با ما همراه باشید

پزشکی

بیماری دریچه آئورت؛ Aortic valve disease

منتشر شده

در

خلاصه

بیماری دریچه آئورت چیست؟ بیماری دریچه آئورت نوعی بیماری دریچه قلب است. در بیماری دریچه آئورت، دریچه بین محفظه پایینی قلب چپ (بطن چپ) و شریان اصلی بدن (آئورت) به درستی کار نمی کند.

دریچه آئورت به جریان یافتن خون در مسیر صحیح از طریق قلب کمک می کند. دریچه آئورت آسیب دیده یا بیمار می تواند بر جریان خون به بقیه قلب و بدن تاثیر بگذارد.

بیماری دریچه آئورت شامل موارد زیر است:

* تنگی دریچه آئورت. فلپ های دریچه آئورت ضخیم و سفت می شوند، یا با هم ترکیب می گردند. این مشکلات باعث باریک شدن دریچه می شوند. دریچه تنگ جریان خون از قلب به بقیه نقاط بدن را کاهش می دهد یا مسدود می کند.

* نارسایی دریچه آئورت. دریچه آئورت به درستی بسته نمی شود و باعث می شود خون به سمت عقب به سمت محفظه‌ی پایینی چپ قلب (بطن) جریان یابد.

بیماری دریچه آئورت ممکن است در هنگام تولد وجود داشته باشد (بیماری مادرزادی قلبی)، یا ممکن است در اواخر عمر به دلیل سایر بیماری ها رخ دهد.

درمان بیماری دریچه آئورت به نوع و شدت بیماری بستگی دارد. برخی از افراد ممکن است برای ترمیم یا تعویض دریچه آئورت نیاز به جراحی داشته باشند.

 

علائم

برخی از افراد مبتلا به بیماری دریچه آئورت ممکن است تا سال ها متوجه علائم نشوند. علائم و نشانه های بیماری دریچه آئورت ممکن است شامل موارد زیر باشد:

* صدای زوزه کشیدن یا فش فش کردن قلب (سوفل قلبی)

* درد قفسه سینه یا تنگی نفس

* سرگیجه

* غش

* خستگی بعد از فعالیت یا داشتن توانایی کم تر برای فعال بودن

* ضربان قلب نامنظم

* تنگی نفس، به ویژه در هنگام فعالیت شدید یا هنگام دراز کشیدن

* به اندازه کافی غذا نمی خورید (عمدتا در کودکان مبتلا به تنگی دریچه آئورت)

* عدم افزایش وزن کافی (به خصوص در کودکان مبتلا به تنگی دریچه آئورت)

 

چه زمانی به پزشک مراجعه کنیم

اگر درد ناگهانی قفسه سینه دارید، از اورژانس کمک بگیرید.

در صورتی که علائم و نشانه های بیماری دریچه آئورت مانند تنگی نفس، خستگی پس از فعالیت، یا احساس ضربه یا ضربان قلب نامنظم را دارید، با یک پزشک قرار ملاقات بگذارید. گاهی اوقات اولین نشانه های بیماری دریچه آئورت مربوط به نارسایی قلبی است. اگر خستگی دارید که با استراحت بهتر نمی شود، تنگی نفس، ورم مچ پا و پا، که علائم شایع نارسایی قلبی هستند، به یک پزشک مراجعه کنید.

 

دلایل

دلایل بیماری دریچه آئورت ممکن است ناشی از نقص قلبی موجود در هنگام تولد (نقص مادرزادی قلب)باشد. سایر علل بیماری دریچه آئورت در اواخر عمر عبارتند از:

* تغییرات مرتبط با سن در قلب

* عفونت‌ها

* فشار خون بالا

* آسیب به قلب

برای درک بهتر دلایل بیماری دریچه آئورت، دانستن اینکه دریچه های قلب معمولا چگونه کار می کنند، ممکن است مفید باشد.

 

قلب چهار دریچه دارد که خون را در جهت صحیح جریان می دهند. این دریچه ها عبارتند از:

* دریچه آئورت

* دریچه میترال

* دریچه سه لختی

* دریچه ریوی

هر دریچه دارای فلپ هایی است که در طول هر ضربان قلب یک بار باز و بسته می شوند. گاهی اوقات یک دریچه به درستی باز یا بسته نمی شود. این امر می تواند جریان خون در قلب را به بقیه نقاط بدن کاهش داده یا مسدود کند.

در بیماری دریچه آئورت، دریچه بین محفظه پایینی چپ قلب (بطن چپ) و شریان اصلی بدن (آئورت) به درستی کار نمی کند. دریچه ممکن است ضخیم و سفت (دچار تنگی) باشد یا ممکن است به درستی بسته نشود و باعث جریان خون به سمت عقب شود.

 

عوامل خطر

بسیاری از چیزها می توانند خطر بیماری دریچه آئورت را افزایش دهند، از جمله:

* بالا رفتن سن. رسوب کلسیم می تواند با افزایش سن در دریچه آئورت ایجاد شود و باعث سفت شدن دریچه آئورت و باریک شدن آن شود.

* مشکلات دریچه قلب در هنگام تولد (نقص های مادرزادی قلب). برخی از افراد با یک فلپ دریچه تنگ، اضافی یا در هم ترکیب شده به دنیا می آیند که خطر نارسایی دریچه آئورت را افزایش می دهد.

* تب روماتیسمی. این عارضه گلودرد میکروبی می تواند باعث تنگی آئورت شود که نوعی بیماری دریچه ای است. اگر به دلیل تب روماتیسمی بیماری دریچه قلب دارید، به آن بیماری روماتیسمی قلبی گفته می شود. اگر اینگونه نباشد، آن را بیماری قلبی غیر روماتیسمی نامیده می شود.

* التهاب پوشش محفظه ها و دریچه های قلب (اندوکاردیت). این وضعیت تهدید کننده حیات معمولا ناشی از عفونت است و می تواند به دریچه آئورت آسیب برساند.

* تاریخچه پرتودرمانی به قفسه سینه. برخی از انواع سرطان با پرتودرمانی درمان می شوند. علائم بیماری دریچه قلب ممکن است تا سال ها پس از دریافت پرتودرمانی مورد توجه قرار نگیرد.

* سایر بیماری ها. بیماری مزمن کلیه، لوپوس و سندرم مارفان، یک بیماری بافت همبند، می تواند خطر تنگی آئورت یا نارسایی آئورت را افزایش دهد.

 

عوارض

عوارض بالقوه بیماری دریچه آئورت ممکن است شامل موارد زیر باشد:

* لخته شدن خون

* سکته مغزی

* نارسایی قلبی

* مشکلات ریتم قلب (آریتمی های قلبی)

* مرگ به دلیل ایست ناگهانی قلبی

تشخیص و درمان مناسب می تواند به کاهش خطر عوارض کمک کند.

 

تشخیص

برای تشخیص بیماری دریچه آئورت، پزشک معمولا یک معاینه فیزیکی انجام می دهد و سوالاتی در مورد علائم و نشانه های بیماری و سابقه پزشکی شما می پرسد.

یک پزشک عمومی ممکن است هنگام گوش دادن به صدای قلب شما با یک گوشی صدای وزوز یا لرزش (زمزمه قلب) را بشنود. اگر این طور است، ممکن است به یک متخصص در زمینه بیماری های قلبی (کاردیولوژیست یا متخصص قلب و عروق) ارجاع داده شوید.

ممکن است چندین آزمایش برای تشخیص بیماری دریچه آئورت انجام شود، از جمله:

* اکوکاردیوگرام. اکوکاردیوگرام یک سونوگرافی از قلب است. از امواج صوتی برای ایجاد تصاویری از قلب در حال کار استفاده می شود. اکوکاردیوگرام نگاه دقیق تری به وضعیت دریچه آئورت و آئورت فراهم می کند و می تواند به تعیین علت و شدت بیماری دریچه آئورت کمک کند.

