با ما همراه باشید

پزشکی

شب ادراری یا Bed-wetting؛ شناخت تا درمان

منتشر شده

در

خلاصه

شب ادراری چیست؟ شب ادراری یا Bed-wetting – که بی اختیاری شبانه یا شب ادراری نیز نامیده می شود – به معنای دفع ادرار غیر ارادی در هنگام خواب است. این امر پس از سنی اتفاق می افتد که در آن به طور منطقی می توان انتظار خشک ماندن در شب را داشت.

ملحفه و لباس خیس – و یک کودک خجالت زده – صحنه ای آشنا در بسیاری از خانه ها است. اما اگر کودکتان رختخواب را خیس کرد ناراحت نشوید. خیس کردن رختخواب نشانه ای از مشکلات آموزش توالت نیست. این اغلب فقط یک بخش معمولی از رشد کودک است.

به طور کلی، شب ادراری قبل از ۷ سالگی نگران کننده نیست. در این سن، کودک شما ممکن است هنوز در حال کنترل مثانه در شب باشد.

اگر کودک شما به خیس کردن تخت ادامه می دهد، با صبر و درک مشکل را درمان کنید. تغییر سبک زندگی، تمرین مثانه، هشدارهای رطوبت و گاهی اوقات دارو ممکن است به کاهش شب ادراری کمک کند.

 

علائم شب ادراری

اکثر بچه ها تا سن ۵ سالگی به طور کامل توالت رفتن را آموزش دیده اند، اما واقعاً هیچ تاریخ هدفی برای کنترل کامل مثانه وجود ندارد. بین سنین ۵ تا ۷ سالگی، شب ادراری برای برخی از کودکان یک مشکل باقی می ماند. پس از ۷ سالگی، تعداد کمی از کودکان هنوز رختخواب را خیس می کنند.

 

چه زمانی باید به پزشک مراجعه کرد

بیشتر کودکان به تنهایی از شب ادراری پیشی می گیرند – اما برخی نیاز به کمک کمی دارند. در موارد دیگر، شب ادراری ممکن است نشانه یک بیماری زمینه ای باشد که نیاز به مراقبت پزشکی دارد.

اگر:

*     کودک شما هنوز پس از ۷ سالگی تخت را خیس می کند.

*     کودک شما پس از چند ماه خشک شدن در شب شروع به خیس کردن تخت می کند.

*     علاوه بر خیس کردن رختخواب، کودک شما هنگام دفع ادرار درد دارد، اغلب تشنه است، ادرار صورتی یا قرمز دارد، مدفوع سفت دارد یا خروپف می کند.

 

دلیل شب ادراری

به طور قطع مشخص نیست که چه چیزی باعث شب ادراری می شود. مسائل متعددی ممکن است نقش داشته باشند، مانند:

*     یک مثانه کوچک. مثانه کودک شما ممکن است به اندازه کافی رشد نکرده باشد که تمام ادرار ساخته شده در طول شب را در خود نگه دارد.

*     عدم آگاهی از پر بودن مثانه. اگر اعصاب کنترل کننده مثانه دیر به بلوغ می رسند، مثانه پر ممکن است کودک شما را بیدار نکند. این ممکن است به خصوص اگر کودک شما خواب عمیقی داشته باشد صادق باشد.

*     عدم تعادل هورمونی در دوران کودکی. برخی از بچه ها به اندازه کافی هورمون ضد ادرار که ADH نامیده می شود، تولید نمی کنند. ADH باعث کاهش میزان ادرار در طول شب می شود.

*     عفونت مجاری ادراری. این عفونت که UTI نیز نامیده می شود، می تواند کنترل میل به دفع ادرار را برای کودک شما دشوار کند. علائم ممکن است شامل خیس شدن در رختخواب، حوادث روزانه، دفع مکرر ادرار، ادرار قرمز یا صورتی و درد هنگام دفع ادرار باشد.

*     آپنه خواب. گاهی اوقات شب ادراری نشانه آپنه انسدادی خواب است. آپنه خواب زمانی است که تنفس کودک در طول خواب قطع می شود. این اغلب به دلیل تورم و تحریک یا بزرگ شدن لوزه ها یا آدنوئیدها است. علائم دیگر ممکن است شامل خروپف و خواب آلودگی در طول روز باشد.

*     دیابت. برای کودکی که معمولاً در شب خشک است، خیس کردن در رختخواب ممکن است اولین علامت دیابت باشد. علائم دیگر ممکن است شامل دفع مقدار زیادی ادرار به یکباره، افزایش تشنگی، خستگی مفرط و کاهش وزن با وجود اشتهای خوب باشد.

*     یبوست مداوم. کودکی که یبوست دارد دفعات کافی مدفوع ندارد و ممکن است مدفوع سفت و خشک باشد. هنگامی که یبوست طولانی مدت باشد، عضلات درگیر در دفع ادرار و مدفوع ممکن است به خوبی کار نکنند. این را می توان با شب ادراری مرتبط دانست.

*     مشکل در دستگاه ادراری یا سیستم عصبی. به ندرت، شب ادراری به تفاوت در ساختار دستگاه ادراری یا سیستم عصبی مربوط می شود.

 

عوامل خطر شب ادراری

شب ادراری می تواند هر کسی را تحت تاثیر قرار دهد، اما در پسران دو برابر بیشتر از دختران است.

عوامل متعددی با افزایش خطر شب ادراری مرتبط هستند، از جمله:

*     استرس و اضطراب. رویدادهای استرس زا ممکن است باعث خیس شدن در رختخواب شود. به عنوان مثال می توان به داشتن یک نوزاد جدید در خانواده، شروع یک مدرسه جدید یا خوابیدن دور از خانه اشاره کرد.

*     سابقه خانوادگی. اگر یکی از والدین کودک یا هر دوی آنها تخت را در کودکی خیس کنند، احتمال خیس کردن تخت در کودکشان نیز افزایش می یابد.

*     اختلال کمبود توجه/بیش فعالی (ADHD). شب ادراری در کودکان مبتلا به ADHD شایع تر است.

 

عوارض شب ادراری

اگرچه خسته کننده است، اما خیس کردن رختخواب بدون دلیل فیزیکی هیچ خطری برای سلامتی ندارد. اما شب ادراری می تواند مشکلاتی را برای کودک شما ایجاد کند، از جمله:

*     احساس گناه و خجالت که می تواند منجر به کاهش عزت نفس شود.

*     از دست دادن فرصت برای فعالیت های اجتماعی، مانند خوابیدن و کمپ.

*     بثورات در قسمت پایین و ناحیه تناسلی کودک شما – به خصوص اگر کودک شما با لباس زیر خیس بخوابد.

تشخیص شب ادراری

بسته به وضعیت کودک شما، پزشک می تواند علت اصلی شب ادراری را بررسی کند. یک برنامه درمانی را می توان بر اساس موارد زیر تهیه کرد:

*     معاینه بدنی.

*     بحث در مورد علائم، مصرف مایعات، سابقه خانوادگی، عادات روده و مثانه، و مشکلات ناشی از شب ادراری.

*    آزمایش ادرار برای بررسی علائم عفونت یا دیابت.

*    اشعه ایکس یا سایر آزمایشات تصویربرداری از کلیه یا مثانه برای بررسی ساختار مجاری ادراری.

*    سایر انواع آزمایشات یا ارزیابی مجاری ادراری، در صورت نیاز.

 

درمان شب ادراری

بیشتر کودکان به تنهایی از شب ادراری فاصله می گیرند و خود بخود مشکل آنها رفع می شود. در صورت نیاز به درمان، در مورد گزینه ها با متخصص مراقبت های بهداشتی فرزندتان صحبت کنید. با هم می توانید تصمیم بگیرید که چه چیزی برای فرزندتان بهتر است.

اگر کودک شما به خصوص از یک شب همراه با خیس کردن گاه به گاه ناراحت یا خجالت نمی کشد، تغییرات سبک زندگی ممکن است به خوبی کار کند. اینها شامل عدم مصرف کافئین، محدود کردن مایعات در عصر و دفع ادرار درست قبل از خواب است.

