با ما همراه باشید

پزشکی

هیپرپلازی خوش خیم پروستات (BPH)

منتشر شده

در

خلاصه

هیپرپلازی خوش خیم پروستات (BPH) چست؟ هیپرپلازی خوش خیم پروستات (BPH) یا Benign prostatic hyperplasia یک بیماری است که با افزایش سن شایع‌تر می‌شود. به آن بزرگی پروستات نیز می‌گویند. پروستات غده کوچکی است که به تولید مایع منی کمک می‌کند. درست در زیر مثانه یافت می‌شود. و اغلب با افزایش سن بزرگ‌تر می‌شود.

بزرگ شدن پروستات می‌تواند علائمی ایجاد کند که ممکن است شما را آزار دهد، مانند مسدود کردن جریان ادرار از مثانه. همچنین می‌تواند باعث مشکلات مثانه، مجاری ادرار یا کلیه شود.

بسیاری از درمان‌ها می‌توانند به BPH کمک کنند. اینها شامل داروها، جراحی و سایر روش‌ها می‌شود. ارائه دهنده مراقبت‌های بهداشتی می‌تواند به شما در انتخاب کمک کند. گزینه مناسب به موارد زیر بستگی دارد:

*     علائم شما

*     اندازه پروستات شما

*     سایر بیماری که ممکن است داشته باشید.

 

علائم هیپرپلازی خوش خیم پروستات

علائم رایج هیپرپلازی خوش خیم پروستات عبارتند از:

*     نیاز مکرر یا فوری به ادرار کردن که به آن ادرار نیز می‌گویند.

*     ادرار کردن بیشتر در شب.

*     مشکل در شروع ادرار کردن

*     جریان ضعیف ادرار، یا جریانی که متوقف می‌شود و شروع می‌شود.

*     قطره چکان در انتهای ادرار.

*     عدم توانایی در تخلیه کامل مثانه

 

علائم کمتر رایج عبارتند از:

*     عفونت مجاری ادراری.

*     عدم توانایی ادرار کردن

*     خون در ادرار.

علائم هیپرپلازی خوش خیم پروستات به تدریج بدتر می‌شود. اما گاهی اوقات آنها ثابت می‌مانند یا حتی با گذشت زمان بهبود می‌یابند.

اندازه پروستات همیشه میزان جدی بودن علائم را تعیین نمی‌کند. برخی از افرادی که پروستات کمی بزرگ شده اند ممکن است علائم عمده ای داشته باشند. سایر افرادی که پروستات بسیار بزرگ دارند، ممکن است مشکلات جزئی داشته باشند. و برخی از افراد مبتلا به بزرگی پروستات هیچ علامتی ندارند.

سایر علل احتمالی علائم ادراری

برخی دیگر از مشکلات سلامتی می‌توانند منجر به علائمی شوند که شبیه به علائم بزرگ شدن پروستات هستند. این شامل:

*     عفونت مجاری ادراری.

*     پروستات ملتهب.

*     باریک شدن مجرای ادرار، لوله ای که ادرار را از بدن خارج می‌کند.

*     زخم در گردن مثانه به دلیل جراحی گذشته.

*     سنگ مثانه یا کلیه.

*     مشکلات مربوط به اعصابی که مثانه را کنترل می‌کنند.

*     سرطان پروستات یا مثانه.

برخی از داروها همچنین ممکن است منجر به علائمی شوند که به نظر می‌رسد مانند علائم ناشی از هیپرپلازی خوش خیم پروستات (BPH) باشد. این شامل:

*     داروهای تسکین دهنده قوی به نام مواد افیونی.

*     داروهای سرماخوردگی و آلرژی.

*     داروهای قدیمی برای افسردگی به نام داروهای ضد افسردگی سه حلقه‌ای.

 

چه زمانی باید به پزشک مراجعه کرد

با پزشک خود در مورد علائم خود صحبت کنید، حتی اگر آنها شما را آزار ندهند. مهم است که دریابید آیا دلایلی وجود دارد که قابل درمان هستند یا خیر. بدون درمان، خطر انسداد خطرناک دستگاه ادراری می‌تواند افزایش یابد.

اگر نمی‌توانید ادرار کنید، فوراً از پزشک کمک بگیرید.

 

دلایل هیپرپلازی خوش خیم پروستات

غده پروستات در زیر مثانه قرار دارد. لوله ای که ادرار را از مثانه به خارج از آلت تناسلی منتقل می‌کند، مجرای ادرار نامیده می‌شود. این لوله از مرکز پروستات عبور می‌کند. هنگامی که پروستات بزرگ‌تر می‌شود، شروع به مسدود کردن جریان ادرار می‌کند.

پروستات غده ای است که به طور معمول در طول زندگی به رشد خود ادامه می‌دهد. این رشد اغلب پروستات را به اندازه ای بزرگ می‌کند که علائم ایجاد کند یا جریان ادرار را مسدود کند.

مشخص نیست که چه چیزی باعث بزرگ‌تر شدن پروستات می‌شود. ممکن است به دلیل تغییرات در تعادل هورمون‌های جنسی با افزایش سن باشد.

 

عوامل خطر

عوامل خطر بزرگ شدن پروستات عبارتند از:

*     سالخوردگی. بزرگ شدن غده پروستات به ندرت قبل از ۴۰ سالگی علائم ایجاد می‌کند. پس از آن، احتمال بزرگ شدن پروستات و علائم مرتبط با آن شروع به افزایش می‌کند.

*     سابقه خانوادگی. داشتن یکی از خویشاوندان خونی مبتلا به مشکلات پروستات باعث می‌شود احتمال بروز مشکل در پروستات شما افزایش یابد.

*     دیابت و بیماری قلبی. مطالعات نشان می‌دهد که دیابت ممکن است خطر هیپرپلازی خوش خیم پروستات را افزایش دهد. بنابراین ممکن است بیماری قلبی

سبک زندگی. چاقی خطر ابتلا به BPH را افزایش می‌دهد. ورزش می‌تواند به کاهش خطر کمک کند.

 

عوارض هیپرپلازی خوش خیم پروستات

عوارض بزرگ شدن پروستات می‌تواند شامل موارد زیر باشد:

–     عدم توانایی ادرار کردن به این حالت احتباس ادراری نیز می‌گویند. ممکن است لازم باشد لوله ای به نام کاتتر در مثانه قرار دهید تا ادرار را تخلیه کند. برخی از افراد مبتلا به بزرگی پروستات برای تسکین نیاز به جراحی دارند.

*     عفونت‌های دستگاه ادراری (UTIs). عدم توانایی در تخلیه کامل مثانه می‌تواند خطر عفونت در دستگاه ادراری را افزایش دهد. اگر اغلب به عفونت ادراری مبتلا می‌شوید، ممکن است برای برداشتن بخشی از پروستات به جراحی نیاز داشته باشید.

*     سنگ مثانه. اینها اغلب به دلیل ناتوانی در تخلیه کامل مثانه ایجاد می‌شوند. سنگ مثانه می‌تواند باعث بیماری، تحریک مثانه، خون در ادرار و مسدود شدن جریان ادرار شود.

*     آسیب مثانه. مثانه ای که به طور کامل تخلیه نمی‌شود می‌تواند به مرور زمان کشیده و ضعیف شود. در نتیجه، دیواره عضلانی مثانه دیگر به درستی منقبض نمی‌شود تا ادرار را به زور خارج کند. و این کار تخلیه کامل مثانه را سخت‌تر می‌کند.

*     آسیب کلیه. فشار وارده به مثانه به دلیل عدم توانایی ادرار کردن می‌تواند به کلیه‌ها آسیب برساند یا عفونت مثانه را به کلیه‌ها برساند.

درمان هیپرپلازی خوش خیم پروستات خطر این عوارض را کاهش می‌دهد. اما احتباس ادرار و آسیب کلیه می‌تواند تهدیدی جدی برای سلامتی باشد.

تصور نمی‌شود که داشتن پروستات بزرگ خطر ابتلا به سرطان پروستات را افزایش دهد.

 

تشخیص BPH

پزشک شما احتمالاً با پرسیدن سؤالاتی در مورد علائم شما معاینه را شروع می‌کند. شما همچنین یک معاینه فیزیکی دریافت خواهید کرد. این امتحان احتمالاً شامل موارد زیر است:

*     معاینه رکتال دیجیتال. پزشک یک انگشت را وارد راست روده شما می‌کند تا بررسی کند که آیا پروستات شما بزرگ شده است یا خیر.

*     آزمایش ادرار. یک آزمایشگاه نمونه‌ای از ادرار شما را بررسی می‌کند تا متوجه شود آیا شما بیماری یا مشکلات دیگری دارید که می‌تواند علائمی مشابه علائم BPH ایجاد کند.

*     آزمایش خون. نتایج می‌تواند نشان دهد که آیا شما مشکلات کلیوی دارید یا خیر.

