با ما همراه باشید

پزشکی

فیبریلاسیون دهلیزی

منتشر شده

در

فیبریلاسیون دهلیزی

بررسی اجمالی

فیبریلاسیون دهلیزی (Atrial fibrillation) چیست؟ فیبریلاسیون دهلیزی (A-FIB) یک ریتم قلب نامنظم و اغلب بسیار سریع (آریتمی) است که می تواند منجر به لخته شدن خون در قلب شود. فیبریلاسیون دهلیزی که به اختصار به آن A-FIB نیز می گویند، خطر سکته مغزی، نارسایی قلبی و سایر عوارض مربوط به قلب را افزایش می دهد.

در حین فیبریلاسیون دهلیزی، حفره های فوقانی قلب (دهلیز) به صورت آشفته و نامنظم می تپد- همگام با حفره های های تحتانی (بطن) قلب نیست. برای بسیاری از افراد، فیبریلاسیون دهلیزی ممکن است هیچ علامتی نداشته باشد. با این حال، فیبریلاسیون دهلیزی ممکن است باعث ضربان قلب سریع و تپش (تپش قلب)، تنگی نفس یا ضعف شود.

عود های فیبریلاسیون دهلیزی ممکن است بیاید و برود، یا ممکن است پایدار باشند و ادامه دار. اگرچه خود فیبریلاسیون دهلیزی معمولاً تهدید کننده زندگی نیست، اما یک بیماری جدی است که برای جلوگیری از سکته مغزی نیاز به درمان مناسب دارد.

درمان فیبریلاسیون دهلیزی ممکن است شامل تجویز داروها، درمانی برای تنظیم مجدد ریتم قلب و روشهای سوند گذاری یا کاتر یا همان میله پزشکی برای مسدود کردن سیگنال های معیوب قلب باشد.

فرد مبتلا به فیبریلاسیون دهلیزی همچنین ممکن است یک مشکل مرتبط با ریتم قلب به نام فلوتر دهلیزی داشته باشد. اگرچه فلوتر دهلیزی یک آریتمی یا بی نظمی در ضربان قلب متفاوت است، اما درمان فلوتر دهلیزی کاملاً شبیه به فیبریلاسیون دهلیزی است.

 

علائم

برخی از افراد مبتلا به فیبریلاسیون دهلیزی (A-Fib) هیچ علامتی را مشاهده نمی کنند. کسانی که علائم فیبریلاسیون دهلیزی دارند ممکن است دارای نشانه ها و علائمی مانند زیر باشند:

* احساس ضربان قلب سریع، لرزش یا کوبش قلب (تپش قلب)

* درد قفسه سینه

* سرگیجه

* کوفتگی

* سیاهی رفتن چشم

* کاهش توانایی ورزش کردن

* تنگی نفس

* ضعف

فیبریلاسیون دهلیزی ممکن به لحاظ زمانی چنین باشد:

* گاه به گاه (فیبریلاسیون دهلیزی پاروکسیسم یا نوبتی). علائم فیبریلاسیون دهلیزی می آیند و می روند، معمولاً از چند دقیقه تا چند ساعت طول می کشد. بعضی اوقات علائم تا یک هفته بروز می کنند و عودها می توانند به طور مکرر اتفاق بیفتند. علائم ممکن است به خودی خود از بین بروند. برخی از افراد مبتلا به A-Fib گاه به گاه یا نوبتی نیاز به درمان دارند.

* مداوم. در این نوع از فیبریلاسیون دهلیزی، ریتم یا ضربان قلب به خودی خود به حالت عادی برمی گردد. اگر فرد دارای علائم A-FIB باشد، ممکن است برای احیا و حفظ ریتم طبیعی قلب کاردیوورژن و یا درمان دارویی استفاده شود.

* پایدار طولانی مدت. این نوع فیبریلاسیون دهلیزی مداوم است و بیش از ۱۲ ماه طول می کشد.

* دائمی. در این نوع فیبریلاسیون دهلیزی، ریتم نامنظم قلب قابل درمان خود بخودی نیست. برای کنترل ضربان قلب و جلوگیری از لخته شدن خون، داروها مورد نیاز هستند.

 

چه موقع به پزشک مراجعه کنید

اگر علائم یا علائم فیبریلاسیون دهلیزی دارید، با پزشک خود قرار ملاقات بگذارید.

اگر درد قفسه سینه دارید، به دنبال کمک فوری پزشکی باشید. درد قفسه سینه می تواند به معنای حمله قلبی باشد.

 

دلایل

برای درک دلایل فیبریلاسیون دهلیزی یا A-Fib، ممکن است مفید باشد که بدانیم قلب به طور معمول چگونه می تپد.

قلب معمولی دارای چهار حفره است – دو حفره فوقانی (دهلیز) و دو حفره پایینی (بطن). در داخل حفره سمت راست بالایی قلب (دهلیز راست) گروهی از سلول ها به نام گره سینوس قرار دارند. گره سینوس ضربان ساز طبیعی قلب است. گره سینوس سیگنال را تولید می کند که هر ضربان قلب را شروع می کند.

در یک ریتم قلب معمولی:

* سیگنال از گره سینوس از طریق دو حفره فوقانی قلب (دهلیز) حرکت می کند.

* سیگنال از یک مسیر بین حفره های فوقانی و تحتانی به نام گره مابین دهلیز و بطن (AV) عبور می کند.

* حرکت سیگنال باعث می شود قلب شما فشرده شود (انقباض) و خون به قلب و بدن شما ارسال شود.

در فیبریلاسیون دهلیزی، سیگنال های موجود در حفره های فوقانی قلب دچار آشفتگی است. در نتیجه، حفره های فوقانی لرزان می شوند (مرتعش می شوند). گره مابین دهلیز و بطن سپس با سیگنالهایی که سعی می کنند به حفره های پایین قلب (بطن) برسند، مورد هجوم قرار می گیرند. این کار باعث ریتم سریع و نامنظم قلب می شود.

ضربان قلب در فیبریلاسیون دهلیزی ممکن است از ۱۰۰ تا ۱۷۵ ضرب در دقیقه باشد. دامنه طبیعی برای ضربان قلب ۶۰ تا ۱۰۰ ضرب در دقیقه است.

 

علل فیبریلاسیون دهلیزی

مشکلات ساختار قلب شایع ترین علت فیبریلاسیون دهلیزی است. علل احتمالی فیبریلاسیون دهلیزی شامل موارد زیر است:

* بیماری عروق کرونر

* حمله قلبی

* نقص قلب که با آن متولد شده اید (نقص مادرزادی قلب)

* مشکلات دریچه قلب

* فشار خون بالا

* بیماری های ریه

* استرس جسمی به دلیل جراحی، ذات الریه یا سایر بیماری ها

* جراحی قلب قبلی

* مشکل با ضربان سازی طبیعی قلب (سندرم سینوس بیمار)

* آپنه خواب

* بیماری تیروئید مانند تیروئید بیش فعال (پرکاری تیروئید) و سایر عدم تعادل های متابولیک

* استفاده از محرک ها از جمله داروهای خاص، کافئین، دخانیات و الکل

* عفونت های ویروسی

برخی از افرادی که مبتلا به فیبریلاسیون دهلیزی هستند، هیچ مشکلی قلبی یا آسیب قلبی ندارند.

 

عوامل خطر آفرین

مواردی که می توانند خطر فیبریلاسیون دهلیزی (A-Fib) را افزایش دهند عبارتند از:

* سن. هرچه فرد مسن تر باشد، خطر ابتلا به فیبریلاسیون دهلیزی بیشتر است.

* بیماری قلبی. در هر فرد مبتلا به بیماری قلبی -مانند مشکلات دریچه قلب، بیماری مادرزادی قلب، نارسایی احتقانی قلب، بیماری عروق کرونر یا سابقه حمله قلبی یا جراحی قلب- خطر فیبریلاسیون دهلیزی افزایش می یابد.

* فشار خون بالا. فشار خون بالا، به ویژه اگر با تغییرات شیوه زندگی یا داروها به خوبی کنترل نشود، می تواند خطر فیبریلاسیون دهلیزی را افزایش دهد.

* بیماری تیرویید. در برخی افراد، مشکلات تیروئید ممکن است باعث ایجاد مشکلات ریتم قلب (آریتمی)، از جمله فیبریلاسیون دهلیزی شود.

* سایر بیماری های مزمن. در افرادی که بیماری های مزمن خاصی مانند دیابت، سندرم متابولیک یا نشانگان سوخت و سازی، بیماری مزمن کلیه، بیماری ریه یا آپنه خواب وجود دارد، خطر فیبریلاسیون دهلیزی افزایش می یابد.

* نوشیدن الکل. برای برخی از افراد، نوشیدن الکل می تواند یک عود فیبریلاسیون دهلیزی را ایجاد کند. نوشیدن مشروبات الکلی خطر را بیشتر می کند.

* چاقی. افرادی چاق در معرض خطر بیشتری برای بروز فیبریلاسیون دهلیزی هستند.