اگر تغییرات سبک زندگی موفقیت آمیز نبود یا اگر کودک شما از خیس کردن تخت ناراحت یا نگران است، درمان های دیگر ممکن است مفید باشد.

در صورت پیدا شدن، علل زمینه ای شب ادراری، مانند یبوست یا آپنه خواب، باید توسط یک متخصص مراقبت های بهداشتی بررسی شود.

گزینه‌های درمان شب ادراری ممکن است شامل هشدارهای رطوبت و دارو باشد.

 

آلارم رطوبت

این دستگاه های کوچک با باتری به یک پد حساس به رطوبت روی لباس خواب یا ملافه کودک شما متصل می شوند. هنگامی که پد رطوبت را حس می کند، زنگ هشدار به صدا در می آید. شما می توانید این هشدار دهنده های رطوبت را بدون نسخه از اکثر داروخانه ها خریداری کنید.

در حالت ایده آل، زنگ هشدار رطوبت درست زمانی به صدا در می آید که کودک شما شروع به دفع ادرار می کند. این باید به موقع باشد تا به کودک شما کمک کند بیدار شود، جریان ادرار را متوقف کند و به توالت برسد. اگر کودک شما به شدت می‌خوابد، ممکن است شخص دیگری به زنگ هشدار گوش دهد و کودک را بیدار کند.

 

اگر زنگ هشدار رطوبت را امتحان می کنید، زمان زیادی به آن بدهید. اغلب ۱ تا ۳ ماه طول می کشد تا هر نوع پاسخی را مشاهده کنید. ممکن است تا ۱۶ هفته طول بکشد تا شب هایی بدون شب ادراری داشته باشید. هشدارهای رطوبت برای بسیاری از کودکان موثر است. آنها خطر عوارض جانبی کمی دارند و ممکن است راه حل طولانی مدت بهتری نسبت به دارو ارائه دهند. این دستگاه ها ممکن است تحت پوشش بیمه نباشند.

 

داروی شب ادراری

اگر تغییرات سبک زندگی به جلوگیری از شب ادراری در کودک شما کمک نکند، ممکن است برای مدت کوتاهی برای او دارو تجویز شود تا خیس شدن در بستر را متوقف کند. انواع خاصی از داروها می توانند:

*     میزان ادرار در شب را کاهش دهید. داروی دسموپرسین (DDAVP) میزان ادرار ساخته شده در شب را کاهش می دهد. اما نوشیدن مایعات بیش از حد همراه با دارو می تواند مشکلاتی ایجاد کند. اگر کودک شما علائمی مانند تب، اسهال یا حالت تهوع دارد، از دسموپرسین استفاده نکنید. حتما دستورالعمل استفاده از این دارو را به دقت دنبال کنید.

دسموپرسین یک قرص خوراکی است. این قرص فقط برای کودکان ۶ سال یا بزرگتر است. انواع اسپری بینی دسموپرسین به دلیل خطر عوارض جانبی جدی دیگر برای درمان شب ادراری توصیه نمی شود.

*     مثانه را آرام کنید. اگر کودک شما مثانه کوچکی دارد، یک داروی آنتی کولینرژیک مانند اکسی بوتینین (Ditropan XL) ممکن است به کاهش انقباضات مثانه و افزایش میزان ادرار در مثانه کمک کند. اگر خیس شدن در طول روز نیز رخ دهد، این ممکن است مفید باشد. این دارو معمولاً همراه با سایر داروها استفاده می شود. به طور کلی فقط زمانی توصیه می شود که سایر درمان ها شکست بخورند.

گاهی ممکن است بیش از یک نوع دارو برای کودک شما تجویز شود. اما هیچ تضمینی برای اثربخشی دارو وجود ندارد و دارو مشکل را درمان نمی کند. شب ادراری معمولاً با قطع دارو دوباره شروع می شود. این ممکن است تا زمانی اتفاق بیفتد که شب ادراری در سنی که از کودکی به کودک دیگر متفاوت است به خودی خود پایان یابد.

 

سبک زندگی و درمان های خانگی

در اینجا تغییراتی وجود دارد که می توانید در خانه انجام دهید و ممکن است به انجام آنها به جلوگیری از شب ادراری کمک کند:

*     مصرف مایعات را در عصر محدود کنید. دریافت مایعات کافی بسیار مهم است، بنابراین نیازی به محدود کردن میزان نوشیدنی کودک در روز نیست. اما نوشیدن مایعات را در صبح و اوایل بعد از ظهر تشویق کنید. این ممکن است تشنگی را در عصر کاهش دهد. اما اگر کودک شما شب ها تمرین ورزشی یا بازی دارد، مصرف مایعات عصر را محدود نکنید.

*     از نوشیدنی ها و غذاهای حاوی کافئین خودداری کنید. کافئین برای کودکان در هر زمانی از روز ایده خوبی نیست. از آنجا که کافئین ممکن است مثانه را تحریک کند، به خصوص در عصر باید از مصرف آن اجتناب کرد.

*     اصرار به دفع ادرار مضاعف قبل از خواب. ادرار مضاعف دفع ادرار در ابتدای روتین قبل از خواب و سپس دوباره درست قبل از به خواب رفتن است. به کودک خود یادآوری کنید که در صورت نیاز استفاده از توالت در طول شب اشکالی ندارد. از چراغ های شبانه کوچک استفاده کنید تا کودک شما به راحتی بتواند بین اتاق خواب و حمام راه بیابد.

*     استفاده منظم از توالت در طول روز ضروری است. در طول روز و عصر، به کودک خود پیشنهاد دهید که هر ۲ تا ۳ ساعت یا بیشتر یا حداقل به اندازه کافی ادرار کند تا از احساس نیاز فوری به دفع ادرار جلوگیری کند.

*     جلوگیری از راش. برای جلوگیری از بثورات ناشی از لباس زیر خیس، به کودک خود کمک کنید هر روز صبح کف و ناحیه تناسلی خود را بشویید. همچنین ممکن است به پوشاندن ناحیه آسیب دیده با پماد یا کرم محافظ رطوبت در هنگام خواب کمک کند. از متخصص مراقبت های بهداشتی خود برای پیشنهادات محصول بخواهید.

 

طب جایگزین

طب جایگزین نامی محبوب برای اقدامات مراقبت های بهداشتی است که به طور سنتی بخشی از پزشکی استاندارد که به خوبی مورد تحقیق قرار گرفته اند، نیستند. طب مکمل و یکپارچه، زمانی که بر اساس تحقیقات مستحکم باشد، ممکن است گاهی همراه با طب استاندارد مورد استفاده قرار گیرد.

برخی از افراد ممکن است روش های طب مکمل یا جایگزین را برای درمان شب ادراری امتحان کنند. برای هیپنوتیزم، طب سوزنی، درمان کایروپراکتیک و گیاه درمانی، شواهد موثر ضعیف است، قطعی نیست یا ثابت شده است که مؤثر نیستند. در برخی موارد، مطالعات بسیار کوچک یا با دقت انجام نشده بودند، یا هر دو.

قبل از شروع هر گونه درمان مکمل یا جایگزین حتماً با متخصص کودک خود صحبت کنید. اگر روشی را انتخاب می کنید که استاندارد نیست، بپرسید که آیا برای فرزندتان بی خطر است یا خیر. همچنین مطمئن شوید که با هیچ دارویی که ممکن است کودک شما مصرف کند تداخل نداشته باشد.

 

مقابله و حمایت

باید همیشه این نکته را در نظر بگیرید که کودکان برای اذیت و آزار والدین خود رختخواب خود را خیس نمی کنند. سعی کنید هنگام حل مشکل شما و فرزندتان با هم صبور باشید. درمان موثر ممکن است شامل چندین استراتژی باشد و موفقیت آمیز بودن ممکن است زمان ببرد.