 

پس از آن، ممکن است به آزمایش‌های دیگری نیاز داشته باشید که به تأیید بزرگی پروستات کمک کند. این تست‌ها عبارتند از:

*     آزمایش خون آنتی ژن اختصاصی پروستات PSA . PSA پروتئینی است که در پروستات ساخته می‌شود. هنگامی که پروستات بزرگ می‌شود، سطح PSA افزایش می‌یابد. اما سطوح بالاتر PSA همچنین می‌تواند به دلیل روش‌های اخیر، بیماری‌ها، جراحی یا سرطان پروستات باشد.

*     آزمایش جریان ادرار. شما در ظرفی که به دستگاه متصل است ادرار می‌کنید. این دستگاه شدت جریان ادرار و میزان دفع ادرار شما را اندازه گیری می‌کند. نتایج آزمایش می‌تواند در طول زمان نشان دهد که آیا وضعیت شما بهتر یا بدتر می‌شود.

*     تست حجم باقیمانده پس از تخلیه مثانه. این آزمایش اندازه گیری می‌کند که آیا می‌توانید مثانه خود را به طور کامل تخلیه کنید یا خیر. این آزمایش را می‌توان با استفاده از یک آزمایش تصویربرداری به نام اولتراسوند انجام داد. یا می‌توان آن را با لوله ای به نام کاتتر که پس از ادرار کردن در مثانه قرار می‌گیرد تا میزان ادرار باقی مانده در مثانه را اندازه گیری کرد.

*     دفتر یادداشت ۲۴ ساعته دفع ادرار. این شامل توجه به دفعات و میزان ادرار می‌شود. اگر بیش از یک سوم ادرار روزانه خود را در شب تولید کنید، ممکن است بسیار مفید باشد.

 

اگر بیماری شما پیچیده‌تر است، ممکن است به آزمایش‌هایی از جمله موارد زیر نیاز داشته باشید:

*     سونوگرافی ترانس رکتال. دستگاهی که از امواج صوتی برای ساختن تصاویر استفاده می‌کند، وارد رکتوم می‌شود. پروستات را اندازه گیری و بررسی می‌کند.

*     بیوپسی پروستات. سونوگرافی ترانس رکتال سوزن‌هایی را هدایت می‌کند که برای نمونه برداری از بافت پروستات استفاده می‌شود. بررسی بافت می‌تواند به ارائه دهنده شما کمک کند تا متوجه شود که آیا سرطان پروستات دارید یا خیر.

*     مطالعات یورودینامیک و جریان فشار. یک کاتتر از طریق مجرای ادرار به مثانه کشیده می‌شود. آب – یا در موارد کمتر هوا – به آرامی به مثانه فرستاده می‌شود تا فشار مثانه را اندازه گیری کند و میزان عملکرد عضلات مثانه را بررسی کند.

*     سیستوسکوپی. یک ابزار روشن و انعطاف پذیر در مجرای ادرار قرار می‌گیرد. این به پزشک اجازه می‌دهد تا داخل مجرای ادرار و مثانه را ببیند. قبل از انجام این آزمایش دارویی به شما داده می‌شود که از احساس درد جلوگیری می‌کند.

 

درمان هیپرپلازی خوش خیم پروستات (BPH)

درمان‌های زیادی برای بزرگی پروستات وجود دارد. اینها شامل داروها، جراحی و روش‌هایی است که شامل بریدگی‌های کوچک‌تر، کمتر یا بدون بریدگی است. بهترین انتخاب درمانی برای شما بستگی به موارد زیر دارد:

*     اندازه پروستات شما

*     سن شما.

*     سلامت کلی شما

*     علائم شما چقدر جدی است.

اگر علائم شما در مسیر زندگی شما قرار نگیرد، ممکن است تصمیم بگیرید که درمان را به تعویق بیندازید. در عوض، می‌توانید منتظر بمانید تا ببینید آیا علائم شما تغییر می‌کند یا بدتر می‌شود. برای برخی افراد، علائم هیپرپلازی خوش خیم پروستات (BPH) می‌تواند بدون درمان کاهش یابد.

 

داروهای بزرگی پروستات

مصرف دارو رایج‌ترین درمان برای علائم خفیف تا متوسط بزرگی پروستات است. گزینه‌ها عبارتند از:

*     مسدود کننده‌های آلفا. مسدود کننده‌های آلفا با شل کردن عضلات صاف گردن مثانه و پروستات کار می‌کنند. این امر ادرار کردن را آسان‌تر می‌کند. مسدود کننده‌های آلفا شامل آلفازوسین (Uroxatral)، دوکسازوسین (Cardura)، تامسولوسین (Flomax) سیلودوسین (Rapaflo) و ترازوسین هستند. آنها اغلب در افرادی با پروستات تا حدودی کوچک‌تر به سرعت عمل می‌کنند. عوارض جانبی ممکن است شامل سرگیجه باشد. آنها همچنین ممکن است شامل یک مسئله بی ضرر باشند که در آن مایع منی به جای خارج شدن از نوک آلت تناسلی به داخل مثانه باز می‌گردد. به این حالت انزال رتروگراد می‌گویند.

*     مهارکننده‌های آلفا-۵ ردوکتاز. این داروها پروستات را کوچک می‌کنند. آنها این کار را با جلوگیری از تغییرات هورمونی که باعث رشد پروستات می‌شود انجام می‌دهند. به عنوان مثال می‌توان به فیناستراید (Proscar) و دوتاستراید (Avodart) اشاره کرد. ممکن است تا شش ماه طول بکشد تا خوب عمل کنند و می‌توانند عوارض جانبی جنسی ایجاد کنند.

*     درمان ترکیبی. اگر هر یک از داروها به تنهایی به اندازه کافی کمک نمی‌کند، ممکن است ارائه دهنده مراقبت‌های بهداشتی به شما پیشنهاد کند که یک مسدود کننده آلفا و یک مهارکننده ۵ آلفا ردوکتاز را همزمان مصرف کنید.

*     تادالافیل (سیالیس). این دارو اغلب برای درمان اختلال نعوظ استفاده می‌شود. مطالعات نشان می‌دهد که می‌تواند بزرگ شدن پروستات را نیز درمان کند.

 

جراحی و درمان‌های دیگر برای بزرگ شدن پروستات

جراحی یا سایر روش‌ها ممکن است به علائم BPH کمک کند اگر:

*     از داروها تسکین کافی نگیرید.

*     ترجیح می‌دهید دارو را امتحان نکنید.

*     قادر به ادرار کردن نیستید

*     مشکلات کلیوی دارید.

*     با دفع سنگ مثانه، همچنان به خونریزی در ادرار یا عفونت ادراری ادامه دهید.

 

جراحی یا سایر روش‌ها ممکن است در صورتی که موارد زیر را دارید یکی از گزینه‌های درمانی نباشد:

*     عفونت ادراری درمان نشده

*     بیماری تنگی مجرای ادرار.

*     سابقه پرتودرمانی پروستات یا جراحی مجاری ادراری.

*     یک اختلال عصبی، مانند بیماری پارکینسون یا مولتیپل اسکلروزیس.

 

هر نوع عمل پروستات می‌تواند عوارض جانبی ایجاد کند. بسته به روشی که انتخاب می‌کنید، مشکلات سلامتی پس از آن ممکن است شامل موارد زیر باشد:

*     مایع منی در هنگام انزال به جای خروج از آلت تناسلی به سمت عقب به مثانه جریان می‌یابد.

*     نشت ادرار به صورت تصادفی.

*     عفونت مجاری ادراری.

*     خون ریزی.

*     اختلال در نعوظ.

انواع زیادی از جراحی‌ها و سایر روش‌ها وجود دارد که می‌توانند بزرگی پروستات را درمان کنند.

 

برداشتن پروستات از طریق پیشابراه (TURP)

یک ابزار نازک با نور به نام اسکوپ در مجرای ادرار وارد می‌شود. جراح تمام قسمت خارجی پروستات را برمی دارد. TURP اغلب علائم را به سرعت تسکین می‌دهد. برخی از افراد بلافاصله پس از عمل نیز جریان ادرار قوی‌تری دارند. پس از TURP، ممکن است برای تخلیه مثانه برای مدتی به کاتتر نیاز داشته باشید.

 

برش پروستات از طریق مجرای ادرار (TUIP)

یک اسکوپ روشن به مجرای ادرار وارد می‌شود. جراح یک یا دو برش کوچک در غده پروستات ایجاد می‌کند. این باعث می‌شود ادرار راحت‌تر از مجرای ادرار عبور کند. اگر غده پروستات کوچک یا کمی بزرگ شده باشد، TUIP ممکن است یک گزینه باشد. همچنین اگر مشکلات سلامتی دارید که سایر جراحی‌ها را بسیار خطرناک می‌کند، ممکن است گزینه ای باشد.

