با ما همراه باشید

پزشکی

آتاکسی؛ Ataxia

منتشر شده

در

خلاصه

آتاکسی معمولا ناشی از آسیب به بخشی از مغز است که هماهنگی عضلات (مخچه) یا اتصالات آن را کنترل می کند. بسیاری از شرایط می توانند باعث آتاکسی شوند، از جمله سو مصرف الکل، سکته مغزی، تومور، تخریب مغز، اسکلروز چندگانه، داروهای خاص و اختلالات ژنتیکی.

درمان آتاکسی بستگی به علت آن دارد. دستگاه های انطباقی مانند واکر یا عصا ممکن است به حفظ استقلال کمک کنند. فیزیوتراپی، کاردرمانی، گفتار درمانی و ورزش منظم هوازی نیز ممکن است کمک کننده باشد.

 

علائم آتاکسی

آتاکسی می تواند در طول زمان رشد کند یا به طور ناگهانی بروز کند. آتاکسی نشانه ای از چندین اختلال عصبی است و می تواند باعث موارد زیر شود:

* هماهنگی ضعیف

* قدم زدن به صورت ناپایدار یا با پاهایی که از هم جدا می شوند

* تعادل ضعیف

* مشکل در کارهای ظریف حرکتی مانند خوردن، نوشتن یا بستن دکمه پیراهن

* تغییر در گفتار

* حرکات غیر ارادی چشم عقب و جلو (نیستاگموس)

* بلع دشوار

 

چه زمانی به پزشک مراجعه کنیم؟

اگر شرایطی ندارید که باعث آتاکسی شود، مانند مولتیپل اسکلروز، در صورت مشاهده موارد زیر در اسرع وقت به پزشک خود مراجعه کنید:

* از دست دادن تعادل

* از دست دادن هماهنگی عضلات در دست، بازو یا پا

* به سختی راه رفتن

* کوتاه سخن گفتن

* مشکل در بلع

 

دلایل آتاکسی

آسیب به بخشی از مغز که هماهنگی عضلات (مخچه) یا اتصالات آن را کنترل می کند، می تواند باعث آتاکسی شود. مخچه که در پایه مغز قرار دارد به ساقه مغز متصل می شود. مخچه به کنترل تعادل، حرکات چشم، بلع و گفتار کمک می کند. سه گروه عمده از علل آتاکسی وجود دارد: علل اکتسابی، بیماری های دژنراتیو و ارثی.

علل مورد نیاز:

* الکل. هرچند مصرف بسیار اندک الکل هم می تواند صدمات جبران ناپذیری به مغز وارد سازد، اما باید در نظر داشته باشید که مصرف طولانی مدت الکل ممکن است باعث آتاکسی مداوم و پایدار برای تمام عمر شما شود. فرد ممکن است با اجتناب کامل از الکل در مراحل نه چندان پیشرفته بیماری تا حدودی بهبود یابد.

* داروها. آتاکسی یکی از عوارض جانبی بالقوه برخی داروها به ویژه باربیتورات ها مانند فنوباربیتال، داروهای مسکن مانند بنزودیازپین ها، داروهای ضدصرع مانند فنی توئین و برخی انواع شیمی درمانی است.

* توکسین ها. مسمومیت با فلزات سنگین مانند سرب یا جیوه و مسمومیت با حلال مانند رقیق کننده های رنگ نیز می تواند باعث آتاکسی شود.

* ویتامین ها. عدم دریافت کافی ویتامین E، ویتامین B – ۱، ویتامین B – ۱۲ یا تیامین می تواند منجر به آتاکسی شود. کمبود یا مازاد ویتامین ب ۶ نیز ممکن است باعث آتاکسی شود. شناسایی این علل مهم است زیرا آتاکسی ناشی از این کمبودها اغلب می تواند معکوس شود.

* مشکلات تیروئید. هیپوتیروئیدیسم و هیپوپاراتیروئیدیسم می توانند باعث آتاکسی شوند.

* سکته. شروع ناگهانی آتاکسی با سکته مغزی رخ می دهد. این امر ممکن است به دلیل انسداد عروق خونی یا خونریزی در مغز باشد.

* اسکلروز چندگانه یا مولتیپل اسکلروز. این اختلال عصبی ممکن است باعث آتاکسی شود.

* بیماری های خودایمنی. سارکوئیدوز، بیماری سلیاک، انواع خاصی از انسفالومیلیت و سایر بیماری های خودایمنی ممکن است باعث آتاکسی شوند.

* عفونت. آتاکسی می تواند یک عارضه غیرمعمول آبله مرغان در دوران کودکی و سایر عفونت های ویروسی مانند HIV و بیماری لیم باشد. ممکن است در مراحل التیام عفونت ظاهر شود و روزها یا هفته ها طول بکشد. به طور معمول، علائم به مرور زمان بهتر می شوند.

* عفونت کووید-۱۹ یا کرونا. آتاکسی معمولا ناشی از موارد شدید کووید ۱۹ است.

* سندرم های پارانوپلاستیک. این ها اختلالات دژنراتیو نادری هستند که با پاسخ سیستم ایمنی به یک تومور سرطانی (نئوپلاسم) ایجاد می شوند که بیشتر از سرطان ریه، تخمدان یا سینه یا لنفوم ناشی می شوند. آتاکسی می تواند ماه ها یا سال ها قبل از تشخیص سرطان ظاهر شود.

* ناهنجاری ها در مغز. یک ناحیه آلوده (آبسه) در مغز ممکن است باعث آتاکسی شود. رشد در مغز، تومور سرطانی (بدخیم) یا غیر سرطانی (خوش خیم)، می تواند به مخچه آسیب برساند.

* ضربه به سر. آسیب شدید مغزی ممکن است هفته ها تا ماه ها پس از تروما باعث آتاکسی مخچه ای شود.

* فلج مغزی. این یک اصطلاح کلی برای گروهی از اختلالات ناشی از آسیب به مغز کودک در طول رشد اولیه – قبل، حین یا مدت کوتاهی پس از تولد – است که بر توانایی کودک در هماهنگ کردن حرکات بدن تاثیر می گذارد.

 

علل دژنراتیو یا تخریبی:

* آتروفی سیستم چندگانه. بیماری آتروفی سیستم چندگانه بزرگسالان حدود ۵۰ سال را تحت تاثیر قرار می دهد. علاوه بر آتاکسی، مشکلات دیگر مرتبط با این وضعیت شامل بی اختیاری در کنترل مثانه، فشار خون پایین یا غش کردن در حالت ایستاده و اختلال رفتار خواب REM (فریاد زدن، لگد زدن یا مشت زدن در خواب) است.