*     نسبت به احساسات فرزندتان حساس باشید. اگر فرزندتان استرس دارد یا مضطرب است، او را تشویق کنید که این احساسات را بیان کند. حمایت و تشویق کنید. هنگامی که کودک شما احساس آرامش و امنیت می کند، خیس کردن تخت ممکن است مشکل کمتری داشته باشد. در صورت نیاز، با متخصص مراقبت های بهداشتی فرزند خود در مورد استراتژی های اضافی برای مقابله با استرس صحبت کنید.

*     برای پاکسازی آسان برنامه ریزی کنید. یک پوشش پلاستیکی روی تشک کودک خود قرار دهید. از لباس زیر ضخیم و جاذب در شب برای جلوگیری از ادرار استفاده کنید. رختخواب و لباس خواب اضافی را دم دست داشته باشید. اما از استفاده طولانی مدت از پوشک یا لباس زیر یکبار مصرف خودداری کنید.

*     از فرزندتان بخواهید کمک کند. اگر کودک شما به اندازه کافی بزرگ شده است، از کودک خود بخواهید لباس زیر و پیژامه خیس را آبکشی کند یا این وسایل را در ظرف خاصی برای شستن قرار دهد. مسئولیت خیس کردن رختخواب ممکن است به کودک شما کمک کند تا کنترل بیشتری بر وضعیت داشته باشد.

*     تلاش را جشن بگیرید. فرزندتان را به خاطر پیروی از روال قبل از خواب و کمک به تمیز کردن پس از تصادف تحسین کنید. اگر فکر می‌کنید این کار می‌تواند به انگیزه دادن به فرزندتان کمک کند، از سیستم پاداش برچسب استفاده کنید. خیس کردن رختخواب عمداً انجام نمی شود، بنابراین تنبیه یا اذیت کردن فرزندتان به خاطر خیس کردن تخت منطقی نیست. به همین دلیل، پاداش دادن به شب های بدون شب ادراری مفید نیست. همچنین خواهر و برادر را از اذیت کردن کودکی که رختخواب را خیس می کند، منع کنید.

 

آماده شدن برای قرار ملاقات با پزشک

احتمالاً با مراجعه به پزشک اطفال یا سایر متخصصان کار درمان را شروع کنید. شما ممکن است به یک دکتر متخصص در زمینه اختلالات ادراری به نام اورولوژیست کودکان یا نفرولوژیست کودکان ارجاع داده شوید.

در اینجا اطلاعاتی وجود دارد که به شما کمک می کند تا برای قرار ملاقات خود آماده شوید و بدانید چه انتظاری دارید.

 

آنچه شما می توانید انجام دهید

قبل از قرار ملاقات، فهرستی از موارد زیر تهیه کنید:

*     هر گونه علائمی، از جمله علائم اصلی که ممکن است به نظر بی ارتباط با شب ادراری باشد. در نظر داشته باشید که یک دفتر یادداشت روزانه از مراجعات فرزندتان به توالت در شب های با/بدون شب ادراری داشته باشید. توجه داشته باشید که کودک شما چه زمانی به توالت می رود و اینکه آیا کودک شما نیاز به دفع فوری ادرار را احساس می کند یا خیر. همچنین توجه داشته باشید که کودک شما چه مقدار مایع می نوشد، به خصوص بعد از شام.

*     اطلاعات شخصی کلیدی، از جمله هرگونه استرس عمده یا تغییرات اخیر زندگی.

*     هرگونه سابقه خانوادگی شب ادراری، از جمله خواهر و برادر یا والدین.

*     تمام داروها، ویتامین ها، گیاهان دارویی و سایر مکمل هایی که کودک شما مصرف می کند و دوزها.

*     سوالاتی که باید از متخصص فرزندتان بپرسید تا بتوانید از زمان با هم بودن خود بهترین استفاده را ببرید.

 

برخی از سوالات اساسی برای پرسیدن ممکن است شامل موارد زیر باشد:

*     چه چیزی باعث شب ادراری کودک من می شود؟

*     چه زمانی ممکن است کودک من دیگر شب ادراری نداشته باشد؟

*     چه درمان هایی وجود دارد و شما کدام را پیشنهاد می کنید؟ آیا عوارض جانبی دارد؟

*     آیا گزینه دیگری غیر از رویکرد اصلی که شما پیشنهاد می کنید وجود دارد؟

*     آیا کودک من باید نوشیدن مایعات را در زمان های خاصی محدود کند؟

*     آیا بروشور یا مواد چاپی دیگری وجود دارد که بتوانم با خود به همراه داشته باشم؟ مطالعه چه وب سایت هایی را پیشنهاد می کنید؟

در حین قرار ملاقات خود سوالات دیگری که به ذهن شما می رسد اما در فهرست بالا وجود ندارد را بپرسید.

 

از پزشک خود چه انتظاری داشته باشید

متخصص مراقبت های بهداشتی فرزندتان احتمالاً از شما سؤالاتی می پرسد، مانند:

*     آیا سابقه خانوادگی شب ادراری دارید؟

*     آیا کودک شما همیشه دچار شب ادراری است یا اخیراً این اتفاق شروع شده است؟

*     کودک شما چند بار در هفته یا در ماه رختخواب را خیس می کند؟

*     آیا دوره های زمانی وجود دارد که کودک شما رختخواب را خیس نمی کند؟

*     آیا کودک شما در طول روز در لباس خود ادرار نمی کند؟

*     آیا فرزند شما دچار عارضه‌ای برای دفع مدفوع است؟

*     آیا کودک شما هنگام دفع ادرار از درد یا علائم دیگر شکایت دارد؟

*     آیا فرزند شما با تغییرات اساسی در زندگی یا استرس های دیگر مواجه است؟

*     اگر از هم جدا شده اید یا طلاق گرفته اید، آیا فرزندتان به طور متناوب در خانه هر یک از والدین زندگی می کند؟ آیا شب ادراری در هر دو خانه رخ می دهد؟

*     شما به شب ادراری کودکتان چگونه پاسخ می دهید؟

برای پاسخ دادن به سؤالات آماده باشید تا زمانی برای صحبت در مورد آنچه برایتان مهم است داشته باشید.

با حمایت و درک، کودک شما می تواند منتظر شب های بدن شب ادراری آینده باشد.

لایف یار (Lifeyar)، یار زندگی شما

ادامه مطلب
تبلیغات
برای افزودن دیدگاه کلیک کنید

یک پاسخ بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پزشکی

شپش بدن (Body lice)

منتشر شده

در

توسط

خلاصه

شپش بدن چیست؟ شپش بدن (Body lice) یک حشره کوچک به اندازه یک دانه کنجد است. شپش‌های بدن در لباس‌ها و ملافه‌های شما زندگی می‌کنند و چندین بار در روز برای تغذیه از خون به پوست شما می‌روند. شایع‌ترین محل‌های گزش در اطراف گردن، شانه‌ها، زیر بغل، کمر و کشاله ران است – مکان‌هایی که درزهای لباس بیشتر با پوست تماس می‌گیرد.

شپش های بدن بیشتر در شرایط زندگی شلوغ و غیربهداشتی مانند کمپ های پناهندگان و پناهگاه های افراد بی خانمان دیده می شود. آنها همچنین می توانند از تماس با لباس های فرد آلوده سرایت کنند. نیش شپش بدن می تواند انواع خاصی از بیماری ها را گسترش دهد و حتی می تواند باعث اپیدمی شود.

لباس‌ها و ملافه‌هایی که آلوده به شپش‌های بدن هستند باید در آب داغ و صابون شسته شوند و با هوای گرم با ماشین خشک شوند.

 

علائم شپش بدن

گزش شپش بدن می تواند باعث خارش شدید شود و ممکن است در محل آثار گزش، متوجه مناطق کوچکی از خون و پوسته پوست خود شوید.

اگر رعایت بهداشت آلودگی را از بین نمی برد یا اگر دچار عفونت پوستی در اثر خاراندن محل گزش شدید، به پزشک خود مراجعه کنید.

