر بسپارید.

* برای صحبت در مورد رژیم غذایی و عادات ورزشی خود آماده باشید. اگر در حال حاضر خوب غذا نمی خورید و ورزش نمی کنید، آماده باشید تا با ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی خود در مورد چالش هایی که ممکن است در شروع کار با آن ها مواجه شوید، صحبت کنید.

* سوالاتی را بنویسید تا از پزشک خود بپرسید.

 

برای تنگی دریچه آئورت، برخی سوالات اساسی که باید از ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی خود بپرسید عبارتند از:

* چه چیزی ممکن است باعث علائم یا بیماری من شود؟

* دلایل احتمالی دیگر برای علائم یا بیماری من چیست؟

* چه آزمایش هایی لازم دارم؟

* بهترین گزینه درمان چیست؟

* جایگزین های روش اصلی که پیشنهاد می کنید چیست؟

* من بیماری های دیگری هم دارم. چگونه می توانم به بهترین وجه آنها را با هم مدیریت کنم؟

* آیا محدودیت هایی وجود دارد که باید رعایت کنم؟

* آیا باید با متخصصی ملاقات کنم؟

* اگر نیاز به جراحی دارم، کدام جراح را برای جراحی دریچه قلب توصیه می کنید؟

* آیا یک جایگزین عمومی برای دارویی که تجویز می کنید وجود دارد؟

* آیا بروشور یا سایر مطالب چاپی وجود دارد که من بتوانم با خود به خانه ببرم؟ شما چه وب سایت هایی را توصیه می کنید؟

در پرسیدن سوال های دیگری که دارید تردید نکنید.

 

از دکترتان چه انتظاری داشته باشید

پزشک شما احتمالا چند سوال از شما می پرسد، از جمله:

* علائم شما از چه زمانی شروع شد؟

* آیا همیشه علائمی دارید یا آن ها می آیند و می روند؟

* علائم شما چقدر شدید است؟

* چه چیزی علائم شما را بهبود می بخشد؟

* چه چیزی علائم شما را بدتر می کند؟

لایف یار (Lifeyar)، یار زندگی شما

ادامه مطلب
تبلیغات
برای افزودن دیدگاه کلیک کنید

یک پاسخ بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پزشکی

شپش بدن (Body lice)

منتشر شده

در

توسط

خلاصه

شپش بدن چیست؟ شپش بدن (Body lice) یک حشره کوچک به اندازه یک دانه کنجد است. شپش‌های بدن در لباس‌ها و ملافه‌های شما زندگی می‌کنند و چندین بار در روز برای تغذیه از خون به پوست شما می‌روند. شایع‌ترین محل‌های گزش در اطراف گردن، شانه‌ها، زیر بغل، کمر و کشاله ران است – مکان‌هایی که درزهای لباس بیشتر با پوست تماس می‌گیرد.

شپش های بدن بیشتر در شرایط زندگی شلوغ و غیربهداشتی مانند کمپ های پناهندگان و پناهگاه های افراد بی خانمان دیده می شود. آنها همچنین می توانند از تماس با لباس های فرد آلوده سرایت کنند. نیش شپش بدن می تواند انواع خاصی از بیماری ها را گسترش دهد و حتی می تواند باعث اپیدمی شود.

لباس‌ها و ملافه‌هایی که آلوده به شپش‌های بدن هستند باید در آب داغ و صابون شسته شوند و با هوای گرم با ماشین خشک شوند.

 

علائم شپش بدن

گزش شپش بدن می تواند باعث خارش شدید شود و ممکن است در محل آثار گزش، متوجه مناطق کوچکی از خون و پوسته پوست خود شوید.

اگر رعایت بهداشت آلودگی را از بین نمی برد یا اگر دچار عفونت پوستی در اثر خاراندن محل گزش شدید، به پزشک خود مراجعه کنید.

 

دلایل بروز شپش بدن

شپش بدن شبیه شپش سر است اما عادات متفاوتی دارد. در حالی که شپش سر در موهای شما زندگی می کند و از پوست سر شما تغذیه می کند، شپش بدن معمولا در لباس ها و ملافه های شما زندگی می کند. آنها چندین بار در روز به پوست شما سفر می کنند تا از خون تغذیه کنند.

درزهای لباس شما رایج ترین مکان برای تخم گذاری شپش های بدن است. در صورت تماس نزدیک با فردی که دارای شپش بدن یا با لباس یا ملافه آلوده به شپش بدن است، می توانید به شپش بدن مبتلا شوید.

 

عوامل خطر

افرادی که در معرض خطر بیشتری برای ابتلا به شپش هستند، معمولاً در شرایط شلوغ و ناپاک زندگی می کنند. آنها عبارتند از:

*     پناهندگان جنگی

*     مردم بی خانمان

*     مردمی که در اثر بلایای طبیعی آواره شده اند

سگ ها، گربه ها و سایر حیوانات خانگی شپش بدن را پخش نمی کنند.

عوارض شپش بدن

آلودگی به شپش های بدن معمولاً حداقل مشکلاتی را ایجاد می کند. با این حال، آلودگی به شپش بدن گاهی منجر به عوارضی مانند:

*     عفونت های ثانویه. هنگامی که شپش بدن برای تغذیه از خون شما خراشیده و حفاری می کند، ممکن است پوست شما را تحریک کند. اگر برای تسکین خارش خراش دهید، این نیز می تواند پوست شما را تحریک کند. اگر پوست شما به دلیل این تحریکات خام شود، ممکن است عفونت های دیگری ایجاد شود.

