با ما همراه باشید

پزشکی

کارسینوم سلول بازال یا Basal cell carcinoma

منتشر شده

در

خلاصه

کارسینوم سلول بازال چیست؟ کارسینوم سلول بازال یا به انگلیسی Basal cell carcinoma نوعی سرطان پوست است. کارسینوم سلول بازال در سلول‌های بازال آغاز می‌شود – نوعی سلول در پوست که سلول‌های جدید پوست را با از بین رفتن سلول‌های قدیمی تولید می‌کند.

کارسینوم سلول بازال اغلب به صورت یک برآمدگی کمی شفاف روی پوست ظاهر می شود، اگرچه می تواند اشکال دیگری نیز داشته باشد. کارسینوم سلول بازال اغلب در مناطقی از پوست که در معرض نور خورشید هستند، مانند سر و گردن شما رخ می دهد.

تصور می‌شود که اکثر کارسینوم‌های سلول بازال در اثر قرار گرفتن طولانی مدت در معرض اشعه ماوراء بنفش (UV) نور خورشید ایجاد می‌شوند. دوری از آفتاب و استفاده از کرم ضد آفتاب ممکن است به محافظت در برابر سرطان سلول بازال کمک کند.

 

کارسینوم سلول بازال روی پوست های سفید

کارسینوم سلول بازال نوعی سرطان پوست است که اغلب در مناطقی از پوست که در معرض نور خورشید هستند، مانند صورت ایجاد می شود. در پوست سفید، کارسینوم سلول بازال اغلب شبیه برآمدگی به رنگ پوست یا صورتی است.

 

کارسینوم سلول بازال در پوست های سبزه

کارسینوم سلول بازال نوعی سرطان پوست است که اغلب در مناطقی از پوست که در معرض نور خورشید هستند، مانند صورت ایجاد می شود. در پوست های سبزه و سیاه، کارسینوم سلول بازال اغلب شبیه برآمدگی قهوه‌ای یا سیاه براق است و حاشیه‌ای دارد.

 

علائم

کارسینوم سلول بازال معمولاً در قسمت هایی از بدن که در معرض نور خورشید قرار دارند، به ویژه سر و گردن ایجاد می شود. در موارد کمتر، کارسینوم سلول بازال می‌تواند در قسمت‌هایی از بدن که معمولاً از نور خورشید محافظت می‌شود، مانند اندام تناسلی ایجاد شود.

کارسینوم سلول بازال به صورت تغییری در پوست ظاهر می شود، مانند رشد یا زخمی که بهبود نمی یابد. این تغییرات در پوست (ضایعات) معمولاً یکی از ویژگی های زیر را دارند:

*     یک برآمدگی براق و به رنگ پوست که شفاف است، به این معنی که می توانید کمی از سطح آن را ببینید. برجستگی روی پوست سفید می تواند سفید مرواریدی یا صورتی به نظر برسد. در پوست های قهوه ای و سیاه، برجستگی اغلب قهوه ای یا سیاه براق به نظر می رسد. رگ های خونی ریز ممکن است قابل مشاهده باشند، اگرچه ممکن است در پوست قهوه ای و سیاه به سختی دیده شوند. برجستگی ممکن است خونریزی کند و زخم شود.

*     یک ضایعه قهوه ای، سیاه یا آبی – یا یک ضایعه با لکه های تیره – با حاشیه کمی برجسته و نیمه شفاف.

*     یک لکه صاف و پوسته پوسته با لبه برجسته. با گذشت زمان، این تکه ها می توانند بسیار بزرگ شوند.

*     یک ضایعه سفید، مومی شکل و اسکار مانند بدون مرز مشخص.

 

چه زمانی باید به پزشک مراجعه کرد

اگر تغییراتی را در ظاهر پوست خود مشاهده کردید، مانند رشد جدید، تغییر در رشد قبلی یا زخم های مکرر، با پزشک خود قرار ملاقات بگذارید.

 

دلیل کارسینوم سلول بازال

کارسینوم سلول بازال زمانی اتفاق می‌افتد که یکی از سلول‌های بازال پوست جهشی در DNA خود ایجاد کند.

سلول های پایه یا بازال در پایین اپیدرم – بیرونی ترین لایه پوست – یافت می شوند. سلول های پایه سلول های پوستی جدید تولید می کنند. با تولید سلول‌های جدید پوست، سلول‌های قدیمی‌تر را به سمت سطح پوست هل می‌دهند، جایی که سلول‌های قدیمی می‌میرند و از بین می‌روند.

 

جایی که سرطان پوست ایجاد می شود

سرطان پوست در سلول هایی شروع می شود که لایه بیرونی (اپیدرم) پوست شما را تشکیل می دهند. یکی از انواع سرطان پوست به نام کارسینوم سلول بازال از سلول‌های پایه شروع می‌شود که سلول‌های پوستی را می‌سازند که به طور مداوم سلول‌های قدیمی‌تر را به سمت سطح هل می‌دهند. همانطور که سلول های جدید به سمت بالا حرکت می کنند، به سلول های سنگفرشی مسطح تبدیل می شوند، جایی که سرطان پوست به نام کارسینوم سلول سنگفرشی می تواند رخ دهد. ملانوم، نوع دیگری از سرطان پوست، در سلول های رنگدانه (ملانوسیت ها) ایجاد می شود.

فرآیند ایجاد سلول های پوستی جدید توسط DNA سلول بازال کنترل می شود. DNA حاوی دستورالعمل هایی است که به سلول می گوید چه کاری انجام دهد. این جهش به سلول پایه می گوید که به سرعت تکثیر شود و زمانی که به طور معمول می میرد به رشد خود ادامه دهد. در نهایت سلول‌های غیرطبیعی تجمع یافته ممکن است یک تومور سرطانی ایجاد کنند – ضایعه‌ای که روی پوست ظاهر می‌شود.

 

اشعه ماوراء بنفش و علل دیگر

تصور می‌شود که بیشتر آسیب به DNA در سلول‌های پایه ناشی از اشعه ماوراء بنفش (UV) است که در نور خورشید و در لامپ‌های برنزه کننده تجاری و تخت‌های برنزه یافت می‌شود. اما قرار گرفتن در معرض نور خورشید، سرطان های پوستی را که روی پوستی که معمولاً در معرض نور خورشید نیست، ایجاد می شود، توضیح نمی دهد. عوامل دیگری می توانند در خطر و توسعه کارسینوم سلول بازال نقش داشته باشند و علت دقیق ممکن است در برخی موارد مشخص نباشد.

عوامل خطر

عواملی که خطر ابتلا به سرطان سلول بازال را افزایش می دهند عبارتند از:

*     قرار گرفتن در معرض آفتاب مزمن زمان زیادی که در آفتاب سپری می شود – یا در تخت های برنزه تجاری – خطر ابتلا به سرطان سلول بازال را افزایش می دهد. اگر در یک مکان آفتابی یا در ارتفاع بالا زندگی کنید، این تهدید بیشتر است، که هر دو شما را در معرض اشعه ماوراء بنفش (UV) بیشتری قرار می دهند. آفتاب سوختگی شدید نیز خطر شما را افزایش می دهد.

*     پرتو درمانی. پرتودرمانی برای درمان آکنه یا سایر بیماری های پوستی ممکن است خطر سرطان سلول بازال را در محل های درمان قبلی روی پوست افزایش دهد.

*     پوست روشن. خطر ابتلا به کارسینوم سلول بازال در میان افرادی که به راحتی کک مک می‌شوند یا می‌سوزند یا پوست بسیار روشن، موهای قرمز یا بور یا چشم‌های روشن دارند، بیشتر است.

*      افزایش سن. از آنجایی که کارسینوم سلول بازال اغلب دهه ها طول می کشد تا ایجاد شود، اکثر کارسینوم های سلول بازال در افراد مسن رخ می دهد. اما می تواند بزرگسالان جوان تر را نیز تحت تاثیر قرار دهد و در افراد ۲۰ و ۳۰ ساله شایع تر می شود.

*     سابقه شخصی یا خانوادگی سرطان پوست. اگر یک یا چند بار به کارسینوم سلول بازال مبتلا شده اید، شانس خوبی برای ابتلای مجدد به آن دارید. اگر سابقه خانوادگی سرطان پوست دارید، ممکن است خطر ابتلا به کارسینوم سلول بازال را افزایش دهید.

*     داروهای سرکوب کننده سیستم ایمنی مصرف داروهایی که سیستم ایمنی شما را سرکوب می کنند، مانند داروهای ضد رد پس از جراحی پیوند، به طور قابل توجهی خطر ابتلا به سرطان پوست را افزایش می دهد.

*     قرار گرفتن در معرض آرسنیک. آرسنیک، یک فلز سمی که به طور گسترده در محیط یافت می شود، خطر سرطان سلول های بازال و سایر سرطان ها را افزایش می دهد. همه افراد مقداری در معرض آرسنیک قرار دارند زیرا به طور طبیعی رخ می دهد. اما برخی از افراد در صورت نوشیدن آب آلوده چاه یا شغلی که شامل تولید یا استفاده از آرسنیک است، ممکن است در معرض بیشتر قرار بگیرند.

*     سندرم های ارثی که باعث سرطان پوست می شوند. برخی از بیماری‌های ژنتیکی نادر می‌توانند خطر ابتلا به کارسینوم سلول بازال را افزایش دهند، از جمله سندرم کارسینوم سلول بازال نووید (سندرم گورلین-گولتز) و خشکی پوست.

 

عوارض

عوارض کارسینوم سلول بازال می تواند شامل موارد زیر باشد:

*     خطر عود. کارسینوم سلول بازال معمولاً حتی پس از درمان موفقیت آمیز عود می کند.