 

دلایل بروز شپش بدن

شپش بدن شبیه شپش سر است اما عادات متفاوتی دارد. در حالی که شپش سر در موهای شما زندگی می کند و از پوست سر شما تغذیه می کند، شپش بدن معمولا در لباس ها و ملافه های شما زندگی می کند. آنها چندین بار در روز به پوست شما سفر می کنند تا از خون تغذیه کنند.

درزهای لباس شما رایج ترین مکان برای تخم گذاری شپش های بدن است. در صورت تماس نزدیک با فردی که دارای شپش بدن یا با لباس یا ملافه آلوده به شپش بدن است، می توانید به شپش بدن مبتلا شوید.

 

عوامل خطر

افرادی که در معرض خطر بیشتری برای ابتلا به شپش هستند، معمولاً در شرایط شلوغ و ناپاک زندگی می کنند. آنها عبارتند از:

*     پناهندگان جنگی

*     مردم بی خانمان

*     مردمی که در اثر بلایای طبیعی آواره شده اند

سگ ها، گربه ها و سایر حیوانات خانگی شپش بدن را پخش نمی کنند.

عوارض شپش بدن

آلودگی به شپش های بدن معمولاً حداقل مشکلاتی را ایجاد می کند. با این حال، آلودگی به شپش بدن گاهی منجر به عوارضی مانند:

*     عفونت های ثانویه. هنگامی که شپش بدن برای تغذیه از خون شما خراشیده و حفاری می کند، ممکن است پوست شما را تحریک کند. اگر برای تسکین خارش خراش دهید، این نیز می تواند پوست شما را تحریک کند. اگر پوست شما به دلیل این تحریکات خام شود، ممکن است عفونت های دیگری ایجاد شود.

*     تغییرات پوستی. اگر برای مدت طولانی با شپش بدن آلوده شده اید، ممکن است تغییرات پوستی مانند ضخیم شدن و تغییر رنگ – به ویژه در اطراف کمر، کشاله ران یا بالای ران خود را تجربه کنید.

*     گسترش بیماری. شپش های بدن می توانند ناقل برخی از بیماری های باکتریایی مانند تیفوس، تب عود کننده یا تب سنگر باشند.

 

پیشگیری از شپش بدن

برای جلوگیری از هجوم شپش بدن، از تماس فیزیکی نزدیک یا به اشتراک گذاشتن رختخواب یا لباس با هرکسی که آلوده شده است خودداری کنید. حمام کردن منظم و تعویض لباس تمیز حداقل یک بار در هفته نیز ممکن است به جلوگیری و کنترل گسترش شپش بدن کمک کند.

 

تشخیص شپش بدن

شما یا پزشکتان معمولاً می‌توانید از طریق معاینه بصری بدن و لباس‌هایتان، آلودگی به شپش بدن را تأیید کنید. وجود تخم و شپش متحرک آلودگی را تایید می کند.

 

درمان شپش

شپش بدن در درجه اول با شستن کامل خود و هرگونه اقلام آلوده با آب گرم و صابون و خشک کردن لباس و ملافه در خشک کن ماشینی با استفاده از چرخه گرم درمان می شود. خشکشویی و اتو کردن لباس هایی که قابل شستشو نیستند نیز موثر است.

اگر این اقدامات جواب نداد، می توانید از لوسیون یا شامپوی بدون نسخه استفاده کنید که دارای ۱٪ پرمترین (Nix) یا پیرترین است. اگر باز هم جواب نداد، پزشک می‌تواند لوسیون نسخه‌ای تهیه کند. محصولات شپش کش می توانند برای انسان سمی باشند، بنابراین دستورالعمل ها را به دقت دنبال کنید.

 

خودمراقبتی

معمولاً می‌توانید با تمیز کردن خود و هر وسیله شخصی که ممکن است آلوده باشد، از شر شپش خلاص شوید. ملافه‌ها، لباس‌ها و حوله‌های آلوده را با آب گرم و صابون – حداقل ۵۴ درجه سانتیگراد- بشویید و حداقل ۲۰ دقیقه روی حرارت بالا خشک کنید.

لباس هایی که شسته نمی شوند می توانند خشک شوند و اتو شوند.

اقلامی که قابل شستشو یا خشک کردن نیستند باید در یک کیسه پلاستیکی بسته شوند و به مدت دو هفته در یک منطقه گرم نگهداری شوند. تشک ها، کاناپه ها و سایر وسایل روکش شده باید به صورت گرم اتو شوند یا با محصولات شپش کش اسپری شوند تا تخم ها از درزها پاک شوند. از قرار گرفتن در معرض اقلام آلوده باید به مدت دو هفته اجتناب شود.

 

آماده شدن برای قرار ملاقات با پزشک

اگر نمی توانید به تنهایی از شر شپش های بدن خلاص شوید، ممکن است لازم باشد با پزشک خانواده خود صحبت کنید.

 

آنچه شما می توانید انجام دهید

قبل از قرار ملاقات، ممکن است بخواهید پاسخ سوالات زیر را بنویسید:

*     فکر می کنید چند وقت است که شپش بدن دارید؟

*     علائم شما چیست؟

*     چگونه به شپش بدن آلوده شدید؟

*     آیا از زمانی که متوجه شپش بدن شده اید با دیگران در تماس بوده اید؟ چه درمان هایی را امتحان کرده اید؟

*     آیا بیماری های مزمنی دارید؟

*     چه داروها و مکمل هایی مصرف می کنید؟

 

از پزشک خود چه انتظاری داشته باشید

در طول معاینه جسمی، پزشک پوست شما و درزهای لباس شما را معاینه می کند.

لایف یار (Lifeyar)، یار زندگی شما

 

ادامه مطلب

پزشکی

ادرار خونی یا هماچوری؛ از تشخیص تا درمان

منتشر شده

در

توسط

خلاصه

ادرار خونی یا هماچوری چیست؟ دیدن ادرار خونی (blood in urine) می‌تواند ترسناک باشد که هماچوری (hematuria) نیز نامیده می‌شود. در بسیاری از موارد، علت بی ضرر است. اما وجود خون در ادرار نیز می‌تواند نشانه یک بیماری جدی باشد.

اگر بتوانید خون را ببینید، هماچوری ناخالص (هماچوری گروس) نامیده می‌شود. خونی که با چشم غیر مسلح دیده نمی‌شود، هماچوری میکروسکوپی نامیده می‌شود. این مقدار آنقدر ناچیز است که وقتی آزمایشگاه ادرار را آزمایش می‌کند فقط زیر میکروسکوپ قابل مشاهده است. در هر صورت، مهم است که دلیل خونریزی را کشف کنید.

درمان بستگی به علت دارد.

 

علائم ادرار خونی

خون در ادرار ممکن است صورتی، قرمز یا کولا به نظر برسد. گلبول‌های قرمز باعث تغییر رنگ ادرار می‌شوند. فقط مقدار کمی خون لازم است تا ادرار قرمز شود.

خونریزی اغلب دردناک نیست. اما اگر لخته‌های خون از طریق ادرار دفع شوند، ممکن است آسیب برسانند.

 

چه زمانی باید به پزشک مراجعه کرد

هر زمان که ادرار به نظر می‌رسد ممکن است خون در آن وجود داشته باشد، به یک پزشک مراجعه کنید.

ادرار قرمز همیشه توسط گلبول‌های قرمز ایجاد نمی‌شود. برخی از داروها می‌توانند باعث قرمز شدن ادرار شوند، مانند دارویی به نام فنازوپیریدین که علائم مجاری ادراری را کاهش می‌دهد. برخی غذاها نیز می‌توانند ادرار را قرمز کنند، از جمله چغندر و ریواس.

تشخیص اینکه آیا تغییر رنگ ادرار ناشی از خون است یا خیر می‌تواند سخت باشد. به همین دلیل است که همیشه بهتر است معاینه شوید.