* سابقه خانوادگی. خطر فیبریلاسیون دهلیزی در برخی از خانواده ها بیشتر است.

عوارض

لخته های خون یک عارضه خطرناک از فیبریلاسیون دهلیزی است که می تواند منجر به سکته مغزی شود.

در فیبریلاسیون دهلیزی، ریتم قلب آشفته می تواند باعث جمع آوری خون در حفره های فوقانی قلب (دهلیز) و تشکیل لخته شود. اگر یک لخته خون در حفره فوقانی سمت چپ (دهلیز چپ) از ناحیه قلب جدا شود، می تواند به مغز رفته و باعث سکته مغزی شود.

خطر سکته مغزی بواسطه فیبریلاسیون دهلیزی با بالا رفتن سن افزایش می یابد. سایر بیماری ها همچنین ممکن است خطر ابتلا به سکته مغزی را به دلیل فیبریلاسیون دهلیزی افزایش دهند، از جمله:

* فشار خون بالا

* دیابت

* نارسایی قلبی

* برخی از بیماری های دریچه ای قلب

رقیق کننده خون معمولاً برای جلوگیری از لخته شدن خون و سکته مغزی در افراد مبتلا به فیبریلاسیون دهلیزی تجویز می شود.

 

پیشگیری

انتخاب یک سبک زندگی سالم می تواند خطر ابتلا به بیماری های قلبی را کاهش داده و از فیبریلاسیون دهلیزی جلوگیری کند. در اینجا برخی از نکات اساسی در مورد سلامت قلب ذکر شده است:

* یک رژیم غذایی مغذی بخورید

* به طور منظم ورزش کنید و وزن سالم داشته باشید

* دخانیات مصرف نکنید

* از مصرف الکل خودداری کرده و مصرف کافئین را هم محدود کنید

* استرس را مدیریت کنید، زیرا استرس و عصبانیت شدید می تواند باعث ایجاد مشکلات مربوط به ریتم قلب یا ضربان قلب شود

 

تشخیص

برخی از مردم از اینکه فیبریلاسیون دهلیزی (A-Fib) دارند آگاه نیستند. فیبریلاسیون دهلیزی ممکن است در هنگام گوش دادن به قلب با گوشی پزشکی یا استتوسکوپ در طی معاینه فیزیکی برای بررسی سایر بیماری ها تشخیص داده شود.

پزشک ممکن است چندین آزمایش را برای تشخیص فیبریلاسیون دهلیزی یا کنار گذاشتن بیماری های دیگری که می تواند علائم مشابهی ایجاد کنند انجام دهد. آزمایشات ممکن است شامل موارد زیر باشد:

* الکتروکاردیوگرام یا نوار قلب (ECG یا EKG). این آزمایش سریع و بدون درد، فعالیت الکتریکی قلب را اندازه گیری می کند. تکه های چسبنده (الکترودها) بر روی سینه و گاهی بازوها و پاها قرار می گیرند. سیمها الکترودها را به رایانه وصل می کنند که نتایج تست را نشان می دهد. ECG می تواند نشان دهد که آیا قلب خیلی سریع یا خیلی کند است یا هیچ یک از اینها نیست. الکتروکاردیوگرام آزمایش اصلی برای تشخیص فیبریلاسیون دهلیزی است.

* آزمایش خون. اینها به پزشک کمک می کند تا مشکلات مربوط به تیروئید را کنار بگذارد یا سایر مواد موجود در خون را که ممکن است منجر به فیبریلاسیون دهلیزی شود را تشخیص دهد.

* مانیتور هولتر یا هولتر قلب. این دستگاه کوچک و قابل حمل ECG در حین فعالیت های روزانه به طور منظم در جیب یا کمربند یا بند بر روی شانه پوشیده می شود. این دستگاه فعالیت قلب را به طور مداوم به مدت ۲۴ ساعت یا بیشتر ثبت می کند.

* ضبط رویداد. این دستگاه شبیه به یک مانیتور هولتر است، اما فقط در زمان های مشخصی برای چند دقیقه در یک زمان کار ثبت را انجام می دهد. این وسیله مدتی طولانی تر از مانیتور هولتر بر روی بدن پوشیده می شود، به طور معمول ۳۰ روز. شما معمولاً وقتی علائم را احساس می کنید، یک دکمه را فشار می دهید. برخی از دستگاه ها هنگام شناسایی یک ریتم قلب نامنظم به طور خودکار ضبط و ثبت را انجام می دهند.

* اکوکاردیوگرام. این آزمایش بدون نیاز به جراحی از امواج صوتی برای ایجاد تصاویری از اندازه، ساختار و حرکت قلب استفاده می کند.

* تست اضطراب. تست استرس که همچنین به آن آزمایش ورزش هم گفته می شود، شامل آزمایش هایی روی قلب هنگام ورزش بر روی تردمیل یا دوچرخه ثابت است.

اشعه ایکس قفسه سینه. تصاویر اشعه ایکس به پزشک کمک می کند تا وضعیت ریه ها و قلب را ببیند.

 

درمان

درمان فیبریلاسیون دهلیزی به اینکه چه مدتی شما این بیماری را دارید، علائم و علت اصلی مشکل ضربان قلب شما چیست بستگی دارد. اهداف درمان عبارتند از:

* تنظیم دوباره ریتم قلب

* کنترل ضربان قلب

* جلوگیری از لخته شدن خون که می تواند منجر به سکته مغزی شود

درمان فیبریلاسیون دهلیزی ممکن است شامل موارد زیر باشد:

* داروها

* درمانی برای تنظیم مجدد ریتم قلب (کاردیوورژن)

* عمل جراحی یا سوند

 

شما و پزشکان در کنار یکدیگر در مورد بهترین گزینه های درمانی بحث خواهید کرد. پیروی از برنامه درمانی فیبریلاسیون دهلیزی شما مهم است. اگر A-Fib به خوبی کنترل نشود، ممکن است منجر به عوارض دیگر از جمله سکته مغزی و نارسایی قلبی شود.

 

داروها

ممکن است پزشک داروهایی برای کنترل سرعت ضربان قلب شما تجویز و آن را به میزان عادی بازگرداند. داروها همچنین برای جلوگیری از لخته شدن خون که یک عارضه خطرناک از این بیماری است تجویز می شوند.

داروهای مورد استفاده برای درمان فیبریلاسیون دهلیزی عبارتند از:

* مسدود کننده های بتا. این داروها می توانند به ایجاد آرامش در ضربان قلب در حین فعالیت به یا استراحت کمک کنند.

* مسدود کننده های کانال کلسیم. این داروها ضربان قلب را کنترل می کنند اما ممکن است توسط کسانی که دارای نارسایی قلبی یا فشار خون پایین هستند، از مصرف آن اجتناب شود.

* دیگوکسین. این دارو ممکن است ضربان قلب را در حالت استراحت کنترل کند، اما نه در طول فعالیت. بیشتر افراد به داروهای اضافی یا جایگزین مانند مسدود کننده های کانال کلسیم یا مسدود کننده های بتا نیاز دارند.

* داروهای ضد آرتمی. این داروها برای حفظ ریتم قلب طبیعی استفاده می شوند ، نه فقط برای کنترل ضربان قلب. از آنجا که آنها تمایل به عوارض جانبی بیشتری نسبت به داروهایی دارند که ضربان قلب را کنترل می کنند ، ضد آریتمی تمایل به کمبود بیشتری دارند.

* رقیق کننده های خون. برای کاهش خطر سکته مغزی یا آسیب به سایر اندامها در اثر لخته شدن خون، پزشک ممکن است یک داروی رقیق کننده خون (ضد انعقادی) تجویز کند. رقیق کننده های خون شامل وارفارین (Jantoven) ، آپیکسابان (Eliquis) ، دابیگاتران (Pradaxa) ، ادوکسابان (Savaysa) و ریواروکسابان (Xarelto) هستند. اگر وارفارین مصرف می کنید، برای نظارت بر اثرات دارو باید آزمایش خون منظم داشته باشید.

 

درمان کاردیوورژن

اگر علائم فیبریلاسیون دهلیزی آزار دهنده باشد یا اگر این اولین عود این بیماری باشد، پزشک ممکن است با استفاده از روشی به نام کاردیوورژن، ریتم قلب (ریتم سینوس) را دوباره تنظیم کند.

کاردیوورژن را می توان از به دو روش انجام داد:

* کاردیوورژن الکتریکی. این روش برای تنظیم مجدد ریتم قلب با ارسال شوک های الکتریکی به قلب از طریق بالشتک ها یا تکه های (الکترودهای) قرار داده شده روی سینه انجام می شود.

* کاردیوورژن دارویی. از داروهای تجویز شده از طریق یک تزریق وریدی یا از طریق دهان برای تنظیم مجدد ریتم قلب استفاده می شود.