*     تغییرات پوستی. اگر برای مدت طولانی با شپش بدن آلوده شده اید، ممکن است تغییرات پوستی مانند ضخیم شدن و تغییر رنگ – به ویژه در اطراف کمر، کشاله ران یا بالای ران خود را تجربه کنید.

*     گسترش بیماری. شپش های بدن می توانند ناقل برخی از بیماری های باکتریایی مانند تیفوس، تب عود کننده یا تب سنگر باشند.

 

پیشگیری از شپش بدن

برای جلوگیری از هجوم شپش بدن، از تماس فیزیکی نزدیک یا به اشتراک گذاشتن رختخواب یا لباس با هرکسی که آلوده شده است خودداری کنید. حمام کردن منظم و تعویض لباس تمیز حداقل یک بار در هفته نیز ممکن است به جلوگیری و کنترل گسترش شپش بدن کمک کند.

 

تشخیص شپش بدن

شما یا پزشکتان معمولاً می‌توانید از طریق معاینه بصری بدن و لباس‌هایتان، آلودگی به شپش بدن را تأیید کنید. وجود تخم و شپش متحرک آلودگی را تایید می کند.

 

درمان شپش

شپش بدن در درجه اول با شستن کامل خود و هرگونه اقلام آلوده با آب گرم و صابون و خشک کردن لباس و ملافه در خشک کن ماشینی با استفاده از چرخه گرم درمان می شود. خشکشویی و اتو کردن لباس هایی که قابل شستشو نیستند نیز موثر است.

اگر این اقدامات جواب نداد، می توانید از لوسیون یا شامپوی بدون نسخه استفاده کنید که دارای ۱٪ پرمترین (Nix) یا پیرترین است. اگر باز هم جواب نداد، پزشک می‌تواند لوسیون نسخه‌ای تهیه کند. محصولات شپش کش می توانند برای انسان سمی باشند، بنابراین دستورالعمل ها را به دقت دنبال کنید.

 

خودمراقبتی

معمولاً می‌توانید با تمیز کردن خود و هر وسیله شخصی که ممکن است آلوده باشد، از شر شپش خلاص شوید. ملافه‌ها، لباس‌ها و حوله‌های آلوده را با آب گرم و صابون – حداقل ۵۴ درجه سانتیگراد- بشویید و حداقل ۲۰ دقیقه روی حرارت بالا خشک کنید.

لباس هایی که شسته نمی شوند می توانند خشک شوند و اتو شوند.

اقلامی که قابل شستشو یا خشک کردن نیستند باید در یک کیسه پلاستیکی بسته شوند و به مدت دو هفته در یک منطقه گرم نگهداری شوند. تشک ها، کاناپه ها و سایر وسایل روکش شده باید به صورت گرم اتو شوند یا با محصولات شپش کش اسپری شوند تا تخم ها از درزها پاک شوند. از قرار گرفتن در معرض اقلام آلوده باید به مدت دو هفته اجتناب شود.

 

آماده شدن برای قرار ملاقات با پزشک

اگر نمی توانید به تنهایی از شر شپش های بدن خلاص شوید، ممکن است لازم باشد با پزشک خانواده خود صحبت کنید.

 

آنچه شما می توانید انجام دهید

قبل از قرار ملاقات، ممکن است بخواهید پاسخ سوالات زیر را بنویسید:

*     فکر می کنید چند وقت است که شپش بدن دارید؟

*     علائم شما چیست؟

*     چگونه به شپش بدن آلوده شدید؟

*     آیا از زمانی که متوجه شپش بدن شده اید با دیگران در تماس بوده اید؟ چه درمان هایی را امتحان کرده اید؟

*     آیا بیماری های مزمنی دارید؟

*     چه داروها و مکمل هایی مصرف می کنید؟

 

از پزشک خود چه انتظاری داشته باشید

در طول معاینه جسمی، پزشک پوست شما و درزهای لباس شما را معاینه می کند.

لایف یار (Lifeyar)، یار زندگی شما

 

ادامه مطلب

پزشکی

ادرار خونی یا هماچوری؛ از تشخیص تا درمان

منتشر شده

در

توسط

خلاصه

ادرار خونی یا هماچوری چیست؟ دیدن ادرار خونی (blood in urine) می‌تواند ترسناک باشد که هماچوری (hematuria) نیز نامیده می‌شود. در بسیاری از موارد، علت بی ضرر است. اما وجود خون در ادرار نیز می‌تواند نشانه یک بیماری جدی باشد.

اگر بتوانید خون را ببینید، هماچوری ناخالص (هماچوری گروس) نامیده می‌شود. خونی که با چشم غیر مسلح دیده نمی‌شود، هماچوری میکروسکوپی نامیده می‌شود. این مقدار آنقدر ناچیز است که وقتی آزمایشگاه ادرار را آزمایش می‌کند فقط زیر میکروسکوپ قابل مشاهده است. در هر صورت، مهم است که دلیل خونریزی را کشف کنید.

درمان بستگی به علت دارد.

 

علائم ادرار خونی

خون در ادرار ممکن است صورتی، قرمز یا کولا به نظر برسد. گلبول‌های قرمز باعث تغییر رنگ ادرار می‌شوند. فقط مقدار کمی خون لازم است تا ادرار قرمز شود.

خونریزی اغلب دردناک نیست. اما اگر لخته‌های خون از طریق ادرار دفع شوند، ممکن است آسیب برسانند.