 

علل ارثی:

برخی از انواع آتاکسی و برخی از شرایطی که باعث آتاکسی می شوند ارثی هستند. اگر شما یکی از این شرایط را داشته باشید، ممکن است با جهش در ژن خاصی متولد شده باشید که پروتئین های نامنظم می سازد.

پروتئین های غیرطبیعی عملکرد سلول های عصبی، عمدتا در مخچه و نخاع را مختل می کنند و باعث تخریب آن ها می شوند. با پیشرفت بیماری، مشکلات هماهنگی بدتر می شوند.

شما می توانید آتاکسی ژنتیکی را از یک ژن غالب از یک والد (اختلال اتوزومال غالب) یا یک ژن مغلوب را از هر دو والد به ارث ببرید (اختلال اتوزومال مغلوب). در یک اختلال مغلوب، والدین تحت تاثیر قرار نمی گیرند و ممکن است خواهر و برادر تحت تاثیر قرار بگیرند.

جهش های ژنی مختلف باعث انواع مختلفی از آتاکسی می شوند که بیشتر آن ها پیشرونده و تخریبی هستند. هر نوع آن باعث هماهنگی ضعیف می شود، اما هر کدام علائم و نشانه های خاصی دارند.

 

آتاکسی های اتوزومال غالب

* آتاکسی های اسپینوسربلار. محققان بیش از ۴۰ ژن آتاکسی غالب اتوزومی را شناسایی کرده اند و این تعداد همچنان در حال افزایش است. آتاکسی مخچه و دژنراسیون مخچه در همه انواع شایع است و ممکن است علائم و نشانه های عصبی دیگری نیز وجود داشته باشد.

* آتاکسی اپیزودیک یا عود کننده (EA). هشت نوع شناخته شده آتاکسی وجود دارد که به جای پیش رونده – EA1 تا EA7، به علاوه آتاکسی اپیزودیک دیررس. EA1 و EA2 رایج ترین آن ها هستند. EA1 شامل عود های آتاکسی کوتاهی است که ممکن است چند ثانیه یا چند دقیقه به طول بیانجامد. این قسمت ها با استرس، تکان خوردن یا حرکت ناگهانی تحریک می شوند و اغلب با لرزش عضلات همراه هستند. EA2 شامل عود های طولانی تر است که معمولا از ۳۰ دقیقه تا ۶ ساعت طول می کشد که با استرس نیز همراه است. ممکن است سرگیجه،خستگی و ضعف عضلانی در طول عودها وجود داشته باشد. در برخی موارد، علائم در در آینده برطرف می شوند. آتاکسی عود شونده طول عمر را کوتاه نمی کند و علائم ممکن است به دارو پاسخ دهند.

 

آتاکسی های اتوزومال مغلوب

* آتاکسی فریدریش. این شایع ترین آتاکسی ارثی است. این بیماری شامل آسیب به مخچه، نخاع و اعصاب محیطی است. اعصاب محیطی سیگنال هایی را از بازوها و پاها به مغز و نخاع حمل می کنند. در اغلب موارد، علائم و نشانه ها قبل از ۲۵ سالگی به خوبی ظاهر می شوند. مخچه معمولا در اسکن مغزی طبیعی به نظر می رسد.

اولین نشانه به طور کلی مشکل در راه رفتن است. این وضعیت معمولا تا بازوها و تنه پیش می رود. اغلب ناهنجاری های پاها مانند قوس های بلند و انحنای ستون فقرات (اسکولیوز) وجود دارد.

علائم و نشانه های دیگری که ممکن است بروز کنند عبارتند از: اختلال در تکلم (دیستروفی)؛ خستگی؛ حرکات غیرارادی چشم (نیستاگموس)؛ کاهش شنوایی؛ بزرگ شدن قلب (کاردیومیوپاتی) و نارسایی قلبی و دیابت. درمان زودهنگام مشکلات قلبی می تواند کیفیت زندگی و بقا را بهبود بخشد.

* آتاکسی مرتبط با RFC1: این شایع ترین علت آتاکسی دیررس است. علائم آتاکسی معمولا با سرگیجه، بی حسی یا سوزش در بدن و گاهی اوقات سرفه بدون دلیل همراه است.

* آتاکسی – تلانژکتازی. این بیماری نادر و پیشرونده دوران کودکی باعث تخریب مغز و سیستم ایمنی می شود. این امر خطر بیماری های دیگر از جمله عفونت ها و تومورها را افزایش می دهد.

تلانژکتازی تشکیل رگ های کوچک قرمز “عنکبوتی” است که ممکن است در گوشه چشم های کودک یا روی گوش ها و گونه ها ظاهر شود. تاخیر در رشد مهارت حرکتی، تعادل ضعیف و گفتار نامفهوم اغلب اولین نشانه ها هستند. عفونت های مکرر سینوس و تنفسی شایع هستند.

کودکان مبتلا به آتاکسی-تلانژکتازی در معرض خطر بالای ابتلا به سرطان، به ویژه سرطان خون یا لنفوم هستند.

* آتاکسی مخچه مادرزادی. این نوع آتاکسی ناشی از آسیب به مخچه است که در هنگام تولد وجود دارد.

* بیماری ویلسون. افراد مبتلا به این وضعیت، مس را در مغز، کبد و سایر اندام ها جمع می کنند. این امر می تواند باعث آتاکسی و دیگر مشکلات عصبی شود.

 

تشخیص آتاکسی

اگر آتاکسی دارید، پزشک شما به دنبال یک علت قابل درمان خواهد بود. پزشک شما ممکن است علاوه بر انجام یک معاینه فیزیکی و یک معاینه عصبی، از جمله بررسی بینایی، تعادل، هماهنگی و رفلکس های شما، آزمایش هایی را تجویز کند، از جمله:

* آزمایش خون. این آزمایش ها ممکن است به شناسایی علل قابل درمان آتاکسی کمک کنند.

* بررسی های تصویربرداری. MRI مغز ممکن است به تعیین علل احتمالی کمک کند. MRI گاهی اوقات می تواند انقباض مخچه و دیگر ساختارهای مغزی را در افراد مبتلا به آتاکسی نشان دهد. همچنین ممکن است یافته های قابل درمان دیگری مانند لخته خون یا تومور خوش خیم را نشان دهد.

* پونکسیون کمری (بذل نخاع). در برخی موارد آتاکسی، این کار ممکن است یک آزمایش مفید باشد. یک سوزن در قسمت تحتانی کمر (ناحیه کمری) بین دو استخوان کمری (مهره ها) قرار می گیرد تا نمونه کوچکی از مایع مغزی-نخاعی خارج شود. این مایع که مغز و نخاع شما را احاطه و محافظت می کند، برای آزمایش به آزمایشگاه فرستاده می شود.