کاردیوورژن معمولاً در بیمارستان به عنوان یک روش از قبل برنامه ریزی شده انجام می شود، اما ممکن است در شرایط اضطراری هم انجام شود. در صورت برنامه ریزی، وارفارین (Jantoven) یا یک رقیق کننده خون دیگر ممکن است چند هفته قبل از انجام کاردیوورژن برای کاهش خطر لخته شدن خون و سکته مغزی تجویز شود.

پس از کاردیوورژن الکتریکی، داروهای ضد آریتمی ممکن است به طور نامحدود تجویز شوند تا به جلوگیری از عودهای فیبریلاسیون دهلیزی در آینده کمک کند. حتی با استفاده از داروها، باز هم خطر بروز یک عود دیگر از بیماری فیبریلاسیون دهلیزی وجود دارد.

 

روش عمل جراحی یا سوند گذاری

اگر فیبریلاسیون دهلیزی یا A-Fib با داروها یا سایر روشهای درمانی بهبود نیابد، پزشک ممکن است روشی به نام ابلیشن قلبی یا فرسایش قلبی (catheter ablation) را توصیه کند. گاهی اوقات ابلیشن قلبی اولین درمان برای بیماران خاص است.

ابلیشن قلبی یا فرسایش قلبی از گرما (انرژی رادیو فرکانس) یا سرمادهی شدید یا کریوابلیشن (cryoablation) با ایجاد بریدگی هایی در قلب شما بمنظور جلوگیری از سیگنال های الکتریکی غیر طبیعی و بازگرداندن ضربان قلب طبیعی استفاده می کند. پزشک یک لوله انعطاف پذیر (سوند) را از طریق رگ خونی، معمولاً در کشاله ران وارد کرده و در قلب شما قرار می دهد. ممکن است بیش از یک سوند استفاده شود. سنسورهای روی نوک سوند انرژی سرمایی یا گرما را اعمال می کنند.

به طور معمول، ابلیشن با استفاده از یک چاقوی جراحی در حین عمل جراحی قلب باز انجام می شود.

انواع مختلفی از ابلیشن قلبی وجود دارد. نوع مورد استفاده برای درمان فیبریلاسیون دهلیزی به علائم خاص شما، سلامت کلی و اینکه آیا شما یک عمل جراحی قلب دیگری دارید یا خیر بستگی دارد.

به عنوان مثال، برخی از انواع ابلیشن قلبی که ممکن است برای درمان فیبریلاسیون دهلیزی استفاده شود عبارتند از:

 

* فرسایش گره دهلیزی (AV) یا ابلیشن گره دهلیزی. انرژی گرمایی یا سرمایی بر روی بافت قلب در گره دهلیزی اعمال می شود تا اتصال سیگنال دهی الکتریکی را از بین ببرد. پس از فرسایش یا ابلیشن گره دهلیزی، یک ضربان ساز برای زندگی لازم است.

* روش میز یا مارپیچی (Maze). پزشک از گرما یا انرژی سرد یا چاقوی جراحی استفاده می کند تا الگویی از بافت زخمگاهی (مارپیچی) را در حفره‌های فوقانی قلب ایجاد کند. از آنجا که بافت زخمگاهی سیگنال های الکتریکی ارسال نمی کند، بافت زخمگاهی با سیگنال های آواره قلب که باعث فیبریلاسیون دهلیزی می شوند، وارد مداخله می شود.

اگر از چاقوی جراحی برای ایجاد الگوی مارپیچ یا میز استفاده شود، جراحی قلب باز ضروری است. به این روش، شیوه مارپیچی یا میز جراحی گفته می شود. این روش برای درمان فیبریلاسیون دهلیزی در کسانی اولویت دارد که به جراحی قلب دیگری نیاز دارند، مانند جراحی بای پس عروق کرونر یا ترمیم دریچه قلب.

فیبریلاسیون دهلیزی ممکن است پس از ابلیشن قلبی دوباره بازگردد. اگر این اتفاق بیفتد، ممکن است یک فرسایش قلبی یا یک ابلیشن قلبی دیگر یا سایر درمان های قلبی توصیه شود. پس از انجام فرسایش قلبی، برای جلوگیری از سکته مغزی ممکن است استفاده از رقیق کننده خون بطور مادام العمر لازم باشد.

اگر فردی که مبتلا به فیبریلاسیون دهلیزی است نتواند داروهای رقیق کننده خون مصرف کند، پزشک ممکن است یک روش سوند گذاری را برای اتصال یک کیسه کوچک (آویزه) در محفظه قلب بالا سمت چپ، که در آن بیشتر لخته های مربوط به فیبریلاسیون دهلیزی تشکیل می شود، توصیه کند. این روش بسته شدن آویزه دهلیزی چپ نامیده می شود. یک دستگاه برای بسته شدن به آرامی از طریق یک سوند به کیسه هدایت می شود. پس از نصب دستگاه ، سوند برداشته می شود. دستگاه به طور دائم در جای خود باقی می ماند. جراحی برای بستن زائده دهلیزی چپ گزینه ای برای برخی از افرادی که قبلا جراحی قلب داشته اند.

 

سبک زندگی و درمان های خانگی

پیروی از شیوه های زندگی سالم قلب می تواند به جلوگیری یا درمان بیماری هایی مانند فشار خون بالا و بیماری های قلبی کمک کند. تغییرات شیوه زندگی اغلب شامل موارد زیر است:

* خوردن غذاهای سالم برای قلب. یک رژیم غذایی سالم را انتخاب کنید که نمک و چربی های جامد در آن کم بوده و در عین حال سرشار از میوه ها، سبزیجات و غلات کامل باشد.

* ورزش مرتب. روزانه ورزش کنید و فعالیت بدنی را افزایش دهید.

* ترک دخانیات. اگر سیگار می کشید و نمی توانید به تنهایی آنرا ترک کنید، در مورد استراتژی های ترک دخانیات یا برنامه های مربوط به آن با پزشک خود صحبت کنید تا به شما در شکستن یک عادت مصرف دخانیات کمک کند.

* حفظ وزن سالم. اضافه وزن خطر ابتلا به بیماری های قلبی را افزایش می دهد. کاهش وزن و رسیدن به یک وزن مناسب و سالم می تواند به مدیریت علائم فیبریلاسیون دهلیزی کمک کند و ممکن است نتایج ابلیشن سوند را بهبود بخشد.

* کنترل فشار خون و سطح کلسترول. برای اصلاح فشار خون بالا (hypertension) یا کلسترول بالا  تغییراتی در شیوه زندگی خود ایجاد کرده و داروها را به همان شکلی که تجویز شده مصرف کنید.

* خودداری از مصرف مشروبات الکلی. مصرف مشروبات الکلی می تواند احتمال بروز بیماری فیبریلاسیون دهلیزی را بسیار افزایش دهد. در بعضی از افراد، حتی مصرف مقادیر کم یا متوسط مشروبات ​​الکلی هم می تواند باعث فیبریلاسیون دهلیزی شود.

* مراقبت های مربوط به پیگیری . داروها را همانطور که تجویز شده مصرف کنید و ملاقات‌های منظم با پزشک خود داشته باشید . اگر علائم شما وخیمتر شد حتما و سریعا به پزشک خود بگویید.

 

 

آماده شدن برای قرار ملاقات با پزشک

اگر ضربان قلب نامنظم یا تپش قلب دارید، با پزشک خود قرار ملاقات بگذارید. اگر تشخیص فیبریلاسیون دهلیزی زود هنگام انجام شود ، درمان ممکن است آسان تر و مؤثرتر باشد. ممکن است شما به پزشک متخصص بیماری های قلبی (متخصص قلب و عروق) مراجعه کنید.

از آنجا که قرار ملاقات ها می توانند کوتاه و مختصر باشند، و همچنین از آنجا که اغلب موارد زیادی برای بحث وجود دارد، ایده خوبی است که از قبل برای قرار ملاقات خود آماده شوید. در اینجا برخی از اطلاعات برای کمک به شما در آماده شدن برای قرار ملاقات خود و دانستن اینکه چه چیزی از پزشک خود باید انتظار داشته باشید ارائه شده است.

 

آنچه شما می توانید انجام دهید

از هرگونه محدودیت قبل از قرار ملاقات آگاه باشید. در زمان قرار ملاقات، حتماً بپرسید که آیا از قبل باید کاری انجام دهید یا خیر، مانند محدود کردن رژیم غذایی خود. در صورت تجویز آزمایش خون، ممکن است لازم باشد این کار را انجام دهید.

علائمی را که تجربه می کنید بنویسید، از جمله مواردی که ممکن است در ظاهر ربطی به فیبریلاسیون دهلیزی نداشته باشد.

*   اطلاعات کلیدی شخصی را بنویسید، از جمله هرگونه سابقه خانوادگی بیماری های قلبی، سکته مغزی، فشار خون بالا یا دیابت و هرگونه استرس عمده یا تغییر زندگی اخیر.

* لیستی از کلیه داروها، ویتامین ها یا مکمل هایی که مصرف می کنید تهیه کنید.