 

چه زمانی باید به پزشک مراجعه کرد

هر زمان که ادرار به نظر می‌رسد ممکن است خون در آن وجود داشته باشد، به یک پزشک مراجعه کنید.

ادرار قرمز همیشه توسط گلبول‌های قرمز ایجاد نمی‌شود. برخی از داروها می‌توانند باعث قرمز شدن ادرار شوند، مانند دارویی به نام فنازوپیریدین که علائم مجاری ادراری را کاهش می‌دهد. برخی غذاها نیز می‌توانند ادرار را قرمز کنند، از جمله چغندر و ریواس.

تشخیص اینکه آیا تغییر رنگ ادرار ناشی از خون است یا خیر می‌تواند سخت باشد. به همین دلیل است که همیشه بهتر است معاینه شوید.

 

دلایل ادرار خونی

بیماری ادرار خونی یا هماچوری زمانی اتفاق می‌افتد که کلیه‌ها یا سایر قسمت‌های دستگاه ادراری اجازه می‌دهند سلول‌های خونی به داخل ادرار نشت کنند. مشکلات مختلف می‌تواند باعث این نشت شود، از جمله:

* عفونت‌های دستگاه ادراری (UTIs). اینها زمانی اتفاق می‌افتند که باکتری وارد لوله‌ای می‌شود که از طریق آن ادرار از بدن خارج می‌شود که مجرای ادرار نام دارد. سپس باکتری‌ها در مثانه تکثیر می‌شوند. UTI می‌تواند باعث خونریزی شود که ادرار را قرمز، صورتی یا قهوه ای می‌کند. با عفونت ادراری، ممکن است میل شدیدی برای ادرار کردن داشته باشید که برای مدت طولانی ادامه دارد. ممکن است هنگام ادرار کردن دچار درد و سوزش شوید. ممکن است ادرار شما نیز بوی بسیار قوی داشته باشد.

* عفونت کلیه. این نوع عفونت ادراری نیز پیلونفریت نامیده می‌شود. زمانی که باکتری‌ها از جریان خون وارد کلیه‌ها می‌شوند، عفونت‌های کلیه ممکن است اتفاق بیفتد. عفونت‌ها همچنین می‌توانند زمانی اتفاق بیفتند که باکتری‌ها از یک جفت لوله که کلیه‌ها را به مثانه متصل می‌کنند، به نام حالب، به کلیه‌ها منتقل می‌شوند. عفونت‌های کلیه می‌توانند همان علائم مرتبط با ادرار را ایجاد کنند که سایر عفونت‌های ادراری می‌توانند ایجاد کنند. اما احتمال ایجاد تب و درد در ناحیه پشت، پهلو یا کشاله ران بیشتر است.

* سنگ مثانه یا کلیه. مواد معدنی موجود در ادرار می‌توانند کریستال‌هایی را روی دیواره کلیه‌ها یا مثانه تشکیل دهند. با گذشت زمان، کریستال‌ها می‌توانند به سنگ‌های کوچک و سخت تبدیل شوند.

سنگ‌ها اغلب بدون درد هستند. اما اگر باعث انسداد شوند یا از طریق ادرار از بدن خارج شوند، می‌توانند صدمات زیادی داشته باشند. سنگ مثانه یا کلیه می‌تواند باعث خون در ادرار شود که با چشم غیرمسلح قابل مشاهده است و همچنین خونریزی که فقط در آزمایشگاه قابل مشاهده است.

* پروستات بزرگ‌شده. غده پروستات درست زیر مثانه است و قسمت بالایی مجرای ادرار را احاطه کرده است. اغلب در سنین میانسالی بزرگ‌تر می‌شود. سپس به مجرای ادرار فشار وارد می‌کند و تا حدی جریان ادرار را مسدود می‌کند. با بزرگ شدن پروستات، ممکن است در ادرار کردن، نیاز فوری یا دائمی به ادرار کردن، یا وجود خون در ادرار مشکل داشته باشید. عفونت پروستات که پروستاتیت نامیده می‌شود، می‌تواند علائم مشابهی ایجاد کند.

* بیماری کلیوی. وجود خون در ادرار که فقط در آزمایشگاه قابل مشاهده است، یکی از علائم شایع بیماری کلیوی به نام گلومرولونفریت است. با این بیماری، فیلترهای ریز در کلیه‌ها که مواد زائد را از خون خارج می‌کنند، ملتهب می‌شوند.

* گلومرولونفریت. این وضعیت ممکن است بخشی از یک بیماری باشد که کل بدن را تحت تاثیر قرار می‌دهد، مانند دیابت. یا ممکن است به خودی خود اتفاق بیفتد.

* سرطان. وجود خون در ادرار که با چشم غیر مسلح قابل مشاهده است ممکن است نشانه سرطان پیشرفته کلیه، مثانه یا پروستات باشد. این سرطان‌ها ممکن است زودتر علائمی را ایجاد نکنند، زمانی که درمان‌ها می‌توانند بهتر عمل کنند.

*     بیماری‌های ارثی. یک بیماری ژنتیکی که بر گلبول‌های قرمز اثر می‌گذارد، به نام کم خونی داسی شکل، می‌تواند باعث ایجاد ادرار خونی شود. سلول‌های خونی می‌توانند قابل مشاهده یا بسیار کوچک باشند. وضعیتی که به رگ‌های خونی ریز در کلیه‌ها آسیب می‌زند، به نام سندرم آلپورت، همچنین می‌تواند باعث ادرار خونی شود.