* آزمایش ژنتیکی. پزشک شما ممکن است آزمایش ژنتیکی را برای تعیین اینکه آیا یک جهش ژنی باعث یکی از شرایط آتاکسی ارثی می شود یا خیر، توصیه کند. تست های ژنی برای بسیاری در دسترس هستند اما همه آتاکسی های ارثی نیستند.

 

درمان آتاکسی

درمان خاصی برای آتاکسی وجود ندارد. در برخی موارد، درمان علت زمینه ای ممکن است به بهبود آتاکسی کمک کند. در موارد دیگر، مانند آتاکسی که از آبله مرغان یا سایر عفونت های ویروسی ناشی می شود، احتمالا به خودی خود حل می شود. پزشک شما ممکن است دستگاه ها یا درمان های تطبیقی را برای کمک به آتاکسی شما توصیه کند. علائم دیگری مانند سفتی، لرزش و سرگیجه ممکن است با درمان بهبود یابد.

 

دستگاه های انطباقی

آتاکسی ناشی از شرایطی مانند مولتیپل اسکلروزیس یا فلج مغزی ممکن است قابل درمان نباشد. در این صورت، پزشک شما ممکن است بتواند دستگاه های سازگار را توصیه کند. آن ها عبارتند از:

* عصا یا واکر برای راه رفتن

* وسایل اصلاح شده برای خوردن غذا

* وسایل ارتباطاتی که به صحبت کردن کمک می کند

 

درمان ها

ممکن است از درمان های خاصی بهره مند شوید، از جمله:

* فیزیوتراپی برای کمک به هماهنگی و افزایش تحرک

* درمان شغلی برای کمک به شما در کارهای روزمره زندگی مانند غذا دادن به خودتان

* گفتار درمانی برای بهبود گفتار و کمک به بلع

برخی مطالعات نشان داده اند که ورزش هوازی ممکن است برای برخی افراد مبتلا به سندرم های آتاکسی ایدیوپاتیک مفید باشد.

 

مقابله و پشتیبانی

چالش های زندگی با آتاکسی یا داشتن کودکی با این وضعیت ممکن است احساس انزوا کند یا منجر به افسردگی و اضطراب شود. صحبت کردن با مشاور یا درمانگر ممکن است کمک کند. ورود به یک گروه حمایتی، چه برای آتاکسی و چه برای بیماری زمینه ای، نیز ممکن است اطلاعات و تشویق فراهم کند.

اعضای گروه پشتیبانی اغلب از آخرین درمان ها اطلاع دارند و تمایل دارند تجربیات خود را به اشتراک بگذارند. اگر علاقه مند هستید، ممکن است ارائه دهنده خدمات درمانی شما بتواند یک گروه را در منطقه شما توصیه کند.

 

آماده شدن برای قرار ملاقات با پزشک

شما احتمالا با مراجعه به یک پزشک عمومی کار تشخیص و درمان خود را شروع می کنید. در برخی موارد ممکن است به متخصص مغز و اعصاب مراجعه کنید.

این اطلاعات به شما کمک می کند برای قرار ملاقات آماده شوید.

 

کاری که می توانید انجام دهید

هنگامی که قرار ملاقات را می گذارید، از خود بپرسید که آیا کاری باید از قبل انجام دهید یا خیر، مانند ناشتا بودن قبل از انجام یک آزمایش خاص. فهرستی از موارد زیر را تهیه کنید:

 

* علائم شما، از جمله علائمی که ممکن است به دلیلی که قرار ملاقات را برنامه ریزی کرده اید و زمانی که آن ها شروع به کار کردند، بی ارتباط به نظر برسند

* اطلاعات شخصی کلیدی، از جمله سایر شرایطی که دارید و سابقه پزشکی خانوادگی

* تمام داروها، ویتامین ها یا مکمل هایی که مصرف می کنید، از جمله دوز

* سوالاتی که باید از دکترتان بپرسید

در صورت امکان یکی از اعضای خانواده یا دوستان خود را همراه داشته باشید تا به شما کمک کند اطلاعات به دست آمده را به خاطر بسپارید.

 

از دکترتان چه انتظاری داشته باشید؟

پزشک شما احتمالا از شما سوالاتی مانند موارد زیر را خواهد پرسید:

* علائم شما از چه زمانی شروع شد؟

* اولین علامت شما چه بود؟

* آیا همیشه متوجه علائم بیماری خود می شوید یا فقط گاهی این اتفاق می افتد؟

* چه چیزی علائم شما را بهبود می بخشد؟

* چه چیزی علائم شما را بدتر می کند؟

* آیا شما اعضای خانواده ای دارید که این نوع علائم را داشته باشند؟

* آیا از الکل یا مواد مخدر استفاده می کنید؟

* آیا در معرض سموم قرار گرفته اید؟

* آیا اخیرا ابتلا به ویروسی داشته اید؟

 

برای آتاکسی، سوالات اساسی که باید از پزشک خود بپرسید عبارتند از:

* چه چیزی ممکن است باعث علائم من شود؟

* به غیر از محتمل ترین علت، دلایل احتمالی دیگر چیست؟

* به چه آزمایش هایی نیاز دارم؟

* آیا وضعیت من موقتی است یا مزمن؟

* بهترین روش درمان آتاکسی چیست؟

* آیا دستگاه هایی هستند که بتوانند با هماهنگی به من کمک کنند؟

* من بیماری های دیگری هم دارم. چطور می توانم آن ها را با هم به بهترین نحو مدیریت کنم؟

* آیا محدودیت هایی وجود دارد که باید رعایت کنم؟

* آیا باید متخصصی را ببینم؟

* آیا بروشور یا مطالب چاپی دیگری هست که بتوانم با خود ببرم؟ شما مطالعه چه وب سایت هایی را توصیه می کنید؟

* آیا از مطالعات تحقیقاتی آتاکسی که ممکن است در آن شرکت کنم، اطلاع دارید؟

در پرسیدن سوال های دیگری که به ذهن شما می رسد اما در فهرست بالا قرار ندارد تردید نکنید.

 

در این میان چه کاری می توانید انجام دهید؟

به هیچ وجه نوشیدنی های الکلی ننوشید یا مواد مخدر مصرف نکنید، زیرا مصرف این موارد می تواند آتاکسی شما را بدتر کند.

لایف یار (Lifeyar)، یار زندگی شما

ادامه مطلب
تبلیغات
برای افزودن دیدگاه کلیک کنید

یک پاسخ بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پزشکی

شپش بدن (Body lice)

منتشر شده

در

توسط

خلاصه

شپش بدن چیست؟ شپش بدن (Body lice) یک حشره کوچک به اندازه یک دانه کنجد است. شپش‌های بدن در لباس‌ها و ملافه‌های شما زندگی می‌کنند و چندین بار در روز برای تغذیه از خون به پوست شما می‌روند. شایع‌ترین محل‌های گزش در اطراف گردن، شانه‌ها، زیر بغل، کمر و کشاله ران است – مکان‌هایی که درزهای لباس بیشتر با پوست تماس می‌گیرد.