* در صورت امکان همراه یکی از اعضای خانواده یا دوستان خود بروید. بعضی اوقات درک و به یاد آوردن تمام اطلاعات ارائه شده در هنگام قرار ملاقات دشوار است. کسی که شما را همراهی می کند ممکن است چیزی را که از دست داده اید یا فراموش کرده اید را به خاطر بسپارید.

* نوشتن سوالات برای پرسیدن از پزشک.

 

وقت شما با پزشک محدود است، بنابراین تهیه لیستی از سؤالات به شما کمک می کند تا از وقت خود بیشتر استفاده کنید. در صورت اتمام زمان، سوالات خود را از بیشترین اهمیت تا کمترین اهمیت لیست کنید. برای بماری فیبریلاسیون دهلیزی، برخی از سؤالات اساسی برای پرسیدن از پزشک شامل موارد زیر است:

*  چه چیزی احتمالاً باعث ایجاد علائم یا شرایط من می شود؟

*  سایر دلایل ممکن برای علائم یا شرایط من چیست؟

*  به چه نوع آزمایشاتی نیاز دارم؟

*  مناسب ترین روش درمانی چیست؟

*  چه غذاهایی را باید بخورم یا از آنها اجتناب کنم؟

*  سطح مناسبی از فعالیت بدنی چیست؟

*  هر چند وقت یکبار باید به دلیل بیماری های قلبی یا عوارض دیگر فیبریلاسیون دهلیزی مورد بررسی و معاینه قرار بگیرم؟

*  گزینه های جایگزین برای رویکرد اصلی که شما پیشنهاد می کنید چیست؟

*  من بیماری های دیگری هم دارم. چگونه می توانم به بهترین وجه آنها را با هم مدیریت کنم؟

*  آیا محدودیتی وجود دارد که باید دنبال کنم؟

*  آیا باید با یک متخصص ملاقات کنم؟ هزینه آن چقدر خواهد بود و آیا بیمه من ملاقات من با یک متخصص پوشش خواهد داد؟ (ممکن است لازم باشد برای اطلاعات در مورد پوشش مستقیم بیمه از ارائه دهنده بیمه خود سوال بپرسید.)

*  آیا جایگزین عمومی برای دارویی که تجویز می کنید وجود دارد؟

*  آیا بروشور یا کتب و مقالات دیگری وجود دارد که بتوانم با خودم به خانه ببرم؟ بازدید از چه وب سایت هایی را توصیه می کنید؟

علاوه بر سؤالاتی که شما برای پرسیدن از پزشک خود آماده کرده اید، در هنگام قرار ملاقات پرسیدن هر سؤال دیگری را دریغ نکنید.

 

چه انتظاری باید از پزشک خود داشته باشید

پزشک شما احتمالاً تعدادی سؤال از شما می پرسد. آماده بودن برای پاسخ دادن به آنها ممکن است این امتیاز را در اختیار شما قرار دهد که در زمان خود استفاده بهینه کنید. پزشک شما ممکن است سؤال کند:

*  چه زمانی برای اولین بار شروع به تجربه علائم کردید؟

*  آیا علائم شما مداوم بوده یا گاه به گاه بوده است؟

*  علائم شما چقدر شدید است؟

*  به نظر می رسد اگر هر چیزی علائم شما را بهبود بخشد؟

*  به نظر می رسد چه چیزی باعث بدتر شدن علائم شما می شود؟

منبع: www.mayoclinic.org

لایف یار (Lifeyar)، یار زندگی شما

ادامه مطلب
تبلیغات
۱ دیدگاه

1 دیدگاه

  1. اشتراک ها: فلوتر دهلیزی؛ Atrial flutter - لایف یار، یار زندگی

یک پاسخ بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پزشکی

شپش بدن (Body lice)

منتشر شده

در

توسط

خلاصه

شپش بدن چیست؟ شپش بدن (Body lice) یک حشره کوچک به اندازه یک دانه کنجد است. شپش‌های بدن در لباس‌ها و ملافه‌های شما زندگی می‌کنند و چندین بار در روز برای تغذیه از خون به پوست شما می‌روند. شایع‌ترین محل‌های گزش در اطراف گردن، شانه‌ها، زیر بغل، کمر و کشاله ران است – مکان‌هایی که درزهای لباس بیشتر با پوست تماس می‌گیرد.

شپش های بدن بیشتر در شرایط زندگی شلوغ و غیربهداشتی مانند کمپ های پناهندگان و پناهگاه های افراد بی خانمان دیده می شود. آنها همچنین می توانند از تماس با لباس های فرد آلوده سرایت کنند. نیش شپش بدن می تواند انواع خاصی از بیماری ها را گسترش دهد و حتی می تواند باعث اپیدمی شود.

لباس‌ها و ملافه‌هایی که آلوده به شپش‌های بدن هستند باید در آب داغ و صابون شسته شوند و با هوای گرم با ماشین خشک شوند.

 

علائم شپش بدن

گزش شپش بدن می تواند باعث خارش شدید شود و ممکن است در محل آثار گزش، متوجه مناطق کوچکی از خون و پوسته پوست خود شوید.

اگر رعایت بهداشت آلودگی را از بین نمی برد یا اگر دچار عفونت پوستی در اثر خاراندن محل گزش شدید، به پزشک خود مراجعه کنید.

 

دلایل بروز شپش بدن

شپش بدن شبیه شپش سر است اما عادات متفاوتی دارد. در حالی که شپش سر در موهای شما زندگی می کند و از پوست سر شما تغذیه می کند، شپش بدن معمولا در لباس ها و ملافه های شما زندگی می کند. آنها چندین بار در روز به پوست شما سفر می کنند تا از خون تغذیه کنند.

درزهای لباس شما رایج ترین مکان برای تخم گذاری شپش های بدن است. در صورت تماس نزدیک با فردی که دارای شپش بدن یا با لباس یا ملافه آلوده به شپش بدن است، می توانید به شپش بدن مبتلا شوید.

 

عوامل خطر

افرادی که در معرض خطر بیشتری برای ابتلا به شپش هستند، معمولاً در شرایط شلوغ و ناپاک زندگی می کنند. آنها عبارتند از:

*     پناهندگان جنگی

*     مردم بی خانمان

*     مردمی که در اثر بلایای طبیعی آواره شده اند

سگ ها، گربه ها و سایر حیوانات خانگی شپش بدن را پخش نمی کنند.

عوارض شپش بدن

آلودگی به شپش های بدن معمولاً حداقل مشکلاتی را ایجاد می کند. با این حال، آلودگی به شپش بدن گاهی منجر به عوارضی مانند:

*     عفونت های ثانویه. هنگامی که شپش بدن برای تغذیه از خون شما خراشیده و حفاری می کند، ممکن است پوست شما را تحریک کند. اگر برای تسکین خارش خراش دهید، این نیز می تواند پوست شما را تحریک کند. اگر پوست شما به دلیل این تحریکات خام شود، ممکن است عفونت های دیگری ایجاد شود.

*     تغییرات پوستی. اگر برای مدت طولانی با شپش بدن آلوده شده اید، ممکن است تغییرات پوستی مانند ضخیم شدن و تغییر رنگ – به ویژه در اطراف کمر، کشاله ران یا بالای ران خود را تجربه کنید.

*     گسترش بیماری. شپش های بدن می توانند ناقل برخی از بیماری های باکتریایی مانند تیفوس، تب عود کننده یا تب سنگر باشند.

 

پیشگیری از شپش بدن

برای جلوگیری از هجوم شپش بدن، از تماس فیزیکی نزدیک یا به اشتراک گذاشتن رختخواب یا لباس با هرکسی که آلوده شده است خودداری کنید. حمام کردن منظم و تعویض لباس تمیز حداقل یک بار در هفته نیز ممکن است به جلوگیری و کنترل گسترش شپش بدن کمک کند.

 

تشخیص شپش بدن

شما یا پزشکتان معمولاً می‌توانید از طریق معاینه بصری بدن و لباس‌هایتان، آلودگی به شپش بدن را تأیید کنید. وجود تخم و شپش متحرک آلودگی را تایید می کند.

 

درمان شپش

شپش بدن در درجه اول با شستن کامل خود و هرگونه اقلام آلوده با آب گرم و صابون و خشک کردن لباس و ملافه در خشک کن ماشینی با استفاده از چرخه گرم درمان می شود. خشکشویی و اتو کردن لباس هایی که قابل شستشو نیستند نیز موثر است.

اگر این اقدامات جواب نداد، می توانید از لوسیون یا شامپوی بدون نسخه استفاده کنید که دارای ۱٪ پرمترین (Nix) یا پیرترین است. اگر باز هم جواب نداد، پزشک می‌تواند لوسیون نسخه‌ای تهیه کند. محصولات شپش کش می توانند برای انسان سمی باشند، بنابراین دستورالعمل ها را به دقت دنبال کنید.

 

خودمراقبتی

معمولاً می‌توانید با تمیز کردن خود و هر وسیله شخصی که ممکن است آلوده باشد، از شر شپش خلاص شوید. ملافه‌ها، لباس‌ها و حوله‌های آلوده را با آب گرم و صابون – حداقل ۵۴ درجه سانتیگراد- بشویید و حداقل ۲۰ دقیقه روی حرارت بالا خشک کنید.