*     آسیب کلیه. ضربه یا آسیب‌های دیگر به کلیه‌ها در اثر تصادف یا ورزش‌های تماسی می‌تواند باعث ظاهر شدن ادرار خونی شود.

*     داروها. داروی ضد سرطان سیکلوفسفامید (سیتوکسان) و آنتی بیوتیک پنی سیلین با خون در ادرار مرتبط هستند. داروهایی که از لخته شدن خون جلوگیری می‌کنند نیز به خون در ادرار متصل می‌شوند. این داروها شامل داروهایی است که از چسبیدن سلول‌های خونی به نام پلاکت‌ها جلوگیری می‌کند، مانند مسکن آسپرین. داروهایی که خون را رقیق می‌کنند، مانند هپارین، نیز ممکن است علت باشد.

*     ورزش سخت. ادرار خونی ممکن است پس از انجام ورزش‌های تماسی مانند فوتبال ایجاد شود. ممکن است با آسیب مثانه ناشی از ضربه خوردن مرتبط باشد. خون در ادرار همچنین می‌تواند در ورزش‌های طولانی مدت مانند دوی ماراتن اتفاق بیفتد، اما دلیل آن کمتر مشخص است. ممکن است با آسیب مثانه یا دلایل دیگری که آسیبی به همراه ندارد مرتبط باشد. وقتی ورزش سخت باعث خون در ادرار می‌شود، ممکن است در عرض یک هفته خود به خود از بین برود.

اگر بعد از ورزش خون در ادرار خود مشاهده کردید، تصور نکنید که از ورزش است. به پزشک مراجعه کنید.

اغلب علت هماچوری ناشناخته است.

عوامل خطر

تقریباً هر کسی می‌تواند گلبول‌های قرمز در ادرار داشته باشد. این شامل کودکان و نوجوانان می‌شود. برخی از مواردی که می‌تواند خطر ادرار خونی را افزایش دهد عبارتند از:

*     سن. مردان میانسال و مسن ممکن است به دلیل بزرگ شدن غده پروستات به هماچوری مبتلا شوند. خطر برخی از سرطان‌ها که می‌توانند باعث خون در ادرار شوند نیز ممکن است پس از ۵۰ سالگی افزایش یابد.

*     عفونت مجاری ادراری. این یکی از مهم‌ترین علل خونی است که در ادرار کودکان دیده می‌شود.

*     سابقه خانوادگی. اگر یک یا چند نفر از اعضای خانواده بیماری کلیوی داشته باشند، احتمال وجود خون در ادرار ممکن است افزایش یابد.

*     داروهای خاص. برخی از مسکن‌ها، رقیق کننده‌های خون و آنتی بیوتیک ها می‌توانند خطر خون در ادرار را افزایش دهند.

*     ورزش سخت. “هماچوری دونده ماراتن” یکی از نام مستعار هماچوری است. ورزش‌های تماسی نیز می‌تواند خطر را افزایش دهد.

 

تشخیص ادرار خونی

این آزمایشات و معاینات نقش کلیدی در یافتن علت وجود خون در ادرار دارند:

*     معاینه بدنی. این معتیه شامل صحبت با یک پزشک در مورد سابقه سلامتی شما می‌شود.

*     آزمایشات ادرار. از اینها می‌توان برای تشخیص وجود خون در ادرار استفاده کرد. آنها همچنین می‌توانند هفته‌ها یا ماه‌ها بعد استفاده شوند تا ببینند آیا ادرار هنوز خون دارد یا خیر. آزمایش ادرار همچنین می‌تواند عفونت دستگاه ادراری یا مواد معدنی که باعث سنگ کلیه می‌شوند را بررسی کند.

*     تست‌های تصویربرداری. برای یافتن علت ادرار خونی اغلب به آزمایش تصویربرداری نیاز است. ممکن است به سی تی اسکن یا ام آر آی یا معاینه اولتراسوند نیاز داشته باشید.

*     سیستوسکوپی. یک پزشک یک لوله باریک مجهز به یک دوربین کوچک را به مثان

ه شما می‌زند تا علائم بیماری را بررسی کند.

گاهی اوقات علت ادرار خونی را نمی‌توان یافت. در این صورت، ممکن است به آزمایش‌های پیگیری منظم نیاز داشته باشید، عمدتاً اگر عوامل خطر سرطان مثانه را داشته باشید. این عوامل خطر شامل سیگار کشیدن، پرتودرمانی لگن یا قرار گرفتن در معرض برخی مواد شیمیایی است.

 

درمان ادرار خونی

درمان هماچوری به یافتن علت آن بستگی دارد. درمان ممکن است شامل موارد زیر باشد:

*     مصرف داروهای آنتی بیوتیک برای از بین بردن عفونت ادراری.

*     آزمایش یک داروی تجویزی برای کوچک کردن بزرگی پروستات.

*     داشتن درمانی که از امواج صوتی برای شکستن سنگ‌های مثانه یا کلیه استفاده می‌کند.

در برخی موارد، نیازی به درمان نیست.

اگر تحت درمان قرار گرفتید، پس از آن به پزشک خود مراجعه کنید تا مطمئن شوید که خون بیشتری در ادرار شما وجود ندارد.

 

آماده شدن برای قرار ملاقات با پزشک

می‌توانید با ویزیت توسط یک پزشک عمومی درمان خود شروع کنید. یا ممکن است به یک دکتر متخصص در اختلالات دستگاه ادراری ارجاع داده شوید که متخصص اورولوژیست نامیده می‌شود.

در اینجا اطلاعاتی وجود دارد که به شما کمک می‌کند تا برای قرار ملاقات خود آماده شوید.