شپش های بدن بیشتر در شرایط زندگی شلوغ و غیربهداشتی مانند کمپ های پناهندگان و پناهگاه های افراد بی خانمان دیده می شود. آنها همچنین می توانند از تماس با لباس های فرد آلوده سرایت کنند. نیش شپش بدن می تواند انواع خاصی از بیماری ها را گسترش دهد و حتی می تواند باعث اپیدمی شود.

لباس‌ها و ملافه‌هایی که آلوده به شپش‌های بدن هستند باید در آب داغ و صابون شسته شوند و با هوای گرم با ماشین خشک شوند.

 

علائم شپش بدن

گزش شپش بدن می تواند باعث خارش شدید شود و ممکن است در محل آثار گزش، متوجه مناطق کوچکی از خون و پوسته پوست خود شوید.

اگر رعایت بهداشت آلودگی را از بین نمی برد یا اگر دچار عفونت پوستی در اثر خاراندن محل گزش شدید، به پزشک خود مراجعه کنید.

 

دلایل بروز شپش بدن

شپش بدن شبیه شپش سر است اما عادات متفاوتی دارد. در حالی که شپش سر در موهای شما زندگی می کند و از پوست سر شما تغذیه می کند، شپش بدن معمولا در لباس ها و ملافه های شما زندگی می کند. آنها چندین بار در روز به پوست شما سفر می کنند تا از خون تغذیه کنند.

درزهای لباس شما رایج ترین مکان برای تخم گذاری شپش های بدن است. در صورت تماس نزدیک با فردی که دارای شپش بدن یا با لباس یا ملافه آلوده به شپش بدن است، می توانید به شپش بدن مبتلا شوید.

 

عوامل خطر

افرادی که در معرض خطر بیشتری برای ابتلا به شپش هستند، معمولاً در شرایط شلوغ و ناپاک زندگی می کنند. آنها عبارتند از:

*     پناهندگان جنگی

*     مردم بی خانمان

*     مردمی که در اثر بلایای طبیعی آواره شده اند

سگ ها، گربه ها و سایر حیوانات خانگی شپش بدن را پخش نمی کنند.

عوارض شپش بدن

آلودگی به شپش های بدن معمولاً حداقل مشکلاتی را ایجاد می کند. با این حال، آلودگی به شپش بدن گاهی منجر به عوارضی مانند:

*     عفونت های ثانویه. هنگامی که شپش بدن برای تغذیه از خون شما خراشیده و حفاری می کند، ممکن است پوست شما را تحریک کند. اگر برای تسکین خارش خراش دهید، این نیز می تواند پوست شما را تحریک کند. اگر پوست شما به دلیل این تحریکات خام شود، ممکن است عفونت های دیگری ایجاد شود.

*     تغییرات پوستی. اگر برای مدت طولانی با شپش بدن آلوده شده اید، ممکن است تغییرات پوستی مانند ضخیم شدن و تغییر رنگ – به ویژه در اطراف کمر، کشاله ران یا بالای ران خود را تجربه کنید.

*     گسترش بیماری. شپش های بدن می توانند ناقل برخی از بیماری های باکتریایی مانند تیفوس، تب عود کننده یا تب سنگر باشند.

 

پیشگیری از شپش بدن

برای جلوگیری از هجوم شپش بدن، از تماس فیزیکی نزدیک یا به اشتراک گذاشتن رختخواب یا لباس با هرکسی که آلوده شده است خودداری کنید. حمام کردن منظم و تعویض لباس تمیز حداقل یک بار در هفته نیز ممکن است به جلوگیری و کنترل گسترش شپش بدن کمک کند.

 

تشخیص شپش بدن

شما یا پزشکتان معمولاً می‌توانید از طریق معاینه بصری بدن و لباس‌هایتان، آلودگی به شپش بدن را تأیید کنید. وجود تخم و شپش متحرک آلودگی را تایید می کند.

 

درمان شپش

شپش بدن در درجه اول با شستن کامل خود و هرگونه اقلام آلوده با آب گرم و صابون و خشک کردن لباس و ملافه در خشک کن ماشینی با استفاده از چرخه گرم درمان می شود. خشکشویی و اتو کردن لباس هایی که قابل شستشو نیستند نیز موثر است.

اگر این اقدامات جواب نداد، می توانید از لوسیون یا شامپوی بدون نسخه استفاده کنید که دارای ۱٪ پرمترین (Nix) یا پیرترین است. اگر باز هم جواب نداد، پزشک می‌تواند لوسیون نسخه‌ای تهیه کند. محصولات شپش کش می توانند برای انسان سمی باشند، بنابراین دستورالعمل ها را به دقت دنبال کنید.

 

خودمراقبتی

معمولاً می‌توانید با تمیز کردن خود و هر وسیله شخصی که ممکن است آلوده باشد، از شر شپش خلاص شوید. ملافه‌ها، لباس‌ها و حوله‌های آلوده را با آب گرم و صابون – حداقل ۵۴ درجه سانتیگراد- بشویید و حداقل ۲۰ دقیقه روی حرارت بالا خشک کنید.

لباس هایی که شسته نمی شوند می توانند خشک شوند و اتو شوند.

اقلامی که قابل شستشو یا خشک کردن نیستند باید در یک کیسه پلاستیکی بسته شوند و به مدت دو هفته در یک منطقه گرم نگهداری شوند. تشک ها، کاناپه ها و سایر وسایل روکش شده باید به صورت گرم اتو شوند یا با محصولات شپش کش اسپری شوند تا تخم ها از درزها پاک شوند. از قرار گرفتن در معرض اقلام آلوده باید به مدت دو هفته اجتناب شود.

 

آماده شدن برای قرار ملاقات با پزشک

اگر نمی توانید به تنهایی از شر شپش های بدن خلاص شوید، ممکن است لازم باشد با پزشک خانواده خود صحبت کنید.

 

آنچه شما می توانید انجام دهید

قبل از قرار ملاقات، ممکن است بخواهید پاسخ سوالات زیر را بنویسید:

*     فکر می کنید چند وقت است که شپش بدن دارید؟

*     علائم شما چیست؟

*     چگونه به شپش بدن آلوده شدید؟

*     آیا از زمانی که متوجه شپش بدن شده اید با دیگران در تماس بوده اید؟ چه درمان هایی را امتحان کرده اید؟

*     آیا بیماری های مزمنی دارید؟

*     چه داروها و مکمل هایی مصرف می کنید؟

 

از پزشک خود چه انتظاری داشته باشید

در طول معاینه جسمی، پزشک پوست شما و درزهای لباس شما را معاینه می کند.