در اکوکاردیوگرام استاندارد، یک دستگاه اکوکاردیوگرام که امواج صوتی را از خود ساطع می کند، به آرامی به پوست قفسه سینه بالای قلب فشار داده می شود. گاهی اوقات، یک اکو قلب از راه مری ممکن است برای بررسی دقیق تر دریچه آئورت انجام شود. در این نوع اکوکاردیوگرام، یک مبدل کوچک متصل به انتهای یک لوله، به سمت دهان وارد می شود.

* الکتروکاردیوگرام (ECG یا EKG). این آزمایش غیرتهاجمی است که فعالیت الکتریکی قلب را ثبت می کند. تکه های چسبناک با حسگرها (الکترودها) روی قفسه سینه و گاهی پاها قرار می گیرند.

X-ray یا اشعه ایکس قفسه سینه. می تواند وضعیت قلب و ریه ها را نشان دهد. یک پزشک ممکن است از نتیجه این آزمایش استفاده کند تا ببیند آیا قلب بزرگ شده است یا خیر، که این امر می تواند نشانه ای از انواع خاصی از بیماری دریچه آئورت یا نارسایی قلبی باشد. X-ray قفسه سینه همچنین ممکن است تجمع کلسیم را بر روی دریچه آئورت یا وجود مایع در ریه ها نشان دهد.

MRI قلبی: MRI قلبی از میدان های مغناطیسی و امواج رادیویی برای ایجاد تصاویر دقیق از قلب استفاده می کند. این آزمایش ممکن است برای تعیین شدت بیماری دریچه آئورت و اندازه گیری اندازه آئورت مورد استفاده قرار گیرد.

* اسکن توموگرافی رایانه ای قلبی (CT). یک سی تی اسکن قلبی از یک سری اشعه ایکس برای ایجاد تصاویر دقیق از دریچه های قلب و عروق استفاده می کند. پزشکان ممکن است از این تکنیک تصویربرداری برای اندازه گیری اندازه دریچه آئورت و نگاه دقیق تر به دریچه آئورت استفاده کنند. یک سی تی اسکن ممکن است برای ارزیابی اندازه دریچه آئورت، اندازه گیری مقدار کلسیم در دریچه آئورت یا تعیین شدت آن مورد استفاده قرار گیرد.

* تست های ورزش یا تست های استرس. این تست ها اغلب شامل راه رفتن روی تردمیل یا دوچرخه سواری ثابت در حین انجام ECG یا اکوکاردیوگرام است. تست های ورزش به آشکار کردن چگونگی واکنش قلب به فعالیت فیزیکی و اینکه آیا علائم بیماری دریچه در طول ورزش رخ می دهد، کمک می کند. اگر شما قادر به ورزش کردن نیستید، داروهایی که اثرات مشابه ورزش بر قلب شما دارند ممکن است مورد استفاده قرار گیرند.

* کاتتریزاسیون قلبی. این تست اغلب برای تشخیص بیماری دریچه آئورت استفاده نمی شود. با این حال، ممکن است برای تعیین شدت بیماری دریچه آئورت یا برای تشخیص این وضعیت در صورت عدم انجام آزمایش های دیگر مورد استفاده قرار گیرد. در این تست، یک لوله نازک و انعطاف پذیر (کاتتر) وارد رگ خونی می شود، معمولا در ناحیه کشاله ران یا بازو قرار می گیرد و به سوی قلب هدایت می شود.

 

مرحله بندی

پس از اینکه آزمایش تشخیص بیماری آئورت یا سایر بیماری های دریچه قلب را تایید کرد، پزشک شما ممکن است مرحله بیماری را به شما بگوید.

مرحله بیماری دریچه قلب به موارد زیادی از جمله علائم، شدت بیماری، ساختار دریچه یا دریچه ها و جریان خون در قلب و ریه ها بستگی دارد.

بیماری دریچه قلب به چهار گروه اصلی تقسیم می شود:

مرحله A: در معرض خطر. فاکتورهای خطر برای بیماری دریچه قلب وجود دارد.

مرحله B: جلو رونده. بیماری دریچه قلب خفیف یا متوسط است و علائم دریچه قلب وجود ندارد.

مرحله C: بدون علامت شدید. هیچ علامتی در دریچه قلب وجود ندارد اما بیماری دریچه شدید است.

مرحله D: علائم شدید. بیماری دریچه قلب شدید است و علائمی را ایجاد می کند.

 

درمان

درمان بیماری دریچه آئورت به موارد زیر بستگی دارد:

* شدت مرحله بیماری دریچه آئورت

* آیا بیماری باعث بروز علائم می شود

* آیا شرایط در حال بدتر شدن است

 

درمان ممکن است شامل نظارت، ایجاد تغییرات در سبک زندگی، دارو، یا جراحی یا روش های دیگر باشد. اگر بیماری دریچه آئورت دارید، در یک مرکز پزشکی با یک تیم چند رشته ای از متخصصان بیماری های قلبی (کاردیولوژیست ها یا متخصص قلب و عروق) و سایر افراد آموزش دیده و باتجربه در ارزیابی و درمان بیماری دریچه قلب مورد ارزیابی و درمان قرار بگیرید.

 

داروها

اگر بیماری دریچه آئورت خفیف یا متوسط است یا علائمی ندارد، ممکن است تنها به معاینات پزشکی منظم برای نظارت بر این بیماری نیاز داشته باشید.

 

تغییرات سبک زندگی سلامت قلب و دارو ممکن است برای درمان علائم بیماری دریچه آئورت یا کاهش خطر عوارض توصیه شود. به عنوان مثال، از داروها ممکن است برای موارد زیر استفاده شود:

* کاهش فشار خون

* جلوگیری از ضربان نامنظم قلب

* حذف مایع اضافی از بدن برای کاهش فشار بر قلب

 

جراحی یا روش های دیگر

در نهایت ممکن است نیاز به جراحی یا یک روش کاتتر برای ترمیم یا جایگزینی دریچه آئورت بیمار باشد. برخی از افراد مبتلا به بیماری دریچه آئورت حتی اگر شدید نباشد یا علائمی ایجاد نکند نیاز به جراحی دارند.

جراحی برای ترمیم یا تعویض دریچه آئورت اغلب با جراحی قلب باز انجام می شود. گاهی اوقات، دریچه را می توان در طول جراحی قلب با حداقل تهاجم جایگزین کرد، که از برش های کوچک تر از برش های مورد نیاز برای جراحی قلب باز، یا با روش مبتنی بر کاتتر استفاده می کند.

 

تعمیر دریچه آئورت

در طول فرایند ترمیم دریچه آئورت، جراح ممکن است یک یا همه موارد زیر را انجام دهد:

* جدا کردن فلپ های دریچه که با هم ترکیب شده اند

* اضافه کردن تکیه گاه به پایه دریچه

* تغییر شکل یا برداشتن بافت اضافی دریچه به طوری که نوک دریچه‌های سینی بتوانند محکم بسته شوند

* سوراخ در یک دریچه

ترمیم دریچه آئورت اغلب نیاز به جراحی قلب باز دارد. با این حال، گزینه های کم تر تهاجمی ممکن است در دسترس باشد. به عنوان مثال، یک روش کاتتر ممکن است برای وارد کردن یک پلاگ یا دستگاه برای تعمیر یک دریچه آئورت جایگزین دچار نشتی شده استفاده شود.

در نوزادان و کودکان مبتلا به تنگی دریچه آئورت، یک روش کم تر تهاجمی به نام والوپلاستی بالون ممکن است برای باز کردن موقت یک دریچه تنگ شده انجام شود. در طول این روش، پزشک یک لوله نازک و توخالی (کاتتر) را در یک رگ خونی، معمولا در کشاله ران قرار می دهد و آن را به قلب وصل می کند. یک بالون باد می شود تا دریچه را باز کند، و سپس دریچه را باز می کند.

 

تعویض دریچه آئورت

در تعویض دریچه آئورت، جراح دریچه آسیب دیده را برمی دارد و آن را با یک دریچه مکانیکی یا یک دریچه ساخته شده از بافت قلب گاو، خوک یا انسان (دریچه بافت زیستی) جایگزین می کند.

گاهی اوقات دریچه آئورت با دریچه ریه (ریوی) شما جایگزین می شود. سپس دریچه ریوی شما با یک دریچه بافت ریه بیولوژیکی یا زیستی جایگزین می شود. این جراحی پیچیده تر روش راس نامیده می شود.