 

آنچه شما می‌توانید انجام دهید

فهرستی از موارد زیر تهیه کنید

*     علائم شما هر گونه علائمی را درج کنید، حتی علائمی که به نظر می‌رسد به دلیل معاینه شما مرتبط نباشد. توجه داشته باشید که چه زمانی علائم شما شروع شد.

*     اطلاعات کلیدی پزشکی این شامل سایر شرایطی است که شما تحت درمان هستید. توجه داشته باشید که آیا بیماری‌های مثانه یا کلیه در خانواده شما نیز وجود دارد یا خیر.

*     تمام داروها، ویتامین‌ها یا سایر مکمل‌هایی که مصرف می‌کنید. دوزهای هر کدام را در نظر بگیرید.

*     سوالاتی که باید از پزشک خود بپرسید.

 

برخی از سوالاتی که باید در مورد خون در ادرار پرسید عبارتند از:

*     چه چیزی ممکن است باعث علائم من شود؟

*     به چه آزمایشاتی نیاز دارم؟

*     این وضعیت چقدر ممکن است ادامه یابد؟

*     گزینه‌های درمانی من چیست؟

*     من بیماری‌های دیگری هم دارم. چگونه می‌توانم آنها را با هم مدیریت کنم؟

*     آیا بروشور یا مواد چاپی دیگری وجود دارد که بتوانم داشته باشم؟ مطالعه چه وب سایت‌هایی را پیشنهاد می‌کنید؟

هر سوال دیگری هم که به ذهن شما می‌رسد اما در فهرست بالا قرار ندارد را از دکتر بپرسید.

 

از پزشک خود چه انتظاری داشته باشید

پزشک شما احتمالاً از شما سؤالاتی می‌پرسد، مانند:

*     آیا هنگام ادرار کردن درد دارید؟

*     آیا فقط گاهی یا همیشه خون در ادرار خود می‌بینید؟

*     چه زمانی در ادرار خود خون می‌بینید – وقتی شروع به ادرار می‌کنید، در انتهای جریان ادرار یا در تمام مدت ادرار کردن؟

*     آیا هنگام ادرار کردن، لخته‌های خون نیز دفع می‌شود؟ چه اندازه و چه شکلی هستند؟

*     آیا سیگار می‌کشید؟

*     آیا در حین کار در معرض مواد شیمیایی هستید؟ چه نوع‌هایی؟

*     آیا پرتودرمانی داشته اید؟

لایف یار (Lifeyar)، یار زندگی شما

 

 

ادامه مطلب

پزشکی

مجرای اشک مسدود شده؛ از تشخیص تا درمان

منتشر شده

در

توسط

خلاصه

مجرای اشک مسدود شده چیست؟ هنگامی که شما دچار مجرای اشک مسدود شده (blocked tear duct) هستید، اشک شما نمی‌تواند به طور طبیعی تخلیه شود و باعث می‌شود که چشمی پر آب و سوزش داشته باشید. این وضعیت به دلیل انسداد جزئی یا کامل در سیستم تخلیه اشک ایجاد می‌شود.

 

غدد اشک آور و مجاری اشک

غدد اشکی که در بالای هر کره چشم قرار دارند، به نام غدد اشکی، به طور مداوم مایع اشکی را تامین می‌کنند که هر بار که پلک‌های خود را پلک می‌زنید، از سطح چشم پاک می‌شود. مایع اضافی از طریق مجاری اشکی به داخل بینی تخلیه می‌شود.

مسدود شدن مجرای اشک در نوزادان شایع است. این وضعیت معمولاً بدون هیچ درمانی در سال اول زندگی بهبود می‌یابد. در بزرگسالان مسدود شدن مجرای اشک ممکن است به دلیل آسیب، عفونت یا به ندرت تومور باشد.

مسدود شدن مجرای اشک تقریباً همیشه قابل اصلاح است. درمان بستگی به علت انسداد و سن فرد مبتلا دارد.

 

علائم مجرای اشک مسدود شده

علائم مجرای اشک مسدود شده عبارتند از:

*     پارگی بیش از حد

*     قرمزی قسمت سفید چشم

*     عفونت یا التهاب مکرر چشم، معروف به چشم صورتی

*     تورم دردناک در نزدیکی گوشه داخلی چشم

*     پوسته شدن پلک‌ها

*     ترشحات مخاطی یا چرک از پلک‌ها و سطح چشم

*     تاری دید

 

چه زمانی باید به پزشک مراجعه کرد

اگر به مدت چند روز به طور مداوم اشک می‌ریزید یا اگر چشم شما مکرراً یا به طور مداوم عفونت می‌کند، به پزشک خود مراجعه کنید. مسدود شدن مجرای اشک ممکن است در اثر فشار تومور بر روی سیستم تخلیه اشک ایجاد شود. شناسایی زودهنگام تومور می‌تواند گزینه‌های درمانی بیشتری به شما بدهد.

دلایل مجرای اشک مسدود شده

انسداد مجاری اشکی ممکن است در هر سنی از تولد تا بزرگسالی اتفاق بیفتد. علل عبارتند از:

*     انسداد مادرزادی. بسیاری از نوزادان با مجرای اشک بسته به دنیا می‌آیند. سیستم تخلیه اشک ممکن است به طور کامل توسعه نیافته یا ممکن است یک ناهنجاری مجرای وجود داشته باشد. اغلب یک غشای بافت نازک روی دهانه ای باقی می‌ماند که به داخل بینی تخلیه می‌شود که به آن مجرای اشکی بینی می‌گویند.