لباس هایی که شسته نمی شوند می توانند خشک شوند و اتو شوند.

اقلامی که قابل شستشو یا خشک کردن نیستند باید در یک کیسه پلاستیکی بسته شوند و به مدت دو هفته در یک منطقه گرم نگهداری شوند. تشک ها، کاناپه ها و سایر وسایل روکش شده باید به صورت گرم اتو شوند یا با محصولات شپش کش اسپری شوند تا تخم ها از درزها پاک شوند. از قرار گرفتن در معرض اقلام آلوده باید به مدت دو هفته اجتناب شود.

 

آماده شدن برای قرار ملاقات با پزشک

اگر نمی توانید به تنهایی از شر شپش های بدن خلاص شوید، ممکن است لازم باشد با پزشک خانواده خود صحبت کنید.

 

آنچه شما می توانید انجام دهید

قبل از قرار ملاقات، ممکن است بخواهید پاسخ سوالات زیر را بنویسید:

*     فکر می کنید چند وقت است که شپش بدن دارید؟

*     علائم شما چیست؟

*     چگونه به شپش بدن آلوده شدید؟

*     آیا از زمانی که متوجه شپش بدن شده اید با دیگران در تماس بوده اید؟ چه درمان هایی را امتحان کرده اید؟

*     آیا بیماری های مزمنی دارید؟

*     چه داروها و مکمل هایی مصرف می کنید؟

 

از پزشک خود چه انتظاری داشته باشید

در طول معاینه جسمی، پزشک پوست شما و درزهای لباس شما را معاینه می کند.

لایف یار (Lifeyar)، یار زندگی شما

 

ادامه مطلب

پزشکی

ادرار خونی یا هماچوری؛ از تشخیص تا درمان

منتشر شده

در

توسط

خلاصه

ادرار خونی یا هماچوری چیست؟ دیدن ادرار خونی (blood in urine) می‌تواند ترسناک باشد که هماچوری (hematuria) نیز نامیده می‌شود. در بسیاری از موارد، علت بی ضرر است. اما وجود خون در ادرار نیز می‌تواند نشانه یک بیماری جدی باشد.

اگر بتوانید خون را ببینید، هماچوری ناخالص (هماچوری گروس) نامیده می‌شود. خونی که با چشم غیر مسلح دیده نمی‌شود، هماچوری میکروسکوپی نامیده می‌شود. این مقدار آنقدر ناچیز است که وقتی آزمایشگاه ادرار را آزمایش می‌کند فقط زیر میکروسکوپ قابل مشاهده است. در هر صورت، مهم است که دلیل خونریزی را کشف کنید.

درمان بستگی به علت دارد.

 

علائم ادرار خونی

خون در ادرار ممکن است صورتی، قرمز یا کولا به نظر برسد. گلبول‌های قرمز باعث تغییر رنگ ادرار می‌شوند. فقط مقدار کمی خون لازم است تا ادرار قرمز شود.

خونریزی اغلب دردناک نیست. اما اگر لخته‌های خون از طریق ادرار دفع شوند، ممکن است آسیب برسانند.

 

چه زمانی باید به پزشک مراجعه کرد

هر زمان که ادرار به نظر می‌رسد ممکن است خون در آن وجود داشته باشد، به یک پزشک مراجعه کنید.

ادرار قرمز همیشه توسط گلبول‌های قرمز ایجاد نمی‌شود. برخی از داروها می‌توانند باعث قرمز شدن ادرار شوند، مانند دارویی به نام فنازوپیریدین که علائم مجاری ادراری را کاهش می‌دهد. برخی غذاها نیز می‌توانند ادرار را قرمز کنند، از جمله چغندر و ریواس.

تشخیص اینکه آیا تغییر رنگ ادرار ناشی از خون است یا خیر می‌تواند سخت باشد. به همین دلیل است که همیشه بهتر است معاینه شوید.

 

دلایل ادرار خونی

بیماری ادرار خونی یا هماچوری زمانی اتفاق می‌افتد که کلیه‌ها یا سایر قسمت‌های دستگاه ادراری اجازه می‌دهند سلول‌های خونی به داخل ادرار نشت کنند. مشکلات مختلف می‌تواند باعث این نشت شود، از جمله:

* عفونت‌های دستگاه ادراری (UTIs). اینها زمانی اتفاق می‌افتند که باکتری وارد لوله‌ای می‌شود که از طریق آن ادرار از بدن خارج می‌شود که مجرای ادرار نام دارد. سپس باکتری‌ها در مثانه تکثیر می‌شوند. UTI می‌تواند باعث خونریزی شود که ادرار را قرمز، صورتی یا قهوه ای می‌کند. با عفونت ادراری، ممکن است میل شدیدی برای ادرار کردن داشته باشید که برای مدت طولانی ادامه دارد. ممکن است هنگام ادرار کردن دچار درد و سوزش شوید. ممکن است ادرار شما نیز بوی بسیار قوی داشته باشد.

* عفونت کلیه. این نوع عفونت ادراری نیز پیلونفریت نامیده می‌شود. زمانی که باکتری‌ها از جریان خون وارد کلیه‌ها می‌شوند، عفونت‌های کلیه ممکن است اتفاق بیفتد. عفونت‌ها همچنین می‌توانند زمانی اتفاق بیفتند که باکتری‌ها از یک جفت لوله که کلیه‌ها را به مثانه متصل می‌کنند، به نام حالب، به کلیه‌ها منتقل می‌شوند. عفونت‌های کلیه می‌توانند همان علائم مرتبط با ادرار را ایجاد کنند که سایر عفونت‌های ادراری می‌توانند ایجاد کنند. اما احتمال ایجاد تب و درد در ناحیه پشت، پهلو یا کشاله ران بیشتر است.

* سنگ مثانه یا کلیه. مواد معدنی موجود در ادرار می‌توانند کریستال‌هایی را روی دیواره کلیه‌ها یا مثانه تشکیل دهند. با گذشت زمان، کریستال‌ها می‌توانند به سنگ‌های کوچک و سخت تبدیل شوند.

سنگ‌ها اغلب بدون درد هستند. اما اگر باعث انسداد شوند یا از طریق ادرار از بدن خارج شوند، می‌توانند صدمات زیادی داشته باشند. سنگ مثانه یا کلیه می‌تواند باعث خون در ادرار شود که با چشم غیرمسلح قابل مشاهده است و همچنین خونریزی که فقط در آزمایشگاه قابل مشاهده است.

* پروستات بزرگ‌شده. غده پروستات درست زیر مثانه است و قسمت بالایی مجرای ادرار را احاطه کرده است. اغلب در سنین میانسالی بزرگ‌تر می‌شود. سپس به مجرای ادرار فشار وارد می‌کند و تا حدی جریان ادرار را مسدود می‌کند. با بزرگ شدن پروستات، ممکن است در ادرار کردن، نیاز فوری یا دائمی به ادرار کردن، یا وجود خون در ادرار مشکل داشته باشید. عفونت پروستات که پروستاتیت نامیده می‌شود، می‌تواند علائم مشابهی ایجاد کند.

* بیماری کلیوی. وجود خون در ادرار که فقط در آزمایشگاه قابل مشاهده است، یکی از علائم شایع بیماری کلیوی به نام گلومرولونفریت است. با این بیماری، فیلترهای ریز در کلیه‌ها که مواد زائد را از خون خارج می‌کنند، ملتهب می‌شوند.

* گلومرولونفریت. این وضعیت ممکن است بخشی از یک بیماری باشد که کل بدن را تحت تاثیر قرار می‌دهد، مانند دیابت. یا ممکن است به خودی خود اتفاق بیفتد.

* سرطان. وجود خون در ادرار که با چشم غیر مسلح قابل مشاهده است ممکن است نشانه سرطان پیشرفته کلیه، مثانه یا پروستات باشد. این سرطان‌ها ممکن است زودتر علائمی را ایجاد نکنند، زمانی که درمان‌ها می‌توانند بهتر عمل کنند.

*     بیماری‌های ارثی. یک بیماری ژنتیکی که بر گلبول‌های قرمز اثر می‌گذارد، به نام کم خونی داسی شکل، می‌تواند باعث ایجاد ادرار خونی شود. سلول‌های خونی می‌توانند قابل مشاهده یا بسیار کوچک باشند. وضعیتی که به رگ‌های خونی ریز در کلیه‌ها آسیب می‌زند، به نام سندرم آلپورت، همچنین می‌تواند باعث ادرار خونی شود.

*     آسیب کلیه. ضربه یا آسیب‌های دیگر به کلیه‌ها در اثر تصادف یا ورزش‌های تماسی می‌تواند باعث ظاهر شدن ادرار خونی شود.