*     افزایش خطر ابتلا به انواع دیگر سرطان پوست. سابقه کارسینوم سلول بازال همچنین ممکن است شانس ابتلا به انواع دیگر سرطان پوست مانند کارسینوم سلول سنگفرشی را افزایش دهد.

*     سرطانی که فراتر از پوست گسترش می یابد. به ندرت، کارسینوم سلول بازال می تواند به غدد لنفاوی مجاور و سایر نواحی بدن مانند استخوان ها و ریه ها گسترش یابد (متاستاز).

 

جلوگیری

برای کاهش خطر سرطان سلول بازال می توانید:

*     در اواسط روز از آفتاب دوری کنید. در بسیاری از نقاط، پرتوهای خورشید بین ساعت ۱۰ صبح تا ۴ بعد از ظهر قوی ترین است. فعالیت های خارج از منزل را برای سایر اوقات روز، حتی در زمستان یا زمانی که آسمان ابری است، برنامه ریزی کنید.

*     در تمام طول سال از ضد آفتاب استفاده کنید. حتی در روزهای ابری از کرم ضد آفتاب با طیف وسیع با SPF حداقل ۳۰ استفاده کنید. کرم ضد آفتاب را سخاوتمندانه بمالید و هر دو ساعت یکبار – یا بیشتر اگر در حال شنا هستید یا عرق می کنید، دوباره استفاده کنید.

*     لباس محافظ بپوشید. پوست خود را با لباس‌های تیره و محکم که دست‌ها و پاهای شما را می‌پوشاند، بپوشانید، و یک کلاه لبه پهن، که محافظت بیشتری نسبت به کلاه بیسبال یا گیره دارد.

*     برخی از شرکت ها نیز لباس های محافظ می فروشند. یک متخصص پوست می تواند یک مارک مناسب را توصیه کند. عینک آفتابی را فراموش نکنید. به دنبال آنهایی باشید که هر دو نوع اشعه ماوراء بنفش – اشعه ماوراء بنفش A (UVA) و ماوراء بنفش B (UVB) را مسدود می کنند.

*     از سولاریوم خودداری کنید. تخت های برنزه کننده اشعه ماوراء بنفش ساطع می کنند و می توانند خطر ابتلا به سرطان پوست را افزایش دهند.

*     پوست خود را به طور منظم چک کنید و تغییرات را به پزشک خود گزارش دهید. پوست خود را اغلب برای رشد پوست جدید یا تغییر در خال‌های موجود، کک و مک، برآمدگی‌ها و خال‌های مادرزادی بررسی کنید. با کمک آینه، صورت، گردن، گوش ها و پوست سر خود را بررسی کنید.

*     قفسه سینه و تنه و بالا و زیر بازوها و دستان خود را بررسی کنید. جلو و پشت پاها و پاهای خود را از جمله کف پا و فاصله بین انگشتان پا را بررسی کنید. همچنین ناحیه تناسلی و بین باسن خود را بررسی کنید.

 

تشخیص

به منظور ارزیابی هرگونه رشد یا تغییر در پوست شما، پزشک یا متخصص بیماری های پوستی (متخصص پوست) تاریخچه پزشکی و معاینه را انجام می دهد.

 

سابقه و معاینه عمومی

پزشک شما یک معاینه جسمانی کلی انجام می دهد و از شما سوالاتی در مورد سابقه پزشکی، تغییرات در پوست یا هر علامت یا نشانه دیگری که تجربه کرده اید می پرسد.

سوالات ممکن است شامل موارد زیر باشد:

*     اولین بار چه زمانی متوجه این رشد یا ضایعه پوستی شدید؟

*     آیا از زمانی که برای اولین بار متوجه آن شدید، تغییر کرده است؟

*     آیا رشد یا ضایعه دردناک است؟

*     آیا رشد یا ضایعه دیگری دارید که نگران شما باشد؟

*     آیا قبلاً سرطان پوست داشته اید؟

*     آیا کسی در خانواده شما سرطان پوست داشته است؟ چه نوع؟

*     آیا برای ایمن ماندن در زیر نور خورشید اقدامات احتیاطی مانند پرهیز از آفتاب ظهر و استفاده از کرم ضد آفتاب انجام می دهید؟

*     آیا پوست خود را به طور منظم معاینه می کنید؟

 

معاینه پوست

پزشک شما نه تنها ناحیه مشکوک روی پوست شما را بررسی می کند، بلکه بقیه بدن شما را نیز از نظر ضایعات دیگر بررسی می کند.

 

نمونه پوست برای آزمایش

پزشک شما ممکن است بیوپسی پوست انجام دهد که شامل برداشتن نمونه کوچکی از ضایعه برای آزمایش در آزمایشگاه است. این نشان می دهد که آیا شما سرطان پوست دارید و اگر چنین است، چه نوع سرطان پوستی دارید. نوع بیوپسی پوستی که تحت آن قرار می گیرید به نوع و اندازه ضایعه بستگی دارد.

 

درمان

هدف از درمان کارسینوم سلول بازال حذف کامل سرطان است. اینکه کدام درمان برای شما بهترین است به نوع، محل و اندازه سرطان و همچنین ترجیحات و توانایی شما برای انجام ویزیت های بعدی بستگی دارد. انتخاب درمان همچنین می تواند به این بستگی دارد که آیا این یک کارسینوم سلول بازال برای اولین بار است یا عودکننده.

 

عمل جراحی

کارسینوم سلول بازال اغلب با جراحی برای برداشتن تمام سرطان و برخی از بافت های سالم اطراف آن درمان می شود.

گزینه های درمان کارسینوم سلول بازال ممکن است شامل موارد زیر باشد:

*     برداشتن توسط جراحی. در این روش، پزشک ضایعه سرطانی و حاشیه اطراف پوست سالم را برش می دهد. حاشیه زیر میکروسکوپ بررسی می شود تا مطمئن شود که سلول های سرطانی وجود ندارد.

قطع یا برش ممکن است برای کارسینوم های سلول بازال که احتمال عود کمتری دارند، مانند مواردی که در قفسه سینه، پشت، دست ها و پاها ایجاد می شوند، توصیه شود.

*     جراحی موهس. در طول جراحی Mohs، پزشک شما لایه به لایه سرطان را برمی دارد و هر لایه را زیر میکروسکوپ بررسی می کند تا زمانی که هیچ سلول غیر طبیعی باقی نماند. این به جراح اجازه می دهد تا مطمئن شود که کل رشد برداشته شده است و از مصرف بیش از حد پوست سالم اطراف خودداری کند.

اگر کارسینوم سلول بازال شما خطر عود بیشتری داشته باشد، مثلاً اگر بزرگتر باشد، در عمق پوست گسترش یابد یا روی صورت شما قرار گرفته باشد، ممکن است جراحی Mohs توصیه شود.

 

سایر درمان ها

گاهی اوقات ممکن است درمان های دیگری در شرایط خاصی توصیه شود، مانند اگر نمی توانید تحت عمل جراحی قرار بگیرید یا اگر نمی خواهید جراحی کنید.

درمان های دیگر عبارتند از:

*     کورتاژ و الکترودسیکیشن (E & C). درمان کورتاژ و الکترودسیکیشن (C & E) شامل برداشتن سطح سرطان پوست با ابزار خراش دادن (کورت) و سپس پختن پایه سرطان با سوزن الکتریکی است.

 

C & E ممکن است گزینه ای برای درمان کارسینوم های سلول بازال کوچکی باشد که احتمال عود کمتری دارند، مانند مواردی که در پشت، قفسه سینه، دست ها و پاها ایجاد می شوند.

*     پرتو درمانی. پرتودرمانی از پرتوهای پرانرژی مانند اشعه ایکس و پروتون ها برای از بین بردن سلول های سرطانی استفاده می کند.

رادیوتراپی گاهی بعد از جراحی زمانی که خطر بازگشت سرطان افزایش می یابد استفاده می شود. همچنین ممکن است زمانی استفاده شود که جراحی یک گزینه نیست.

*     انجماد. این درمان شامل انجماد سلول های سرطانی با نیتروژن مایع (کرایوسرجری) است. ممکن است گزینه ای برای درمان ضایعات سطحی پوست باشد. انجماد ممکن است پس از استفاده از ابزار خراش دادن (کورت) برای برداشتن سطح سرطان پوست انجام شود.

هنگامی که جراحی گزینه ای نیست، ممکن است کرایوسرجری برای درمان کارسینوم های سلول بازال کوچک و نازک در نظر گرفته شود.

*     درمان های موضعی. کرم ها یا پمادهای تجویزی ممکن است برای درمان کارسینوم سلول بازال کوچک و نازک در نظر گرفته شوند، در صورتی که جراحی یک گزینه نیست.

*     درمان فوتودینامیک. فتودینامیک درمانی ترکیبی از داروهای حساس کننده به نور و نور برای درمان سرطان های سطحی پوست است. در طول درمان فتودینامیک، یک داروی مایع که سلول‌های سرطانی را به نور حساس می‌کند، روی پوست اعمال می‌شود. بعداً نوری که سلول‌های سرطانی پوست را از بین می‌برد به آن ناحیه می‌تابد.

درمان فتودینامیک ممکن است زمانی در نظر گرفته شود که جراحی یک گزینه نباشد.

 

درمان سرطانی که گسترش می یابد

به ندرت، کارسینوم سلول بازال ممکن است به غدد لنفاوی مجاور و سایر نواحی بدن گسترش یابد (متاستاز). گزینه های درمانی اضافی در این شرایط عبارتند از:

*     درمان دارویی هدفمند. درمان‌های دارویی هدفمند بر نقاط ضعف خاص موجود در سلول‌های سرطانی تمرکز دارند. با مسدود کردن این نقاط ضعف، درمان‌های دارویی هدفمند می‌توانند باعث مرگ سلول‌های سرطانی شوند.