لایف یار (Lifeyar)، یار زندگی شما

 

ادامه مطلب

پزشکی

ادرار خونی یا هماچوری؛ از تشخیص تا درمان

منتشر شده

در

توسط

خلاصه

ادرار خونی یا هماچوری چیست؟ دیدن ادرار خونی (blood in urine) می‌تواند ترسناک باشد که هماچوری (hematuria) نیز نامیده می‌شود. در بسیاری از موارد، علت بی ضرر است. اما وجود خون در ادرار نیز می‌تواند نشانه یک بیماری جدی باشد.

اگر بتوانید خون را ببینید، هماچوری ناخالص (هماچوری گروس) نامیده می‌شود. خونی که با چشم غیر مسلح دیده نمی‌شود، هماچوری میکروسکوپی نامیده می‌شود. این مقدار آنقدر ناچیز است که وقتی آزمایشگاه ادرار را آزمایش می‌کند فقط زیر میکروسکوپ قابل مشاهده است. در هر صورت، مهم است که دلیل خونریزی را کشف کنید.

درمان بستگی به علت دارد.

 

علائم ادرار خونی

خون در ادرار ممکن است صورتی، قرمز یا کولا به نظر برسد. گلبول‌های قرمز باعث تغییر رنگ ادرار می‌شوند. فقط مقدار کمی خون لازم است تا ادرار قرمز شود.

خونریزی اغلب دردناک نیست. اما اگر لخته‌های خون از طریق ادرار دفع شوند، ممکن است آسیب برسانند.

 

چه زمانی باید به پزشک مراجعه کرد

هر زمان که ادرار به نظر می‌رسد ممکن است خون در آن وجود داشته باشد، به یک پزشک مراجعه کنید.

ادرار قرمز همیشه توسط گلبول‌های قرمز ایجاد نمی‌شود. برخی از داروها می‌توانند باعث قرمز شدن ادرار شوند، مانند دارویی به نام فنازوپیریدین که علائم مجاری ادراری را کاهش می‌دهد. برخی غذاها نیز می‌توانند ادرار را قرمز کنند، از جمله چغندر و ریواس.

تشخیص اینکه آیا تغییر رنگ ادرار ناشی از خون است یا خیر می‌تواند سخت باشد. به همین دلیل است که همیشه بهتر است معاینه شوید.

 

دلایل ادرار خونی

بیماری ادرار خونی یا هماچوری زمانی اتفاق می‌افتد که کلیه‌ها یا سایر قسمت‌های دستگاه ادراری اجازه می‌دهند سلول‌های خونی به داخل ادرار نشت کنند. مشکلات مختلف می‌تواند باعث این نشت شود، از جمله:

* عفونت‌های دستگاه ادراری (UTIs). اینها زمانی اتفاق می‌افتند که باکتری وارد لوله‌ای می‌شود که از طریق آن ادرار از بدن خارج می‌شود که مجرای ادرار نام دارد. سپس باکتری‌ها در مثانه تکثیر می‌شوند. UTI می‌تواند باعث خونریزی شود که ادرار را قرمز، صورتی یا قهوه ای می‌کند. با عفونت ادراری، ممکن است میل شدیدی برای ادرار کردن داشته باشید که برای مدت طولانی ادامه دارد. ممکن است هنگام ادرار کردن دچار درد و سوزش شوید. ممکن است ادرار شما نیز بوی بسیار قوی داشته باشد.

* عفونت کلیه. این نوع عفونت ادراری نیز پیلونفریت نامیده می‌شود. زمانی که باکتری‌ها از جریان خون وارد کلیه‌ها می‌شوند، عفونت‌های کلیه ممکن است اتفاق بیفتد. عفونت‌ها همچنین می‌توانند زمانی اتفاق بیفتند که باکتری‌ها از یک جفت لوله که کلیه‌ها را به مثانه متصل می‌کنند، به نام حالب، به کلیه‌ها منتقل می‌شوند. عفونت‌های کلیه می‌توانند همان علائم مرتبط با ادرار را ایجاد کنند که سایر عفونت‌های ادراری می‌توانند ایجاد کنند. اما احتمال ایجاد تب و درد در ناحیه پشت، پهلو یا کشاله ران بیشتر است.

* سنگ مثانه یا کلیه. مواد معدنی موجود در ادرار می‌توانند کریستال‌هایی را روی دیواره کلیه‌ها یا مثانه تشکیل دهند. با گذشت زمان، کریستال‌ها می‌توانند به سنگ‌های کوچک و سخت تبدیل شوند.

سنگ‌ها اغلب بدون درد هستند. اما اگر باعث انسداد شوند یا از طریق ادرار از بدن خارج شوند، می‌توانند صدمات زیادی داشته باشند. سنگ مثانه یا کلیه می‌تواند باعث خون در ادرار شود که با چشم غیرمسلح قابل مشاهده است و همچنین خونریزی که فقط در آزمایشگاه قابل مشاهده است.

* پروستات بزرگ‌شده. غده پروستات درست زیر مثانه است و قسمت بالایی مجرای ادرار را احاطه کرده است. اغلب در سنین میانسالی بزرگ‌تر می‌شود. سپس به مجرای ادرار فشار وارد می‌کند و تا حدی جریان ادرار را مسدود می‌کند. با بزرگ شدن پروستات، ممکن است در ادرار کردن، نیاز فوری یا دائمی به ادرار کردن، یا وجود خون در ادرار مشکل داشته باشید. عفونت پروستات که پروستاتیت نامیده می‌شود، می‌تواند علائم مشابهی ایجاد کند.

* بیماری کلیوی. وجود خون در ادرار که فقط در آزمایشگاه قابل مشاهده است، یکی از علائم شایع بیماری کلیوی به نام گلومرولونفریت است. با این بیماری، فیلترهای ریز در کلیه‌ها که مواد زائد را از خون خارج می‌کنند، ملتهب می‌شوند.

* گلومرولونفریت. این وضعیت ممکن است بخشی از یک بیماری باشد که کل بدن را تحت تاثیر قرار می‌دهد، مانند دیابت. یا ممکن است به خودی خود اتفاق بیفتد.

* سرطان. وجود خون در ادرار که با چشم غیر مسلح قابل مشاهده است ممکن است نشانه سرطان پیشرفته کلیه، مثانه یا پروستات باشد. این سرطان‌ها ممکن است زودتر علائمی را ایجاد نکنند، زمانی که درمان‌ها می‌توانند بهتر عمل کنند.