*     داروها. داروی ضد سرطان سیکلوفسفامید (سیتوکسان) و آنتی بیوتیک پنی سیلین با خون در ادرار مرتبط هستند. داروهایی که از لخته شدن خون جلوگیری می‌کنند نیز به خون در ادرار متصل می‌شوند. این داروها شامل داروهایی است که از چسبیدن سلول‌های خونی به نام پلاکت‌ها جلوگیری می‌کند، مانند مسکن آسپرین. داروهایی که خون را رقیق می‌کنند، مانند هپارین، نیز ممکن است علت باشد.

*     ورزش سخت. ادرار خونی ممکن است پس از انجام ورزش‌های تماسی مانند فوتبال ایجاد شود. ممکن است با آسیب مثانه ناشی از ضربه خوردن مرتبط باشد. خون در ادرار همچنین می‌تواند در ورزش‌های طولانی مدت مانند دوی ماراتن اتفاق بیفتد، اما دلیل آن کمتر مشخص است. ممکن است با آسیب مثانه یا دلایل دیگری که آسیبی به همراه ندارد مرتبط باشد. وقتی ورزش سخت باعث خون در ادرار می‌شود، ممکن است در عرض یک هفته خود به خود از بین برود.

اگر بعد از ورزش خون در ادرار خود مشاهده کردید، تصور نکنید که از ورزش است. به پزشک مراجعه کنید.

اغلب علت هماچوری ناشناخته است.

عوامل خطر

تقریباً هر کسی می‌تواند گلبول‌های قرمز در ادرار داشته باشد. این شامل کودکان و نوجوانان می‌شود. برخی از مواردی که می‌تواند خطر ادرار خونی را افزایش دهد عبارتند از:

*     سن. مردان میانسال و مسن ممکن است به دلیل بزرگ شدن غده پروستات به هماچوری مبتلا شوند. خطر برخی از سرطان‌ها که می‌توانند باعث خون در ادرار شوند نیز ممکن است پس از ۵۰ سالگی افزایش یابد.

*     عفونت مجاری ادراری. این یکی از مهم‌ترین علل خونی است که در ادرار کودکان دیده می‌شود.

*     سابقه خانوادگی. اگر یک یا چند نفر از اعضای خانواده بیماری کلیوی داشته باشند، احتمال وجود خون در ادرار ممکن است افزایش یابد.

*     داروهای خاص. برخی از مسکن‌ها، رقیق کننده‌های خون و آنتی بیوتیک ها می‌توانند خطر خون در ادرار را افزایش دهند.

*     ورزش سخت. “هماچوری دونده ماراتن” یکی از نام مستعار هماچوری است. ورزش‌های تماسی نیز می‌تواند خطر را افزایش دهد.

 

تشخیص ادرار خونی

این آزمایشات و معاینات نقش کلیدی در یافتن علت وجود خون در ادرار دارند:

*     معاینه بدنی. این معتیه شامل صحبت با یک پزشک در مورد سابقه سلامتی شما می‌شود.

*     آزمایشات ادرار. از اینها می‌توان برای تشخیص وجود خون در ادرار استفاده کرد. آنها همچنین می‌توانند هفته‌ها یا ماه‌ها بعد استفاده شوند تا ببینند آیا ادرار هنوز خون دارد یا خیر. آزمایش ادرار همچنین می‌تواند عفونت دستگاه ادراری یا مواد معدنی که باعث سنگ کلیه می‌شوند را بررسی کند.

*     تست‌های تصویربرداری. برای یافتن علت ادرار خونی اغلب به آزمایش تصویربرداری نیاز است. ممکن است به سی تی اسکن یا ام آر آی یا معاینه اولتراسوند نیاز داشته باشید.

*     سیستوسکوپی. یک پزشک یک لوله باریک مجهز به یک دوربین کوچک را به مثان

ه شما می‌زند تا علائم بیماری را بررسی کند.

گاهی اوقات علت ادرار خونی را نمی‌توان یافت. در این صورت، ممکن است به آزمایش‌های پیگیری منظم نیاز داشته باشید، عمدتاً اگر عوامل خطر سرطان مثانه را داشته باشید. این عوامل خطر شامل سیگار کشیدن، پرتودرمانی لگن یا قرار گرفتن در معرض برخی مواد شیمیایی است.

 

درمان ادرار خونی

درمان هماچوری به یافتن علت آن بستگی دارد. درمان ممکن است شامل موارد زیر باشد:

*     مصرف داروهای آنتی بیوتیک برای از بین بردن عفونت ادراری.

*     آزمایش یک داروی تجویزی برای کوچک کردن بزرگی پروستات.

*     داشتن درمانی که از امواج صوتی برای شکستن سنگ‌های مثانه یا کلیه استفاده می‌کند.

در برخی موارد، نیازی به درمان نیست.

اگر تحت درمان قرار گرفتید، پس از آن به پزشک خود مراجعه کنید تا مطمئن شوید که خون بیشتری در ادرار شما وجود ندارد.

 

آماده شدن برای قرار ملاقات با پزشک

می‌توانید با ویزیت توسط یک پزشک عمومی درمان خود شروع کنید. یا ممکن است به یک دکتر متخصص در اختلالات دستگاه ادراری ارجاع داده شوید که متخصص اورولوژیست نامیده می‌شود.

در اینجا اطلاعاتی وجود دارد که به شما کمک می‌کند تا برای قرار ملاقات خود آماده شوید.

 

آنچه شما می‌توانید انجام دهید

فهرستی از موارد زیر تهیه کنید

*     علائم شما هر گونه علائمی را درج کنید، حتی علائمی که به نظر می‌رسد به دلیل معاینه شما مرتبط نباشد. توجه داشته باشید که چه زمانی علائم شما شروع شد.

*     اطلاعات کلیدی پزشکی این شامل سایر شرایطی است که شما تحت درمان هستید. توجه داشته باشید که آیا بیماری‌های مثانه یا کلیه در خانواده شما نیز وجود دارد یا خیر.

*     تمام داروها، ویتامین‌ها یا سایر مکمل‌هایی که مصرف می‌کنید. دوزهای هر کدام را در نظر بگیرید.

*     سوالاتی که باید از پزشک خود بپرسید.

 

برخی از سوالاتی که باید در مورد خون در ادرار پرسید عبارتند از:

*     چه چیزی ممکن است باعث علائم من شود؟

*     به چه آزمایشاتی نیاز دارم؟

*     این وضعیت چقدر ممکن است ادامه یابد؟

*     گزینه‌های درمانی من چیست؟

*     من بیماری‌های دیگری هم دارم. چگونه می‌توانم آنها را با هم مدیریت کنم؟

*     آیا بروشور یا مواد چاپی دیگری وجود دارد که بتوانم داشته باشم؟ مطالعه چه وب سایت‌هایی را پیشنهاد می‌کنید؟

هر سوال دیگری هم که به ذهن شما می‌رسد اما در فهرست بالا قرار ندارد را از دکتر بپرسید.

 

از پزشک خود چه انتظاری داشته باشید

پزشک شما احتمالاً از شما سؤالاتی می‌پرسد، مانند:

*     آیا هنگام ادرار کردن درد دارید؟

*     آیا فقط گاهی یا همیشه خون در ادرار خود می‌بینید؟

*     چه زمانی در ادرار خود خون می‌بینید – وقتی شروع به ادرار می‌کنید، در انتهای جریان ادرار یا در تمام مدت ادرار کردن؟

*     آیا هنگام ادرار کردن، لخته‌های خون نیز دفع می‌شود؟ چه اندازه و چه شکلی هستند؟

*     آیا سیگار می‌کشید؟

*     آیا در حین کار در معرض مواد شیمیایی هستید؟ چه نوع‌هایی؟

*     آیا پرتودرمانی داشته اید؟

لایف یار (Lifeyar)، یار زندگی شما

 

 

ادامه مطلب

پزشکی

مجرای اشک مسدود شده؛ از تشخیص تا درمان

منتشر شده

در

توسط

خلاصه

مجرای اشک مسدود شده چیست؟ هنگامی که شما دچار مجرای اشک مسدود شده (blocked tear duct) هستید، اشک شما نمی‌تواند به طور طبیعی تخلیه شود و باعث می‌شود که چشمی پر آب و سوزش داشته باشید. این وضعیت به دلیل انسداد جزئی یا کامل در سیستم تخلیه اشک ایجاد می‌شود.

 

غدد اشک آور و مجاری اشک

غدد اشکی که در بالای هر کره چشم قرار دارند، به نام غدد اشکی، به طور مداوم مایع اشکی را تامین می‌کنند که هر بار که پلک‌های خود را پلک می‌زنید، از سطح چشم پاک می‌شود. مایع اضافی از طریق مجاری اشکی به داخل بینی تخلیه می‌شود.

مسدود شدن مجرای اشک در نوزادان شایع است. این وضعیت معمولاً بدون هیچ درمانی در سال اول زندگی بهبود می‌یابد. در بزرگسالان مسدود شدن مجرای اشک ممکن است به دلیل آسیب، عفونت یا به ندرت تومور باشد.

مسدود شدن مجرای اشک تقریباً همیشه قابل اصلاح است. درمان بستگی به علت انسداد و سن فرد مبتلا دارد.