شما و پزشک خود در مورد مزایا و معایب هر نوع دریچه ای با یکدیگر گفتگو بحث خواهید کرد تا بهترین گزینه را برای خود انتخاب کنید.

جایگزینی دریچه آئورت معمولا نیاز به جراحی دریچه باز دارد که شامل یک برش در قفسه سینه است. گاهی اوقات، جراحان می توانند از یک روش حداقل تهاجمی به نام جایگزینی دریچه آئورت ترانس کاتتر (TAVR) برای جایگزینی یک دریچه آئورت باریک با یک دریچه بافت بیولوژیکی استفاده کنند. TAVR از برش های کوچکتری نسبت به جراحی دریچه قلب استفاده می کند.

 

سبک زندگی و درمان های خانگی

پس از تشخیص یا درمان بیماری دریچه آئورت، شما به چکاپ های منظم سلامتی برای نظارت بر وضعیت خود نیاز خواهید داشت. پزشک شما ممکن است پیشنهاد کند که در طی یک شیوه زندگی سالم برای قلب موارد زیر را انجام دهید:

* تغذیه سالم. انواع میوه ها و سبزی ها، محصولات لبنی کم چرب یا بدون چربی، مرغ، ماهی و غلات کامل بخورید. از چربی های اشباع شده و ترانس و نمک و قند اضافی پرهیز کنید.

* حفظ وزن سالم. از پزشک خود بپرسید که وزن سالم برای شما چیست. اگر اضافه وزن دارید یا چاق هستید، پزشک ممکن است توصیه کند که وزن خود را کاهش دهید.

* ورزش منظم داشته باشید. به عنوان یک هدف کلی، هر روز حداقل ۳۰ دقیقه فعالیت بدنی بطور متوسط داشته باشید. قبل از شروع یک برنامه ورزشی جدید از پزشک خود بپرسید.

* مدیریت استرس. راه هایی برای کمک به کاهش استرس عاطفی پیدا کنید. تمرین بیشتر، تمرین ذهن آگاهی و ارتباط با دیگران در گروه های حمایتی برخی از راه های مهار استرس هستند.

* ترک سیگار. اگر به کمک برای ترک سیگار یا استفاده از دخانیات نیاز دارید، از پزشک خود یا مراکز ترک دخانیات در این مورد کمک بخواهید. پیوستن به یک گروه حمایتی ممکن است مفید باشد.

برای زنان مبتلا به بیماری دریچه آئورت، صحبت کردن با پزشک قبل از باردار شدن مهم است. پزشک شما می تواند با شما در مورد اینکه کدام داروها را می توانید با خیال راحت مصرف کنید و اینکه آیا ممکن است به روشی برای درمان بیماری دریچه خود قبل از بارداری نیاز داشته باشید یا خیر، صحبت کند.

زنان مبتلا به بیماری دریچه آئورت احتمالا نیاز به نظارت دقیق توسط یک پزشک در طول بارداری دارند. پزشک ممکن است توصیه کنند که زنان مبتلا به بیماری دریچه قلب شدید از بارداری برای جلوگیری از خطر عوارض اجتناب کنند.

مقابله و پشتیبانی

اگر بیماری دریچه آئورت دارید، در اینجا چند مرحله وجود دارد که ممکن است به شما در مدیریت این بیماری کمک کند:

* داروها را طبق تجویز پزشک مصرف کنید. داروهای خود را طبق دستور پزشک معالج تان مصرف کنید.

* پشتیبان بگیرید. ارتباط با سایر افرادی که شرایط مشابهی دارند ممکن است مفید باشد. پزشک خود در مورد گروه های پشتیبان در منطقه خود سوال کنید.

* فعال بمانید. ورزش منظم یکی از بهترین راه ها برای بهبود سلامت قلب است. از پزشک خود در مورد اینکه چه مقدار و چه نوع فعالیت فیزیکی برای شما ایمن است، سوال کنید.

 

آماده شدن برای قرار ملاقات با پزشک

اگر فکر می کنید که دچار بیماری دریچه آئورت هستید، با پزشک خود قرار ملاقات بگذارید.

* از محدودیت های پیش از قرار ملاقات با پزشک آگاه باشید، از خود بپرسید آیا کاری هست که باید از قبل انجام دهید یا خیر.

* علائم خود را بنویسید، از جمله علائمی که به نظر می رسد ارتباطی با بیماری دریچه قلب ندارند.

* اطلاعات شخصی کلیدی، از جمله سابقه خانوادگی بیماری قلبی، و هر گونه استرس عمده یا تغییرات زندگی اخیر را یادداشت کنید.

* لیستی از تمام داروها، ویتامین ها و مکمل هایی که مصرف می کنید تهیه کنید.

* در صورت امکان یکی از اعضای خانواده یا دوستان خود را همراه خود ببرید. کسی که شما را همراهی می کند می تواند به شما در به خاطر سپردن اطلاعاتی که دریافت می کنید کمک کند.

* برای بحث در مورد رژیم غذایی و عادات ورزشی خود آماده باشید. اگر در حال حاضر خوب غذا نمی خورید و ورزش نمی کنید، آماده باشید تا با پزشک خود در مورد چالش هایی که ممکن است در شروع کار با آن ها مواجه شوید، صحبت کنید.

* سوالاتی را بنویسید تا از پزشک خود بپرسید.

 

برای بیماری دریچه آئورت، برخی سوالات اساسی که باید از پزشک خود بپرسید عبارتند از:

* چه چیزی ممکن است باعث علائم یا بیماری من شود؟

* دلایل احتمالی دیگر برای علائم یا بیماری من چیست؟

* چه آزمایش هایی لازم دارم؟

* بهترین درمان چیست؟

* جایگزین های روش اصلی که پیشنهاد می کنید چیست؟

* چگونه می توانم آن ها را با هم مدیریت کنم؟

* آیا محدودیت هایی وجود دارد که باید رعایت کنم؟

* آیا باید متخصصی را ببینم؟

* اگر نیاز به جراحی دارم، کدام جراح را برای جراحی دریچه قلب توصیه می کنید؟

* آیا یک جایگزین عمومی برای دارویی که تجویز می کنید وجود دارد؟

* آیا بروشور یا سایر مطالب چاپی وجود دارد که من بتوانم استفاده کنم؟ شما چه وب سایت هایی را توصیه می کنید؟

در پرسیدن سوال های دیگری که در فهرست بالا وجود ندارد اما به ذهن شما می رسد تردید نکنید.

 

از پزشک خود چه انتظاری داشته باشید

پزشک شما احتمالا چند سوال از شما می پرسد، از جمله:

* علائم شما از چه زمانی شروع شد؟

* آیا علائم شما مداوم بوده یا گاهی اوقات؟

* علائم شما چقدر شدید است؟

* به نظر می رسد چه چیزی علائم شما را بهبود می بخشد؟

* چه چیزی علائم شما را بدتر می کند؟

لایف یار (Lifeyar)، یار زندگی شما

 

ادامه مطلب
تبلیغات
برای افزودن دیدگاه کلیک کنید

یک پاسخ بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پزشکی

شپش بدن (Body lice)

منتشر شده

در

توسط

خلاصه

شپش بدن چیست؟ شپش بدن (Body lice) یک حشره کوچک به اندازه یک دانه کنجد است. شپش‌های بدن در لباس‌ها و ملافه‌های شما زندگی می‌کنند و چندین بار در روز برای تغذیه از خون به پوست شما می‌روند. شایع‌ترین محل‌های گزش در اطراف گردن، شانه‌ها، زیر بغل، کمر و کشاله ران است – مکان‌هایی که درزهای لباس بیشتر با پوست تماس می‌گیرد.

شپش های بدن بیشتر در شرایط زندگی شلوغ و غیربهداشتی مانند کمپ های پناهندگان و پناهگاه های افراد بی خانمان دیده می شود. آنها همچنین می توانند از تماس با لباس های فرد آلوده سرایت کنند. نیش شپش بدن می تواند انواع خاصی از بیماری ها را گسترش دهد و حتی می تواند باعث اپیدمی شود.