 

گرمادرمانی مایکروویو از طریق مجرای ادرار (TUMT)

یک کاتتر مخصوص از طریق مجرای ادرار به ناحیه پروستات گذاشته می‌شود. انرژی مایکروویو از کاتتر، بخش داخلی غده پروستات بزرگ شده را از بین می‌برد. این کار پروستات را کوچک می‌کند و جریان ادرار را تسهیل می‌کند. TUMT ممکن است فقط برخی از علائم شما را تسکین دهد. همچنین ممکن است مدتی طول بکشد تا متوجه نتایج شوید. به طور کلی، این جراحی تنها در موارد خاص روی پروستات‌های کوچک استفاده می‌شود، زیرا ممکن است دوباره نیاز به درمان باشد.

 

لیزر درمانی

لیزر پرانرژی بافت پروستات را که بیش از حد رشد کرده است از بین می‌برد یا از بین می‌برد. لیزر درمانی نسبت به جراحی غیر لیزری خطر عوارض جانبی کمتری دارد. ممکن است در افرادی که نباید سایر روش‌های پروستات را انجام دهند، زیرا از داروهای رقیق کننده خون استفاده می‌کنند، استفاده شود.

 

گزینه‌های لیزر درمانی عبارتند از:

*     روش‌های ابلایو. اینها بافت پروستات را که جریان ادرار را مسدود می‌کند، از بین می‌برند. انواع این روش‌ها شامل تبخیر پروستات با فتوسکتیو (PVP) و ابلیشن پروستات با لیزر هولمیوم است. روش‌های ابلیاتیو می‌توانند باعث ایجاد علائم تحریک‌کننده پس از جراحی شوند. در موارد نادر، ممکن است در برخی موارد به روش دیگری برای برداشتن بافت پروستات نیاز باشد.

*     درمان‌های هسته ای. این درمان‌ها شامل انوکلئولاسیون پروستات با لیزر هولمیوم (HoLEP) است. به طور کلی، آنها تمام بافت پروستات را که مانع از جریان ادرار می‌شوند، از بین می‌برند و از رشد مجدد بافت جلوگیری می‌کنند. بافت برداشته شده را می‌توان از نظر سرطان پروستات و سایر مشکلات سلامتی بررسی کرد.

 

لیفت پروستات

از برچسب‌های ویژه ای برای فشرده سازی دو طرف پروستات استفاده می‌شود. این می‌تواند جریان ادرار را بهبود بخشد. اگر قسمت میانی غده پروستات مانع جریان ادرار نشود، لیفت پروستات ممکن است یک گزینه باشد. نسبت به بسیاری از درمان‌های جراحی دیگر احتمال ایجاد عوارض جانبی جنسی کمتر است.

 

آمبولیزاسیون

در این روش آزمایشی، خون رسانی به پروستات یا از آن در نواحی انتخاب شده مسدود می‌شود. این باعث کوچک‌تر شدن پروستات می‌شود. داده‌های بلندمدت درباره نحوه عملکرد این روش در دسترس نیست.

 

درمان حرارتی بخار آب (WVTT)

دستگاهی در مجرای ادرار قرار می‌گیرد. آب را به بخار تبدیل می‌کند. این باعث از بین رفتن بافت اضافی پروستات می‌شود. WVTT می‌تواند علائم بزرگی پروستات را کاهش دهد. در مقایسه با بسیاری از درمان‌های جراحی دیگر، احتمال ایجاد عوارض جانبی جنسی کمتر است.

 

درمان رباتیک واترجت

در این روش از تست‌های تصویربرداری و ابزارهای رباتیک برای هدایت دستگاه به داخل مجرای ادرار استفاده می‌شود. این دستگاه جت‌های ریز و قدرتمند آب را برای برداشتن بافت اضافی پروستات آزاد می‌کند. این می‌تواند علائم بزرگی پروستات را کاهش دهد. درمان رباتیک واترجت می‌تواند برخی از همان عوارض جانبی را ایجاد کند که TURP می‌تواند ایجاد کند.

 

پروستاتکتومی باز یا به کمک ربات

یک یا چند برش در ناحیه تحتانی معده ایجاد می‌شود. این به جراح اجازه می‌دهد تا به پروستات برسد و بافت را خارج کند. به طور کلی این نوع جراحی در صورت داشتن پروستات بزرگ یا بسیار بزرگ انجام می‌شود. اغلب پس از آن نیاز به بستری کوتاه مدت در بیمارستان است. این جراحی با خطر بیشتری برای نیاز به خون اهدایی به دلیل خونریزی مرتبط است.

 

مراقبت‌های بعدی

مراقبت‌های بعدی شما به تکنیکی که برای درمان بزرگی پروستات شما استفاده می‌شود بستگی دارد. پزشک باید به شما بگوید که از چه فعالیت‌هایی و برای چه مدت دوری کنید.

 

سبک زندگی و درمان‌های خانگی

می‌توانید کارهایی را در خانه انجام دهید تا علائم بزرگی پروستات را کنترل کنید.

سعی کنید رژیم غذایی سالم و ورزش را تغییر دهید:

*     شب‌ها کمتر بنوشید. یک یا دو ساعت قبل از خواب چیزی ننوشید. این به جلوگیری از سفر یک شبه به حمام کمک می‌کند.

*     کافئین و الکل را محدود کنید. آنها می‌توانند باعث شوند بدن ادرار بیشتری تولید کند، مثانه را تحریک کند و علائم را بدتر کند.

*     مراقب آنچه می‌خورید باشید. غذاهای با چاشنی زیاد می‌توانند مثانه را تحریک کنند.

*     فعال‌تر شوید. ورزش می‌تواند به کاهش مشکلات ادراری ناشی از بزرگ شدن پروستات کمک کند.

*     وزن سالم را حفظ کنید. چاقی با بزرگ شدن پروستات مرتبط است.

 

این عادات را برای رفتن به دستشویی را نیز امتحان کنید:

*     وقتی برای اولین بار احساس کردید نیاز به ادرار کردن دارید بروید. انتظار طولانی مدت ممکن است عضله مثانه را بیش از حد کشیده و باعث آسیب شود.

*     برای رفتن به توالت برنامه ریزی کنید. سعی کنید در زمان‌های منظم مانند هر دو ساعت یکبار در طول روز ادرار کنید. در صورتی که نیاز به ادرار کردن مکرر و فوری دارید، می‌تواند مفید باشد.

*     ادرار کنید و چند لحظه بعد دوباره ادرار کنید. این عمل به عنوان تخلیه مضاعف شناخته می‌شود.

 

موارد دیگری که ممکن است کمک کند عبارتند از:

*     محدود کردن داروهای ضد احتقان یا آنتی هیستامین‌ها. این داروها نوار ماهیچه‌های اطراف مجرای ادرار را که جریان ادرار را کنترل می‌کنند، سفت می‌کنند. این امر ادرار کردن را سخت‌تر می‌کند.

*     گرم ماندن. دمای سردتر می‌تواند باعث احتباس ادرار و افزایش فوریت ادرار شود.

 

طب جایگزین

سایر مکمل‌های گیاهی عبارتند از عصاره بتا سیتوسترول، پیگم و علف چاودار. اینها توسط برخی به عنوان مفید برای کاهش علائم پروستات بزرگ پیشنهاد شده است. اما ایمنی و اثربخشی طولانی مدت این مکمل‌ها ثابت نشده است.

اگر از داروهای گیاهی استفاده می‌کنید، به پزشک خود اطلاع دهید. برخی از محصولات گیاهی ممکن است خطر خونریزی را افزایش دهند یا بر داروهای دیگری که مصرف می‌کنید تأثیر بگذارند.

 

آماده شدن برای قرار ملاقات شما

برای بزرگ شدن پروستات، ممکن است به یک دکتر متخصص در مسائل ادراری ارجاع داده شوید که اورولوژیست نامیده می‌شود.

 

آنچه شما می‌توانید انجام دهید

*     علائم خود را یادداشت کنید، از جمله علائمی که ممکن است به دلیل قرار ملاقات نامرتبط به نظر برسد.

*     تعداد دفعات و زمان ادرار کردن، اینکه آیا احساس می‌کنید مثانه خود را به طور کامل تخلیه می‌کنید و چه مقدار مایع می‌نوشید را پیگیری کنید.

*     فهرستی از اطلاعات کلیدی پزشکی، از جمله سایر مشکلات سلامتی که ممکن است داشته باشید، تهیه کنید.

*     فهرستی از تمام داروها، ویتامین‌ها یا مکمل‌هایی که مصرف می‌کنید تهیه کنید.

*     سوالاتی را بنویسید تا از پزشک خود بپرسید.