 

دلایل ادرار خونی

بیماری ادرار خونی یا هماچوری زمانی اتفاق می‌افتد که کلیه‌ها یا سایر قسمت‌های دستگاه ادراری اجازه می‌دهند سلول‌های خونی به داخل ادرار نشت کنند. مشکلات مختلف می‌تواند باعث این نشت شود، از جمله:

* عفونت‌های دستگاه ادراری (UTIs). اینها زمانی اتفاق می‌افتند که باکتری وارد لوله‌ای می‌شود که از طریق آن ادرار از بدن خارج می‌شود که مجرای ادرار نام دارد. سپس باکتری‌ها در مثانه تکثیر می‌شوند. UTI می‌تواند باعث خونریزی شود که ادرار را قرمز، صورتی یا قهوه ای می‌کند. با عفونت ادراری، ممکن است میل شدیدی برای ادرار کردن داشته باشید که برای مدت طولانی ادامه دارد. ممکن است هنگام ادرار کردن دچار درد و سوزش شوید. ممکن است ادرار شما نیز بوی بسیار قوی داشته باشد.

* عفونت کلیه. این نوع عفونت ادراری نیز پیلونفریت نامیده می‌شود. زمانی که باکتری‌ها از جریان خون وارد کلیه‌ها می‌شوند، عفونت‌های کلیه ممکن است اتفاق بیفتد. عفونت‌ها همچنین می‌توانند زمانی اتفاق بیفتند که باکتری‌ها از یک جفت لوله که کلیه‌ها را به مثانه متصل می‌کنند، به نام حالب، به کلیه‌ها منتقل می‌شوند. عفونت‌های کلیه می‌توانند همان علائم مرتبط با ادرار را ایجاد کنند که سایر عفونت‌های ادراری می‌توانند ایجاد کنند. اما احتمال ایجاد تب و درد در ناحیه پشت، پهلو یا کشاله ران بیشتر است.

* سنگ مثانه یا کلیه. مواد معدنی موجود در ادرار می‌توانند کریستال‌هایی را روی دیواره کلیه‌ها یا مثانه تشکیل دهند. با گذشت زمان، کریستال‌ها می‌توانند به سنگ‌های کوچک و سخت تبدیل شوند.

سنگ‌ها اغلب بدون درد هستند. اما اگر باعث انسداد شوند یا از طریق ادرار از بدن خارج شوند، می‌توانند صدمات زیادی داشته باشند. سنگ مثانه یا کلیه می‌تواند باعث خون در ادرار شود که با چشم غیرمسلح قابل مشاهده است و همچنین خونریزی که فقط در آزمایشگاه قابل مشاهده است.

* پروستات بزرگ‌شده. غده پروستات درست زیر مثانه است و قسمت بالایی مجرای ادرار را احاطه کرده است. اغلب در سنین میانسالی بزرگ‌تر می‌شود. سپس به مجرای ادرار فشار وارد می‌کند و تا حدی جریان ادرار را مسدود می‌کند. با بزرگ شدن پروستات، ممکن است در ادرار کردن، نیاز فوری یا دائمی به ادرار کردن، یا وجود خون در ادرار مشکل داشته باشید. عفونت پروستات که پروستاتیت نامیده می‌شود، می‌تواند علائم مشابهی ایجاد کند.

* بیماری کلیوی. وجود خون در ادرار که فقط در آزمایشگاه قابل مشاهده است، یکی از علائم شایع بیماری کلیوی به نام گلومرولونفریت است. با این بیماری، فیلترهای ریز در کلیه‌ها که مواد زائد را از خون خارج می‌کنند، ملتهب می‌شوند.

* گلومرولونفریت. این وضعیت ممکن است بخشی از یک بیماری باشد که کل بدن را تحت تاثیر قرار می‌دهد، مانند دیابت. یا ممکن است به خودی خود اتفاق بیفتد.

* سرطان. وجود خون در ادرار که با چشم غیر مسلح قابل مشاهده است ممکن است نشانه سرطان پیشرفته کلیه، مثانه یا پروستات باشد. این سرطان‌ها ممکن است زودتر علائمی را ایجاد نکنند، زمانی که درمان‌ها می‌توانند بهتر عمل کنند.

*     بیماری‌های ارثی. یک بیماری ژنتیکی که بر گلبول‌های قرمز اثر می‌گذارد، به نام کم خونی داسی شکل، می‌تواند باعث ایجاد ادرار خونی شود. سلول‌های خونی می‌توانند قابل مشاهده یا بسیار کوچک باشند. وضعیتی که به رگ‌های خونی ریز در کلیه‌ها آسیب می‌زند، به نام سندرم آلپورت، همچنین می‌تواند باعث ادرار خونی شود.

*     آسیب کلیه. ضربه یا آسیب‌های دیگر به کلیه‌ها در اثر تصادف یا ورزش‌های تماسی می‌تواند باعث ظاهر شدن ادرار خونی شود.

*     داروها. داروی ضد سرطان سیکلوفسفامید (سیتوکسان) و آنتی بیوتیک پنی سیلین با خون در ادرار مرتبط هستند. داروهایی که از لخته شدن خون جلوگیری می‌کنند نیز به خون در ادرار متصل می‌شوند. این داروها شامل داروهایی است که از چسبیدن سلول‌های خونی به نام پلاکت‌ها جلوگیری می‌کند، مانند مسکن آسپرین. داروهایی که خون را رقیق می‌کنند، مانند هپارین، نیز ممکن است علت باشد.

*     ورزش سخت. ادرار خونی ممکن است پس از انجام ورزش‌های تماسی مانند فوتبال ایجاد شود. ممکن است با آسیب مثانه ناشی از ضربه خوردن مرتبط باشد. خون در ادرار همچنین می‌تواند در ورزش‌های طولانی مدت مانند دوی ماراتن اتفاق بیفتد، اما دلیل آن کمتر مشخص است. ممکن است با آسیب مثانه یا دلایل دیگری که آسیبی به همراه ندارد مرتبط باشد. وقتی ورزش سخت باعث خون در ادرار می‌شود، ممکن است در عرض یک هفته خود به خود از بین برود.

اگر بعد از ورزش خون در ادرار خود مشاهده کردید، تصور نکنید که از ورزش است. به پزشک مراجعه کنید.

اغلب علت هماچوری ناشناخته است.

عوامل خطر

تقریباً هر کسی می‌تواند گلبول‌های قرمز در ادرار داشته باشد. این شامل کودکان و نوجوانان می‌شود. برخی از مواردی که می‌تواند خطر ادرار خونی را افزایش دهد عبارتند از:

*     سن. مردان میانسال و مسن ممکن است به دلیل بزرگ شدن غده پروستات به هماچوری مبتلا شوند. خطر برخی از سرطان‌ها که می‌توانند باعث خون در ادرار شوند نیز ممکن است پس از ۵۰ سالگی افزایش یابد.

*     عفونت مجاری ادراری. این یکی از مهم‌ترین علل خونی است که در ادرار کودکان دیده می‌شود.

*     سابقه خانوادگی. اگر یک یا چند نفر از اعضای خانواده بیماری کلیوی داشته باشند، احتمال وجود خون در ادرار ممکن است افزایش یابد.

*     داروهای خاص. برخی از مسکن‌ها، رقیق کننده‌های خون و آنتی بیوتیک ها می‌توانند خطر خون در ادرار را افزایش دهند.

*     ورزش سخت. “هماچوری دونده ماراتن” یکی از نام مستعار هماچوری است. ورزش‌های تماسی نیز می‌تواند خطر را افزایش دهد.

 

تشخیص ادرار خونی

این آزمایشات و معاینات نقش کلیدی در یافتن علت وجود خون در ادرار دارند:

*     معاینه بدنی. این معتیه شامل صحبت با یک پزشک در مورد سابقه سلامتی شما می‌شود.

*     آزمایشات ادرار. از اینها می‌توان برای تشخیص وجود خون در ادرار استفاده کرد. آنها همچنین می‌توانند هفته‌ها یا ماه‌ها بعد استفاده شوند تا ببینند آیا ادرار هنوز خون دارد یا خیر. آزمایش ادرار همچنین می‌تواند عفونت دستگاه ادراری یا مواد معدنی که باعث سنگ کلیه می‌شوند را بررسی کند.