*     تغییرات مرتبط با سن. با افزایش سن، منافذ کوچکی که اشک‌ها را تخلیه می‌کنند، به نام پونکتا، باریک‌تر می‌شوند و باعث انسداد می‌شوند.

*     عفونت یا التهاب. عفونت یا التهاب طولانی مدت چشم‌ها، سیستم تخلیه اشک یا بینی می‌تواند باعث مسدود شدن مجاری اشک شود.

*     جراحت یا تروما. آسیب به صورت شما می‌تواند باعث آسیب استخوان یا زخم در نزدیکی سیستم زهکشی شود و بر جریان معمولی اشک از طریق مجاری تأثیر بگذارد. حتی ذرات کوچک کثیفی یا سلول‌های شل پوستی که در مجرای مجرای آن قرار گرفته‌اند می‌توانند باعث انسداد شوند.

*     تومور. تومور در بینی یا هر جایی در امتداد سیستم تخلیه اشک می‌تواند باعث انسداد شود.

قطره چشم به ندرت، استفاده طولانی مدت از برخی داروها، مانند قطره‌های چشمی که برای درمان گلوکوم استفاده می‌شود، می‌تواند باعث مسدود شدن مجرای اشک شود.

*     درمان‌های مربوط به سرطان. مسدود شدن مجرای اشکی یکی از عوارض جانبی احتمالی داروهای شیمی درمانی و پرتودرمانی برای سرطان است.

 

نحوه عملکرد سیستم تخلیه اشک

غدد اشکی بیشتر اشک شما را تولید می‌کنند. این غدد در داخل پلک‌های فوقانی بالای هر چشم قرار دارند. به طور معمول، اشک از غدد اشکی روی سطح چشم شما جاری می‌شود. اشک‌ها در گوشه‌های داخلی پلک‌های بالا و پایین به منافذی به نام پونکتا تخلیه می‌شوند.

پونکتاها به کانال‌های کوچکی به نام کانالیکولی منتهی می‌شوند. Canaliculi اشک را به یک کیسه به مخزنی در کنار بینی به نام کیسه اشکی منتقل می‌کند. از آنجا اشک از مجرای نازکریمال عبور می‌کند و به داخل بینی شما تخلیه می‌شود. پس از ورود به بینی، اشک دوباره جذب می‌شود.

انسداد می‌تواند در هر نقطه ای از سیستم تخلیه اشک، از نقطه نقطه تا بینی شما رخ دهد. هنگامی که این اتفاق می‌افتد، اشک‌های شما به درستی تخلیه نمی‌شوند و باعث آبریزش چشم می‌شوند و خطر عفونت و التهاب چشم را افزایش می‌دهند.

 

عوامل خطر

برخی عوامل خطر ابتلا مجرای اشک مسدود شده را افزایش می‌دهند:

*     سن. افراد مسن به دلیل تغییرات مرتبط با افزایش سن در معرض افزایش خطر ابتلا به انسداد مجاری اشکی هستند.

*     التهاب مزمن چشم. اگر چشمان شما به طور مداوم تحریک، قرمز و ملتهب است، در معرض خطر بیشتری برای ایجاد مجرای اشک مسدود شده هستید.

*     جراحی قبلی. جراحی قبلی چشم، پلک، بینی یا سینوس ممکن است باعث ایجاد مقداری اسکار در سیستم مجرای شود که احتمالاً بعداً منجر به مسدود شدن مجرای اشک می‌شود.

*     گلوکوم. داروهای ضد گلوکوم اغلب به صورت موضعی روی چشم استفاده می‌شود. اگر از این یا سایر داروهای موضعی چشم استفاده کرده اید، در معرض خطر بیشتری برای ایجاد مجرای اشک انسداد هستید.

*     درمان سرطان قبلی. اگر برای درمان سرطان پرتودرمانی یا شیمی درمانی انجام داده اید، به خصوص اگر پرتوها روی صورت یا سر شما متمرکز شده باشد، در معرض خطر بیشتری برای ایجاد مجرای اشکی مسدود شده هستید.

 

عوارض مجرای اشک مسدود شده

از آنجایی که اشک‌های شما آنطور که باید تخلیه نمی‌شوند، اشک‌هایی که در سیستم زهکشی باقی می‌مانند راکد می‌شوند. این باعث رشد باکتری‌ها، ویروس‌ها و قارچ‌ها می‌شود که می‌تواند منجر به عفونت و التهاب مکرر چشم شود.

هر بخشی از سیستم تخلیه اشک، از جمله غشای شفاف روی سطح چشم شما به نام ملتحمه، ممکن است به دلیل مسدود شدن مجرای اشک عفونی یا ملتهب شود.

 

پیشگیری از مجرای اشک مسدود شده

برای کاهش خطر ابتلا به انسداد مجرای اشکی در سنین بالاتر، درمان فوری التهاب یا عفونت چشم را دریافت کنید. برای جلوگیری از عفونت چشم در وهله اول این نکات را دنبال کنید:

*     دست‌های خود را به طور کامل و مرتب بشویید.

*     سعی کنید چشم‌های خود را مالش ندهید.

*     مدام خط چشم و ریمل خود را تعویض کنید. هرگز این لوازم آرایش را با دیگران به اشتراک نگذارید.

*     اگر از لنزهای تماسی استفاده می‌کنید، آنها را طبق توصیه‌های ارائه شده توسط سازنده و متخصص مراقبت از چشم خود تمیز نگه دارید.