داروهای درمانی هدفمند برای کارسینوم سلول بازال، سیگنال‌های مولکولی را مسدود می‌کنند که سرطان‌ها را قادر می‌سازد به رشد خود ادامه دهند. آنها ممکن است بعد از درمان های دیگر یا زمانی که درمان های دیگر امکان پذیر نیست در نظر گرفته شوند.

*     شیمی درمانی. شیمی درمانی از داروهای قوی برای از بین بردن سلول های سرطانی استفاده می کند. زمانی که سایر درمان ها کمکی نکرده باشند، ممکن است این یک گزینه باشد.

 

آماده شدن برای قرار ملاقات با پزشک

اطلاعات زیر می تواند به شما کمک کند تا برای یک قرار ملاقات آماده شوید.

 

آنچه شما می توانید انجام دهید

*     سابقه پزشکی خود را یادداشت کنید، از جمله سایر بیماری هایی که برای آنها تحت درمان قرار گرفته اید. مطمئن شوید که هر گونه پرتودرمانی را که ممکن است حتی سال‌ها پیش دریافت کرده‌اید را در این فهرست بگنجانید.

*     به سابقه شخصی قرار گرفتن در معرض اشعه ماوراء بنفش (UV) بیش از حد، از جمله نور خورشید یا تخت برنزه توجه کنید. به عنوان مثال، اگر به عنوان نجات غریق در فضای باز کار کرده اید یا زمان زیادی را در ساحل گذرانده اید، به پزشک خود بگویید.

*     لیستی از اعضای نزدیک خانواده که به سرطان پوست مبتلا شده اند، در حد توان خود تهیه کنید. سرطان پوست در والدین، پدربزرگ و مادربزرگ، عمه، عمو یا خواهر یا برادر، سابقه مهمی است که باید با پزشک خود در میان بگذارید.

*     فهرستی از داروها و درمان های طبیعی خود تهیه کنید. هر گونه داروی بدون نسخه یا بدون نسخه را که مصرف می کنید، و همچنین تمام ویتامین ها، مکمل ها یا داروهای گیاهی را در نظر بگیرید.

*     سوالات خود برای پرسیدن از دکتر را بنویسید. ایجاد فهرست سوالات از قبل می تواند به شما کمک کند از زمان خود با پزشک خود بهترین استفاده را ببرید.

*     یکی از اعضای خانواده یا دوستی را پیدا کنید که بتواند برای قرار ملاقات شما به شما ملحق شود. اگرچه سرطان پوست معمولاً بسیار قابل درمان است، اما شنیدن کلمه “سرطان” می تواند تمرکز بیشتر افراد را بر آنچه که دکتر در ادامه می گوید دشوار کند. شخصی را همراهی کنید که بتواند در دریافت همه اطلاعات کمک کند.

 

سوالات از پزشک شما

در زیر چند سوال اساسی وجود دارد که باید از پزشک خود در مورد کارسینوم سلول بازال بپرسید. اگر در طول بازدیدتان سؤال دیگری برایتان پیش آمد، در پرسیدن آن تردید نکنید.

*     آیا من سرطان پوست دارم؟ چه نوع؟

*     این نوع سرطان پوست چه تفاوتی با انواع دیگر دارد؟

*     آیا سرطان من گسترش یافته است؟

*     چه روش درمانی را پیشنهاد می کنید؟

*     عوارض جانبی احتمالی این درمان چیست؟

*     آیا بعد از درمان جای زخم خواهم داشت؟

*     آیا من در خطر عود این وضعیت هستم؟

*     آیا در خطر ابتلا به انواع دیگر سرطان پوست هستم؟

*     پس از اتمام درمان چند بار به ویزیت های بعدی نیاز خواهم داشت؟

*     آیا اعضای خانواده من در معرض خطر سرطان پوست هستند؟

*     آیا بروشور یا مطالب چاپی دیگری وجود دارد که بتوانم با خود به همراه داشته باشم؟ مطالعه چه وب سایت هایی را پیشنهاد می کنید؟

 

از پزشک خود چه انتظاری داشته باشید

پزشک شما احتمالاً تعدادی سؤال از شما می پرسد. آماده بودن برای پاسخ دادن به آنها ممکن است زمانی را برای مرور نکاتی که می خواهید در مورد آنها عمیق صحبت کنید، اختصاص دهد. پزشک شما ممکن است بپرسد:

*     اولین بار چه زمانی متوجه این رشد یا ضایعه پوستی شدید؟

*     آیا از اولین باری که آن را پیدا کردید رشد قابل توجهی داشته است؟

*     آیا رشد یا ضایعه دردناک است؟

*     آیا رشد یا ضایعه دیگری دارید که نگران شما باشد؟

*     آیا قبلاً سرطان پوست داشته اید؟

*     آیا کسی در خانواده شما سرطان پوست داشته است؟ چه نوع؟

*     در دوران کودکی و نوجوانی چقدر در معرض آفتاب یا سولاریوم قرار داشتید؟

*     در حال حاضر چقدر در معرض آفتاب یا تخت های برنزه هستید؟

*     آیا در حال حاضر از داروها، مکمل های غذایی یا داروهای گیاهی استفاده می کنید؟

*     آیا تا به حال برای یک بیماری پزشکی پرتودرمانی دریافت کرده اید؟

*     آیا تا به حال از داروهایی استفاده کرده اید که سیستم ایمنی شما را سرکوب می کنند؟

*     چه شرایط پزشکی مهم دیگری از جمله در دوران کودکی خود تحت درمان قرار گرفته اید؟

*     سیگار می کشید یا قبلا می کشیدید؟ چقدر و به چه مدت؟

*     آیا در حال حاضر شغلی دارید یا داشته اید که ممکن است شما را در معرض آفت کش ها یا علف کش ها قرار داده باشد؟

*     آیا اکنون از آب چاه به عنوان منبع اصلی آب خود استفاده می کنید یا قبلا استفاده کرده اید؟

*     آیا برای ایمن ماندن در زیر نور خورشید اقدامات احتیاطی مانند پرهیز از آفتاب ظهر و استفاده از کرم ضد آفتاب انجام می دهید؟

*     آیا پوست خود را به طور منظم معاینه می کنید؟

لایف یار (Lifeyar)، یار زندگی شما

ادامه مطلب
تبلیغات
برای افزودن دیدگاه کلیک کنید

یک پاسخ بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پزشکی

ریفلاکس صفرا؛ Bile reflux

منتشر شده

در

توسط

بررسی اجمالی

ریفلاکس صفرا چیست؟ ریفلاکس صفرا یا رفلاکس صفرا (به انگلیسی Bile reflux) زمانی اتفاق می‌افتد که صفرا – مایع گوارشی تولید شده در کبد – به معده شما و در برخی موارد به لوله‌ای که دهان و معده شما را به هم متصل می‌کند (مری) برگشت می‌کند.

ریفلاکس صفرا ممکن است با برگشت اسید معده (اسید معده) به مری شما همراه باشد. رفلاکس معده ممکن است منجر به بیماری ریفلاکس معده به مری (GERD) شود، یک مشکل بالقوه جدی که باعث تحریک و التهاب بافت مری می شود.

بر خلاف رفلاکس اسید معده، رفلاکس صفراوی را نمی توان به طور کامل با تغییر در رژیم غذایی یا سبک زندگی کنترل کرد. درمان شامل داروها یا در موارد شدید جراحی است.

 

ریفلاکس صفرا

صفرا یک مایع گوارشی است که توسط کبد تولید شده و در کیسه صفرا ذخیره می شود. در طی رفلاکس صفرا، مایع گوارشی به معده و در برخی موارد به مری باز می گردد.

علائم رفلاکس صفرا

تشخیص رفلاکس صفرا از رفلاکس اسید معده دشوار است. علائم و نشانه ها مشابه هستند و این دو بیماری ممکن است همزمان رخ دهند.

علائم و نشانه های رفلاکس صفرا عبارتند از:

*     درد بالای شکم که ممکن است شدید باشد

*     دل درد مکرر – احساس سوزش در قفسه سینه که گاهی به گلو گسترش می یابد، همراه با طعم ترش در دهان

*     حالت تهوع

*     استفراغ مایع زرد مایل به سبز (صفرا)

*     گاهی اوقات سرفه یا گرفتگی صدا

*     کاهش وزن ناخواسته

 

چه زمانی باید به پزشک مراجعه کرد

اگر مکرراً علائم رفلاکس را تجربه می کنید، یا اگر بدون تلاش وزن کم می کنید، با پزشک خود وقت ملاقات بگیرید.

اگر بیماری رفلاکس معده به مری (GERD) برای شما تشخیص داده شده است اما با داروهای خود تسکین کافی نمی‌یابید، با پزشک خود تماس بگیرید. ممکن است برای رفلاکس صفرا به درمان اضافی نیاز داشته باشید.

 

دلایل رفلاکس صفرا

صفرا برای هضم چربی ها و برای از بین بردن گلبول های قرمز فرسوده و سموم خاص از بدن شما ضروری است. صفرا در کبد شما تولید می شود و در کیسه صفرا ذخیره می شود.

خوردن یک وعده غذایی که حتی حاوی مقدار کمی چربی باشد، به کیسه صفرا سیگنال می دهد تا صفرا را آزاد کند، صفرا که از طریق یک لوله کوچک به قسمت بالای روده کوچک شما (اثنی عشر) جریان می یابد.

 

رفلاکس صفرا به معده

صفرا و غذا در اثنی عشر مخلوط می شوند و وارد روده کوچک شما می شوند. دریچه پیلور، یک حلقه سنگین ماهیچه ای که در خروجی معده شما قرار دارد، معمولاً فقط کمی باز می شود – به اندازه ای که هر بار حدود یک هشتم اونس (حدود ۳.۷۵ میلی لیتر) یا کمتر غذای مایع آزاد کند، اما به اندازه ای نیست که اجازه دهد. شیره های گوارشی برای برگشت به معده.