لباس‌ها و ملافه‌هایی که آلوده به شپش‌های بدن هستند باید در آب داغ و صابون شسته شوند و با هوای گرم با ماشین خشک شوند.

 

علائم شپش بدن

گزش شپش بدن می تواند باعث خارش شدید شود و ممکن است در محل آثار گزش، متوجه مناطق کوچکی از خون و پوسته پوست خود شوید.

اگر رعایت بهداشت آلودگی را از بین نمی برد یا اگر دچار عفونت پوستی در اثر خاراندن محل گزش شدید، به پزشک خود مراجعه کنید.

 

دلایل بروز شپش بدن

شپش بدن شبیه شپش سر است اما عادات متفاوتی دارد. در حالی که شپش سر در موهای شما زندگی می کند و از پوست سر شما تغذیه می کند، شپش بدن معمولا در لباس ها و ملافه های شما زندگی می کند. آنها چندین بار در روز به پوست شما سفر می کنند تا از خون تغذیه کنند.

درزهای لباس شما رایج ترین مکان برای تخم گذاری شپش های بدن است. در صورت تماس نزدیک با فردی که دارای شپش بدن یا با لباس یا ملافه آلوده به شپش بدن است، می توانید به شپش بدن مبتلا شوید.

 

عوامل خطر

افرادی که در معرض خطر بیشتری برای ابتلا به شپش هستند، معمولاً در شرایط شلوغ و ناپاک زندگی می کنند. آنها عبارتند از:

*     پناهندگان جنگی

*     مردم بی خانمان

*     مردمی که در اثر بلایای طبیعی آواره شده اند

سگ ها، گربه ها و سایر حیوانات خانگی شپش بدن را پخش نمی کنند.

عوارض شپش بدن

آلودگی به شپش های بدن معمولاً حداقل مشکلاتی را ایجاد می کند. با این حال، آلودگی به شپش بدن گاهی منجر به عوارضی مانند:

*     عفونت های ثانویه. هنگامی که شپش بدن برای تغذیه از خون شما خراشیده و حفاری می کند، ممکن است پوست شما را تحریک کند. اگر برای تسکین خارش خراش دهید، این نیز می تواند پوست شما را تحریک کند. اگر پوست شما به دلیل این تحریکات خام شود، ممکن است عفونت های دیگری ایجاد شود.

*     تغییرات پوستی. اگر برای مدت طولانی با شپش بدن آلوده شده اید، ممکن است تغییرات پوستی مانند ضخیم شدن و تغییر رنگ – به ویژه در اطراف کمر، کشاله ران یا بالای ران خود را تجربه کنید.

*     گسترش بیماری. شپش های بدن می توانند ناقل برخی از بیماری های باکتریایی مانند تیفوس، تب عود کننده یا تب سنگر باشند.

 

پیشگیری از شپش بدن

برای جلوگیری از هجوم شپش بدن، از تماس فیزیکی نزدیک یا به اشتراک گذاشتن رختخواب یا لباس با هرکسی که آلوده شده است خودداری کنید. حمام کردن منظم و تعویض لباس تمیز حداقل یک بار در هفته نیز ممکن است به جلوگیری و کنترل گسترش شپش بدن کمک کند.

 

تشخیص شپش بدن

شما یا پزشکتان معمولاً می‌توانید از طریق معاینه بصری بدن و لباس‌هایتان، آلودگی به شپش بدن را تأیید کنید. وجود تخم و شپش متحرک آلودگی را تایید می کند.

 

درمان شپش

شپش بدن در درجه اول با شستن کامل خود و هرگونه اقلام آلوده با آب گرم و صابون و خشک کردن لباس و ملافه در خشک کن ماشینی با استفاده از چرخه گرم درمان می شود. خشکشویی و اتو کردن لباس هایی که قابل شستشو نیستند نیز موثر است.

اگر این اقدامات جواب نداد، می توانید از لوسیون یا شامپوی بدون نسخه استفاده کنید که دارای ۱٪ پرمترین (Nix) یا پیرترین است. اگر باز هم جواب نداد، پزشک می‌تواند لوسیون نسخه‌ای تهیه کند. محصولات شپش کش می توانند برای انسان سمی باشند، بنابراین دستورالعمل ها را به دقت دنبال کنید.

 

خودمراقبتی

معمولاً می‌توانید با تمیز کردن خود و هر وسیله شخصی که ممکن است آلوده باشد، از شر شپش خلاص شوید. ملافه‌ها، لباس‌ها و حوله‌های آلوده را با آب گرم و صابون – حداقل ۵۴ درجه سانتیگراد- بشویید و حداقل ۲۰ دقیقه روی حرارت بالا خشک کنید.

لباس هایی که شسته نمی شوند می توانند خشک شوند و اتو شوند.

اقلامی که قابل شستشو یا خشک کردن نیستند باید در یک کیسه پلاستیکی بسته شوند و به مدت دو هفته در یک منطقه گرم نگهداری شوند. تشک ها، کاناپه ها و سایر وسایل روکش شده باید به صورت گرم اتو شوند یا با محصولات شپش کش اسپری شوند تا تخم ها از درزها پاک شوند. از قرار گرفتن در معرض اقلام آلوده باید به مدت دو هفته اجتناب شود.

 

آماده شدن برای قرار ملاقات با پزشک

اگر نمی توانید به تنهایی از شر شپش های بدن خلاص شوید، ممکن است لازم باشد با پزشک خانواده خود صحبت کنید.

 

آنچه شما می توانید انجام دهید

قبل از قرار ملاقات، ممکن است بخواهید پاسخ سوالات زیر را بنویسید:

*     فکر می کنید چند وقت است که شپش بدن دارید؟

*     علائم شما چیست؟

*     چگونه به شپش بدن آلوده شدید؟

*     آیا از زمانی که متوجه شپش بدن شده اید با دیگران در تماس بوده اید؟ چه درمان هایی را امتحان کرده اید؟

*     آیا بیماری های مزمنی دارید؟

*     چه داروها و مکمل هایی مصرف می کنید؟

 

از پزشک خود چه انتظاری داشته باشید

در طول معاینه جسمی، پزشک پوست شما و درزهای لباس شما را معاینه می کند.

لایف یار (Lifeyar)، یار زندگی شما

 

ادامه مطلب

پزشکی

ادرار خونی یا هماچوری؛ از تشخیص تا درمان

منتشر شده

در

توسط

خلاصه

ادرار خونی یا هماچوری چیست؟ دیدن ادرار خونی (blood in urine) می‌تواند ترسناک باشد که هماچوری (hematuria) نیز نامیده می‌شود. در بسیاری از موارد، علت بی ضرر است. اما وجود خون در ادرار نیز می‌تواند نشانه یک بیماری جدی باشد.

اگر بتوانید خون را ببینید، هماچوری ناخالص (هماچوری گروس) نامیده می‌شود. خونی که با چشم غیر مسلح دیده نمی‌شود، هماچوری میکروسکوپی نامیده می‌شود. این مقدار آنقدر ناچیز است که وقتی آزمایشگاه ادرار را آزمایش می‌کند فقط زیر میکروسکوپ قابل مشاهده است. در هر صورت، مهم است که دلیل خونریزی را کشف کنید.

درمان بستگی به علت دارد.

 

علائم ادرار خونی

خون در ادرار ممکن است صورتی، قرمز یا کولا به نظر برسد. گلبول‌های قرمز باعث تغییر رنگ ادرار می‌شوند. فقط مقدار کمی خون لازم است تا ادرار قرمز شود.

خونریزی اغلب دردناک نیست. اما اگر لخته‌های خون از طریق ادرار دفع شوند، ممکن است آسیب برسانند.

 

چه زمانی باید به پزشک مراجعه کرد

هر زمان که ادرار به نظر می‌رسد ممکن است خون در آن وجود داشته باشد، به یک پزشک مراجعه کنید.

ادرار قرمز همیشه توسط گلبول‌های قرمز ایجاد نمی‌شود. برخی از داروها می‌توانند باعث قرمز شدن ادرار شوند، مانند دارویی به نام فنازوپیریدین که علائم مجاری ادراری را کاهش می‌دهد. برخی غذاها نیز می‌توانند ادرار را قرمز کنند، از جمله چغندر و ریواس.