*     بیماری‌های ارثی. یک بیماری ژنتیکی که بر گلبول‌های قرمز اثر می‌گذارد، به نام کم خونی داسی شکل، می‌تواند باعث ایجاد ادرار خونی شود. سلول‌های خونی می‌توانند قابل مشاهده یا بسیار کوچک باشند. وضعیتی که به رگ‌های خونی ریز در کلیه‌ها آسیب می‌زند، به نام سندرم آلپورت، همچنین می‌تواند باعث ادرار خونی شود.

*     آسیب کلیه. ضربه یا آسیب‌های دیگر به کلیه‌ها در اثر تصادف یا ورزش‌های تماسی می‌تواند باعث ظاهر شدن ادرار خونی شود.

*     داروها. داروی ضد سرطان سیکلوفسفامید (سیتوکسان) و آنتی بیوتیک پنی سیلین با خون در ادرار مرتبط هستند. داروهایی که از لخته شدن خون جلوگیری می‌کنند نیز به خون در ادرار متصل می‌شوند. این داروها شامل داروهایی است که از چسبیدن سلول‌های خونی به نام پلاکت‌ها جلوگیری می‌کند، مانند مسکن آسپرین. داروهایی که خون را رقیق می‌کنند، مانند هپارین، نیز ممکن است علت باشد.

*     ورزش سخت. ادرار خونی ممکن است پس از انجام ورزش‌های تماسی مانند فوتبال ایجاد شود. ممکن است با آسیب مثانه ناشی از ضربه خوردن مرتبط باشد. خون در ادرار همچنین می‌تواند در ورزش‌های طولانی مدت مانند دوی ماراتن اتفاق بیفتد، اما دلیل آن کمتر مشخص است. ممکن است با آسیب مثانه یا دلایل دیگری که آسیبی به همراه ندارد مرتبط باشد. وقتی ورزش سخت باعث خون در ادرار می‌شود، ممکن است در عرض یک هفته خود به خود از بین برود.

اگر بعد از ورزش خون در ادرار خود مشاهده کردید، تصور نکنید که از ورزش است. به پزشک مراجعه کنید.

اغلب علت هماچوری ناشناخته است.

عوامل خطر

تقریباً هر کسی می‌تواند گلبول‌های قرمز در ادرار داشته باشد. این شامل کودکان و نوجوانان می‌شود. برخی از مواردی که می‌تواند خطر ادرار خونی را افزایش دهد عبارتند از:

*     سن. مردان میانسال و مسن ممکن است به دلیل بزرگ شدن غده پروستات به هماچوری مبتلا شوند. خطر برخی از سرطان‌ها که می‌توانند باعث خون در ادرار شوند نیز ممکن است پس از ۵۰ سالگی افزایش یابد.

*     عفونت مجاری ادراری. این یکی از مهم‌ترین علل خونی است که در ادرار کودکان دیده می‌شود.

*     سابقه خانوادگی. اگر یک یا چند نفر از اعضای خانواده بیماری کلیوی داشته باشند، احتمال وجود خون در ادرار ممکن است افزایش یابد.

*     داروهای خاص. برخی از مسکن‌ها، رقیق کننده‌های خون و آنتی بیوتیک ها می‌توانند خطر خون در ادرار را افزایش دهند.

*     ورزش سخت. “هماچوری دونده ماراتن” یکی از نام مستعار هماچوری است. ورزش‌های تماسی نیز می‌تواند خطر را افزایش دهد.

 

تشخیص ادرار خونی

این آزمایشات و معاینات نقش کلیدی در یافتن علت وجود خون در ادرار دارند:

*     معاینه بدنی. این معتیه شامل صحبت با یک پزشک در مورد سابقه سلامتی شما می‌شود.

*     آزمایشات ادرار. از اینها می‌توان برای تشخیص وجود خون در ادرار استفاده کرد. آنها همچنین می‌توانند هفته‌ها یا ماه‌ها بعد استفاده شوند تا ببینند آیا ادرار هنوز خون دارد یا خیر. آزمایش ادرار همچنین می‌تواند عفونت دستگاه ادراری یا مواد معدنی که باعث سنگ کلیه می‌شوند را بررسی کند.

*     تست‌های تصویربرداری. برای یافتن علت ادرار خونی اغلب به آزمایش تصویربرداری نیاز است. ممکن است به سی تی اسکن یا ام آر آی یا معاینه اولتراسوند نیاز داشته باشید.

*     سیستوسکوپی. یک پزشک یک لوله باریک مجهز به یک دوربین کوچک را به مثان

ه شما می‌زند تا علائم بیماری را بررسی کند.

گاهی اوقات علت ادرار خونی را نمی‌توان یافت. در این صورت، ممکن است به آزمایش‌های پیگیری منظم نیاز داشته باشید، عمدتاً اگر عوامل خطر سرطان مثانه را داشته باشید. این عوامل خطر شامل سیگار کشیدن، پرتودرمانی لگن یا قرار گرفتن در معرض برخی مواد شیمیایی است.

 

درمان ادرار خونی

درمان هماچوری به یافتن علت آن بستگی دارد. درمان ممکن است شامل موارد زیر باشد:

*     مصرف داروهای آنتی بیوتیک برای از بین بردن عفونت ادراری.

*     آزمایش یک داروی تجویزی برای کوچک کردن بزرگی پروستات.

*     داشتن درمانی که از امواج صوتی برای شکستن سنگ‌های مثانه یا کلیه استفاده می‌کند.

در برخی موارد، نیازی به درمان نیست.

اگر تحت درمان قرار گرفتید، پس از آن به پزشک خود مراجعه کنید تا مطمئن شوید که خون بیشتری در ادرار شما وجود ندارد.

 

آماده شدن برای قرار ملاقات با پزشک

می‌توانید با ویزیت توسط یک پزشک عمومی درمان خود شروع کنید. یا ممکن است به یک دکتر متخصص در اختلالات دستگاه ادراری ارجاع داده شوید که متخصص اورولوژیست نامیده می‌شود.

در اینجا اطلاعاتی وجود دارد که به شما کمک می‌کند تا برای قرار ملاقات خود آماده شوید.

 

آنچه شما می‌توانید انجام دهید

فهرستی از موارد زیر تهیه کنید

*     علائم شما هر گونه علائمی را درج کنید، حتی علائمی که به نظر می‌رسد به دلیل معاینه شما مرتبط نباشد. توجه داشته باشید که چه زمانی علائم شما شروع شد.

*     اطلاعات کلیدی پزشکی این شامل سایر شرایطی است که شما تحت درمان هستید. توجه داشته باشید که آیا بیماری‌های مثانه یا کلیه در خانواده شما نیز وجود دارد یا خیر.