در موارد رفلاکس صفرایی، دریچه به درستی بسته نمی شود و صفرا به معده باز می گردد. این می تواند منجر به التهاب پوشش معده (گاستریت ریفلاکس صفرا) شود.

 

رفلاکس صفرا به مری

زمانی که دریچه عضلانی دیگر، اسفنکتر تحتانی مری، به درستی کار نکند، صفرا و اسید معده می توانند به مری رفلاکس کنند. اسفنکتر تحتانی مری مری و معده را جدا می کند. دریچه معمولاً به اندازه کافی باز می شود تا غذا به معده وارد شود. اما اگر دریچه ضعیف شود یا به طور غیر طبیعی شل شود، صفرا می تواند به مری بازگردد.

 

چه چیزی منجر به ریفلاکس صفرا می شود؟

ریفلاکس صفرا ممکن است ناشی از موارد زیر باشد:

*     عوارض جراحی. جراحی معده، شامل برداشتن کامل یا جزئی معده و جراحی بای پس معده برای کاهش وزن، مسئول بیشتر رفلاکس صفرا است.

*     زخم معده. زخم معده می تواند دریچه پیلور را مسدود کند تا به درستی باز یا بسته نشود. غذای راکد در معده می تواند منجر به افزایش فشار معده شود و اجازه دهد صفرا و اسید معده به مری برگردند.

*     جراحی کیسه صفرا. افرادی که کیسه صفرا خود را برداشته اند نسبت به افرادی که این جراحی را انجام نداده اند به میزان قابل توجهی رفلاکس صفرا بیشتری دارند.

 

عوارض ریفلاکس صفرا

گاستریت رفلاکس صفرا با سرطان معده مرتبط است. ترکیب رفلاکس صفرا و رفلاکس اسید نیز خطر عوارض زیر را افزایش می دهد:

*     GERD. این وضعیت که باعث تحریک و التهاب مری می شود، اغلب به دلیل اسید اضافی است، اما ممکن است صفرا با اسید مخلوط شود.

هنگامی که افراد به داروهای قوی سرکوب کننده اسید پاسخ ناقص می دهند یا اصلاً به صفرا پاسخ نمی دهند، اغلب مشکوک به ایجاد GERD می شود.

*     مری بارت. این وضعیت جدی زمانی رخ می دهد که قرار گرفتن طولانی مدت در معرض اسید معده، یا اسید و صفرا، به بافت در قسمت تحتانی مری آسیب می رساند. سلول های آسیب دیده مری خطر سرطانی شدن را افزایش می دهند. مطالعات حیوانی نیز رفلاکس صفرا را با مری بارت مرتبط کرده است.

*     سرطان مری. ارتباطی بین رفلاکس اسید و رفلاکس صفرا و سرطان مری وجود دارد که ممکن است تا زمانی که کاملاً پیشرفته نباشد تشخیص داده نشود. در مطالعات حیوانی نشان داده شده است که رفلاکس صفرا به تنهایی باعث سرطان مری می شود.

 

تشخیص

معمولاً شرح علائم و آگاهی از سابقه پزشکی شما برای تشخیص مشکل ریفلاکس کافی است. اما تشخیص رفلاکس اسید و رفلاکس صفراوی دشوار است و نیاز به آزمایشات بیشتری دارد.

همچنین احتمالاً آزمایشاتی برای بررسی آسیب به مری و معده و همچنین تغییرات پیش سرطانی انجام خواهید داد.

آزمایشات ممکن است شامل موارد زیر باشد:

*     آندوسکوپی. یک لوله نازک و قابل انعطاف با دوربین (آندوسکوپی) از گلوی شما عبور می کند. آندوسکوپ می تواند صفرا، زخم معده یا التهاب را در معده و مری شما نشان دهد. پزشک شما همچنین ممکن است برای آزمایش مری بارت یا سرطان مری از بافت نمونه برداری کند.

*     آزمایش اسید سرپایی. این آزمایش‌ها از یک پروب اندازه‌گیری اسید برای تشخیص زمان و مدت زمان بازگشت اسید به مری استفاده می‌کنند. آزمایش اسید سرپایی می تواند به پزشک کمک کند رفلاکس اسید را رد کند اما رفلاکس صفرا را نه.

در یک آزمایش، یک لوله نازک و انعطاف پذیر (کاتتر) با یک پروب در انتها از طریق بینی شما به مری شما وارد می شود. کاوشگر اسید موجود در مری شما را در مدت ۲۴ ساعت اندازه گیری می کند.

در آزمایش دیگری به نام تست براوو، پروب در حین آندوسکوپی به قسمت پایینی مری متصل می شود و کاتتر خارج می شود.

*     امپدانس مری. این آزمایش رفلاکس گاز یا مایعات به مری را اندازه گیری می کند. این برای افرادی که موادی را که اسیدی نیستند (مانند صفرا) و نمی توانند توسط پروب اسید شناسایی شوند، پس می گیرند مفید است. مانند یک آزمایش پروب استاندارد، امپدانس مری از پروبی استفاده می کند که با کاتتر در مری قرار می گیرد.

 

درمان ریفلاکس صفرا

تنظیم شیوه زندگی و داروها می تواند برای رفلاکس اسید به مری بسیار موثر باشد، اما درمان رفلاکس صفرا سخت تر است. شواهد کمی برای ارزیابی اثربخشی درمان‌های رفلاکس صفرا وجود دارد، تا حدی به دلیل دشواری ایجاد رفلاکس صفرا به عنوان علت علائم.

 

داروها

*     اورسودوکسی کولیک اسید (Ursodeoxycholic acid). این دارو ممکن است دفعات و شدت علائم شما را کاهش دهد.

*     سوکرالفات (Sucralfate). این دارو می تواند یک پوشش محافظ ایجاد کند که از پوشش معده و مری در برابر رفلاکس صفرا محافظت می کند.

*     تسکین دهنده های اسید صفراوی. پزشکان اغلب داروهای تسکین دهنده اسیدهای صفراوی را تجویز می کنند که گردش صفرا را مختل می کند، اما مطالعات نشان می دهد که این داروها نسبت به سایر درمان ها کمتر موثر هستند. عوارض جانبی مانند نفخ ممکن است شدید باشد.

 

درمان های جراحی

اگر داروها نتوانند علائم شدید را کاهش دهند یا تغییرات پیش سرطانی در معده یا مری شما وجود داشته باشد، ممکن است پزشکان جراحی را توصیه کنند.

برخی از انواع جراحی می‌توانند موفقیت‌آمیزتر از سایرین باشند، بنابراین مزایا و معایب را به دقت با پزشک خود در میان بگذارید.

گزینه ها عبارتند از:

*     جراحی انحراف. در طول این نوع جراحی، پزشک یک اتصال جدید برای تخلیه صفرا در روده کوچک ایجاد می کند و صفرا را از معده دور می کند.

*     جراحی ضد رفلاکس. نزدیک ترین قسمت معده به مری پیچیده شده و سپس به دور اسفنکتر تحتانی مری دوخته می شود. این روش باعث تقویت دریچه می شود و می تواند رفلاکس اسید را کاهش دهد. با این حال، شواهد کمی در مورد اثربخشی این جراحی برای ریفلاکس صفرا وجود دارد.

 

خودمراقبتی

برخلاف رفلاکس اسید، ریفلاکس صفرا به عوامل سبک زندگی ارتباطی ندارد. اما از آنجا که بسیاری از افراد هم رفلاکس اسید و هم رفلاکس صفرا را تجربه می کنند، علائم شما ممکن است با تغییر سبک زندگی کاهش یابد:

*     سیگار نکشید. سیگار تولید اسید معده را افزایش می دهد و بزاق را خشک می کند که به محافظت از مری کمک می کند.

*     وعده های غذایی کوچکتر بخورید. خوردن وعده های غذایی کوچکتر و مکرر، فشار روی اسفنکتر تحتانی مری را کاهش می دهد و از باز شدن دریچه در زمان نامناسب جلوگیری می کند.

*     بعد از غذا در حالت ایستاده بمانید. بعد از غذا، دو تا سه ساعت صبر کردن قبل از دراز کشیدن به شما اجازه می دهد تا معده شما خالی شود.

*     غذاهای چرب را محدود کنید. وعده های غذایی پرچرب اسفنکتر تحتانی مری را شل می کند و سرعت خروج غذا از معده شما را کاهش می دهد.

*     از غذاها و نوشیدنی های مشکل ساز خودداری کنید. برخی از غذاها تولید اسید معده را افزایش می دهند و ممکن است اسفنکتر تحتانی مری را شل کنند. غذاهایی که باید از آنها پرهیز کرد عبارتند از نوشیدنی های کافئین دار و گازدار، شکلات، غذاها و آب میوه های مرکبات، سس های حاوی سرکه، پیاز، غذاهای حاوی گوجه فرنگی، غذاهای تند و نعناع.

*     از مصرف الکل خودداری کنید. نوشیدن الکل اسفنکتر تحتانی مری را شل می کند و مری را تحریک می کند.

*     کاهش وزن اضافی. سوزش سر دل و رفلاکس اسید زمانی بیشتر اتفاق می‌افتد که اضافه وزن به معده شما فشار بیشتری وارد کند.

*     تختت خود را بلند کنید. خوابیدن با بالاتنه ۱۰ تا ۱۵ سانتی متر ممکن است به جلوگیری از علائم رفلاکس کمک کند. بالا بردن سر تخت خود با بلوک یا خوابیدن بر روی یک گوه فوم موثرتر از استفاده از بالش های اضافی است.