 

سوالاتی که باید از پزشک خود بپرسید

برای هیپرپلازی خوش خیم پروستات (BPH)، برخی از سوالاتی که باید از پزشک خود بپرسید عبارتند از:

*     آیا من بزرگی پروستات دارم یا ممکن است چیز دیگری باعث علائم من شود؟

*     به چه نوع آزمایشاتی نیاز دارم؟

*     گزینه‌های درمان من چه هستند؟

*     چگونه می‌توانم سایر مشکلات سلامتی را همراه با بزرگ شدن پروستات مدیریت کنم؟

*     آیا محدودیتی برای فعالیت جنسی وجود دارد؟

در حین قرار ملاقات خود سوالات دیگری که در فهرست بالا وجود ندارد اما به ذهن شما می‌رسد را بپرسید.

 

از پزشک خود چه انتظاری داشته باشید

پزشک شما احتمالاً از شما سؤالاتی می‌پرسد. آماده پاسخگویی به آنها باشید. ممکن است به شما زمان بیشتری بدهد تا در مورد نگرانی‌های خود صحبت کنید.

احتمالاً از شما سؤالاتی در مورد علائمتان پرسیده می‌شود، مانند:

*     علائم شما از چه زمانی شروع شد؟ آیا آنها را اغلب یا هر چند وقت یکبار مصرف می‌کنید؟ و آیا با گذشت زمان بدتر شده اند؟

*     چند بار در طول روز ادرار می‌کنید؟ و هر چند وقت یک بار باید شب‌ها برای ادرار کردن از خواب بیدار شوید؟

*     آیا تا به حال ادرار شما نشت کرده است؟

*     آیا نیاز مکرر یا فوری به ادرار کردن دارید؟

*     آیا شروع ادرار کردن برای شما سخت است؟ آیا هنگام ادرار کردن شروع می‌کنید و متوقف می‌شوید یا احساس می‌کنید برای ادرار کردن باید زور بزنید؟

*     آیا تا به حال احساس کردید که مثانه خود را به طور کامل تخلیه نکرده اید؟

*     آیا هنگام ادرار کردن، سوزش، درد در ناحیه مثانه یا خون در ادرار وجود دارد؟ آیا عفونت ادراری داشته اید؟

 

همچنین ممکن است از شما سوالاتی در مورد سابقه سلامتی و رژیم غذایی شما بپرسند، مانند:

*     آیا یکی از اعضای خانواده دارای پروستات بزرگ، سرطان پروستات یا سنگ کلیه بوده است؟

*     آیا تا به حال برای داشتن و حفظ نعوظ با مشکل مواجه شده اید؟ آیا مشکلات جنسی دیگری دارید؟

*     آیا تا به حال جراحی یا عمل دیگری انجام داده اید که شامل قرار دادن یک دستگاه پزشکی از طریق نوک آلت تناسلی به مجرای ادرار شما باشد؟

*     آیا از داروهای رقیق کننده خون مانند آسپرین، وارفارین (جانتوون) یا کلوپیدوگرل (پلاویکس) استفاده می‌کنید؟

*     روزانه چقدر کافئین مصرف می‌کنید؟ چه مایعاتی و چه مقدار از آنها می‌نوشید؟

لایف یار (Lifeyar)، یار زندگی شما

ادامه مطلب
تبلیغات
برای افزودن دیدگاه کلیک کنید

یک پاسخ بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پزشکی

شپش بدن (Body lice)

منتشر شده

در

توسط

خلاصه

شپش بدن چیست؟ شپش بدن (Body lice) یک حشره کوچک به اندازه یک دانه کنجد است. شپش‌های بدن در لباس‌ها و ملافه‌های شما زندگی می‌کنند و چندین بار در روز برای تغذیه از خون به پوست شما می‌روند. شایع‌ترین محل‌های گزش در اطراف گردن، شانه‌ها، زیر بغل، کمر و کشاله ران است – مکان‌هایی که درزهای لباس بیشتر با پوست تماس می‌گیرد.

شپش های بدن بیشتر در شرایط زندگی شلوغ و غیربهداشتی مانند کمپ های پناهندگان و پناهگاه های افراد بی خانمان دیده می شود. آنها همچنین می توانند از تماس با لباس های فرد آلوده سرایت کنند. نیش شپش بدن می تواند انواع خاصی از بیماری ها را گسترش دهد و حتی می تواند باعث اپیدمی شود.

لباس‌ها و ملافه‌هایی که آلوده به شپش‌های بدن هستند باید در آب داغ و صابون شسته شوند و با هوای گرم با ماشین خشک شوند.

 

علائم شپش بدن

گزش شپش بدن می تواند باعث خارش شدید شود و ممکن است در محل آثار گزش، متوجه مناطق کوچکی از خون و پوسته پوست خود شوید.

اگر رعایت بهداشت آلودگی را از بین نمی برد یا اگر دچار عفونت پوستی در اثر خاراندن محل گزش شدید، به پزشک خود مراجعه کنید.

 

دلایل بروز شپش بدن

شپش بدن شبیه شپش سر است اما عادات متفاوتی دارد. در حالی که شپش سر در موهای شما زندگی می کند و از پوست سر شما تغذیه می کند، شپش بدن معمولا در لباس ها و ملافه های شما زندگی می کند. آنها چندین بار در روز به پوست شما سفر می کنند تا از خون تغذیه کنند.

درزهای لباس شما رایج ترین مکان برای تخم گذاری شپش های بدن است. در صورت تماس نزدیک با فردی که دارای شپش بدن یا با لباس یا ملافه آلوده به شپش بدن است، می توانید به شپش بدن مبتلا شوید.

 

عوامل خطر

افرادی که در معرض خطر بیشتری برای ابتلا به شپش هستند، معمولاً در شرایط شلوغ و ناپاک زندگی می کنند. آنها عبارتند از:

*     پناهندگان جنگی

*     مردم بی خانمان

*     مردمی که در اثر بلایای طبیعی آواره شده اند

سگ ها، گربه ها و سایر حیوانات خانگی شپش بدن را پخش نمی کنند.

عوارض شپش بدن

آلودگی به شپش های بدن معمولاً حداقل مشکلاتی را ایجاد می کند. با این حال، آلودگی به شپش بدن گاهی منجر به عوارضی مانند:

*     عفونت های ثانویه. هنگامی که شپش بدن برای تغذیه از خون شما خراشیده و حفاری می کند، ممکن است پوست شما را تحریک کند. اگر برای تسکین خارش خراش دهید، این نیز می تواند پوست شما را تحریک کند. اگر پوست شما به دلیل این تحریکات خام شود، ممکن است عفونت های دیگری ایجاد شود.

*     تغییرات پوستی. اگر برای مدت طولانی با شپش بدن آلوده شده اید، ممکن است تغییرات پوستی مانند ضخیم شدن و تغییر رنگ – به ویژه در اطراف کمر، کشاله ران یا بالای ران خود را تجربه کنید.

*     گسترش بیماری. شپش های بدن می توانند ناقل برخی از بیماری های باکتریایی مانند تیفوس، تب عود کننده یا تب سنگر باشند.

 

پیشگیری از شپش بدن

برای جلوگیری از هجوم شپش بدن، از تماس فیزیکی نزدیک یا به اشتراک گذاشتن رختخواب یا لباس با هرکسی که آلوده شده است خودداری کنید. حمام کردن منظم و تعویض لباس تمیز حداقل یک بار در هفته نیز ممکن است به جلوگیری و کنترل گسترش شپش بدن کمک کند.

 

تشخیص شپش بدن

شما یا پزشکتان معمولاً می‌توانید از طریق معاینه بصری بدن و لباس‌هایتان، آلودگی به شپش بدن را تأیید کنید. وجود تخم و شپش متحرک آلودگی را تایید می کند.

 

درمان شپش

شپش بدن در درجه اول با شستن کامل خود و هرگونه اقلام آلوده با آب گرم و صابون و خشک کردن لباس و ملافه در خشک کن ماشینی با استفاده از چرخه گرم درمان می شود. خشکشویی و اتو کردن لباس هایی که قابل شستشو نیستند نیز موثر است.

اگر این اقدامات جواب نداد، می توانید از لوسیون یا شامپوی بدون نسخه استفاده کنید که دارای ۱٪ پرمترین (Nix) یا پیرترین است. اگر باز هم جواب نداد، پزشک می‌تواند لوسیون نسخه‌ای تهیه کند. محصولات شپش کش می توانند برای انسان سمی باشند، بنابراین دستورالعمل ها را به دقت دنبال کنید.

 

خودمراقبتی

معمولاً می‌توانید با تمیز کردن خود و هر وسیله شخصی که ممکن است آلوده باشد، از شر شپش خلاص شوید. ملافه‌ها، لباس‌ها و حوله‌های آلوده را با آب گرم و صابون – حداقل ۵۴ درجه سانتیگراد- بشویید و حداقل ۲۰ دقیقه روی حرارت بالا خشک کنید.

لباس هایی که شسته نمی شوند می توانند خشک شوند و اتو شوند.