*     تمام داروها، ویتامین‌ها یا سایر مکمل‌هایی که مصرف می‌کنید. دوزهای هر کدام را در نظر بگیرید.

*     سوالاتی که باید از پزشک خود بپرسید.

 

برخی از سوالاتی که باید در مورد خون در ادرار پرسید عبارتند از:

*     چه چیزی ممکن است باعث علائم من شود؟

*     به چه آزمایشاتی نیاز دارم؟

*     این وضعیت چقدر ممکن است ادامه یابد؟

*     گزینه‌های درمانی من چیست؟

*     من بیماری‌های دیگری هم دارم. چگونه می‌توانم آنها را با هم مدیریت کنم؟

*     آیا بروشور یا مواد چاپی دیگری وجود دارد که بتوانم داشته باشم؟ مطالعه چه وب سایت‌هایی را پیشنهاد می‌کنید؟

هر سوال دیگری هم که به ذهن شما می‌رسد اما در فهرست بالا قرار ندارد را از دکتر بپرسید.

 

از پزشک خود چه انتظاری داشته باشید

پزشک شما احتمالاً از شما سؤالاتی می‌پرسد، مانند:

*     آیا هنگام ادرار کردن درد دارید؟

*     آیا فقط گاهی یا همیشه خون در ادرار خود می‌بینید؟

*     چه زمانی در ادرار خود خون می‌بینید – وقتی شروع به ادرار می‌کنید، در انتهای جریان ادرار یا در تمام مدت ادرار کردن؟

*     آیا هنگام ادرار کردن، لخته‌های خون نیز دفع می‌شود؟ چه اندازه و چه شکلی هستند؟

*     آیا سیگار می‌کشید؟

*     آیا در حین کار در معرض مواد شیمیایی هستید؟ چه نوع‌هایی؟

*     آیا پرتودرمانی داشته اید؟

لایف یار (Lifeyar)، یار زندگی شما

 

 

ادامه مطلب

پزشکی

مجرای اشک مسدود شده؛ از تشخیص تا درمان

منتشر شده

در

توسط

خلاصه

مجرای اشک مسدود شده چیست؟ هنگامی که شما دچار مجرای اشک مسدود شده (blocked tear duct) هستید، اشک شما نمی‌تواند به طور طبیعی تخلیه شود و باعث می‌شود که چشمی پر آب و سوزش داشته باشید. این وضعیت به دلیل انسداد جزئی یا کامل در سیستم تخلیه اشک ایجاد می‌شود.

 

غدد اشک آور و مجاری اشک

غدد اشکی که در بالای هر کره چشم قرار دارند، به نام غدد اشکی، به طور مداوم مایع اشکی را تامین می‌کنند که هر بار که پلک‌های خود را پلک می‌زنید، از سطح چشم پاک می‌شود. مایع اضافی از طریق مجاری اشکی به داخل بینی تخلیه می‌شود.

مسدود شدن مجرای اشک در نوزادان شایع است. این وضعیت معمولاً بدون هیچ درمانی در سال اول زندگی بهبود می‌یابد. در بزرگسالان مسدود شدن مجرای اشک ممکن است به دلیل آسیب، عفونت یا به ندرت تومور باشد.

مسدود شدن مجرای اشک تقریباً همیشه قابل اصلاح است. درمان بستگی به علت انسداد و سن فرد مبتلا دارد.

 

علائم مجرای اشک مسدود شده

علائم مجرای اشک مسدود شده عبارتند از:

*     پارگی بیش از حد

*     قرمزی قسمت سفید چشم

*     عفونت یا التهاب مکرر چشم، معروف به چشم صورتی

*     تورم دردناک در نزدیکی گوشه داخلی چشم

*     پوسته شدن پلک‌ها

*     ترشحات مخاطی یا چرک از پلک‌ها و سطح چشم

*     تاری دید

 

چه زمانی باید به پزشک مراجعه کرد

اگر به مدت چند روز به طور مداوم اشک می‌ریزید یا اگر چشم شما مکرراً یا به طور مداوم عفونت می‌کند، به پزشک خود مراجعه کنید. مسدود شدن مجرای اشک ممکن است در اثر فشار تومور بر روی سیستم تخلیه اشک ایجاد شود. شناسایی زودهنگام تومور می‌تواند گزینه‌های درمانی بیشتری به شما بدهد.

دلایل مجرای اشک مسدود شده

انسداد مجاری اشکی ممکن است در هر سنی از تولد تا بزرگسالی اتفاق بیفتد. علل عبارتند از:

*     انسداد مادرزادی. بسیاری از نوزادان با مجرای اشک بسته به دنیا می‌آیند. سیستم تخلیه اشک ممکن است به طور کامل توسعه نیافته یا ممکن است یک ناهنجاری مجرای وجود داشته باشد. اغلب یک غشای بافت نازک روی دهانه ای باقی می‌ماند که به داخل بینی تخلیه می‌شود که به آن مجرای اشکی بینی می‌گویند.

*     تغییرات مرتبط با سن. با افزایش سن، منافذ کوچکی که اشک‌ها را تخلیه می‌کنند، به نام پونکتا، باریک‌تر می‌شوند و باعث انسداد می‌شوند.

*     عفونت یا التهاب. عفونت یا التهاب طولانی مدت چشم‌ها، سیستم تخلیه اشک یا بینی می‌تواند باعث مسدود شدن مجاری اشک شود.

*     جراحت یا تروما. آسیب به صورت شما می‌تواند باعث آسیب استخوان یا زخم در نزدیکی سیستم زهکشی شود و بر جریان معمولی اشک از طریق مجاری تأثیر بگذارد. حتی ذرات کوچک کثیفی یا سلول‌های شل پوستی که در مجرای مجرای آن قرار گرفته‌اند می‌توانند باعث انسداد شوند.

*     تومور. تومور در بینی یا هر جایی در امتداد سیستم تخلیه اشک می‌تواند باعث انسداد شود.

قطره چشم به ندرت، استفاده طولانی مدت از برخی داروها، مانند قطره‌های چشمی که برای درمان گلوکوم استفاده می‌شود، می‌تواند باعث مسدود شدن مجرای اشک شود.

*     درمان‌های مربوط به سرطان. مسدود شدن مجرای اشکی یکی از عوارض جانبی احتمالی داروهای شیمی درمانی و پرتودرمانی برای سرطان است.

 

نحوه عملکرد سیستم تخلیه اشک

غدد اشکی بیشتر اشک شما را تولید می‌کنند. این غدد در داخل پلک‌های فوقانی بالای هر چشم قرار دارند. به طور معمول، اشک از غدد اشکی روی سطح چشم شما جاری می‌شود. اشک‌ها در گوشه‌های داخلی پلک‌های بالا و پایین به منافذی به نام پونکتا تخلیه می‌شوند.