 

تشخیص

برای تشخیص مجرای اشک مسدود شده در شما، پزشک با شما در مورد علائم شما صحبت می‌کند، چشمان شما را معاینه می‌کند و چند آزمایش انجام می‌دهد. پزشک شما همچنین داخل بینی شما را بررسی می‌کند تا مشخص کند که آیا اختلالات ساختاری مجاری بینی شما باعث انسداد شده است یا خیر. اگر ارائه دهنده شما مشکوک به مسدود شدن مجرای اشک باشد، ممکن است آزمایش‌های دیگری را برای یافتن محل انسداد انجام دهید.

آزمایش‌هایی که برای تشخیص انسداد مجرای اشکی استفاده می‌شوند عبارتند از:

 

*     تست تخلیه اشک. این آزمایش سرعت تخلیه اشک‌های شما را اندازه گیری می‌کند. یک قطره از رنگ مخصوص روی سطح هر چشم قرار می‌گیرد. اگر بعد از پنج دقیقه بیشتر رنگ هنوز روی سطح چشم شما باشد، ممکن است مجرای اشک مسدود شده داشته باشید.

*     شستشو و کاوشگری. پزشک شما ممکن است یک محلول نمکی را از طریق سیستم تخلیه اشک شما بشویید تا میزان تخلیه آن را بررسی کند. یا ممکن است یک ابزار باریک از طریق سوراخ‌های زهکشی کوچک گوشه درب به نام پونکتا وارد شود تا انسداد را بررسی کند. در برخی موارد این کاوش ممکن است حتی مشکل را برطرف کند.

*     آزمایش‌های تصویربرداری چشم. برای این روش‌ها، یک رنگ کنتراست از سوراخ گوشه پلک شما از طریق سیستم تخلیه اشک شما عبور داده می‌شود. سپس از اشعه ایکس، توموگرافی کامپیوتری (CT) یا تصویربرداری رزونانس مغناطیسی (MRI) برای یافتن محل و علت انسداد استفاده می‌شود.

 

درمان مجرای اشک مسدود شده

درمان شما بستگی به این دارد که چه چیزی باعث مسدود شدن مجرای اشکی شده است. ممکن است برای اصلاح مشکل به بیش از یک روش نیاز داشته باشید. اگر تومور باعث مسدود شدن مجرای اشکی شما شده باشد، درمان بر روی علت تومور متمرکز خواهد شد. ممکن است جراحی برای برداشتن تومور انجام شود، یا پزشک شما ممکن است استفاده از درمان‌های دیگر را برای کوچک کردن آن توصیه کند.

*     داروها. برای مبارزه با عفونت اگر پزشک شما مشکوک به وجود عفونت باشد، ممکن است قطره یا قرص‌های آنتی بیوتیکی برای چشم تجویز شود.

*     مراقب باشید و صبر کنید یا ماساژ دهید. نوزادانی که با مجرای اشکی مسدود شده متولد می‌شوند، اغلب بدون هیچ درمانی بهتر می‌شوند. این می‌تواند با بلوغ سیستم زهکشی در چند ماه اول زندگی اتفاق بیفتد. اغلب یک غشای بافت نازک روی دهانه ای باقی می‌ماند که به داخل بینی تخلیه می‌شود که به آن مجرای اشکی بینی می‌گویند. اگر مجرای اشک مسدود شده کودک شما بهبود نیابد، پزشک ممکن است یک تکنیک ماساژ ویژه را برای کمک به باز کردن غشاء به شما آموزش دهد.

*     اگر آسیبی به صورت شما وارد شده است که باعث انسداد مجاری اشکی شده است، ممکن است ارائه دهنده شما به شما پیشنهاد دهد که چند ماه منتظر بمانید تا ببیند آیا با بهبودی آسیب، وضعیت بهبود می‌یابد یا خیر. با کاهش تورم، مجاری اشک شما ممکن است خود به خود باز شوند.

*     اتساع، پروب و گرگرفتگی. برای نوزادان، این روش تحت بیهوشی عمومی انجام می‌شود. پزشک دهانه‌های پونکتال را با ابزار اتساع ویژه بزرگ می‌کند. سپس یک کاوشگر نازک از طریق سوراخ و به سیستم تخلیه اشک وارد می‌شود.

*     برای بزرگسالانی که سوراخ‌های تا حدی باریک شده‌اند، ممکن است پزشک با یک پروب کوچک، آن را گشاد کرده و سپس مجرای اشکی را شستشو دهد. به این می‌گویند آبیاری. آبیاری یک روش سرپایی ساده است که اغلب حداقل تسکین موقتی را فراهم می‌کند.

*     استنت گذاری یا لوله گذاری این روش معمولاً با استفاده از بیهوشی عمومی انجام می‌شود. یک لوله نازک، ساخته شده از سیلیکون یا پلی اورتان، از طریق یک یا هر دو نقطه در گوشه پلک شما رد می‌شود. سپس این لوله‌ها از طریق سیستم تخلیه اشک به بینی شما می‌گذرد. یک حلقه کوچک از لوله در گوشه چشم شما قابل مشاهده خواهد بود، و لوله‌ها معمولاً برای حدود سه ماه قبل از برداشتن باقی می‌مانند. عوارض احتمالی شامل التهاب ناشی از وجود لوله است.