 

علائم مجرای اشک مسدود شده

علائم مجرای اشک مسدود شده عبارتند از:

*     پارگی بیش از حد

*     قرمزی قسمت سفید چشم

*     عفونت یا التهاب مکرر چشم، معروف به چشم صورتی

*     تورم دردناک در نزدیکی گوشه داخلی چشم

*     پوسته شدن پلک‌ها

*     ترشحات مخاطی یا چرک از پلک‌ها و سطح چشم

*     تاری دید

 

چه زمانی باید به پزشک مراجعه کرد

اگر به مدت چند روز به طور مداوم اشک می‌ریزید یا اگر چشم شما مکرراً یا به طور مداوم عفونت می‌کند، به پزشک خود مراجعه کنید. مسدود شدن مجرای اشک ممکن است در اثر فشار تومور بر روی سیستم تخلیه اشک ایجاد شود. شناسایی زودهنگام تومور می‌تواند گزینه‌های درمانی بیشتری به شما بدهد.

دلایل مجرای اشک مسدود شده

انسداد مجاری اشکی ممکن است در هر سنی از تولد تا بزرگسالی اتفاق بیفتد. علل عبارتند از:

*     انسداد مادرزادی. بسیاری از نوزادان با مجرای اشک بسته به دنیا می‌آیند. سیستم تخلیه اشک ممکن است به طور کامل توسعه نیافته یا ممکن است یک ناهنجاری مجرای وجود داشته باشد. اغلب یک غشای بافت نازک روی دهانه ای باقی می‌ماند که به داخل بینی تخلیه می‌شود که به آن مجرای اشکی بینی می‌گویند.

*     تغییرات مرتبط با سن. با افزایش سن، منافذ کوچکی که اشک‌ها را تخلیه می‌کنند، به نام پونکتا، باریک‌تر می‌شوند و باعث انسداد می‌شوند.

*     عفونت یا التهاب. عفونت یا التهاب طولانی مدت چشم‌ها، سیستم تخلیه اشک یا بینی می‌تواند باعث مسدود شدن مجاری اشک شود.

*     جراحت یا تروما. آسیب به صورت شما می‌تواند باعث آسیب استخوان یا زخم در نزدیکی سیستم زهکشی شود و بر جریان معمولی اشک از طریق مجاری تأثیر بگذارد. حتی ذرات کوچک کثیفی یا سلول‌های شل پوستی که در مجرای مجرای آن قرار گرفته‌اند می‌توانند باعث انسداد شوند.

*     تومور. تومور در بینی یا هر جایی در امتداد سیستم تخلیه اشک می‌تواند باعث انسداد شود.

قطره چشم به ندرت، استفاده طولانی مدت از برخی داروها، مانند قطره‌های چشمی که برای درمان گلوکوم استفاده می‌شود، می‌تواند باعث مسدود شدن مجرای اشک شود.

*     درمان‌های مربوط به سرطان. مسدود شدن مجرای اشکی یکی از عوارض جانبی احتمالی داروهای شیمی درمانی و پرتودرمانی برای سرطان است.

 

نحوه عملکرد سیستم تخلیه اشک

غدد اشکی بیشتر اشک شما را تولید می‌کنند. این غدد در داخل پلک‌های فوقانی بالای هر چشم قرار دارند. به طور معمول، اشک از غدد اشکی روی سطح چشم شما جاری می‌شود. اشک‌ها در گوشه‌های داخلی پلک‌های بالا و پایین به منافذی به نام پونکتا تخلیه می‌شوند.

پونکتاها به کانال‌های کوچکی به نام کانالیکولی منتهی می‌شوند. Canaliculi اشک را به یک کیسه به مخزنی در کنار بینی به نام کیسه اشکی منتقل می‌کند. از آنجا اشک از مجرای نازکریمال عبور می‌کند و به داخل بینی شما تخلیه می‌شود. پس از ورود به بینی، اشک دوباره جذب می‌شود.

انسداد می‌تواند در هر نقطه ای از سیستم تخلیه اشک، از نقطه نقطه تا بینی شما رخ دهد. هنگامی که این اتفاق می‌افتد، اشک‌های شما به درستی تخلیه نمی‌شوند و باعث آبریزش چشم می‌شوند و خطر عفونت و التهاب چشم را افزایش می‌دهند.

 

عوامل خطر

برخی عوامل خطر ابتلا مجرای اشک مسدود شده را افزایش می‌دهند:

*     سن. افراد مسن به دلیل تغییرات مرتبط با افزایش سن در معرض افزایش خطر ابتلا به انسداد مجاری اشکی هستند.

*     التهاب مزمن چشم. اگر چشمان شما به طور مداوم تحریک، قرمز و ملتهب است، در معرض خطر بیشتری برای ایجاد مجرای اشک مسدود شده هستید.

*     جراحی قبلی. جراحی قبلی چشم، پلک، بینی یا سینوس ممکن است باعث ایجاد مقداری اسکار در سیستم مجرای شود که احتمالاً بعداً منجر به مسدود شدن مجرای اشک می‌شود.

*     گلوکوم. داروهای ضد گلوکوم اغلب به صورت موضعی روی چشم استفاده می‌شود. اگر از این یا سایر داروهای موضعی چشم استفاده کرده اید، در معرض خطر بیشتری برای ایجاد مجرای اشک انسداد هستید.

*     درمان سرطان قبلی. اگر برای درمان سرطان پرتودرمانی یا شیمی درمانی انجام داده اید، به خصوص اگر پرتوها روی صورت یا سر شما متمرکز شده باشد، در معرض خطر بیشتری برای ایجاد مجرای اشکی مسدود شده هستید.

 

عوارض مجرای اشک مسدود شده

از آنجایی که اشک‌های شما آنطور که باید تخلیه نمی‌شوند، اشک‌هایی که در سیستم زهکشی باقی می‌مانند راکد می‌شوند. این باعث رشد باکتری‌ها، ویروس‌ها و قارچ‌ها می‌شود که می‌تواند منجر به عفونت و التهاب مکرر چشم شود.

هر بخشی از سیستم تخلیه اشک، از جمله غشای شفاف روی سطح چشم شما به نام ملتحمه، ممکن است به دلیل مسدود شدن مجرای اشک عفونی یا ملتهب شود.

 

پیشگیری از مجرای اشک مسدود شده

برای کاهش خطر ابتلا به انسداد مجرای اشکی در سنین بالاتر، درمان فوری التهاب یا عفونت چشم را دریافت کنید. برای جلوگیری از عفونت چشم در وهله اول این نکات را دنبال کنید:

*     دست‌های خود را به طور کامل و مرتب بشویید.

*     سعی کنید چشم‌های خود را مالش ندهید.

*     مدام خط چشم و ریمل خود را تعویض کنید. هرگز این لوازم آرایش را با دیگران به اشتراک نگذارید.

*     اگر از لنزهای تماسی استفاده می‌کنید، آنها را طبق توصیه‌های ارائه شده توسط سازنده و متخصص مراقبت از چشم خود تمیز نگه دارید.

 

تشخیص

برای تشخیص مجرای اشک مسدود شده در شما، پزشک با شما در مورد علائم شما صحبت می‌کند، چشمان شما را معاینه می‌کند و چند آزمایش انجام می‌دهد. پزشک شما همچنین داخل بینی شما را بررسی می‌کند تا مشخص کند که آیا اختلالات ساختاری مجاری بینی شما باعث انسداد شده است یا خیر. اگر ارائه دهنده شما مشکوک به مسدود شدن مجرای اشک باشد، ممکن است آزمایش‌های دیگری را برای یافتن محل انسداد انجام دهید.

آزمایش‌هایی که برای تشخیص انسداد مجرای اشکی استفاده می‌شوند عبارتند از:

 

*     تست تخلیه اشک. این آزمایش سرعت تخلیه اشک‌های شما را اندازه گیری می‌کند. یک قطره از رنگ مخصوص روی سطح هر چشم قرار می‌گیرد. اگر بعد از پنج دقیقه بیشتر رنگ هنوز روی سطح چشم شما باشد، ممکن است مجرای اشک مسدود شده داشته باشید.

*     شستشو و کاوشگری. پزشک شما ممکن است یک محلول نمکی را از طریق سیستم تخلیه اشک شما بشویید تا میزان تخلیه آن را بررسی کند. یا ممکن است یک ابزار باریک از طریق سوراخ‌های زهکشی کوچک گوشه درب به نام پونکتا وارد شود تا انسداد را بررسی کند. در برخی موارد این کاوش ممکن است حتی مشکل را برطرف کند.

*     آزمایش‌های تصویربرداری چشم. برای این روش‌ها، یک رنگ کنتراست از سوراخ گوشه پلک شما از طریق سیستم تخلیه اشک شما عبور داده می‌شود. سپس از اشعه ایکس، توموگرافی کامپیوتری (CT) یا تصویربرداری رزونانس مغناطیسی (MRI) برای یافتن محل و علت انسداد استفاده می‌شود.