* آرام باشید. وقتی تحت استرس هستید، هضم کند می شود و احتمالاً علائم رفلاکس را بدتر می کند. تکنیک های تمدد اعصاب، مانند تنفس عمیق، مدیتیشن یا یوگا ممکن است کمک کننده باشد.

 

طب جایگزین

بسیاری از افراد با مشکلات مکرر معده، از جمله سوزش سر دل، از درمان های بدون نسخه یا جایگزین برای تسکین علائم استفاده می کنند. به یاد داشته باشید که حتی داروهای طبیعی نیز می توانند خطرات و عوارض جانبی داشته باشند، از جمله تداخلات بالقوه جدی با داروهای تجویزی. همیشه قبل از امتحان یک درمان جایگزین، تحقیق دقیقی انجام دهید و با پزشک خود صحبت کنید.

 

آماده شدن برای قرار ملاقات با پزشک

اگر علائم یا نشانه های مشترک رفلاکس صفرا دارید، با پزشک خود وقت ملاقات بگیرید. پس از ارزیابی اولیه پزشک، ممکن است به متخصص اختلالات گوارشی (متخصص گوارش) ارجاع داده شوید.

در اینجا اطلاعاتی وجود دارد که به شما کمک می کند تا برای قرار ملاقات خود آماده شوید و چه انتظاراتی از پزشک خود دارید.

 

آنچه شما می توانید انجام دهید

*     علائمی را که تجربه کرده اید و مدت زمان آن را یادداشت کنید.

*     فهرستی از اطلاعات کلیدی پزشکی خود، از جمله سایر شرایطی که تحت درمان هستید و نام هر دارو، ویتامین یا مکملی که مصرف می کنید، تهیه کنید.

*     در صورت امکان یکی از اعضای خانواده یا دوستی را پیدا کنید که بتواند با شما در قرار ملاقات حاضر شود. کسی که شما را همراهی می‌کند می‌تواند کمک کند آنچه دکتر می‌گوید را به خاطر بسپارد.

*     سوالات خود رو برای پرسیدن از پزشک بنویسید. ایجاد فهرست سوالات از قبل می تواند به شما کمک کند از زمان خود با پزشک خود بهترین استفاده را ببرید.

در حین قرار ملاقات خود از پرسیدن سوال دریغ نکنید. برخی از سوالاتی که باید از پزشک خود بپرسید عبارتند از:

*     آیا رفلاکس صفرا دارم؟

*     چه روش درمانی را پیشنهاد می کنید؟

*     آیا عوارض جانبی مرتبط با این درمان ها وجود دارد؟

*     آیا تغییری در سبک زندگی یا رژیم غذایی وجود دارد که بتوانم به کاهش یا مدیریت علائمم کمک کنم؟

*     من بیماری‌های دیگری دارم. چگونه می توانم آنها را در کنار هم مدیریت کنم؟

 

از پزشک خود چه انتظاری داشته باشید

پزشک شما احتمالاً تعدادی سؤال از شما می پرسد. آماده بودن برای پاسخ دادن به آنها ممکن است به شما فرصت دهد تا به نکاتی که می خواهید زمان بیشتری را صرف آنها کنید بپردازید. ممکن است از شما سوال شود:

*     علائم شما چیست؟

*     چه مدت است که این علائم را دارید؟

*     آیا علائم شما می آیند و می روند یا تقریباً به همان شکل باقی می مانند؟

*     اگر علائم شما شامل درد است، درد شما کجاست؟

*     آیا علائم و نشانه های شما شامل استفراغ است؟

*     آیا به نظر می رسد چیزی باعث تحریک علائم شما شود، از جمله برخی غذاها یا نوشیدنی ها؟

*     آیا بدون تلاش وزن کم کرده اید؟

*     آیا قبلا برای این علائم به پزشک مراجعه کرده اید؟

*     چه درمان هایی را تاکنون امتحان کرده اید؟ آیا چیزی کمک کرده است؟

*     آیا بیماری دیگری برای شما تشخیص داده شده است؟

*     آیا جراحی معده انجام داده اید یا کیسه صفرا را برداشته اید؟

*     چه داروهایی از جمله داروهای تجویزی و بدون نسخه، ویتامین ها، گیاهان دارویی و مکمل ها را مصرف می کنید؟

*     رژیم غذایی معمولی روزانه شما چیست؟

*     آیا مشروب میخورید؟ چقدر؟

*     آیا سیگار می کشید؟

لایف یار (Lifeyar)، یار زندگی شما

ادامه مطلب

پزشکی

دریچه آئورت دولتی؛ Bicuspid aortic valve

منتشر شده

در

توسط

دریچه آئورت دولتی

دریچه آئورت دولتی یک مشکل قلبی است که در بدو تولد وجود دارد. یعنی نقص مادرزادی قلب است.

دریچه آئورت بین محفظه سمت چپ قلب و شریان اصلی بدن به نام آئورت قرار دارد. فلپ های بافت روی دریچه با هر ضربان قلب باز و بسته می شود. فلپ ها را کاسپ می نامند. آنها مطمئن می شوند که خون در جهت صحیح جریان دارد.

معمولاً دریچه آئورت دارای سه لت است. یک دریچه دولتی فقط دو لت دارد. به ندرت، برخی از افراد با دریچه آئورت متولد می شوند که دارای یک یا چهار لت است. دریچه ای با یک لت را یونیکوسپید می گویند. دریچه ای با چهار لت کوادریکوسپید نامیده می شود.

تغییرات در دریچه آئورت می تواند باعث مشکلات سلامتی شود، از جمله:

*     باریک شدن دریچه آئورت که به آن تنگی دریچه آئورت می گویند. ممکن است دریچه به طور کامل باز نشود. جریان خون از قلب به بدن کاهش یافته یا مسدود می شود.

*    جریان خون به عقب که به آن نارسایی دریچه آئورت می گویند. گاهی اوقات، دریچه آئورت دولتی محکم بسته نمی شود. این باعث می شود خون به سمت عقب جریان یابد.

*     آئورت بزرگ شده که به آن آئورتوپاتی می گویند. بزرگ شدن آئورت خطر پارگی در پوشش آئورت را افزایش می دهد. به این پارگی دیسکسیون آئورت می گویند.

 

علائم

اگر دریچه دولتی باعث تنگی شدید آئورت یا نارسایی شدید آئورت شود، علائم ممکن است شامل موارد زیر باشد:

*     درد قفسه سینه.

*     تنگی نفس.

*     مشکل در ورزش کردن.

*     غش یا نزدیک شدن به غش.

 

اکثر افراد مبتلا به دریچه آئورت دولتی تا زمانی که بالغ شوند، علائم بیماری دریچه قلب را ندارند. اما برخی از نوزادان ممکن است علائم شدید داشته باشند.

 

تشخیص

هنگامی که آزمایشات برای مشکل سلامتی دیگری انجام می شود، ممکن است دریچه آئورت دولتی پیدا شود. پزشک ممکن است هنگام گوش دادن به قلب، سوفل قلبی را بشنود.

اکوکاردیوگرام می تواند تشخیص دریچه آئورت دولتی را تایید کند. این آزمایش از امواج صوتی برای ساختن فیلم هایی از ضربان قلب استفاده می کند. این نشان می دهد که چگونه خون در حفره های قلب، دریچه های قلب و آئورت حرکت می کند.

اگر دریچه آئورت دولتی دارید، معمولاً سی تی اسکن برای بررسی تغییرات در اندازه آئورت انجام می دهید.

درمان

اگر دریچه آئورت دولتی دارید، معمولاً به یک ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی آموزش دیده در زمینه بیماری های مادرزادی قلبی ارجاع داده می شوید. این نوع ارائه دهنده، متخصص قلب مادرزادی نامیده می شود.

هر کسی که دریچه آئورت دولتی دارد به معاینات منظم سلامت و آزمایشات تصویربرداری نیاز دارد. اکوکاردیوگرام برای باریک شدن یا نشتی دریچه آئورت بررسی می شود. این آزمایش همچنین به دنبال تغییرات در اندازه آئورت است.

درمان دریچه آئورت دولتی به شدت بیماری دریچه قلب بستگی دارد. ممکن است شامل داروها، روش ها و جراحی باشد.

داروها

هیچ دارویی برای ترمیم دریچه آئورت دولتی وجود ندارد. اما ممکن است از داروها برای درمان علائم ناشی از بیماری دریچه قلب استفاده شود. به عنوان مثال، پزشک شما ممکن است داروی فشار خون را توصیه کند.

 

جراحی یا سایر روش ها

اگر دریچه آئورت دولتی باعث ایجاد موارد زیر شود، ممکن است به جراحی نیاز باشد:

*     تنگی دریچه آئورت.

*     نارسایی دریچه آئورت.

*     آئورت بزرگ شده.

 

جراحی برای ترمیم یا تعویض دریچه آئورت انجام می شود. نوع جراحی انجام شده به شرایط خاص دریچه قلب و علائم شما بستگی دارد.

*     تعویض دریچه آئورت. جراح دریچه آسیب دیده را برمی دارد. با یک دریچه مکانیکی یا یک دریچه ساخته شده از بافت قلب گاو، خوک یا انسان جایگزین شده است. دریچه بافتی دریچه بافتی بیولوژیکی نامیده می شود. گاهی اوقات، دریچه آئورت با دریچه ریه خود فرد جایگزین می شود. دریچه ریه با یک دریچه بافت ریه از اهدا کننده فوت شده جایگزین می شود. این جراحی پیچیده تر، روش راس نامیده می شود.