اقلامی که قابل شستشو یا خشک کردن نیستند باید در یک کیسه پلاستیکی بسته شوند و به مدت دو هفته در یک منطقه گرم نگهداری شوند. تشک ها، کاناپه ها و سایر وسایل روکش شده باید به صورت گرم اتو شوند یا با محصولات شپش کش اسپری شوند تا تخم ها از درزها پاک شوند. از قرار گرفتن در معرض اقلام آلوده باید به مدت دو هفته اجتناب شود.

 

آماده شدن برای قرار ملاقات با پزشک

اگر نمی توانید به تنهایی از شر شپش های بدن خلاص شوید، ممکن است لازم باشد با پزشک خانواده خود صحبت کنید.

 

آنچه شما می توانید انجام دهید

قبل از قرار ملاقات، ممکن است بخواهید پاسخ سوالات زیر را بنویسید:

*     فکر می کنید چند وقت است که شپش بدن دارید؟

*     علائم شما چیست؟

*     چگونه به شپش بدن آلوده شدید؟

*     آیا از زمانی که متوجه شپش بدن شده اید با دیگران در تماس بوده اید؟ چه درمان هایی را امتحان کرده اید؟

*     آیا بیماری های مزمنی دارید؟

*     چه داروها و مکمل هایی مصرف می کنید؟

 

از پزشک خود چه انتظاری داشته باشید

در طول معاینه جسمی، پزشک پوست شما و درزهای لباس شما را معاینه می کند.

لایف یار (Lifeyar)، یار زندگی شما

 

ادامه مطلب

پزشکی

ادرار خونی یا هماچوری؛ از تشخیص تا درمان

منتشر شده

در

توسط

خلاصه

ادرار خونی یا هماچوری چیست؟ دیدن ادرار خونی (blood in urine) می‌تواند ترسناک باشد که هماچوری (hematuria) نیز نامیده می‌شود. در بسیاری از موارد، علت بی ضرر است. اما وجود خون در ادرار نیز می‌تواند نشانه یک بیماری جدی باشد.

اگر بتوانید خون را ببینید، هماچوری ناخالص (هماچوری گروس) نامیده می‌شود. خونی که با چشم غیر مسلح دیده نمی‌شود، هماچوری میکروسکوپی نامیده می‌شود. این مقدار آنقدر ناچیز است که وقتی آزمایشگاه ادرار را آزمایش می‌کند فقط زیر میکروسکوپ قابل مشاهده است. در هر صورت، مهم است که دلیل خونریزی را کشف کنید.

درمان بستگی به علت دارد.

 

علائم ادرار خونی

خون در ادرار ممکن است صورتی، قرمز یا کولا به نظر برسد. گلبول‌های قرمز باعث تغییر رنگ ادرار می‌شوند. فقط مقدار کمی خون لازم است تا ادرار قرمز شود.

خونریزی اغلب دردناک نیست. اما اگر لخته‌های خون از طریق ادرار دفع شوند، ممکن است آسیب برسانند.

 

چه زمانی باید به پزشک مراجعه کرد

هر زمان که ادرار به نظر می‌رسد ممکن است خون در آن وجود داشته باشد، به یک پزشک مراجعه کنید.

ادرار قرمز همیشه توسط گلبول‌های قرمز ایجاد نمی‌شود. برخی از داروها می‌توانند باعث قرمز شدن ادرار شوند، مانند دارویی به نام فنازوپیریدین که علائم مجاری ادراری را کاهش می‌دهد. برخی غذاها نیز می‌توانند ادرار را قرمز کنند، از جمله چغندر و ریواس.

تشخیص اینکه آیا تغییر رنگ ادرار ناشی از خون است یا خیر می‌تواند سخت باشد. به همین دلیل است که همیشه بهتر است معاینه شوید.

 

دلایل ادرار خونی

بیماری ادرار خونی یا هماچوری زمانی اتفاق می‌افتد که کلیه‌ها یا سایر قسمت‌های دستگاه ادراری اجازه می‌دهند سلول‌های خونی به داخل ادرار نشت کنند. مشکلات مختلف می‌تواند باعث این نشت شود، از جمله:

* عفونت‌های دستگاه ادراری (UTIs). اینها زمانی اتفاق می‌افتند که باکتری وارد لوله‌ای می‌شود که از طریق آن ادرار از بدن خارج می‌شود که مجرای ادرار نام دارد. سپس باکتری‌ها در مثانه تکثیر می‌شوند. UTI می‌تواند باعث خونریزی شود که ادرار را قرمز، صورتی یا قهوه ای می‌کند. با عفونت ادراری، ممکن است میل شدیدی برای ادرار کردن داشته باشید که برای مدت طولانی ادامه دارد. ممکن است هنگام ادرار کردن دچار درد و سوزش شوید. ممکن است ادرار شما نیز بوی بسیار قوی داشته باشد.

* عفونت کلیه. این نوع عفونت ادراری نیز پیلونفریت نامیده می‌شود. زمانی که باکتری‌ها از جریان خون وارد کلیه‌ها می‌شوند، عفونت‌های کلیه ممکن است اتفاق بیفتد. عفونت‌ها همچنین می‌توانند زمانی اتفاق بیفتند که باکتری‌ها از یک جفت لوله که کلیه‌ها را به مثانه متصل می‌کنند، به نام حالب، به کلیه‌ها منتقل می‌شوند. عفونت‌های کلیه می‌توانند همان علائم مرتبط با ادرار را ایجاد کنند که سایر عفونت‌های ادراری می‌توانند ایجاد کنند. اما احتمال ایجاد تب و درد در ناحیه پشت، پهلو یا کشاله ران بیشتر است.

* سنگ مثانه یا کلیه. مواد معدنی موجود در ادرار می‌توانند کریستال‌هایی را روی دیواره کلیه‌ها یا مثانه تشکیل دهند. با گذشت زمان، کریستال‌ها می‌توانند به سنگ‌های کوچک و سخت تبدیل شوند.

سنگ‌ها اغلب بدون درد هستند. اما اگر باعث انسداد شوند یا از طریق ادرار از بدن خارج شوند، می‌توانند صدمات زیادی داشته باشند. سنگ مثانه یا کلیه می‌تواند باعث خون در ادرار شود که با چشم غیرمسلح قابل مشاهده است و همچنین خونریزی که فقط در آزمایشگاه قابل مشاهده است.

* پروستات بزرگ‌شده. غده پروستات درست زیر مثانه است و قسمت بالایی مجرای ادرار را احاطه کرده است. اغلب در سنین میانسالی بزرگ‌تر می‌شود. سپس به مجرای ادرار فشار وارد می‌کند و تا حدی جریان ادرار را مسدود می‌کند. با بزرگ شدن پروستات، ممکن است در ادرار کردن، نیاز فوری یا دائمی به ادرار کردن، یا وجود خون در ادرار مشکل داشته باشید. عفونت پروستات که پروستاتیت نامیده می‌شود، می‌تواند علائم مشابهی ایجاد کند.

* بیماری کلیوی. وجود خون در ادرار که فقط در آزمایشگاه قابل مشاهده است، یکی از علائم شایع بیماری کلیوی به نام گلومرولونفریت است. با این بیماری، فیلترهای ریز در کلیه‌ها که مواد زائد را از خون خارج می‌کنند، ملتهب می‌شوند.

* گلومرولونفریت. این وضعیت ممکن است بخشی از یک بیماری باشد که کل بدن را تحت تاثیر قرار می‌دهد، مانند دیابت. یا ممکن است به خودی خود اتفاق بیفتد.

* سرطان. وجود خون در ادرار که با چشم غیر مسلح قابل مشاهده است ممکن است نشانه سرطان پیشرفته کلیه، مثانه یا پروستات باشد. این سرطان‌ها ممکن است زودتر علائمی را ایجاد نکنند، زمانی که درمان‌ها می‌توانند بهتر عمل کنند.

*     بیماری‌های ارثی. یک بیماری ژنتیکی که بر گلبول‌های قرمز اثر می‌گذارد، به نام کم خونی داسی شکل، می‌تواند باعث ایجاد ادرار خونی شود. سلول‌های خونی می‌توانند قابل مشاهده یا بسیار کوچک باشند. وضعیتی که به رگ‌های خونی ریز در کلیه‌ها آسیب می‌زند، به نام سندرم آلپورت، همچنین می‌تواند باعث ادرار خونی شود.

*     آسیب کلیه. ضربه یا آسیب‌های دیگر به کلیه‌ها در اثر تصادف یا ورزش‌های تماسی می‌تواند باعث ظاهر شدن ادرار خونی شود.

*     داروها. داروی ضد سرطان سیکلوفسفامید (سیتوکسان) و آنتی بیوتیک پنی سیلین با خون در ادرار مرتبط هستند. داروهایی که از لخته شدن خون جلوگیری می‌کنند نیز به خون در ادرار متصل می‌شوند. این داروها شامل داروهایی است که از چسبیدن سلول‌های خونی به نام پلاکت‌ها جلوگیری می‌کند، مانند مسکن آسپرین. داروهایی که خون را رقیق می‌کنند، مانند هپارین، نیز ممکن است علت باشد.