تشخیص اینکه آیا تغییر رنگ ادرار ناشی از خون است یا خیر می‌تواند سخت باشد. به همین دلیل است که همیشه بهتر است معاینه شوید.

 

دلایل ادرار خونی

بیماری ادرار خونی یا هماچوری زمانی اتفاق می‌افتد که کلیه‌ها یا سایر قسمت‌های دستگاه ادراری اجازه می‌دهند سلول‌های خونی به داخل ادرار نشت کنند. مشکلات مختلف می‌تواند باعث این نشت شود، از جمله:

* عفونت‌های دستگاه ادراری (UTIs). اینها زمانی اتفاق می‌افتند که باکتری وارد لوله‌ای می‌شود که از طریق آن ادرار از بدن خارج می‌شود که مجرای ادرار نام دارد. سپس باکتری‌ها در مثانه تکثیر می‌شوند. UTI می‌تواند باعث خونریزی شود که ادرار را قرمز، صورتی یا قهوه ای می‌کند. با عفونت ادراری، ممکن است میل شدیدی برای ادرار کردن داشته باشید که برای مدت طولانی ادامه دارد. ممکن است هنگام ادرار کردن دچار درد و سوزش شوید. ممکن است ادرار شما نیز بوی بسیار قوی داشته باشد.

* عفونت کلیه. این نوع عفونت ادراری نیز پیلونفریت نامیده می‌شود. زمانی که باکتری‌ها از جریان خون وارد کلیه‌ها می‌شوند، عفونت‌های کلیه ممکن است اتفاق بیفتد. عفونت‌ها همچنین می‌توانند زمانی اتفاق بیفتند که باکتری‌ها از یک جفت لوله که کلیه‌ها را به مثانه متصل می‌کنند، به نام حالب، به کلیه‌ها منتقل می‌شوند. عفونت‌های کلیه می‌توانند همان علائم مرتبط با ادرار را ایجاد کنند که سایر عفونت‌های ادراری می‌توانند ایجاد کنند. اما احتمال ایجاد تب و درد در ناحیه پشت، پهلو یا کشاله ران بیشتر است.

* سنگ مثانه یا کلیه. مواد معدنی موجود در ادرار می‌توانند کریستال‌هایی را روی دیواره کلیه‌ها یا مثانه تشکیل دهند. با گذشت زمان، کریستال‌ها می‌توانند به سنگ‌های کوچک و سخت تبدیل شوند.

سنگ‌ها اغلب بدون درد هستند. اما اگر باعث انسداد شوند یا از طریق ادرار از بدن خارج شوند، می‌توانند صدمات زیادی داشته باشند. سنگ مثانه یا کلیه می‌تواند باعث خون در ادرار شود که با چشم غیرمسلح قابل مشاهده است و همچنین خونریزی که فقط در آزمایشگاه قابل مشاهده است.

* پروستات بزرگ‌شده. غده پروستات درست زیر مثانه است و قسمت بالایی مجرای ادرار را احاطه کرده است. اغلب در سنین میانسالی بزرگ‌تر می‌شود. سپس به مجرای ادرار فشار وارد می‌کند و تا حدی جریان ادرار را مسدود می‌کند. با بزرگ شدن پروستات، ممکن است در ادرار کردن، نیاز فوری یا دائمی به ادرار کردن، یا وجود خون در ادرار مشکل داشته باشید. عفونت پروستات که پروستاتیت نامیده می‌شود، می‌تواند علائم مشابهی ایجاد کند.

* بیماری کلیوی. وجود خون در ادرار که فقط در آزمایشگاه قابل مشاهده است، یکی از علائم شایع بیماری کلیوی به نام گلومرولونفریت است. با این بیماری، فیلترهای ریز در کلیه‌ها که مواد زائد را از خون خارج می‌کنند، ملتهب می‌شوند.

* گلومرولونفریت. این وضعیت ممکن است بخشی از یک بیماری باشد که کل بدن را تحت تاثیر قرار می‌دهد، مانند دیابت. یا ممکن است به خودی خود اتفاق بیفتد.

* سرطان. وجود خون در ادرار که با چشم غیر مسلح قابل مشاهده است ممکن است نشانه سرطان پیشرفته کلیه، مثانه یا پروستات باشد. این سرطان‌ها ممکن است زودتر علائمی را ایجاد نکنند، زمانی که درمان‌ها می‌توانند بهتر عمل کنند.

*     بیماری‌های ارثی. یک بیماری ژنتیکی که بر گلبول‌های قرمز اثر می‌گذارد، به نام کم خونی داسی شکل، می‌تواند باعث ایجاد ادرار خونی شود. سلول‌های خونی می‌توانند قابل مشاهده یا بسیار کوچک باشند. وضعیتی که به رگ‌های خونی ریز در کلیه‌ها آسیب می‌زند، به نام سندرم آلپورت، همچنین می‌تواند باعث ادرار خونی شود.

*     آسیب کلیه. ضربه یا آسیب‌های دیگر به کلیه‌ها در اثر تصادف یا ورزش‌های تماسی می‌تواند باعث ظاهر شدن ادرار خونی شود.

*     داروها. داروی ضد سرطان سیکلوفسفامید (سیتوکسان) و آنتی بیوتیک پنی سیلین با خون در ادرار مرتبط هستند. داروهایی که از لخته شدن خون جلوگیری می‌کنند نیز به خون در ادرار متصل می‌شوند. این داروها شامل داروهایی است که از چسبیدن سلول‌های خونی به نام پلاکت‌ها جلوگیری می‌کند، مانند مسکن آسپرین. داروهایی که خون را رقیق می‌کنند، مانند هپارین، نیز ممکن است علت باشد.

*     ورزش سخت. ادرار خونی ممکن است پس از انجام ورزش‌های تماسی مانند فوتبال ایجاد شود. ممکن است با آسیب مثانه ناشی از ضربه خوردن مرتبط باشد. خون در ادرار همچنین می‌تواند در ورزش‌های طولانی مدت مانند دوی ماراتن اتفاق بیفتد، اما دلیل آن کمتر مشخص است. ممکن است با آسیب مثانه یا دلایل دیگری که آسیبی به همراه ندارد مرتبط باشد. وقتی ورزش سخت باعث خون در ادرار می‌شود، ممکن است در عرض یک هفته خود به خود از بین برود.

اگر بعد از ورزش خون در ادرار خود مشاهده کردید، تصور نکنید که از ورزش است. به پزشک مراجعه کنید.

اغلب علت هماچوری ناشناخته است.

عوامل خطر

تقریباً هر کسی می‌تواند گلبول‌های قرمز در ادرار داشته باشد. این شامل کودکان و نوجوانان می‌شود. برخی از مواردی که می‌تواند خطر ادرار خونی را افزایش دهد عبارتند از:

*     سن. مردان میانسال و مسن ممکن است به دلیل بزرگ شدن غده پروستات به هماچوری مبتلا شوند. خطر برخی از سرطان‌ها که می‌توانند باعث خون در ادرار شوند نیز ممکن است پس از ۵۰ سالگی افزایش یابد.

*     عفونت مجاری ادراری. این یکی از مهم‌ترین علل خونی است که در ادرار کودکان دیده می‌شود.

*     سابقه خانوادگی. اگر یک یا چند نفر از اعضای خانواده بیماری کلیوی داشته باشند، احتمال وجود خون در ادرار ممکن است افزایش یابد.

*     داروهای خاص. برخی از مسکن‌ها، رقیق کننده‌های خون و آنتی بیوتیک ها می‌توانند خطر خون در ادرار را افزایش دهند.

*     ورزش سخت. “هماچوری دونده ماراتن” یکی از نام مستعار هماچوری است. ورزش‌های تماسی نیز می‌تواند خطر را افزایش دهد.

 

تشخیص ادرار خونی

این آزمایشات و معاینات نقش کلیدی در یافتن علت وجود خون در ادرار دارند:

*     معاینه بدنی. این معتیه شامل صحبت با یک پزشک در مورد سابقه سلامتی شما می‌شود.