دریچه های بافت بیولوژیکی به مرور زمان از بین می روند. ممکن است در نهایت نیاز به تعویض داشته باشند. اگر دریچه مکانیکی دارید، برای جلوگیری از لخته شدن خون باید مادام العمر از داروهای رقیق کننده خون استفاده کنید. شما و ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی خود با هم در مورد مزایا و خطرات هر نوع دریچه صحبت می کنید.

*     جراحی ریشه آئورت و آئورت صعودی. جراحان بخش بزرگ شده آئورت را که در نزدیکی قلب قرار دارد، برمی دارند. با یک لوله مصنوعی به نام پیوند جایگزین می شود که در جای خود دوخته می شود. گاهی اوقات فقط بخش بزرگ شده آئورت برداشته می شود و دریچه آئورت باقی می ماند. دریچه آئورت نیز در طی این روش قابل تعویض یا تعمیر است.

*     بالون والولوپلاستی. این روش می تواند تنگی دریچه آئورت را در نوزادان و کودکان درمان کند. در بزرگسالان، دریچه آئورت بعد از عمل مجدداً باریک می شود. بنابراین معمولاً فقط در صورتی انجام می شود که برای جراحی خیلی بیمار باشید یا منتظر تعویض دریچه باشید.

 

این روش دریچه قلب از یک لوله نازک و انعطاف پذیر به نام کاتتر استفاده می کند. کاتتر دارای یک بالون در نوک است. جراح کاتتر را در شریان بازو یا کشاله ران قرار می دهد. سپس کاتتر به سمت دریچه آئورت هدایت می شود. پس از قرار گرفتن در محل، بالون باد می‌شود و باز شدن دریچه بزرگ‌تر می‌شود. بادکنک خالی شده است. کاتتر و بالون برداشته می شوند.

 

شیوه زندگی و درمان های خانگی

هرکسی که با دریچه آئورت دو لتی متولد شود، مادام العمر به معاینات سلامت نیاز دارد. یک پزشک دیده در زمینه بیماری های قلبی، به نام متخصص قلب، باید شما را از نظر تغییرات در وضعیت شما معاینه کند.

افرادی که دریچه آئورت دو لختی دارند بیشتر احتمال دارد به عفونت دیواره قلب مبتلا شوند. این عفونت اندوکاردیت عفونی نامیده می شود. مراقبت صحیح از دندان می تواند به کاهش خطر کمک کند.

دریچه آئورت دو لتی می تواند در خانواده ها منتقل شود، به این معنی که ارثی است. والدین، فرزندان و خواهران و برادران فردی که دارای دریچه آئورت دو لتی هستند باید برای بررسی وضعیت، اکوکاردیوگرام انجام دهند.

لایف یار (Lifeyar)، یار زندگی شما

ادامه مطلب

پزشکی

دلیل اصلی یبوست؛ راهکارها و درمان‌ یبوست

منتشر شده

در

توسط

دلیل اصلی یبوست چیست؟

یبوست یک وضعیت مزمن یا موقت است که باعث کاهش تعداد و یا تاخیر در حرکات روده می‌شود. دلیل اصلی یبوست ممکن است به عوامل مختلف باز گردد. در زیر چند دلیل اصلی یبوست آورده شده است:

۱. **تغذیه نامناسب:**
– کمبود فیبر در رژیم غذایی می‌تواند یکی از عوامل اصلی یبوست باشد. فیبر غذایی از گروه غذایی گیاهی به مواد ناتوان کننده راه روده افزوده می‌شود و به ایجاد حرکات روده منظم کمک می‌کند.

۲. **کم‌آبی:**
– مصرف کم آب می‌تواند یک دلیل اصلی یبوست باشد. آب کمک به نرم کردن مواد معده می‌کند و از طریق روده‌ها عبور پیدا می‌کند.

۳. **کمبود فعالیت بدنی:**
– کمبود فعالیت و ورزش می‌تواند حرکات روده را کاهش دهد و در نتیجه یبوست ایجاد کند.

۴. **مشکلات روحی:**
– استرس یا اضطراب می‌توانند به مشکلات گوارشی منجر شوند و باعث یبوست شوند.

۵. **مصرف برخی داروها:**
– مصرف برخی داروها مانند داروهای ضد افسردگی، داروهای ضد درد مختلف، داروهای ضد حساسیت و غیره ممکن است اثرات جانبی مانند یبوست داشته باشند.

۶. **بیماری‌های مزمن:**
– برخی بیماری‌های مزمن مانند متابولیسم غدد درون‌ریز (هیپوتیروئیدیسم)، دیابت و برخی بیماری‌های روده می‌توانند باعث یبوست شوند.

۷. **تغییرات هورمونی:**
– تغییرات هورمونی، به ویژه در دوران بارداری یا دوران قاعدگی، ممکن است به یبوست منجر شوند.

در هر صورت، در صورتی که با یبوست مواجه هستید یا نگران آن هستید، بهتر است با پزشک خود مشاوره کنید تا علت اصلی را تشخیص دهید و درمان مناسب را دریافت کنید.

 

علت یبوست در زنان

یبوست در زنان می‌تواند به علت چندین عامل باشد. در زیر، عواملی که ممکن است در بروز یبوست در زنان تأثیرگذار باشند آورده شده است:

۱. **تغذیه نامناسب:**
– کمبود فیبر در رژیم غذایی یکی از علل شایع یبوست است. غذاهایی که حاوی فیبر کمی هستند، می‌توانند حرکات روده را کاهش دهند.

۲. **تغییرات هورمونی:**
– تغییرات هورمونی مانند تغییرات در دوران قاعدگی، بارداری یا دوران استراحت (مثلوپاوز) می‌تواند به یبوست منجر شود. در بارداری به دلیل افزایش هورمون پروژسترون، که تأثیر آن بر روی عضلات روده را کاهش می‌دهد، یبوست رایج‌تر است.

۳. **کمبود فعالیت بدنی:**
– فعالیت بدنی کم می‌تواند به کاهش حرکات روده و یبوست منجر شود. فعالیت و ورزش به حرکت عضلات روده کمک کرده و فرآیند گوارش را تسریع می‌بخشد.

۴. **استرس و اضطراب:**
– استرس و اضطراب می‌توانند به تغییر در عادات روده و افزایش فشار روانی منجر شوند.

۵. **مصرف داروها:**
– برخی از داروها ممکن است اثرات جانبی از جمله یبوست داشته باشند، مانند برخی از داروهای ضد افسردگی یا داروهای مسکن درد.

۶. **مشکلات گوارشی:**
– برخی از مشکلات گوارشی مانند متابولیسم غدد درون‌ریز (هیپوتیروئیدیسم) یا بیماری‌های روده می‌توانند باعث یبوست شوند.

۷. **سابقه عمل جراحی:**
– برخی از عمل‌های جراحی در ناحیه شکم و روده می‌توانند به تغییرات در حرکات روده و یبوست منجر شوند.

در هر صورت، اگر شما یا کسی دیگر با یبوست مواجه است و این مشکل به طور مداوم ادامه دارد، بهتر است با یک پزشک مشورت کرده و علت دقیق را تشخیص دهید. پزشک می‌تواند تشخیص دقیق بگذارد و یک برنامه درمانی مناسب ارائه دهد.

 

علت یبوست در مردان

یبوست در مردان می‌تواند به علت عوامل متعددی باشد. در زیر، برخی از علل ممکن برای یبوست در مردان ذکر شده‌اند:

۱. **کمبود فیبر:**
– مصرف کم فیبر در رژیم غذایی می‌تواند حرکت روده را کاهش دهد و به یبوست منجر شود. مصرف میوه‌ها، سبزیجات و غلات کامل می‌تواند به بهبود حالت روده کمک کند.

۲. **کمبود آب:**
– مصرف کم آب می‌تواند تاثیر منفی بر حالت روده داشته باشد. آب کمک به نرم کردن مواد معده و افزایش حجم مواد مزاحم روده می‌کند.

۳. **کمبود فعالیت بدنی:**
– فعالیت بدنی کم می‌تواند حرکت روده را کاهش دهد و در نتیجه یبوست ایجاد کند. ورزش و فعالیت بدنی به حرکت عضلات روده کمک کرده و فرآیند گوارش را تسریع می‌بخشد.

۴. **مصرف برخی داروها:**
– مصرف برخی از داروها ممکن است اثرات جانبی از جمله یبوست داشته باشد. به‌عنوان مثال، داروهای ضد درد، داروهای ضد افسردگی، و داروهای مسکن ممکن است باعث یبوست شوند.

۵. **مشکلات گوارشی:**
– برخی از مشکلات گوارشی مانند مشکلات در روده، نارسایی کلیه، یا بیماری‌های التهابی می‌توانند باعث یبوست شوند.

۶. **تغییرات هورمونی:**
– تغییرات هورمونی، به‌ویژه در دوران میانسال، می‌توانند به یبوست منجر شوند.

در صورتی که یک مرد با یبوست مواجه است و این مشکل به طور مداوم ادامه دارد یا نگران کننده است، مشاوره با پزشک توصیه می‌شود. پزشک می‌تواند علت دقیق را تشخیص دهد و یک برنامه درمانی مناسب را پیشنهاد کند.

دلایل یبوست طولانی

یبوست طولانی ممکن است ناشی از عوامل مختلفی باشد. در ادامه، چند دلیل احتمالی برای یبوست طولانی ذکر شده‌اند:

۱. **عوامل رژیم غذایی:**
– **کمبود فیبر:** مصرف کم فیبر در رژیم غذایی ممکن است یکی از عوامل اصلی یبوست باشد. فیبر به حفظ سلامت روده و تشویق به حرکت حاشیه‌ای مواد غذایی کمک می‌کند.
– **کمبود آب:** مصرف کم آب می‌تواند تأثیر منفی بر حالت روده داشته باشد. آب کمک به نرم کردن مواد معده و حفظ حالت طبیعی مخاط روده دارد.