*     ورزش سخت. ادرار خونی ممکن است پس از انجام ورزش‌های تماسی مانند فوتبال ایجاد شود. ممکن است با آسیب مثانه ناشی از ضربه خوردن مرتبط باشد. خون در ادرار همچنین می‌تواند در ورزش‌های طولانی مدت مانند دوی ماراتن اتفاق بیفتد، اما دلیل آن کمتر مشخص است. ممکن است با آسیب مثانه یا دلایل دیگری که آسیبی به همراه ندارد مرتبط باشد. وقتی ورزش سخت باعث خون در ادرار می‌شود، ممکن است در عرض یک هفته خود به خود از بین برود.

اگر بعد از ورزش خون در ادرار خود مشاهده کردید، تصور نکنید که از ورزش است. به پزشک مراجعه کنید.

اغلب علت هماچوری ناشناخته است.

عوامل خطر

تقریباً هر کسی می‌تواند گلبول‌های قرمز در ادرار داشته باشد. این شامل کودکان و نوجوانان می‌شود. برخی از مواردی که می‌تواند خطر ادرار خونی را افزایش دهد عبارتند از:

*     سن. مردان میانسال و مسن ممکن است به دلیل بزرگ شدن غده پروستات به هماچوری مبتلا شوند. خطر برخی از سرطان‌ها که می‌توانند باعث خون در ادرار شوند نیز ممکن است پس از ۵۰ سالگی افزایش یابد.

*     عفونت مجاری ادراری. این یکی از مهم‌ترین علل خونی است که در ادرار کودکان دیده می‌شود.

*     سابقه خانوادگی. اگر یک یا چند نفر از اعضای خانواده بیماری کلیوی داشته باشند، احتمال وجود خون در ادرار ممکن است افزایش یابد.

*     داروهای خاص. برخی از مسکن‌ها، رقیق کننده‌های خون و آنتی بیوتیک ها می‌توانند خطر خون در ادرار را افزایش دهند.

*     ورزش سخت. “هماچوری دونده ماراتن” یکی از نام مستعار هماچوری است. ورزش‌های تماسی نیز می‌تواند خطر را افزایش دهد.

 

تشخیص ادرار خونی

این آزمایشات و معاینات نقش کلیدی در یافتن علت وجود خون در ادرار دارند:

*     معاینه بدنی. این معتیه شامل صحبت با یک پزشک در مورد سابقه سلامتی شما می‌شود.

*     آزمایشات ادرار. از اینها می‌توان برای تشخیص وجود خون در ادرار استفاده کرد. آنها همچنین می‌توانند هفته‌ها یا ماه‌ها بعد استفاده شوند تا ببینند آیا ادرار هنوز خون دارد یا خیر. آزمایش ادرار همچنین می‌تواند عفونت دستگاه ادراری یا مواد معدنی که باعث سنگ کلیه می‌شوند را بررسی کند.

*     تست‌های تصویربرداری. برای یافتن علت ادرار خونی اغلب به آزمایش تصویربرداری نیاز است. ممکن است به سی تی اسکن یا ام آر آی یا معاینه اولتراسوند نیاز داشته باشید.

*     سیستوسکوپی. یک پزشک یک لوله باریک مجهز به یک دوربین کوچک را به مثان

ه شما می‌زند تا علائم بیماری را بررسی کند.

گاهی اوقات علت ادرار خونی را نمی‌توان یافت. در این صورت، ممکن است به آزمایش‌های پیگیری منظم نیاز داشته باشید، عمدتاً اگر عوامل خطر سرطان مثانه را داشته باشید. این عوامل خطر شامل سیگار کشیدن، پرتودرمانی لگن یا قرار گرفتن در معرض برخی مواد شیمیایی است.

 

درمان ادرار خونی

درمان هماچوری به یافتن علت آن بستگی دارد. درمان ممکن است شامل موارد زیر باشد:

*     مصرف داروهای آنتی بیوتیک برای از بین بردن عفونت ادراری.

*     آزمایش یک داروی تجویزی برای کوچک کردن بزرگی پروستات.

*     داشتن درمانی که از امواج صوتی برای شکستن سنگ‌های مثانه یا کلیه استفاده می‌کند.

در برخی موارد، نیازی به درمان نیست.

اگر تحت درمان قرار گرفتید، پس از آن به پزشک خود مراجعه کنید تا مطمئن شوید که خون بیشتری در ادرار شما وجود ندارد.

 

آماده شدن برای قرار ملاقات با پزشک

می‌توانید با ویزیت توسط یک پزشک عمومی درمان خود شروع کنید. یا ممکن است به یک دکتر متخصص در اختلالات دستگاه ادراری ارجاع داده شوید که متخصص اورولوژیست نامیده می‌شود.

در اینجا اطلاعاتی وجود دارد که به شما کمک می‌کند تا برای قرار ملاقات خود آماده شوید.

 

آنچه شما می‌توانید انجام دهید

فهرستی از موارد زیر تهیه کنید

*     علائم شما هر گونه علائمی را درج کنید، حتی علائمی که به نظر می‌رسد به دلیل معاینه شما مرتبط نباشد. توجه داشته باشید که چه زمانی علائم شما شروع شد.

*     اطلاعات کلیدی پزشکی این شامل سایر شرایطی است که شما تحت درمان هستید. توجه داشته باشید که آیا بیماری‌های مثانه یا کلیه در خانواده شما نیز وجود دارد یا خیر.

*     تمام داروها، ویتامین‌ها یا سایر مکمل‌هایی که مصرف می‌کنید. دوزهای هر کدام را در نظر بگیرید.

*     سوالاتی که باید از پزشک خود بپرسید.

 

برخی از سوالاتی که باید در مورد خون در ادرار پرسید عبارتند از:

*     چه چیزی ممکن است باعث علائم من شود؟

*     به چه آزمایشاتی نیاز دارم؟

*     این وضعیت چقدر ممکن است ادامه یابد؟

*     گزینه‌های درمانی من چیست؟

*     من بیماری‌های دیگری هم دارم. چگونه می‌توانم آنها را با هم مدیریت کنم؟

*     آیا بروشور یا مواد چاپی دیگری وجود دارد که بتوانم داشته باشم؟ مطالعه چه وب سایت‌هایی را پیشنهاد می‌کنید؟

هر سوال دیگری هم که به ذهن شما می‌رسد اما در فهرست بالا قرار ندارد را از دکتر بپرسید.

 

از پزشک خود چه انتظاری داشته باشید

پزشک شما احتمالاً از شما سؤالاتی می‌پرسد، مانند:

*     آیا هنگام ادرار کردن درد دارید؟

*     آیا فقط گاهی یا همیشه خون در ادرار خود می‌بینید؟

*     چه زمانی در ادرار خود خون می‌بینید – وقتی شروع به ادرار می‌کنید، در انتهای جریان ادرار یا در تمام مدت ادرار کردن؟

*     آیا هنگام ادرار کردن، لخته‌های خون نیز دفع می‌شود؟ چه اندازه و چه شکلی هستند؟

*     آیا سیگار می‌کشید؟

*     آیا در حین کار در معرض مواد شیمیایی هستید؟ چه نوع‌هایی؟

*     آیا پرتودرمانی داشته اید؟

لایف یار (Lifeyar)، یار زندگی شما

 

 

ادامه مطلب

پزشکی

مجرای اشک مسدود شده؛ از تشخیص تا درمان

منتشر شده

در

توسط

خلاصه

مجرای اشک مسدود شده چیست؟ هنگامی که شما دچار مجرای اشک مسدود شده (blocked tear duct) هستید، اشک شما نمی‌تواند به طور طبیعی تخلیه شود و باعث می‌شود که چشمی پر آب و سوزش داشته باشید. این وضعیت به دلیل انسداد جزئی یا کامل در سیستم تخلیه اشک ایجاد می‌شود.

 

غدد اشک آور و مجاری اشک

غدد اشکی که در بالای هر کره چشم قرار دارند، به نام غدد اشکی، به طور مداوم مایع اشکی را تامین می‌کنند که هر بار که پلک‌های خود را پلک می‌زنید، از سطح چشم پاک می‌شود. مایع اضافی از طریق مجاری اشکی به داخل بینی تخلیه می‌شود.

مسدود شدن مجرای اشک در نوزادان شایع است. این وضعیت معمولاً بدون هیچ درمانی در سال اول زندگی بهبود می‌یابد. در بزرگسالان مسدود شدن مجرای اشک ممکن است به دلیل آسیب، عفونت یا به ندرت تومور باشد.

مسدود شدن مجرای اشک تقریباً همیشه قابل اصلاح است. درمان بستگی به علت انسداد و سن فرد مبتلا دارد.