*     آزمایشات ادرار. از اینها می‌توان برای تشخیص وجود خون در ادرار استفاده کرد. آنها همچنین می‌توانند هفته‌ها یا ماه‌ها بعد استفاده شوند تا ببینند آیا ادرار هنوز خون دارد یا خیر. آزمایش ادرار همچنین می‌تواند عفونت دستگاه ادراری یا مواد معدنی که باعث سنگ کلیه می‌شوند را بررسی کند.

*     تست‌های تصویربرداری. برای یافتن علت ادرار خونی اغلب به آزمایش تصویربرداری نیاز است. ممکن است به سی تی اسکن یا ام آر آی یا معاینه اولتراسوند نیاز داشته باشید.

*     سیستوسکوپی. یک پزشک یک لوله باریک مجهز به یک دوربین کوچک را به مثان

ه شما می‌زند تا علائم بیماری را بررسی کند.

گاهی اوقات علت ادرار خونی را نمی‌توان یافت. در این صورت، ممکن است به آزمایش‌های پیگیری منظم نیاز داشته باشید، عمدتاً اگر عوامل خطر سرطان مثانه را داشته باشید. این عوامل خطر شامل سیگار کشیدن، پرتودرمانی لگن یا قرار گرفتن در معرض برخی مواد شیمیایی است.

 

درمان ادرار خونی

درمان هماچوری به یافتن علت آن بستگی دارد. درمان ممکن است شامل موارد زیر باشد:

*     مصرف داروهای آنتی بیوتیک برای از بین بردن عفونت ادراری.

*     آزمایش یک داروی تجویزی برای کوچک کردن بزرگی پروستات.

*     داشتن درمانی که از امواج صوتی برای شکستن سنگ‌های مثانه یا کلیه استفاده می‌کند.

در برخی موارد، نیازی به درمان نیست.

اگر تحت درمان قرار گرفتید، پس از آن به پزشک خود مراجعه کنید تا مطمئن شوید که خون بیشتری در ادرار شما وجود ندارد.

 

آماده شدن برای قرار ملاقات با پزشک

می‌توانید با ویزیت توسط یک پزشک عمومی درمان خود شروع کنید. یا ممکن است به یک دکتر متخصص در اختلالات دستگاه ادراری ارجاع داده شوید که متخصص اورولوژیست نامیده می‌شود.

در اینجا اطلاعاتی وجود دارد که به شما کمک می‌کند تا برای قرار ملاقات خود آماده شوید.

 

آنچه شما می‌توانید انجام دهید

فهرستی از موارد زیر تهیه کنید

*     علائم شما هر گونه علائمی را درج کنید، حتی علائمی که به نظر می‌رسد به دلیل معاینه شما مرتبط نباشد. توجه داشته باشید که چه زمانی علائم شما شروع شد.

*     اطلاعات کلیدی پزشکی این شامل سایر شرایطی است که شما تحت درمان هستید. توجه داشته باشید که آیا بیماری‌های مثانه یا کلیه در خانواده شما نیز وجود دارد یا خیر.

*     تمام داروها، ویتامین‌ها یا سایر مکمل‌هایی که مصرف می‌کنید. دوزهای هر کدام را در نظر بگیرید.

*     سوالاتی که باید از پزشک خود بپرسید.

 

برخی از سوالاتی که باید در مورد خون در ادرار پرسید عبارتند از:

*     چه چیزی ممکن است باعث علائم من شود؟

*     به چه آزمایشاتی نیاز دارم؟

*     این وضعیت چقدر ممکن است ادامه یابد؟

*     گزینه‌های درمانی من چیست؟

*     من بیماری‌های دیگری هم دارم. چگونه می‌توانم آنها را با هم مدیریت کنم؟

*     آیا بروشور یا مواد چاپی دیگری وجود دارد که بتوانم داشته باشم؟ مطالعه چه وب سایت‌هایی را پیشنهاد می‌کنید؟

هر سوال دیگری هم که به ذهن شما می‌رسد اما در فهرست بالا قرار ندارد را از دکتر بپرسید.

 

از پزشک خود چه انتظاری داشته باشید

پزشک شما احتمالاً از شما سؤالاتی می‌پرسد، مانند:

*     آیا هنگام ادرار کردن درد دارید؟

*     آیا فقط گاهی یا همیشه خون در ادرار خود می‌بینید؟

*     چه زمانی در ادرار خود خون می‌بینید – وقتی شروع به ادرار می‌کنید، در انتهای جریان ادرار یا در تمام مدت ادرار کردن؟

*     آیا هنگام ادرار کردن، لخته‌های خون نیز دفع می‌شود؟ چه اندازه و چه شکلی هستند؟

*     آیا سیگار می‌کشید؟

*     آیا در حین کار در معرض مواد شیمیایی هستید؟ چه نوع‌هایی؟

*     آیا پرتودرمانی داشته اید؟

لایف یار (Lifeyar)، یار زندگی شما

 

 

ادامه مطلب

پزشکی

مجرای اشک مسدود شده؛ از تشخیص تا درمان

منتشر شده

در

توسط

خلاصه

مجرای اشک مسدود شده چیست؟ هنگامی که شما دچار مجرای اشک مسدود شده (blocked tear duct) هستید، اشک شما نمی‌تواند به طور طبیعی تخلیه شود و باعث می‌شود که چشمی پر آب و سوزش داشته باشید. این وضعیت به دلیل انسداد جزئی یا کامل در سیستم تخلیه اشک ایجاد می‌شود.

 

غدد اشک آور و مجاری اشک

غدد اشکی که در بالای هر کره چشم قرار دارند، به نام غدد اشکی، به طور مداوم مایع اشکی را تامین می‌کنند که هر بار که پلک‌های خود را پلک می‌زنید، از سطح چشم پاک می‌شود. مایع اضافی از طریق مجاری اشکی به داخل بینی تخلیه می‌شود.

مسدود شدن مجرای اشک در نوزادان شایع است. این وضعیت معمولاً بدون هیچ درمانی در سال اول زندگی بهبود می‌یابد. در بزرگسالان مسدود شدن مجرای اشک ممکن است به دلیل آسیب، عفونت یا به ندرت تومور باشد.

مسدود شدن مجرای اشک تقریباً همیشه قابل اصلاح است. درمان بستگی به علت انسداد و سن فرد مبتلا دارد.

 

علائم مجرای اشک مسدود شده

علائم مجرای اشک مسدود شده عبارتند از:

*     پارگی بیش از حد

*     قرمزی قسمت سفید چشم

*     عفونت یا التهاب مکرر چشم، معروف به چشم صورتی

*     تورم دردناک در نزدیکی گوشه داخلی چشم

*     پوسته شدن پلک‌ها

*     ترشحات مخاطی یا چرک از پلک‌ها و سطح چشم

*     تاری دید

 

چه زمانی باید به پزشک مراجعه کرد

اگر به مدت چند روز به طور مداوم اشک می‌ریزید یا اگر چشم شما مکرراً یا به طور مداوم عفونت می‌کند، به پزشک خود مراجعه کنید. مسدود شدن مجرای اشک ممکن است در اثر فشار تومور بر روی سیستم تخلیه اشک ایجاد شود. شناسایی زودهنگام تومور می‌تواند گزینه‌های درمانی بیشتری به شما بدهد.

دلایل مجرای اشک مسدود شده

انسداد مجاری اشکی ممکن است در هر سنی از تولد تا بزرگسالی اتفاق بیفتد. علل عبارتند از:

*     انسداد مادرزادی. بسیاری از نوزادان با مجرای اشک بسته به دنیا می‌آیند. سیستم تخلیه اشک ممکن است به طور کامل توسعه نیافته یا ممکن است یک ناهنجاری مجرای وجود داشته باشد. اغلب یک غشای بافت نازک روی دهانه ای باقی می‌ماند که به داخل بینی تخلیه می‌شود که به آن مجرای اشکی بینی می‌گویند.