*     اتساع کاتتر بالونی. اگر درمان‌های دیگر مؤثر نبوده یا انسداد عود کرده است، ممکن است از این روش استفاده شود. این معمولاً برای نوزادان و کودکان نوپا موثر است و همچنین ممکن است در بزرگسالان با انسداد نسبی استفاده شود. ابتدا یک بیهوشی عمومی تحویل داده می‌شود. سپس ارائه دهنده لوله ای به نام کاتتر را از طریق انسداد مجرای اشکی در بینی می‌گذراند. این لوله یک بالون تخلیه شده را روی نوک نگه می‌دارد. سپس بالون چند بار باد و تخلیه می‌شود تا انسداد باز شود.

 

عمل جراحی

جراحی که معمولاً برای درمان مجاری اشکی مسدود شده استفاده می‌شود داکریوسیستورینوستومی (dacryocystorhinostomy) نامیده می‌شود. این روش مسیری را باز می‌کند تا اشک دوباره از بینی شما خارج شود. به شما یک بیهوشی عمومی یا یک بی حسی موضعی در صورتی که به صورت سرپایی انجام شود، داده می‌شود.

مراحل این روش بسته به محل دقیق و میزان انسداد شما و همچنین تجربه و ترجیحات جراح شما متفاوت است.

*     خارجی. با داکریوسیستورینوستومی خارجی، جراح شما برشی را در کناره بینی، نزدیک کیسه اشکی ایجاد می‌کند. پس از اتصال کیسه اشکی به حفره بینی و قرار دادن استنت در مجرای جدید، جراح برش پوست را با چند بخیه می‌بندد.

*     آندوسکوپی یا اندونازال. با این روش، جراح شما از یک دوربین میکروسکوپی و سایر ابزارهای ریز استفاده می‌کند که از طریق دهانه بینی به سیستم مجرای شما وارد می‌شود. این روش نیازی به برش ندارد بنابراین هیچ جای زخمی باقی نمی‌گذارد. اما میزان موفقیت به اندازه روش خارجی بالا نیست.

پس از جراحی، از اسپری ضد احتقان بینی و قطره‌های چشمی برای جلوگیری از عفونت و کاهش التهاب استفاده خواهید کرد. پس از ۶ تا ۱۲ هفته، برای برداشتن هر گونه استنتی که برای باز نگه داشتن کانال جدید در طول فرآیند بهبودی استفاده می‌شود، به مطب ارائه دهنده خود باز خواهید گشت.

 

آماده شدن برای قرار ملاقات با پزشک

می‌توانید با مراجعه به ارائه دهنده مراقبت‌های بهداشتی اولیه خود شروع کنید. پس از آن ممکن است به پزشک متخصص در درمان اختلالات چشمی به نام چشم پزشک ارجاع داده شوید. در برخی موارد، چشم پزشک ممکن است شما را به فردی ارجاع دهد که در جراحی پلاستیک چشم تخصص دارد.

در اینجا اطلاعاتی وجود دارد که به شما کمک می‌کند تا برای قرار ملاقات خود آماده شوید.

 

آنچه شما می‌توانید انجام دهید

قبل از قرار ملاقات خود فهرستی از موارد زیر تهیه کنید:

*     علائمی که داشته اید، از جمله علائمی که ممکن است به دلیل تعیین وقت ملاقات نامرتبط به نظر برسد.

*     تمام داروها، ویتامین‌ها و مکمل‌هایی که مصرف می‌کنید، از جمله دوزهای مصرفی.

*     هر قطره چشمی که مصرف کرده اید.

*     سوالاتی که باید از پزشک خود بپرسید.

 

برای یک مجرای اشکی مسدود شده، برخی از سوالات اساسی که باید بپرسید عبارتند از:

*     محتمل‌ترین علت علائم من چیست؟

*     آیا دلایل احتمالی دیگری وجود دارد؟

*     آیا به هیچ آزمایشی نیاز دارم؟

*     وضعیت من چقدر طول خواهد کشید؟

*     چه درمان‌هایی در دسترس است و کدام را توصیه می‌کنید؟

*     چه عوارض جانبی می‌توانم از درمان انتظار داشته باشم؟

*     آیا این وضعیت به اختلال پزشکی دیگری مرتبط است؟

*     اگر کاری برای اصلاح این مشکل انجام ندهم، چه خطراتی برای بینایی من دارد؟

*     آیا بروشور یا مطالب چاپی دیگری دارید که بتوانم با خودم ببرم؟ مطالعه چه وب سایت‌هایی را پیشنهاد می‌کنید؟

 

از پزشک خود چه انتظاری داشته باشید

پزشک شما احتمالاً تعدادی سؤال از شما می‌پرسد، مانند:

*     علائم شما از چه زمانی شروع شد؟

*     آیا علائم خود را همیشه تجربه می‌کنید یا می‌آیند و می‌روند؟

*     آیا چیزی علائم شما را تسکین می‌دهد؟

*     آیا برای این مشکل از قطره چشمی استفاده کرده اید؟

*     آیا قبلاً چشم یا پلک خود را جراحی کرده اید؟

*     آیا ضربه به صورت، جراحات، پرتودرمانی یا جراحی داشته اید؟

*     آیا تا به حال به بیماری‌های عصبی صورت مانند فلج بل مبتلا شده اید؟

*     آیا مشکلات پزشکی مانند دیابت یا اختلالات پوستی طولانی مدت مانند درماتیت آتوپیک دارید؟

*     آیا تا به حال به اختلال تیروئید مبتلا شده اید؟

*     آیا از لنزهای تماسی استفاده می‌کنید؟ آیا در گذشته از آنها استفاده کرده اید؟

لایف یار (Lifeyar)، یار زندگی شما

ادامه مطلب

برترین ها