 

علائم مجرای اشک مسدود شده

علائم مجرای اشک مسدود شده عبارتند از:

*     پارگی بیش از حد

*     قرمزی قسمت سفید چشم

*     عفونت یا التهاب مکرر چشم، معروف به چشم صورتی

*     تورم دردناک در نزدیکی گوشه داخلی چشم

*     پوسته شدن پلک‌ها

*     ترشحات مخاطی یا چرک از پلک‌ها و سطح چشم

*     تاری دید

 

چه زمانی باید به پزشک مراجعه کرد

اگر به مدت چند روز به طور مداوم اشک می‌ریزید یا اگر چشم شما مکرراً یا به طور مداوم عفونت می‌کند، به پزشک خود مراجعه کنید. مسدود شدن مجرای اشک ممکن است در اثر فشار تومور بر روی سیستم تخلیه اشک ایجاد شود. شناسایی زودهنگام تومور می‌تواند گزینه‌های درمانی بیشتری به شما بدهد.

دلایل مجرای اشک مسدود شده

انسداد مجاری اشکی ممکن است در هر سنی از تولد تا بزرگسالی اتفاق بیفتد. علل عبارتند از:

*     انسداد مادرزادی. بسیاری از نوزادان با مجرای اشک بسته به دنیا می‌آیند. سیستم تخلیه اشک ممکن است به طور کامل توسعه نیافته یا ممکن است یک ناهنجاری مجرای وجود داشته باشد. اغلب یک غشای بافت نازک روی دهانه ای باقی می‌ماند که به داخل بینی تخلیه می‌شود که به آن مجرای اشکی بینی می‌گویند.

*     تغییرات مرتبط با سن. با افزایش سن، منافذ کوچکی که اشک‌ها را تخلیه می‌کنند، به نام پونکتا، باریک‌تر می‌شوند و باعث انسداد می‌شوند.

*     عفونت یا التهاب. عفونت یا التهاب طولانی مدت چشم‌ها، سیستم تخلیه اشک یا بینی می‌تواند باعث مسدود شدن مجاری اشک شود.

*     جراحت یا تروما. آسیب به صورت شما می‌تواند باعث آسیب استخوان یا زخم در نزدیکی سیستم زهکشی شود و بر جریان معمولی اشک از طریق مجاری تأثیر بگذارد. حتی ذرات کوچک کثیفی یا سلول‌های شل پوستی که در مجرای مجرای آن قرار گرفته‌اند می‌توانند باعث انسداد شوند.

*     تومور. تومور در بینی یا هر جایی در امتداد سیستم تخلیه اشک می‌تواند باعث انسداد شود.

قطره چشم به ندرت، استفاده طولانی مدت از برخی داروها، مانند قطره‌های چشمی که برای درمان گلوکوم استفاده می‌شود، می‌تواند باعث مسدود شدن مجرای اشک شود.

*     درمان‌های مربوط به سرطان. مسدود شدن مجرای اشکی یکی از عوارض جانبی احتمالی داروهای شیمی درمانی و پرتودرمانی برای سرطان است.

 

نحوه عملکرد سیستم تخلیه اشک

غدد اشکی بیشتر اشک شما را تولید می‌کنند. این غدد در داخل پلک‌های فوقانی بالای هر چشم قرار دارند. به طور معمول، اشک از غدد اشکی روی سطح چشم شما جاری می‌شود. اشک‌ها در گوشه‌های داخلی پلک‌های بالا و پایین به منافذی به نام پونکتا تخلیه می‌شوند.

پونکتاها به کانال‌های کوچکی به نام کانالیکولی منتهی می‌شوند. Canaliculi اشک را به یک کیسه به مخزنی در کنار بینی به نام کیسه اشکی منتقل می‌کند. از آنجا اشک از مجرای نازکریمال عبور می‌کند و به داخل بینی شما تخلیه می‌شود. پس از ورود به بینی، اشک دوباره جذب می‌شود.

انسداد می‌تواند در هر نقطه ای از سیستم تخلیه اشک، از نقطه نقطه تا بینی شما رخ دهد. هنگامی که این اتفاق می‌افتد، اشک‌های شما به درستی تخلیه نمی‌شوند و باعث آبریزش چشم می‌شوند و خطر عفونت و التهاب چشم را افزایش می‌دهند.

 

عوامل خطر

برخی عوامل خطر ابتلا مجرای اشک مسدود شده را افزایش می‌دهند:

*     سن. افراد مسن به دلیل تغییرات مرتبط با افزایش سن در معرض افزایش خطر ابتلا به انسداد مجاری اشکی هستند.

*     التهاب مزمن چشم. اگر چشمان شما به طور مداوم تحریک، قرمز و ملتهب است، در معرض خطر بیشتری برای ایجاد مجرای اشک مسدود شده هستید.

*     جراحی قبلی. جراحی قبلی چشم، پلک، بینی یا سینوس ممکن است باعث ایجاد مقداری اسکار در سیستم مجرای شود که احتمالاً بعداً منجر به مسدود شدن مجرای اشک می‌شود.

*     گلوکوم. داروهای ضد گلوکوم اغلب به صورت موضعی روی چشم استفاده می‌شود. اگر از این یا سایر داروهای موضعی چشم استفاده کرده اید، در معرض خطر بیشتری برای ایجاد مجرای اشک انسداد هستید.

*     درمان سرطان قبلی. اگر برای درمان سرطان پرتودرمانی یا شیمی درمانی انجام داده اید، به خصوص اگر پرتوها روی صورت یا سر شما متمرکز شده باشد، در معرض خطر بیشتری برای ایجاد مجرای اشکی مسدود شده هستید.

 

عوارض مجرای اشک مسدود شده

از آنجایی که اشک‌های شما آنطور که باید تخلیه نمی‌شوند، اشک‌هایی که در سیستم زهکشی باقی می‌مانند راکد می‌شوند. این باعث رشد باکتری‌ها، ویروس‌ها و قارچ‌ها می‌شود که می‌تواند منجر به عفونت و التهاب مکرر چشم شود.

هر بخشی از سیستم تخلیه اشک، از جمله غشای شفاف روی سطح چشم شما به نام ملتحمه، ممکن است به دلیل مسدود شدن مجرای اشک عفونی یا ملتهب شود.

 

پیشگیری از مجرای اشک مسدود شده

برای کاهش خطر ابتلا به انسداد مجرای اشکی در سنین بالاتر، درمان فوری التهاب یا عفونت چشم را دریافت کنید. برای جلوگیری از عفونت چشم در وهله اول این نکات را دنبال کنید:

*     دست‌های خود را به طور کامل و مرتب بشویید.

*     سعی کنید چشم‌های خود را مالش ندهید.

*     مدام خط چشم و ریمل خود را تعویض کنید. هرگز این لوازم آرایش را با دیگران به اشتراک نگذارید.

*     اگر از لنزهای تماسی استفاده می‌کنید، آنها را طبق توصیه‌های ارائه شده توسط سازنده و متخصص مراقبت از چشم خود تمیز نگه دارید.

 

تشخیص

برای تشخیص مجرای اشک مسدود شده در شما، پزشک با شما در مورد علائم شما صحبت می‌کند، چشمان شما را معاینه می‌کند و چند آزمایش انجام می‌دهد. پزشک شما همچنین داخل بینی شما را بررسی می‌کند تا مشخص کند که آیا اختلالات ساختاری مجاری بینی شما باعث انسداد شده است یا خیر. اگر ارائه دهنده شما مشکوک به مسدود شدن مجرای اشک باشد، ممکن است آزمایش‌های دیگری را برای یافتن محل انسداد انجام دهید.

آزمایش‌هایی که برای تشخیص انسداد مجرای اشکی استفاده می‌شوند عبارتند از:

 

*     تست تخلیه اشک. این آزمایش سرعت تخلیه اشک‌های شما را اندازه گیری می‌کند. یک قطره از رنگ مخصوص روی سطح هر چشم قرار می‌گیرد. اگر بعد از پنج دقیقه بیشتر رنگ هنوز روی سطح چشم شما باشد، ممکن است مجرای اشک مسدود شده داشته باشید.

*     شستشو و کاوشگری. پزشک شما ممکن است یک محلول نمکی را از طریق سیستم تخلیه اشک شما بشویید تا میزان تخلیه آن را بررسی کند. یا ممکن است یک ابزار باریک از طریق سوراخ‌های زهکشی کوچک گوشه درب به نام پونکتا وارد شود تا انسداد را بررسی کند. در برخی موارد این کاوش ممکن است حتی مشکل را برطرف کند.

*     آزمایش‌های تصویربرداری چشم. برای این روش‌ها، یک رنگ کنتراست از سوراخ گوشه پلک شما از طریق سیستم تخلیه اشک شما عبور داده می‌شود. سپس از اشعه ایکس، توموگرافی کامپیوتری (CT) یا تصویربرداری رزونانس مغناطیسی (MRI) برای یافتن محل و علت انسداد استفاده می‌شود.