*     تغییرات مرتبط با سن. با افزایش سن، منافذ کوچکی که اشک‌ها را تخلیه می‌کنند، به نام پونکتا، باریک‌تر می‌شوند و باعث انسداد می‌شوند.

*     عفونت یا التهاب. عفونت یا التهاب طولانی مدت چشم‌ها، سیستم تخلیه اشک یا بینی می‌تواند باعث مسدود شدن مجاری اشک شود.

*     جراحت یا تروما. آسیب به صورت شما می‌تواند باعث آسیب استخوان یا زخم در نزدیکی سیستم زهکشی شود و بر جریان معمولی اشک از طریق مجاری تأثیر بگذارد. حتی ذرات کوچک کثیفی یا سلول‌های شل پوستی که در مجرای مجرای آن قرار گرفته‌اند می‌توانند باعث انسداد شوند.

*     تومور. تومور در بینی یا هر جایی در امتداد سیستم تخلیه اشک می‌تواند باعث انسداد شود.

قطره چشم به ندرت، استفاده طولانی مدت از برخی داروها، مانند قطره‌های چشمی که برای درمان گلوکوم استفاده می‌شود، می‌تواند باعث مسدود شدن مجرای اشک شود.

*     درمان‌های مربوط به سرطان. مسدود شدن مجرای اشکی یکی از عوارض جانبی احتمالی داروهای شیمی درمانی و پرتودرمانی برای سرطان است.

 

نحوه عملکرد سیستم تخلیه اشک

غدد اشکی بیشتر اشک شما را تولید می‌کنند. این غدد در داخل پلک‌های فوقانی بالای هر چشم قرار دارند. به طور معمول، اشک از غدد اشکی روی سطح چشم شما جاری می‌شود. اشک‌ها در گوشه‌های داخلی پلک‌های بالا و پایین به منافذی به نام پونکتا تخلیه می‌شوند.

پونکتاها به کانال‌های کوچکی به نام کانالیکولی منتهی می‌شوند. Canaliculi اشک را به یک کیسه به مخزنی در کنار بینی به نام کیسه اشکی منتقل می‌کند. از آنجا اشک از مجرای نازکریمال عبور می‌کند و به داخل بینی شما تخلیه می‌شود. پس از ورود به بینی، اشک دوباره جذب می‌شود.

انسداد می‌تواند در هر نقطه ای از سیستم تخلیه اشک، از نقطه نقطه تا بینی شما رخ دهد. هنگامی که این اتفاق می‌افتد، اشک‌های شما به درستی تخلیه نمی‌شوند و باعث آبریزش چشم می‌شوند و خطر عفونت و التهاب چشم را افزایش می‌دهند.

 

عوامل خطر

برخی عوامل خطر ابتلا مجرای اشک مسدود شده را افزایش می‌دهند:

*     سن. افراد مسن به دلیل تغییرات مرتبط با افزایش سن در معرض افزایش خطر ابتلا به انسداد مجاری اشکی هستند.

*     التهاب مزمن چشم. اگر چشمان شما به طور مداوم تحریک، قرمز و ملتهب است، در معرض خطر بیشتری برای ایجاد مجرای اشک مسدود شده هستید.

*     جراحی قبلی. جراحی قبلی چشم، پلک، بینی یا سینوس ممکن است باعث ایجاد مقداری اسکار در سیستم مجرای شود که احتمالاً بعداً منجر به مسدود شدن مجرای اشک می‌شود.

*     گلوکوم. داروهای ضد گلوکوم اغلب به صورت موضعی روی چشم استفاده می‌شود. اگر از این یا سایر داروهای موضعی چشم استفاده کرده اید، در معرض خطر بیشتری برای ایجاد مجرای اشک انسداد هستید.

*     درمان سرطان قبلی. اگر برای درمان سرطان پرتودرمانی یا شیمی درمانی انجام داده اید، به خصوص اگر پرتوها روی صورت یا سر شما متمرکز شده باشد، در معرض خطر بیشتری برای ایجاد مجرای اشکی مسدود شده هستید.

 

عوارض مجرای اشک مسدود شده

از آنجایی که اشک‌های شما آنطور که باید تخلیه نمی‌شوند، اشک‌هایی که در سیستم زهکشی باقی می‌مانند راکد می‌شوند. این باعث رشد باکتری‌ها، ویروس‌ها و قارچ‌ها می‌شود که می‌تواند منجر به عفونت و التهاب مکرر چشم شود.

هر بخشی از سیستم تخلیه اشک، از جمله غشای شفاف روی سطح چشم شما به نام ملتحمه، ممکن است به دلیل مسدود شدن مجرای اشک عفونی یا ملتهب شود.

 

پیشگیری از مجرای اشک مسدود شده

برای کاهش خطر ابتلا به انسداد مجرای اشکی در سنین بالاتر، درمان فوری التهاب یا عفونت چشم را دریافت کنید. برای جلوگیری از عفونت چشم در وهله اول این نکات را دنبال کنید:

*     دست‌های خود را به طور کامل و مرتب بشویید.

*     سعی کنید چشم‌های خود را مالش ندهید.

*     مدام خط چشم و ریمل خود را تعویض کنید. هرگز این لوازم آرایش را با دیگران به اشتراک نگذارید.

*     اگر از لنزهای تماسی استفاده می‌کنید، آنها را طبق توصیه‌های ارائه شده توسط سازنده و متخصص مراقبت از چشم خود تمیز نگه دارید.

 

تشخیص

برای تشخیص مجرای اشک مسدود شده در شما، پزشک با شما در مورد علائم شما صحبت می‌کند، چشمان شما را معاینه می‌کند و چند آزمایش انجام می‌دهد. پزشک شما همچنین داخل بینی شما را بررسی می‌کند تا مشخص کند که آیا اختلالات ساختاری مجاری بینی شما باعث انسداد شده است یا خیر. اگر ارائه دهنده شما مشکوک به مسدود شدن مجرای اشک باشد، ممکن است آزمایش‌های دیگری را برای یافتن محل انسداد انجام دهید.

آزمایش‌هایی که برای تشخیص انسداد مجرای اشکی استفاده می‌شوند عبارتند از:

 

*     تست تخلیه اشک. این آزمایش سرعت تخلیه اشک‌های شما را اندازه گیری می‌کند. یک قطره از رنگ مخصوص روی سطح هر چشم قرار می‌گیرد. اگر بعد از پنج دقیقه بیشتر رنگ هنوز روی سطح چشم شما باشد، ممکن است مجرای اشک مسدود شده داشته باشید.

*     شستشو و کاوشگری. پزشک شما ممکن است یک محلول نمکی را از طریق سیستم تخلیه اشک شما بشویید تا میزان تخلیه آن را بررسی کند. یا ممکن است یک ابزار باریک از طریق سوراخ‌های زهکشی کوچک گوشه درب به نام پونکتا وارد شود تا انسداد را بررسی کند. در برخی موارد این کاوش ممکن است حتی مشکل را برطرف کند.

*     آزمایش‌های تصویربرداری چشم. برای این روش‌ها، یک رنگ کنتراست از سوراخ گوشه پلک شما از طریق سیستم تخلیه اشک شما عبور داده می‌شود. سپس از اشعه ایکس، توموگرافی کامپیوتری (CT) یا تصویربرداری رزونانس مغناطیسی (MRI) برای یافتن محل و علت انسداد استفاده می‌شود.

 

درمان مجرای اشک مسدود شده

درمان شما بستگی به این دارد که چه چیزی باعث مسدود شدن مجرای اشکی شده است. ممکن است برای اصلاح مشکل به بیش از یک روش نیاز داشته باشید. اگر تومور باعث مسدود شدن مجرای اشکی شما شده باشد، درمان بر روی علت تومور متمرکز خواهد شد. ممکن است جراحی برای برداشتن تومور انجام شود، یا پزشک شما ممکن است استفاده از درمان‌های دیگر را برای کوچک کردن آن توصیه کند.

*     داروها. برای مبارزه با عفونت اگر پزشک شما مشکوک به وجود عفونت باشد، ممکن است قطره یا قرص‌های آنتی بیوتیکی برای چشم تجویز شود.