*     تست‌های تصویربرداری. برای یافتن علت ادرار خونی اغلب به آزمایش تصویربرداری نیاز است. ممکن است به سی تی اسکن یا ام آر آی یا معاینه اولتراسوند نیاز داشته باشید.

*     سیستوسکوپی. یک پزشک یک لوله باریک مجهز به یک دوربین کوچک را به مثان

ه شما می‌زند تا علائم بیماری را بررسی کند.

گاهی اوقات علت ادرار خونی را نمی‌توان یافت. در این صورت، ممکن است به آزمایش‌های پیگیری منظم نیاز داشته باشید، عمدتاً اگر عوامل خطر سرطان مثانه را داشته باشید. این عوامل خطر شامل سیگار کشیدن، پرتودرمانی لگن یا قرار گرفتن در معرض برخی مواد شیمیایی است.

 

درمان ادرار خونی

درمان هماچوری به یافتن علت آن بستگی دارد. درمان ممکن است شامل موارد زیر باشد:

*     مصرف داروهای آنتی بیوتیک برای از بین بردن عفونت ادراری.

*     آزمایش یک داروی تجویزی برای کوچک کردن بزرگی پروستات.

*     داشتن درمانی که از امواج صوتی برای شکستن سنگ‌های مثانه یا کلیه استفاده می‌کند.

در برخی موارد، نیازی به درمان نیست.

اگر تحت درمان قرار گرفتید، پس از آن به پزشک خود مراجعه کنید تا مطمئن شوید که خون بیشتری در ادرار شما وجود ندارد.

 

آماده شدن برای قرار ملاقات با پزشک

می‌توانید با ویزیت توسط یک پزشک عمومی درمان خود شروع کنید. یا ممکن است به یک دکتر متخصص در اختلالات دستگاه ادراری ارجاع داده شوید که متخصص اورولوژیست نامیده می‌شود.

در اینجا اطلاعاتی وجود دارد که به شما کمک می‌کند تا برای قرار ملاقات خود آماده شوید.

 

آنچه شما می‌توانید انجام دهید

فهرستی از موارد زیر تهیه کنید

*     علائم شما هر گونه علائمی را درج کنید، حتی علائمی که به نظر می‌رسد به دلیل معاینه شما مرتبط نباشد. توجه داشته باشید که چه زمانی علائم شما شروع شد.

*     اطلاعات کلیدی پزشکی این شامل سایر شرایطی است که شما تحت درمان هستید. توجه داشته باشید که آیا بیماری‌های مثانه یا کلیه در خانواده شما نیز وجود دارد یا خیر.

*     تمام داروها، ویتامین‌ها یا سایر مکمل‌هایی که مصرف می‌کنید. دوزهای هر کدام را در نظر بگیرید.

*     سوالاتی که باید از پزشک خود بپرسید.

 

برخی از سوالاتی که باید در مورد خون در ادرار پرسید عبارتند از:

*     چه چیزی ممکن است باعث علائم من شود؟

*     به چه آزمایشاتی نیاز دارم؟

*     این وضعیت چقدر ممکن است ادامه یابد؟

*     گزینه‌های درمانی من چیست؟

*     من بیماری‌های دیگری هم دارم. چگونه می‌توانم آنها را با هم مدیریت کنم؟

*     آیا بروشور یا مواد چاپی دیگری وجود دارد که بتوانم داشته باشم؟ مطالعه چه وب سایت‌هایی را پیشنهاد می‌کنید؟

هر سوال دیگری هم که به ذهن شما می‌رسد اما در فهرست بالا قرار ندارد را از دکتر بپرسید.

 

از پزشک خود چه انتظاری داشته باشید

پزشک شما احتمالاً از شما سؤالاتی می‌پرسد، مانند:

*     آیا هنگام ادرار کردن درد دارید؟

*     آیا فقط گاهی یا همیشه خون در ادرار خود می‌بینید؟

*     چه زمانی در ادرار خود خون می‌بینید – وقتی شروع به ادرار می‌کنید، در انتهای جریان ادرار یا در تمام مدت ادرار کردن؟

*     آیا هنگام ادرار کردن، لخته‌های خون نیز دفع می‌شود؟ چه اندازه و چه شکلی هستند؟

*     آیا سیگار می‌کشید؟

*     آیا در حین کار در معرض مواد شیمیایی هستید؟ چه نوع‌هایی؟

*     آیا پرتودرمانی داشته اید؟

لایف یار (Lifeyar)، یار زندگی شما

 

 

ادامه مطلب

پزشکی

مجرای اشک مسدود شده؛ از تشخیص تا درمان

منتشر شده

در

توسط

خلاصه

مجرای اشک مسدود شده چیست؟ هنگامی که شما دچار مجرای اشک مسدود شده (blocked tear duct) هستید، اشک شما نمی‌تواند به طور طبیعی تخلیه شود و باعث می‌شود که چشمی پر آب و سوزش داشته باشید. این وضعیت به دلیل انسداد جزئی یا کامل در سیستم تخلیه اشک ایجاد می‌شود.

 

غدد اشک آور و مجاری اشک

غدد اشکی که در بالای هر کره چشم قرار دارند، به نام غدد اشکی، به طور مداوم مایع اشکی را تامین می‌کنند که هر بار که پلک‌های خود را پلک می‌زنید، از سطح چشم پاک می‌شود. مایع اضافی از طریق مجاری اشکی به داخل بینی تخلیه می‌شود.

مسدود شدن مجرای اشک در نوزادان شایع است. این وضعیت معمولاً بدون هیچ درمانی در سال اول زندگی بهبود می‌یابد. در بزرگسالان مسدود شدن مجرای اشک ممکن است به دلیل آسیب، عفونت یا به ندرت تومور باشد.

مسدود شدن مجرای اشک تقریباً همیشه قابل اصلاح است. درمان بستگی به علت انسداد و سن فرد مبتلا دارد.

 

علائم مجرای اشک مسدود شده

علائم مجرای اشک مسدود شده عبارتند از:

*     پارگی بیش از حد

*     قرمزی قسمت سفید چشم

*     عفونت یا التهاب مکرر چشم، معروف به چشم صورتی

*     تورم دردناک در نزدیکی گوشه داخلی چشم

*     پوسته شدن پلک‌ها

*     ترشحات مخاطی یا چرک از پلک‌ها و سطح چشم

*     تاری دید

 

چه زمانی باید به پزشک مراجعه کرد

اگر به مدت چند روز به طور مداوم اشک می‌ریزید یا اگر چشم شما مکرراً یا به طور مداوم عفونت می‌کند، به پزشک خود مراجعه کنید. مسدود شدن مجرای اشک ممکن است در اثر فشار تومور بر روی سیستم تخلیه اشک ایجاد شود. شناسایی زودهنگام تومور می‌تواند گزینه‌های درمانی بیشتری به شما بدهد.

دلایل مجرای اشک مسدود شده

انسداد مجاری اشکی ممکن است در هر سنی از تولد تا بزرگسالی اتفاق بیفتد. علل عبارتند از:

*     انسداد مادرزادی. بسیاری از نوزادان با مجرای اشک بسته به دنیا می‌آیند. سیستم تخلیه اشک ممکن است به طور کامل توسعه نیافته یا ممکن است یک ناهنجاری مجرای وجود داشته باشد. اغلب یک غشای بافت نازک روی دهانه ای باقی می‌ماند که به داخل بینی تخلیه می‌شود که به آن مجرای اشکی بینی می‌گویند.

*     تغییرات مرتبط با سن. با افزایش سن، منافذ کوچکی که اشک‌ها را تخلیه می‌کنند، به نام پونکتا، باریک‌تر می‌شوند و باعث انسداد می‌شوند.

*     عفونت یا التهاب. عفونت یا التهاب طولانی مدت چشم‌ها، سیستم تخلیه اشک یا بینی می‌تواند باعث مسدود شدن مجاری اشک شود.