 

درمان مجرای اشک مسدود شده

درمان شما بستگی به این دارد که چه چیزی باعث مسدود شدن مجرای اشکی شده است. ممکن است برای اصلاح مشکل به بیش از یک روش نیاز داشته باشید. اگر تومور باعث مسدود شدن مجرای اشکی شما شده باشد، درمان بر روی علت تومور متمرکز خواهد شد. ممکن است جراحی برای برداشتن تومور انجام شود، یا پزشک شما ممکن است استفاده از درمان‌های دیگر را برای کوچک کردن آن توصیه کند.

*     داروها. برای مبارزه با عفونت اگر پزشک شما مشکوک به وجود عفونت باشد، ممکن است قطره یا قرص‌های آنتی بیوتیکی برای چشم تجویز شود.

*     مراقب باشید و صبر کنید یا ماساژ دهید. نوزادانی که با مجرای اشکی مسدود شده متولد می‌شوند، اغلب بدون هیچ درمانی بهتر می‌شوند. این می‌تواند با بلوغ سیستم زهکشی در چند ماه اول زندگی اتفاق بیفتد. اغلب یک غشای بافت نازک روی دهانه ای باقی می‌ماند که به داخل بینی تخلیه می‌شود که به آن مجرای اشکی بینی می‌گویند. اگر مجرای اشک مسدود شده کودک شما بهبود نیابد، پزشک ممکن است یک تکنیک ماساژ ویژه را برای کمک به باز کردن غشاء به شما آموزش دهد.

*     اگر آسیبی به صورت شما وارد شده است که باعث انسداد مجاری اشکی شده است، ممکن است ارائه دهنده شما به شما پیشنهاد دهد که چند ماه منتظر بمانید تا ببیند آیا با بهبودی آسیب، وضعیت بهبود می‌یابد یا خیر. با کاهش تورم، مجاری اشک شما ممکن است خود به خود باز شوند.

*     اتساع، پروب و گرگرفتگی. برای نوزادان، این روش تحت بیهوشی عمومی انجام می‌شود. پزشک دهانه‌های پونکتال را با ابزار اتساع ویژه بزرگ می‌کند. سپس یک کاوشگر نازک از طریق سوراخ و به سیستم تخلیه اشک وارد می‌شود.

*     برای بزرگسالانی که سوراخ‌های تا حدی باریک شده‌اند، ممکن است پزشک با یک پروب کوچک، آن را گشاد کرده و سپس مجرای اشکی را شستشو دهد. به این می‌گویند آبیاری. آبیاری یک روش سرپایی ساده است که اغلب حداقل تسکین موقتی را فراهم می‌کند.

*     استنت گذاری یا لوله گذاری این روش معمولاً با استفاده از بیهوشی عمومی انجام می‌شود. یک لوله نازک، ساخته شده از سیلیکون یا پلی اورتان، از طریق یک یا هر دو نقطه در گوشه پلک شما رد می‌شود. سپس این لوله‌ها از طریق سیستم تخلیه اشک به بینی شما می‌گذرد. یک حلقه کوچک از لوله در گوشه چشم شما قابل مشاهده خواهد بود، و لوله‌ها معمولاً برای حدود سه ماه قبل از برداشتن باقی می‌مانند. عوارض احتمالی شامل التهاب ناشی از وجود لوله است.

*     اتساع کاتتر بالونی. اگر درمان‌های دیگر مؤثر نبوده یا انسداد عود کرده است، ممکن است از این روش استفاده شود. این معمولاً برای نوزادان و کودکان نوپا موثر است و همچنین ممکن است در بزرگسالان با انسداد نسبی استفاده شود. ابتدا یک بیهوشی عمومی تحویل داده می‌شود. سپس ارائه دهنده لوله ای به نام کاتتر را از طریق انسداد مجرای اشکی در بینی می‌گذراند. این لوله یک بالون تخلیه شده را روی نوک نگه می‌دارد. سپس بالون چند بار باد و تخلیه می‌شود تا انسداد باز شود.

 

عمل جراحی

جراحی که معمولاً برای درمان مجاری اشکی مسدود شده استفاده می‌شود داکریوسیستورینوستومی (dacryocystorhinostomy) نامیده می‌شود. این روش مسیری را باز می‌کند تا اشک دوباره از بینی شما خارج شود. به شما یک بیهوشی عمومی یا یک بی حسی موضعی در صورتی که به صورت سرپایی انجام شود، داده می‌شود.

مراحل این روش بسته به محل دقیق و میزان انسداد شما و همچنین تجربه و ترجیحات جراح شما متفاوت است.

*     خارجی. با داکریوسیستورینوستومی خارجی، جراح شما برشی را در کناره بینی، نزدیک کیسه اشکی ایجاد می‌کند. پس از اتصال کیسه اشکی به حفره بینی و قرار دادن استنت در مجرای جدید، جراح برش پوست را با چند بخیه می‌بندد.

*     آندوسکوپی یا اندونازال. با این روش، جراح شما از یک دوربین میکروسکوپی و سایر ابزارهای ریز استفاده می‌کند که از طریق دهانه بینی به سیستم مجرای شما وارد می‌شود. این روش نیازی به برش ندارد بنابراین هیچ جای زخمی باقی نمی‌گذارد. اما میزان موفقیت به اندازه روش خارجی بالا نیست.

پس از جراحی، از اسپری ضد احتقان بینی و قطره‌های چشمی برای جلوگیری از عفونت و کاهش التهاب استفاده خواهید کرد. پس از ۶ تا ۱۲ هفته، برای برداشتن هر گونه استنتی که برای باز نگه داشتن کانال جدید در طول فرآیند بهبودی استفاده می‌شود، به مطب ارائه دهنده خود باز خواهید گشت.

 

آماده شدن برای قرار ملاقات با پزشک

می‌توانید با مراجعه به ارائه دهنده مراقبت‌های بهداشتی اولیه خود شروع کنید. پس از آن ممکن است به پزشک متخصص در درمان اختلالات چشمی به نام چشم پزشک ارجاع داده شوید. در برخی موارد، چشم پزشک ممکن است شما را به فردی ارجاع دهد که در جراحی پلاستیک چشم تخصص دارد.

در اینجا اطلاعاتی وجود دارد که به شما کمک می‌کند تا برای قرار ملاقات خود آماده شوید.

 

آنچه شما می‌توانید انجام دهید

قبل از قرار ملاقات خود فهرستی از موارد زیر تهیه کنید:

*     علائمی که داشته اید، از جمله علائمی که ممکن است به دلیل تعیین وقت ملاقات نامرتبط به نظر برسد.

*     تمام داروها، ویتامین‌ها و مکمل‌هایی که مصرف می‌کنید، از جمله دوزهای مصرفی.

*     هر قطره چشمی که مصرف کرده اید.

*     سوالاتی که باید از پزشک خود بپرسید.

 

برای یک مجرای اشکی مسدود شده، برخی از سوالات اساسی که باید بپرسید عبارتند از:

*     محتمل‌ترین علت علائم من چیست؟

*     آیا دلایل احتمالی دیگری وجود دارد؟

*     آیا به هیچ آزمایشی نیاز دارم؟

*     وضعیت من چقدر طول خواهد کشید؟

*     چه درمان‌هایی در دسترس است و کدام را توصیه می‌کنید؟

*     چه عوارض جانبی می‌توانم از درمان انتظار داشته باشم؟

*     آیا این وضعیت به اختلال پزشکی دیگری مرتبط است؟

*     اگر کاری برای اصلاح این مشکل انجام ندهم، چه خطراتی برای بینایی من دارد؟

*     آیا بروشور یا مطالب چاپی دیگری دارید که بتوانم با خودم ببرم؟ مطالعه چه وب سایت‌هایی را پیشنهاد می‌کنید؟

 

از پزشک خود چه انتظاری داشته باشید

پزشک شما احتمالاً تعدادی سؤال از شما می‌پرسد، مانند:

*     علائم شما از چه زمانی شروع شد؟

*     آیا علائم خود را همیشه تجربه می‌کنید یا می‌آیند و می‌روند؟

*     آیا چیزی علائم شما را تسکین می‌دهد؟

*     آیا برای این مشکل از قطره چشمی استفاده کرده اید؟

*     آیا قبلاً چشم یا پلک خود را جراحی کرده اید؟

*     آیا ضربه به صورت، جراحات، پرتودرمانی یا جراحی داشته اید؟

*     آیا تا به حال به بیماری‌های عصبی صورت مانند فلج بل مبتلا شده اید؟

*     آیا مشکلات پزشکی مانند دیابت یا اختلالات پوستی طولانی مدت مانند درماتیت آتوپیک دارید؟

*     آیا تا به حال به اختلال تیروئید مبتلا شده اید؟

*     آیا از لنزهای تماسی استفاده می‌کنید؟ آیا در گذشته از آنها استفاده کرده اید؟

لایف یار (Lifeyar)، یار زندگی شما

ادامه مطلب

برترین ها