*     مراقب باشید و صبر کنید یا ماساژ دهید. نوزادانی که با مجرای اشکی مسدود شده متولد می‌شوند، اغلب بدون هیچ درمانی بهتر می‌شوند. این می‌تواند با بلوغ سیستم زهکشی در چند ماه اول زندگی اتفاق بیفتد. اغلب یک غشای بافت نازک روی دهانه ای باقی می‌ماند که به داخل بینی تخلیه می‌شود که به آن مجرای اشکی بینی می‌گویند. اگر مجرای اشک مسدود شده کودک شما بهبود نیابد، پزشک ممکن است یک تکنیک ماساژ ویژه را برای کمک به باز کردن غشاء به شما آموزش دهد.

*     اگر آسیبی به صورت شما وارد شده است که باعث انسداد مجاری اشکی شده است، ممکن است ارائه دهنده شما به شما پیشنهاد دهد که چند ماه منتظر بمانید تا ببیند آیا با بهبودی آسیب، وضعیت بهبود می‌یابد یا خیر. با کاهش تورم، مجاری اشک شما ممکن است خود به خود باز شوند.

*     اتساع، پروب و گرگرفتگی. برای نوزادان، این روش تحت بیهوشی عمومی انجام می‌شود. پزشک دهانه‌های پونکتال را با ابزار اتساع ویژه بزرگ می‌کند. سپس یک کاوشگر نازک از طریق سوراخ و به سیستم تخلیه اشک وارد می‌شود.

*     برای بزرگسالانی که سوراخ‌های تا حدی باریک شده‌اند، ممکن است پزشک با یک پروب کوچک، آن را گشاد کرده و سپس مجرای اشکی را شستشو دهد. به این می‌گویند آبیاری. آبیاری یک روش سرپایی ساده است که اغلب حداقل تسکین موقتی را فراهم می‌کند.

*     استنت گذاری یا لوله گذاری این روش معمولاً با استفاده از بیهوشی عمومی انجام می‌شود. یک لوله نازک، ساخته شده از سیلیکون یا پلی اورتان، از طریق یک یا هر دو نقطه در گوشه پلک شما رد می‌شود. سپس این لوله‌ها از طریق سیستم تخلیه اشک به بینی شما می‌گذرد. یک حلقه کوچک از لوله در گوشه چشم شما قابل مشاهده خواهد بود، و لوله‌ها معمولاً برای حدود سه ماه قبل از برداشتن باقی می‌مانند. عوارض احتمالی شامل التهاب ناشی از وجود لوله است.

*     اتساع کاتتر بالونی. اگر درمان‌های دیگر مؤثر نبوده یا انسداد عود کرده است، ممکن است از این روش استفاده شود. این معمولاً برای نوزادان و کودکان نوپا موثر است و همچنین ممکن است در بزرگسالان با انسداد نسبی استفاده شود. ابتدا یک بیهوشی عمومی تحویل داده می‌شود. سپس ارائه دهنده لوله ای به نام کاتتر را از طریق انسداد مجرای اشکی در بینی می‌گذراند. این لوله یک بالون تخلیه شده را روی نوک نگه می‌دارد. سپس بالون چند بار باد و تخلیه می‌شود تا انسداد باز شود.

 

عمل جراحی

جراحی که معمولاً برای درمان مجاری اشکی مسدود شده استفاده می‌شود داکریوسیستورینوستومی (dacryocystorhinostomy) نامیده می‌شود. این روش مسیری را باز می‌کند تا اشک دوباره از بینی شما خارج شود. به شما یک بیهوشی عمومی یا یک بی حسی موضعی در صورتی که به صورت سرپایی انجام شود، داده می‌شود.

مراحل این روش بسته به محل دقیق و میزان انسداد شما و همچنین تجربه و ترجیحات جراح شما متفاوت است.

*     خارجی. با داکریوسیستورینوستومی خارجی، جراح شما برشی را در کناره بینی، نزدیک کیسه اشکی ایجاد می‌کند. پس از اتصال کیسه اشکی به حفره بینی و قرار دادن استنت در مجرای جدید، جراح برش پوست را با چند بخیه می‌بندد.

*     آندوسکوپی یا اندونازال. با این روش، جراح شما از یک دوربین میکروسکوپی و سایر ابزارهای ریز استفاده می‌کند که از طریق دهانه بینی به سیستم مجرای شما وارد می‌شود. این روش نیازی به برش ندارد بنابراین هیچ جای زخمی باقی نمی‌گذارد. اما میزان موفقیت به اندازه روش خارجی بالا نیست.

پس از جراحی، از اسپری ضد احتقان بینی و قطره‌های چشمی برای جلوگیری از عفونت و کاهش التهاب استفاده خواهید کرد. پس از ۶ تا ۱۲ هفته، برای برداشتن هر گونه استنتی که برای باز نگه داشتن کانال جدید در طول فرآیند بهبودی استفاده می‌شود، به مطب ارائه دهنده خود باز خواهید گشت.

 

آماده شدن برای قرار ملاقات با پزشک

می‌توانید با مراجعه به ارائه دهنده مراقبت‌های بهداشتی اولیه خود شروع کنید. پس از آن ممکن است به پزشک متخصص در درمان اختلالات چشمی به نام چشم پزشک ارجاع داده شوید. در برخی موارد، چشم پزشک ممکن است شما را به فردی ارجاع دهد که در جراحی پلاستیک چشم تخصص دارد.

در اینجا اطلاعاتی وجود دارد که به شما کمک می‌کند تا برای قرار ملاقات خود آماده شوید.

 

آنچه شما می‌توانید انجام دهید

قبل از قرار ملاقات خود فهرستی از موارد زیر تهیه کنید:

*     علائمی که داشته اید، از جمله علائمی که ممکن است به دلیل تعیین وقت ملاقات نامرتبط به نظر برسد.

*     تمام داروها، ویتامین‌ها و مکمل‌هایی که مصرف می‌کنید، از جمله دوزهای مصرفی.

*     هر قطره چشمی که مصرف کرده اید.

*     سوالاتی که باید از پزشک خود بپرسید.

 

برای یک مجرای اشکی مسدود شده، برخی از سوالات اساسی که باید بپرسید عبارتند از:

*     محتمل‌ترین علت علائم من چیست؟

*     آیا دلایل احتمالی دیگری وجود دارد؟

*     آیا به هیچ آزمایشی نیاز دارم؟

*     وضعیت من چقدر طول خواهد کشید؟

*     چه درمان‌هایی در دسترس است و کدام را توصیه می‌کنید؟

*     چه عوارض جانبی می‌توانم از درمان انتظار داشته باشم؟

*     آیا این وضعیت به اختلال پزشکی دیگری مرتبط است؟

*     اگر کاری برای اصلاح این مشکل انجام ندهم، چه خطراتی برای بینایی من دارد؟

*     آیا بروشور یا مطالب چاپی دیگری دارید که بتوانم با خودم ببرم؟ مطالعه چه وب سایت‌هایی را پیشنهاد می‌کنید؟

 

از پزشک خود چه انتظاری داشته باشید

پزشک شما احتمالاً تعدادی سؤال از شما می‌پرسد، مانند:

*     علائم شما از چه زمانی شروع شد؟

*     آیا علائم خود را همیشه تجربه می‌کنید یا می‌آیند و می‌روند؟

*     آیا چیزی علائم شما را تسکین می‌دهد؟

*     آیا برای این مشکل از قطره چشمی استفاده کرده اید؟

*     آیا قبلاً چشم یا پلک خود را جراحی کرده اید؟

*     آیا ضربه به صورت، جراحات، پرتودرمانی یا جراحی داشته اید؟

*     آیا تا به حال به بیماری‌های عصبی صورت مانند فلج بل مبتلا شده اید؟

*     آیا مشکلات پزشکی مانند دیابت یا اختلالات پوستی طولانی مدت مانند درماتیت آتوپیک دارید؟

*     آیا تا به حال به اختلال تیروئید مبتلا شده اید؟

*     آیا از لنزهای تماسی استفاده می‌کنید؟ آیا در گذشته از آنها استفاده کرده اید؟

لایف یار (Lifeyar)، یار زندگی شما

ادامه مطلب

برترین ها