*     جراحت یا تروما. آسیب به صورت شما می‌تواند باعث آسیب استخوان یا زخم در نزدیکی سیستم زهکشی شود و بر جریان معمولی اشک از طریق مجاری تأثیر بگذارد. حتی ذرات کوچک کثیفی یا سلول‌های شل پوستی که در مجرای مجرای آن قرار گرفته‌اند می‌توانند باعث انسداد شوند.

*     تومور. تومور در بینی یا هر جایی در امتداد سیستم تخلیه اشک می‌تواند باعث انسداد شود.

قطره چشم به ندرت، استفاده طولانی مدت از برخی داروها، مانند قطره‌های چشمی که برای درمان گلوکوم استفاده می‌شود، می‌تواند باعث مسدود شدن مجرای اشک شود.

*     درمان‌های مربوط به سرطان. مسدود شدن مجرای اشکی یکی از عوارض جانبی احتمالی داروهای شیمی درمانی و پرتودرمانی برای سرطان است.

 

نحوه عملکرد سیستم تخلیه اشک

غدد اشکی بیشتر اشک شما را تولید می‌کنند. این غدد در داخل پلک‌های فوقانی بالای هر چشم قرار دارند. به طور معمول، اشک از غدد اشکی روی سطح چشم شما جاری می‌شود. اشک‌ها در گوشه‌های داخلی پلک‌های بالا و پایین به منافذی به نام پونکتا تخلیه می‌شوند.

پونکتاها به کانال‌های کوچکی به نام کانالیکولی منتهی می‌شوند. Canaliculi اشک را به یک کیسه به مخزنی در کنار بینی به نام کیسه اشکی منتقل می‌کند. از آنجا اشک از مجرای نازکریمال عبور می‌کند و به داخل بینی شما تخلیه می‌شود. پس از ورود به بینی، اشک دوباره جذب می‌شود.

انسداد می‌تواند در هر نقطه ای از سیستم تخلیه اشک، از نقطه نقطه تا بینی شما رخ دهد. هنگامی که این اتفاق می‌افتد، اشک‌های شما به درستی تخلیه نمی‌شوند و باعث آبریزش چشم می‌شوند و خطر عفونت و التهاب چشم را افزایش می‌دهند.

 

عوامل خطر

برخی عوامل خطر ابتلا مجرای اشک مسدود شده را افزایش می‌دهند:

*     سن. افراد مسن به دلیل تغییرات مرتبط با افزایش سن در معرض افزایش خطر ابتلا به انسداد مجاری اشکی هستند.

*     التهاب مزمن چشم. اگر چشمان شما به طور مداوم تحریک، قرمز و ملتهب است، در معرض خطر بیشتری برای ایجاد مجرای اشک مسدود شده هستید.

*     جراحی قبلی. جراحی قبلی چشم، پلک، بینی یا سینوس ممکن است باعث ایجاد مقداری اسکار در سیستم مجرای شود که احتمالاً بعداً منجر به مسدود شدن مجرای اشک می‌شود.

*     گلوکوم. داروهای ضد گلوکوم اغلب به صورت موضعی روی چشم استفاده می‌شود. اگر از این یا سایر داروهای موضعی چشم استفاده کرده اید، در معرض خطر بیشتری برای ایجاد مجرای اشک انسداد هستید.

*     درمان سرطان قبلی. اگر برای درمان سرطان پرتودرمانی یا شیمی درمانی انجام داده اید، به خصوص اگر پرتوها روی صورت یا سر شما متمرکز شده باشد، در معرض خطر بیشتری برای ایجاد مجرای اشکی مسدود شده هستید.

 

عوارض مجرای اشک مسدود شده

از آنجایی که اشک‌های شما آنطور که باید تخلیه نمی‌شوند، اشک‌هایی که در سیستم زهکشی باقی می‌مانند راکد می‌شوند. این باعث رشد باکتری‌ها، ویروس‌ها و قارچ‌ها می‌شود که می‌تواند منجر به عفونت و التهاب مکرر چشم شود.

هر بخشی از سیستم تخلیه اشک، از جمله غشای شفاف روی سطح چشم شما به نام ملتحمه، ممکن است به دلیل مسدود شدن مجرای اشک عفونی یا ملتهب شود.

 

پیشگیری از مجرای اشک مسدود شده

برای کاهش خطر ابتلا به انسداد مجرای اشکی در سنین بالاتر، درمان فوری التهاب یا عفونت چشم را دریافت کنید. برای جلوگیری از عفونت چشم در وهله اول این نکات را دنبال کنید:

*     دست‌های خود را به طور کامل و مرتب بشویید.

*     سعی کنید چشم‌های خود را مالش ندهید.

*     مدام خط چشم و ریمل خود را تعویض کنید. هرگز این لوازم آرایش را با دیگران به اشتراک نگذارید.

*     اگر از لنزهای تماسی استفاده می‌کنید، آنها را طبق توصیه‌های ارائه شده توسط سازنده و متخصص مراقبت از چشم خود تمیز نگه دارید.

 

تشخیص

برای تشخیص مجرای اشک مسدود شده در شما، پزشک با شما در مورد علائم شما صحبت می‌کند، چشمان شما را معاینه می‌کند و چند آزمایش انجام می‌دهد. پزشک شما همچنین داخل بینی شما را بررسی می‌کند تا مشخص کند که آیا اختلالات ساختاری مجاری بینی شما باعث انسداد شده است یا خیر. اگر ارائه دهنده شما مشکوک به مسدود شدن مجرای اشک باشد، ممکن است آزمایش‌های دیگری را برای یافتن محل انسداد انجام دهید.

آزمایش‌هایی که برای تشخیص انسداد مجرای اشکی استفاده می‌شوند عبارتند از:

 

*     تست تخلیه اشک. این آزمایش سرعت تخلیه اشک‌های شما را اندازه گیری می‌کند. یک قطره از رنگ مخصوص روی سطح هر چشم قرار می‌گیرد. اگر بعد از پنج دقیقه بیشتر رنگ هنوز روی سطح چشم شما باشد، ممکن است مجرای اشک مسدود شده داشته باشید.

*     شستشو و کاوشگری. پزشک شما ممکن است یک محلول نمکی را از طریق سیستم تخلیه اشک شما بشویید تا میزان تخلیه آن را بررسی کند. یا ممکن است یک ابزار باریک از طریق سوراخ‌های زهکشی کوچک گوشه درب به نام پونکتا وارد شود تا انسداد را بررسی کند. در برخی موارد این کاوش ممکن است حتی مشکل را برطرف کند.

*     آزمایش‌های تصویربرداری چشم. برای این روش‌ها، یک رنگ کنتراست از سوراخ گوشه پلک شما از طریق سیستم تخلیه اشک شما عبور داده می‌شود. سپس از اشعه ایکس، توموگرافی کامپیوتری (CT) یا تصویربرداری رزونانس مغناطیسی (MRI) برای یافتن محل و علت انسداد استفاده می‌شود.

 

درمان مجرای اشک مسدود شده

درمان شما بستگی به این دارد که چه چیزی باعث مسدود شدن مجرای اشکی شده است. ممکن است برای اصلاح مشکل به بیش از یک روش نیاز داشته باشید. اگر تومور باعث مسدود شدن مجرای اشکی شما شده باشد، درمان بر روی علت تومور متمرکز خواهد شد. ممکن است جراحی برای برداشتن تومور انجام شود، یا پزشک شما ممکن است استفاده از درمان‌های دیگر را برای کوچک کردن آن توصیه کند.

*     داروها. برای مبارزه با عفونت اگر پزشک شما مشکوک به وجود عفونت باشد، ممکن است قطره یا قرص‌های آنتی بیوتیکی برای چشم تجویز شود.