۲. **فعالیت بدنی ناکافی:**
– کمبود فعالیت بدنی و ورزش ممکن است حرکت عضلات روده را کاهش داده و به یبوست منجر شود. فعالیت ورزشی به حرکت روده و تسریع در فرآیند گوارش کمک می‌کند.

۳. **عوامل روانی:**
– استرس، اضطراب یا افسردگی می‌توانند به تغییرات در عادات روده و حرکت آنها منجر شوند.

۴. **مصرف داروها:**
– برخی داروها ممکن است اثرات جانبی از جمله یبوست داشته باشند. به عنوان مثال، داروهای مسکن درد، داروهای ضد افسردگی، و داروهای ضد حساسیت.

۵. **بیماری‌های مزمن:**
– برخی از بیماری‌های مزمن مانند دیابت، متابولیسم غدد درون‌ریز (هیپوتیروئیدیسم)، یا بیماری‌های روده می‌توانند باعث یبوست شوند.

۶. **تغییرات هورمونی:**
– تغییرات هورمونی در دوران بارداری، دوران قاعدگی یا میانسال ممکن است به یبوست منجر شوند.

۷. **عوامل سنی:**
– با پیشرفت سن، حرکت عضلات روده ممکن است کاهش یابد که باعث یبوست شود.

۸. **عوامل ژنتیک:**
– برخی از افراد ممکن است به دلایل ژنتیکی به یبوست مبتلا شوند.

در هر صورت، اگر شما یا کسی دیگر با یبوست طولانی مواجه هستید، مهم است که با پزشک مشاوره کنید. پزشک می‌تواند علت دقیق را تشخیص دهد و برنامه درمانی مناسب را تدوین کند.

 

درمان یبوست و پاکسازی روده

درمان یبوست و پاکسازی روده ممکن است به وسیله تغییرات در رژیم غذایی و سبک زندگی، استفاده از داروها، و در موارد خاص، اجرای تداوم بخش‌های پزشکی صورت گیرد. در زیر تعدادی از روش‌های درمان یبوست آورده شده است:

۱. **افزایش مصرف فیبر:**
– افزودن مواد غذایی حاوی فیبر به رژیم غذایی می‌تواند بهبود حرکات روده و پیشگیری از یبوست کمک کند. میوه‌ها، سبزیجات، غلات کامل، و حبوبات منابع خوبی از فیبر هستند.

۲. **مصرف آب:**
– مصرف کافی آب مهم است. آب کمک به نرم کردن مواد معده و افزایش حجم مواد مزاحم روده می‌کند.

۳. **ورزش و فعالیت بدنی:**
– فعالیت بدنی منظم می‌تواند حرکت روده را تسریع بخشد. ورزش‌های سبک مثل پیاده‌روی، شنا، یا دوچرخه‌سواری می‌توانند مفید باشند.

۴. **تغییر عادات روده‌ای:**
– ایجاد عادت روزانه برای مراجعه به دستگاه توالت و ایستاده نشستن به مدت کافی می‌تواند به حرکت طبیعی روده کمک کند.

۵. **استفاده از داروها:**
– در مواردی که تغییرات در رژیم غذایی و سبک زندگی کافی نیستند، پزشک ممکن است داروهای مسهل یا نرم‌کننده مدفوع تجویز کند.

۶. **پاکسازی روده:**
– در موارد خاص، پزشک می‌تواند روش‌های پاکسازی روده مثل کلینیک مراقبت‌های گیاهی یا استفاده از ملین‌های تجویز کند.

۷. **برخی از داروهای تنظیم‌کننده حرکت روده:**
– برخی از داروها مانند لاکتولوز (Lactulose) یا پلی‌اِتیلن گلیکول (Polyethylene Glycol) ممکن است به عنوان داروهای تنظیم‌کننده حرکت روده تجویز شوند.

۸. **مشاوره پزشکی:**
– اگر یبوست به علت بیماری مزمن یا شرایط خاصی ایجاد شده باشد، مشاوره با پزشک متخصص و اجرای برنامه درمانی متناسب با وضعیت می‌تواند کمک کننده باشد.

با این حال، هرگاه که با یبوست مواجه می‌شوید، مهم است که با پزشک خود مشاوره کنید تا علت دقیق تعیین شود و یک برنامه درمانی مناسب برای شما تدوین گردد.

 

درمان فوری یبوست

درمان فوری یبوست ممکن است نیاز به راهکارهای سریع و موثر داشته باشد. در اینجا چند راهکار فوری برای مدیریت یبوست آورده شده است:

۱. **مصرف آب بیشتر:**
– نوشیدن آب به مقدار زیاد می‌تواند به نرم کردن مواد معده و افزایش حجم مواد مزاحم روده کمک کند. این کار ممکن است حرکت مدفوع را تسریع بخشد.

۲. **مصرف فیبر:**
– مصرف مواد غذایی حاوی فیبر از جمله میوه‌ها، سبزیجات، و غلات کامل می‌تواند حرکت روده را تحریک کرده و به تسهیل در تخلیه مدفوع کمک کند.

۳. **ولزلین:**
– ولزلین یک نوع ملین است که به صورت محلول یا قرص در داروخانه‌ها موجود است. مصرف ویاگرایی می‌تواند به نرم کردن مدفوع و تسریع در تخلیه آن کمک کند.

۴. **ملین‌ها:**
– استفاده از ملین‌ها یا داروهای تسهیل‌کننده مدفوع می‌تواند به سرعت مواد معده را از روده عبور دهد. اما باید با دقت و به میزان توصیه شده توسط پزشک مصرف شوند.

۵. **تحریک الکتریکی:**
– برخی از دستگاه‌های تحریک الکتریکی ممکن است توسط پزشک در صورت لزوم برای تحریک حرکت روده مورد استفاده قرار گیرند.

در هر صورت، درمان فوری یبوست باید با دقت صورت گیرد و در صورتی که مشکل به طور مداوم ادامه دارد یا علائم شما شدید است، بهتر است فوراً به پزشک مراجعه کنید. پزشک می‌تواند علت دقیق را تشخیص دهد و برنامه درمانی متناسب با وضعیت شما را ارائه دهد.

 

درمان قطعی یبوست

درمان قطعی یبوست بستگی به علت اصلی و شدت مشکل دارد. در بعضی موارد، تغییرات در رژیم غذایی و سبک زندگی ممکن است به تنهایی کافی باشد، در حالی که در موارد دیگر نیاز به درمان‌های دارویی یا راهکارهای پزشکی خاص ممکن است وجود داشته باشد. در ادامه چند راهکار برای درمان قطعی یبوست ذکر شده است:

۱. **تغییرات در رژیم غذایی:**
– افزایش مصرف فیبر: مصرف مواد غذایی حاوی فیبر مثل میوه‌ها، سبزیجات، غلات کامل، و حبوبات می‌تواند به تسریع در حرکات روده و تسهیل در تخلیه مدفوع کمک کند.
– مصرف آب بیشتر: نوشیدن مقدار کافی آب مهم است تا فیبر به خوبی عمل کند و روده را نرم کند.

۲. **ورزش و فعالیت بدنی:**
– فعالیت بدنی منظم می‌تواند به حرکت عضلات روده کمک کرده و درمان یبوست کمک کند.

۳. **مصرف داروها:**
– داروهای تنظیم کننده حرکت روده: برخی از داروها مانند لاکتولوز یا ملین‌ها ممکن است توسط پزشک تجویز شوند.
– داروهای ملین‌ها: این دسته از داروها مواد معده را نرم کرده و تسریع در تخلیه مدفوع می‌کنند.

۴. **بهبود عادات روده‌ای:**
– ایجاد عادت روزانه برای مراجعه به دستگاه توالت و تخلیه مدفوع می‌تواند در درمان یبوست مؤثر باشد.

۵. **پزشکی و روش‌های پیشرفته:**
– در موارد خاص و شدید، پزشک ممکن است روش‌های پیشرفته‌تری مانند تحریک الکتریکی، بیوفیدبک، یا جراحی را توصیه کند.

با این حال، هر چند که تغییرات در رژیم غذایی و سبک زندگی می‌توانند بهبود زیادی در یبوست برای بسیاری از افراد ایجاد کنند، اما برای درمان قطعی و در موارد خاصی که نیاز به راهکارهای پزشکی دارد، مهم است با پزشک خود مشاوره کرده و برنامه درمانی مناسب را ایجاد کنید.

 

درمان خانگی یبوست

تغییرات در رژیم غذایی و سبک زندگی ممکن است در کنترل یبوست و بهبود حالت روده مؤثر باشد. در زیر تعدادی از راهکارهای خانگی که ممکن است در درمان یبوست کمک کنند آورده شده است. با این حال، قبل از اجرای هرگونه تغییر یا استفاده از درمان‌های خانگی، بهتر است با پزشک خود مشورت کنید:

۱. **افزودن فیبر به رژیم غذایی:**
– مصرف مواد غذایی حاوی فیبر از جمله میوه‌ها (مثل زردآلو، انگور، و سیب)، سبزیجات (مثل برگهای سبز، هویج، و گوجه)، و غلات کامل (مثل نان و جو) می‌تواند به تسهیل در حرکت روده کمک کند.

۲. **مصرف آب:**
– نوشیدن آب به مقدار کافی مهم است تا به فیبر کمک کند و روده را نرم تر کند.

۳. **مصرف میوه خشک و آب‌آشامیدن:**
– مصرف میوه‌های خشک مثل خرما و آب‌آشامیدن می‌تواند مواد معده را نرم‌تر کرده و تسهیل در تخلیه مدفوع ایجاد کند.