 

درمان مجرای اشک مسدود شده

درمان شما بستگی به این دارد که چه چیزی باعث مسدود شدن مجرای اشکی شده است. ممکن است برای اصلاح مشکل به بیش از یک روش نیاز داشته باشید. اگر تومور باعث مسدود شدن مجرای اشکی شما شده باشد، درمان بر روی علت تومور متمرکز خواهد شد. ممکن است جراحی برای برداشتن تومور انجام شود، یا پزشک شما ممکن است استفاده از درمان‌های دیگر را برای کوچک کردن آن توصیه کند.

*     داروها. برای مبارزه با عفونت اگر پزشک شما مشکوک به وجود عفونت باشد، ممکن است قطره یا قرص‌های آنتی بیوتیکی برای چشم تجویز شود.

*     مراقب باشید و صبر کنید یا ماساژ دهید. نوزادانی که با مجرای اشکی مسدود شده متولد می‌شوند، اغلب بدون هیچ درمانی بهتر می‌شوند. این می‌تواند با بلوغ سیستم زهکشی در چند ماه اول زندگی اتفاق بیفتد. اغلب یک غشای بافت نازک روی دهانه ای باقی می‌ماند که به داخل بینی تخلیه می‌شود که به آن مجرای اشکی بینی می‌گویند. اگر مجرای اشک مسدود شده کودک شما بهبود نیابد، پزشک ممکن است یک تکنیک ماساژ ویژه را برای کمک به باز کردن غشاء به شما آموزش دهد.

*     اگر آسیبی به صورت شما وارد شده است که باعث انسداد مجاری اشکی شده است، ممکن است ارائه دهنده شما به شما پیشنهاد دهد که چند ماه منتظر بمانید تا ببیند آیا با بهبودی آسیب، وضعیت بهبود می‌یابد یا خیر. با کاهش تورم، مجاری اشک شما ممکن است خود به خود باز شوند.

*     اتساع، پروب و گرگرفتگی. برای نوزادان، این روش تحت بیهوشی عمومی انجام می‌شود. پزشک دهانه‌های پونکتال را با ابزار اتساع ویژه بزرگ می‌کند. سپس یک کاوشگر نازک از طریق سوراخ و به سیستم تخلیه اشک وارد می‌شود.

*     برای بزرگسالانی که سوراخ‌های تا حدی باریک شده‌اند، ممکن است پزشک با یک پروب کوچک، آن را گشاد کرده و سپس مجرای اشکی را شستشو دهد. به این می‌گویند آبیاری. آبیاری یک روش سرپایی ساده است که اغلب حداقل تسکین موقتی را فراهم می‌کند.

*     استنت گذاری یا لوله گذاری این روش معمولاً با استفاده از بیهوشی عمومی انجام می‌شود. یک لوله نازک، ساخته شده از سیلیکون یا پلی اورتان، از طریق یک یا هر دو نقطه در گوشه پلک شما رد می‌شود. سپس این لوله‌ها از طریق سیستم تخلیه اشک به بینی شما می‌گذرد. یک حلقه کوچک از لوله در گوشه چشم شما قابل مشاهده خواهد بود، و لوله‌ها معمولاً برای حدود سه ماه قبل از برداشتن باقی می‌مانند. عوارض احتمالی شامل التهاب ناشی از وجود لوله است.

*     اتساع کاتتر بالونی. اگر درمان‌های دیگر مؤثر نبوده یا انسداد عود کرده است، ممکن است از این روش استفاده شود. این معمولاً برای نوزادان و کودکان نوپا موثر است و همچنین ممکن است در بزرگسالان با انسداد نسبی استفاده شود. ابتدا یک بیهوشی عمومی تحویل داده می‌شود. سپس ارائه دهنده لوله ای به نام کاتتر را از طریق انسداد مجرای اشکی در بینی می‌گذراند. این لوله یک بالون تخلیه شده را روی نوک نگه می‌دارد. سپس بالون چند بار باد و تخلیه می‌شود تا انسداد باز شود.

 

عمل جراحی

جراحی که معمولاً برای درمان مجاری اشکی مسدود شده استفاده می‌شود داکریوسیستورینوستومی (dacryocystorhinostomy) نامیده می‌شود. این روش مسیری را باز می‌کند تا اشک دوباره از بینی شما خارج شود. به شما یک بیهوشی عمومی یا یک بی حسی موضعی در صورتی که به صورت سرپایی انجام شود، داده می‌شود.

مراحل این روش بسته به محل دقیق و میزان انسداد شما و همچنین تجربه و ترجیحات جراح شما متفاوت است.

*     خارجی. با داکریوسیستورینوستومی خارجی، جراح شما برشی را در کناره بینی، نزدیک کیسه اشکی ایجاد می‌کند. پس از اتصال کیسه اشکی به حفره بینی و قرار دادن استنت در مجرای جدید، جراح برش پوست را با چند بخیه می‌بندد.

*     آندوسکوپی یا اندونازال. با این روش، جراح شما از یک دوربین میکروسکوپی و سایر ابزارهای ریز استفاده می‌کند که از طریق دهانه بینی به سیستم مجرای شما وارد می‌شود. این روش نیازی به برش ندارد بنابراین هیچ جای زخمی باقی نمی‌گذارد. اما میزان موفقیت به اندازه روش خارجی بالا نیست.

پس از جراحی، از اسپری ضد احتقان بینی و قطره‌های چشمی برای جلوگیری از عفونت و کاهش التهاب استفاده خواهید کرد. پس از ۶ تا ۱۲ هفته، برای برداشتن هر گونه استنتی که برای باز نگه داشتن کانال جدید در طول فرآیند بهبودی استفاده می‌شود، به مطب ارائه دهنده خود باز خواهید گشت.

 

آماده شدن برای قرار ملاقات با پزشک

می‌توانید با مراجعه به ارائه دهنده مراقبت‌های بهداشتی اولیه خود شروع کنید. پس از آن ممکن است به پزشک متخصص در درمان اختلالات چشمی به نام چشم پزشک ارجاع داده شوید. در برخی موارد، چشم پزشک ممکن است شما را به فردی ارجاع دهد که در جراحی پلاستیک چشم تخصص دارد.

در اینجا اطلاعاتی وجود دارد که به شما کمک می‌کند تا برای قرار ملاقات خود آماده شوید.

 

آنچه شما می‌توانید انجام دهید

قبل از قرار ملاقات خود فهرستی از موارد زیر تهیه کنید:

*     علائمی که داشته اید، از جمله علائمی که ممکن است به دلیل تعیین وقت ملاقات نامرتبط به نظر برسد.

*     تمام داروها، ویتامین‌ها و مکمل‌هایی که مصرف می‌کنید، از جمله دوزهای مصرفی.

*     هر قطره چشمی که مصرف کرده اید.

*     سوالاتی که باید از پزشک خود بپرسید.

 

برای یک مجرای اشکی مسدود شده، برخی از سوالات اساسی که باید بپرسید عبارتند از:

*     محتمل‌ترین علت علائم من چیست؟

*     آیا دلایل احتمالی دیگری وجود دارد؟

*     آیا به هیچ آزمایشی نیاز دارم؟

*     وضعیت من چقدر طول خواهد کشید؟

*     چه درمان‌هایی در دسترس است و کدام را توصیه می‌کنید؟

*     چه عوارض جانبی می‌توانم از درمان انتظار داشته باشم؟

*     آیا این وضعیت به اختلال پزشکی دیگری مرتبط است؟

*     اگر کاری برای اصلاح این مشکل انجام ندهم، چه خطراتی برای بینایی من دارد؟

*     آیا بروشور یا مطالب چاپی دیگری دارید که بتوانم با خودم ببرم؟ مطالعه چه وب سایت‌هایی را پیشنهاد می‌کنید؟

 

از پزشک خود چه انتظاری داشته باشید

پزشک شما احتمالاً تعدادی سؤال از شما می‌پرسد، مانند:

*     علائم شما از چه زمانی شروع شد؟

*     آیا علائم خود را همیشه تجربه می‌کنید یا می‌آیند و می‌روند؟

*     آیا چیزی علائم شما را تسکین می‌دهد؟

*     آیا برای این مشکل از قطره چشمی استفاده کرده اید؟

*     آیا قبلاً چشم یا پلک خود را جراحی کرده اید؟

*     آیا ضربه به صورت، جراحات، پرتودرمانی یا جراحی داشته اید؟

*     آیا تا به حال به بیماری‌های عصبی صورت مانند فلج بل مبتلا شده اید؟

*     آیا مشکلات پزشکی مانند دیابت یا اختلالات پوستی طولانی مدت مانند درماتیت آتوپیک دارید؟

*     آیا تا به حال به اختلال تیروئید مبتلا شده اید؟

*     آیا از لنزهای تماسی استفاده می‌کنید؟ آیا در گذشته از آنها استفاده کرده اید؟

لایف یار (Lifeyar)، یار زندگی شما

ادامه مطلب

برترین ها