*     مراقب باشید و صبر کنید یا ماساژ دهید. نوزادانی که با مجرای اشکی مسدود شده متولد می‌شوند، اغلب بدون هیچ درمانی بهتر می‌شوند. این می‌تواند با بلوغ سیستم زهکشی در چند ماه اول زندگی اتفاق بیفتد. اغلب یک غشای بافت نازک روی دهانه ای باقی می‌ماند که به داخل بینی تخلیه می‌شود که به آن مجرای اشکی بینی می‌گویند. اگر مجرای اشک مسدود شده کودک شما بهبود نیابد، پزشک ممکن است یک تکنیک ماساژ ویژه را برای کمک به باز کردن غشاء به شما آموزش دهد.

*     اگر آسیبی به صورت شما وارد شده است که باعث انسداد مجاری اشکی شده است، ممکن است ارائه دهنده شما به شما پیشنهاد دهد که چند ماه منتظر بمانید تا ببیند آیا با بهبودی آسیب، وضعیت بهبود می‌یابد یا خیر. با کاهش تورم، مجاری اشک شما ممکن است خود به خود باز شوند.

*     اتساع، پروب و گرگرفتگی. برای نوزادان، این روش تحت بیهوشی عمومی انجام می‌شود. پزشک دهانه‌های پونکتال را با ابزار اتساع ویژه بزرگ می‌کند. سپس یک کاوشگر نازک از طریق سوراخ و به سیستم تخلیه اشک وارد می‌شود.

*     برای بزرگسالانی که سوراخ‌های تا حدی باریک شده‌اند، ممکن است پزشک با یک پروب کوچک، آن را گشاد کرده و سپس مجرای اشکی را شستشو دهد. به این می‌گویند آبیاری. آبیاری یک روش سرپایی ساده است که اغلب حداقل تسکین موقتی را فراهم می‌کند.

*     استنت گذاری یا لوله گذاری این روش معمولاً با استفاده از بیهوشی عمومی انجام می‌شود. یک لوله نازک، ساخته شده از سیلیکون یا پلی اورتان، از طریق یک یا هر دو نقطه در گوشه پلک شما رد می‌شود. سپس این لوله‌ها از طریق سیستم تخلیه اشک به بینی شما می‌گذرد. یک حلقه کوچک از لوله در گوشه چشم شما قابل مشاهده خواهد بود، و لوله‌ها معمولاً برای حدود سه ماه قبل از برداشتن باقی می‌مانند. عوارض احتمالی شامل التهاب ناشی از وجود لوله است.

*     اتساع کاتتر بالونی. اگر درمان‌های دیگر مؤثر نبوده یا انسداد عود کرده است، ممکن است از این روش استفاده شود. این معمولاً برای نوزادان و کودکان نوپا موثر است و همچنین ممکن است در بزرگسالان با انسداد نسبی استفاده شود. ابتدا یک بیهوشی عمومی تحویل داده می‌شود. سپس ارائه دهنده لوله ای به نام کاتتر را از طریق انسداد مجرای اشکی در بینی می‌گذراند. این لوله یک بالون تخلیه شده را روی نوک نگه می‌دارد. سپس بالون چند بار باد و تخلیه می‌شود تا انسداد باز شود.

 

عمل جراحی

جراحی که معمولاً برای درمان مجاری اشکی مسدود شده استفاده می‌شود داکریوسیستورینوستومی (dacryocystorhinostomy) نامیده می‌شود. این روش مسیری را باز می‌کند تا اشک دوباره از بینی شما خارج شود. به شما یک بیهوشی عمومی یا یک بی حسی موضعی در صورتی که به صورت سرپایی انجام شود، داده می‌شود.

مراحل این روش بسته به محل دقیق و میزان انسداد شما و همچنین تجربه و ترجیحات جراح شما متفاوت است.

*     خارجی. با داکریوسیستورینوستومی خارجی، جراح شما برشی را در کناره بینی، نزدیک کیسه اشکی ایجاد می‌کند. پس از اتصال کیسه اشکی به حفره بینی و قرار دادن استنت در مجرای جدید، جراح برش پوست را با چند بخیه می‌بندد.

*     آندوسکوپی یا اندونازال. با این روش، جراح شما از یک دوربین میکروسکوپی و سایر ابزارهای ریز استفاده می‌کند که از طریق دهانه بینی به سیستم مجرای شما وارد می‌شود. این روش نیازی به برش ندارد بنابراین هیچ جای زخمی باقی نمی‌گذارد. اما میزان موفقیت به اندازه روش خارجی بالا نیست.

پس از جراحی، از اسپری ضد احتقان بینی و قطره‌های چشمی برای جلوگیری از عفونت و کاهش التهاب استفاده خواهید کرد. پس از ۶ تا ۱۲ هفته، برای برداشتن هر گونه استنتی که برای باز نگه داشتن کانال جدید در طول فرآیند بهبودی استفاده می‌شود، به مطب ارائه دهنده خود باز خواهید گشت.

 

آماده شدن برای قرار ملاقات با پزشک

می‌توانید با مراجعه به ارائه دهنده مراقبت‌های بهداشتی اولیه خود شروع کنید. پس از آن ممکن است به پزشک متخصص در درمان اختلالات چشمی به نام چشم پزشک ارجاع داده شوید. در برخی موارد، چشم پزشک ممکن است شما را به فردی ارجاع دهد که در جراحی پلاستیک چشم تخصص دارد.

در اینجا اطلاعاتی وجود دارد که به شما کمک می‌کند تا برای قرار ملاقات خود آماده شوید.

 

آنچه شما می‌توانید انجام دهید

قبل از قرار ملاقات خود فهرستی از موارد زیر تهیه کنید:

*     علائمی که داشته اید، از جمله علائمی که ممکن است به دلیل تعیین وقت ملاقات نامرتبط به نظر برسد.

*     تمام داروها، ویتامین‌ها و مکمل‌هایی که مصرف می‌کنید، از جمله دوزهای مصرفی.

*     هر قطره چشمی که مصرف کرده اید.

*     سوالاتی که باید از پزشک خود بپرسید.

 

برای یک مجرای اشکی مسدود شده، برخی از سوالات اساسی که باید بپرسید عبارتند از:

*     محتمل‌ترین علت علائم من چیست؟

*     آیا دلایل احتمالی دیگری وجود دارد؟

*     آیا به هیچ آزمایشی نیاز دارم؟

*     وضعیت من چقدر طول خواهد کشید؟

*     چه درمان‌هایی در دسترس است و کدام را توصیه می‌کنید؟

*     چه عوارض جانبی می‌توانم از درمان انتظار داشته باشم؟

*     آیا این وضعیت به اختلال پزشکی دیگری مرتبط است؟

*     اگر کاری برای اصلاح این مشکل انجام ندهم، چه خطراتی برای بینایی من دارد؟

*     آیا بروشور یا مطالب چاپی دیگری دارید که بتوانم با خودم ببرم؟ مطالعه چه وب سایت‌هایی را پیشنهاد می‌کنید؟

 

از پزشک خود چه انتظاری داشته باشید

پزشک شما احتمالاً تعدادی سؤال از شما می‌پرسد، مانند:

*     علائم شما از چه زمانی شروع شد؟

*     آیا علائم خود را همیشه تجربه می‌کنید یا می‌آیند و می‌روند؟

*     آیا چیزی علائم شما را تسکین می‌دهد؟

*     آیا برای این مشکل از قطره چشمی استفاده کرده اید؟

*     آیا قبلاً چشم یا پلک خود را جراحی کرده اید؟

*     آیا ضربه به صورت، جراحات، پرتودرمانی یا جراحی داشته اید؟

*     آیا تا به حال به بیماری‌های عصبی صورت مانند فلج بل مبتلا شده اید؟

*     آیا مشکلات پزشکی مانند دیابت یا اختلالات پوستی طولانی مدت مانند درماتیت آتوپیک دارید؟

*     آیا تا به حال به اختلال تیروئید مبتلا شده اید؟

*     آیا از لنزهای تماسی استفاده می‌کنید؟ آیا در گذشته از آنها استفاده کرده اید؟

لایف یار (Lifeyar)، یار زندگی شما

ادامه مطلب

برترین ها