۴. **استفاده از ملین‌ها:**
– در برخی موارد، استفاده از ملین‌های خفیف ممکن است به نرم کردن مدفوع و تسهیل در تخلیه آن کمک کند. اما قبل از استفاده از هر گونه دارو، بهتر است با پزشک مشورت کنید.

۵. **مصرف چای گیاهان دارویی:**
– برخی گیاهان دارویی مثل چای سنا و چای زردچوبه ممکن است در تسهیل تخلیه مدفوع مؤثر باشند. با این حال، مصرف آنها باید با احتیاط و بر اساس راهنمای پزشک صورت گیرد.

۶. **ورزش:**
– فعالیت بدنی منظم مانند پیاده‌روی، شنا، یا دوچرخه‌سواری می‌تواند به بهبود حرکت روده و پیشگیری از یبوست کمک کند.

۷. **زمان مراجعه به دستگاه توالت:**
– ایجاد عادت به مراجعه به دستگاه توالت در زمانهای ثابت می‌تواند به تنظیم حرکت روده کمک کند.

به هر حال، در صورتی که یبوست به طور مداوم ادامه دارد یا شدیدتر می‌شود، بهتر است با پزشک مشورت کنید. او می‌تواند علت دقیق را تشخیص دهد و برنامه درمانی مناسب را ارائه دهد.

 

معجزه ای برای درمان یبوست

متاسفانه، تا کنون هیچ “معجزه ای” برای درمان یبوست وجود ندارد. یبوست یک مشکل شایع و پرتکرار است که ممکن است به علت عوامل مختلفی از جمله رژیم غذایی نادرست، کمبود فعالیت بدنی، کمبود مایعات، یا مسائل گوارشی ناشی از بیماری‌ها و شرایط مختلف رخ دهد.

بهترین راه برای درمان یبوست این است که با یک پزشک مشورت کرده و به تشخیص وی اعتماد کنید. پزشک ممکن است بر اساس علت دقیق یبوست شما، برنامه درمانی مخصوصی تدوین کند که ممکن است شامل تغییرات در رژیم غذایی، مصرف داروها، افزایش فعالیت بدنی، و سایر رویکردهای درمانی باشد.

درمان یبوست ممکن است زمانی برای بهبود نیاز داشته باشد و در برخی موارد، نیاز به تغییرات در سبک زندگی بلندمدت دارد. همچنین، خودداری از استفاده از راهکارهای “معجزه‌آسا” یا داروهای بدون نیاز به نظر پزشک ممکن است عوارض جانبی داشته باشد. در نتیجه، همواره مشورت با پزشک و پیروی از راهنمایی‌های وی بهترین اقدام است.

 

چه زمانی یبوست خطرناک است

یبوست به طور عمومی یک مشکل شایع است و در اکثر موارد ناشی از عوامل غذایی یا سبک زندگی است که با تغییر در رژیم غذایی و سبک زندگی می‌توان بهبود آن را دید. با این حال، در برخی موارد، یبوست می‌تواند نشانه مشکلات جدی‌تر یا بیماری‌های خاصی باشد. در زیر شرایطی ذکر شده‌اند که نشانگر خطر یبوست خطرناک می‌باشند:

۱. **تغییرات ناگهانی در الگوی روده:**
– اگر شما الگوی عادی حرکات روده خود را تغییر داده و مشاهده می‌کنید که مدت زمان بین مدفوع‌ها یا شدت آنها افزایش یا کاهش پیدا می‌کند، این ممکن است نشانگر مشکلاتی مثل انسداد روده باشد.

۲. **همراه با علائم دیگر:**
– اگر یبوست همراه با علائم دیگری مثل درد شدید در ناحیه شکم، تهوع و استفراغ مداوم، افت فشار خون، خون در مدفوع یا از دست دادن وزن بیش از حد باشد، این ممکن است نشانگر مشکلات جدی باشد.

۳. **بیماری‌های مرتبط با روده:**
– برخی بیماری‌های مزمن مانند بولیمیا، سندرم روده تحریک‌پذیر (IBS)، یا بیماری‌های التهابی روده ممکن است باعث یبوست شوند و نیاز به مراقبت پزشکی خاص داشته باشند.

۴. **تحت درمانهای خاص:**
– استفاده از داروهای خاص مانند مسکن‌ها، آنتی‌دپرسان‌ها، یا دیگر داروهایی که می‌توانند اثر بر حرکت روده داشته باشند، ممکن است باعث یبوست شود.

۵. **تاریخچه بیماری قبلی:**
– افرادی که قبلاً مشکلات جدی روده یا جراحی روده داشته‌اند، باید به موارد یبوست خود توجه ویژه داشته باشند.

هر گاه که با شدت یبوست یا علائم مرتبط با آن مواجه می‌شوید، مهم است که به پزشک مراجعه کرده و تشخیص دقیق و درمان مناسب را دریافت کنید. در بعضی موارد، یبوست ممکن است نشانه مشکلات جدی مخفی شده یا بیماری‌های مربوط به سیستم گوارش باشد که نیاز به بررسی و درمان دارد.

 

برای یبوست چی بخوریم

تغییرات در رژیم غذایی می‌تواند در کنترل یبوست مؤثر باشد. در زیر چند نکته و مواد غذایی را برای کمک به درمان یبوست ذکر کرده‌ام:

۱. **افزودن فیبر به رژیم غذایی:**
– مصرف مواد غذایی حاوی فیبر می‌تواند به تسریع در حرکت روده و تسهیل در تخلیه مدفوع کمک کند. میوه‌ها (مثل سیب، انگور، و هلو)، سبزیجات (مثل هویج، گوجه، و بادمجان)، و غلات کامل (مثل نان و جو) منابع خوبی از فیبر هستند.

۲. **مصرف مواد غذایی حاوی پروبیوتیک:**
– مواد غذایی حاوی پروبیوتیک (باکتری‌های مفید) می‌توانند به بهبود تعادل میکروبی در روده و افزایش فعالیت روده کمک کنند. مثال‌هایی از مواد غذایی با پروبیوتیک شامل ماست، کره مخصوص، و گیاهان ترشی‌خوری هستند.

۳. **مصرف مایعات بیشتر:**
– مصرف کافی آب مهم است تا به فیبر کمک کند و روده را نرم‌تر کند. نوشیدن آب در طول روز به حفظ وضعیت آبی بدن و تسهیل در تخلیه مدفوع کمک می‌کند.

۴. **استفاده از روغن‌های نیمه‌جامد:**
– مصرف روغن‌های نیمه‌جامد مانند روغن زیتون می‌تواند به نرم کردن مدفوع کمک کند و در بهبود حرکت روده مؤثر باشد.

۵. **مصرف آلوئه‌ورا:**
– برخی افراد با مصرف آلوئه‌ورا (گیاهی با خواص آنتی-التهابی و آرامش‌بخش) می‌گویند که می‌تواند در کنترل یبوست مؤثر باشد. با این حال، قبل از استفاده، بهتر است با پزشک مشورت کنید.

۶. **ورزش منظم:**
– فعالیت بدنی منظم مانند پیاده‌روی، شنا، یا دوچرخه‌سواری می‌تواند به بهبود حرکت روده و جلوگیری از یبوست کمک کند.

قبل از اعمال تغییرات در رژیم غذایی یا استفاده از هرگونه مکمل غذایی، بهتر است با پزشک مشورت کنید، به خصوص اگر مشکل یبوست به مدت طولانی ادامه دارد یا با علائمی جدی همراه باشد.

 

خاکشیر برای یبوست

خاکشیر یک نوع مکمل غذایی است که به عنوان منبع فیبر و مواد مغذی مفید برای سلامتی گوارش شناخته می‌شود. این محصول معمولاً از پوست خشک شده بذرهای گیاه خاکشیر تهیه می‌شود. خاکشیر فیبر محلولی به نام گوارو گلوکومانان دارد که ممکن است در تسریع حرکت روده و تسهیل در تخلیه مدفوع مؤثر باشد.

بعضی از تحقیقات نشان داده‌اند که خاکشیر ممکن است در کاهش یبوست و بهبود علائم آن موثر باشد. با این حال، همواره قبل از استفاده از هر نوع مکمل غذایی یا تغییرات در رژیم غذایی، بهتر است با پزشک یا متخصص تغذیه مشورت کنید.

اگر تصمیم به استفاده از خاکشیر یا هر مکمل دیگری برای مدیریت یبوست گرفته‌اید، موارد زیر را در نظر بگیرید:

۱. **مشورت با پزشک:**
– پیشنهاد می‌شود که با پزشک خود مشورت کنید تا اطمینان حاصل کنید که استفاده از خاکشیر مناسب و بدون هیچگونه تداخل با وضعیت سلامت شماست.

۲. **آغاز با مقدار کم:**
– اگر تصمیم به مصرف خاکشیر گرفته‌اید، آغاز کنید با مقدار کم و سپس تدریجاً افزایش دهید تا به بدن زمان بدهید تا به تغییرات عادت کند.

۳. **مصرف آب:**
– همراه با مصرف خاکشیر، باید به میزان کافی آب نیز مصرف کنید. این کمک می‌کند تا فیبر به خوبی عمل کند و روده را نرم‌تر کند.

۴. **علائم ناخواسته:**
– در صورتی که هنگام مصرف خاکشیر علائم ناخواسته مثل افزایش احساس نفخ یا درد شکمی داشتید، به پزشک خود اطلاع دهید.

در کل، هر گونه تغییر در رژیم غذایی یا مصرف مکمل غذایی باید با دقت و با مشورت پزشک یا متخصص تغذیه انجام شود، به ویژه اگر مشکل یبوست مزمن باشد یا با علائم جدی همراه باشد.

لایف یار (Lifeyar)، یار زندگی شما

ادامه مطلب
تبلیغات
تبلیغات
تبلیغات
تبلیغات
تبلیغات

برترین ها