پونکتاها به کانال‌های کوچکی به نام کانالیکولی منتهی می‌شوند. Canaliculi اشک را به یک کیسه به مخزنی در کنار بینی به نام کیسه اشکی منتقل می‌کند. از آنجا اشک از مجرای نازکریمال عبور می‌کند و به داخل بینی شما تخلیه می‌شود. پس از ورود به بینی، اشک دوباره جذب می‌شود.

انسداد می‌تواند در هر نقطه ای از سیستم تخلیه اشک، از نقطه نقطه تا بینی شما رخ دهد. هنگامی که این اتفاق می‌افتد، اشک‌های شما به درستی تخلیه نمی‌شوند و باعث آبریزش چشم می‌شوند و خطر عفونت و التهاب چشم را افزایش می‌دهند.

 

عوامل خطر

برخی عوامل خطر ابتلا مجرای اشک مسدود شده را افزایش می‌دهند:

*     سن. افراد مسن به دلیل تغییرات مرتبط با افزایش سن در معرض افزایش خطر ابتلا به انسداد مجاری اشکی هستند.

*     التهاب مزمن چشم. اگر چشمان شما به طور مداوم تحریک، قرمز و ملتهب است، در معرض خطر بیشتری برای ایجاد مجرای اشک مسدود شده هستید.

*     جراحی قبلی. جراحی قبلی چشم، پلک، بینی یا سینوس ممکن است باعث ایجاد مقداری اسکار در سیستم مجرای شود که احتمالاً بعداً منجر به مسدود شدن مجرای اشک می‌شود.

*     گلوکوم. داروهای ضد گلوکوم اغلب به صورت موضعی روی چشم استفاده می‌شود. اگر از این یا سایر داروهای موضعی چشم استفاده کرده اید، در معرض خطر بیشتری برای ایجاد مجرای اشک انسداد هستید.

*     درمان سرطان قبلی. اگر برای درمان سرطان پرتودرمانی یا شیمی درمانی انجام داده اید، به خصوص اگر پرتوها روی صورت یا سر شما متمرکز شده باشد، در معرض خطر بیشتری برای ایجاد مجرای اشکی مسدود شده هستید.

 

عوارض مجرای اشک مسدود شده

از آنجایی که اشک‌های شما آنطور که باید تخلیه نمی‌شوند، اشک‌هایی که در سیستم زهکشی باقی می‌مانند راکد می‌شوند. این باعث رشد باکتری‌ها، ویروس‌ها و قارچ‌ها می‌شود که می‌تواند منجر به عفونت و التهاب مکرر چشم شود.

هر بخشی از سیستم تخلیه اشک، از جمله غشای شفاف روی سطح چشم شما به نام ملتحمه، ممکن است به دلیل مسدود شدن مجرای اشک عفونی یا ملتهب شود.

 

پیشگیری از مجرای اشک مسدود شده

برای کاهش خطر ابتلا به انسداد مجرای اشکی در سنین بالاتر، درمان فوری التهاب یا عفونت چشم را دریافت کنید. برای جلوگیری از عفونت چشم در وهله اول این نکات را دنبال کنید:

*     دست‌های خود را به طور کامل و مرتب بشویید.

*     سعی کنید چشم‌های خود را مالش ندهید.

*     مدام خط چشم و ریمل خود را تعویض کنید. هرگز این لوازم آرایش را با دیگران به اشتراک نگذارید.

*     اگر از لنزهای تماسی استفاده می‌کنید، آنها را طبق توصیه‌های ارائه شده توسط سازنده و متخصص مراقبت از چشم خود تمیز نگه دارید.

 

تشخیص

برای تشخیص مجرای اشک مسدود شده در شما، پزشک با شما در مورد علائم شما صحبت می‌کند، چشمان شما را معاینه می‌کند و چند آزمایش انجام می‌دهد. پزشک شما همچنین داخل بینی شما را بررسی می‌کند تا مشخص کند که آیا اختلالات ساختاری مجاری بینی شما باعث انسداد شده است یا خیر. اگر ارائه دهنده شما مشکوک به مسدود شدن مجرای اشک باشد، ممکن است آزمایش‌های دیگری را برای یافتن محل انسداد انجام دهید.

آزمایش‌هایی که برای تشخیص انسداد مجرای اشکی استفاده می‌شوند عبارتند از:

 

*     تست تخلیه اشک. این آزمایش سرعت تخلیه اشک‌های شما را اندازه گیری می‌کند. یک قطره از رنگ مخصوص روی سطح هر چشم قرار می‌گیرد. اگر بعد از پنج دقیقه بیشتر رنگ هنوز روی سطح چشم شما باشد، ممکن است مجرای اشک مسدود شده داشته باشید.

*     شستشو و کاوشگری. پزشک شما ممکن است یک محلول نمکی را از طریق سیستم تخلیه اشک شما بشویید تا میزان تخلیه آن را بررسی کند. یا ممکن است یک ابزار باریک از طریق سوراخ‌های زهکشی کوچک گوشه درب به نام پونکتا وارد شود تا انسداد را بررسی کند. در برخی موارد این کاوش ممکن است حتی مشکل را برطرف کند.

*     آزمایش‌های تصویربرداری چشم. برای این روش‌ها، یک رنگ کنتراست از سوراخ گوشه پلک شما از طریق سیستم تخلیه اشک شما عبور داده می‌شود. سپس از اشعه ایکس، توموگرافی کامپیوتری (CT) یا تصویربرداری رزونانس مغناطیسی (MRI) برای یافتن محل و علت انسداد استفاده می‌شود.

 

درمان مجرای اشک مسدود شده

درمان شما بستگی به این دارد که چه چیزی باعث مسدود شدن مجرای اشکی شده است. ممکن است برای اصلاح مشکل به بیش از یک روش نیاز داشته باشید. اگر تومور باعث مسدود شدن مجرای اشکی شما شده باشد، درمان بر روی علت تومور متمرکز خواهد شد. ممکن است جراحی برای برداشتن تومور انجام شود، یا پزشک شما ممکن است استفاده از درمان‌های دیگر را برای کوچک کردن آن توصیه کند.

*     داروها. برای مبارزه با عفونت اگر پزشک شما مشکوک به وجود عفونت باشد، ممکن است قطره یا قرص‌های آنتی بیوتیکی برای چشم تجویز شود.

*     مراقب باشید و صبر کنید یا ماساژ دهید. نوزادانی که با مجرای اشکی مسدود شده متولد می‌شوند، اغلب بدون هیچ درمانی بهتر می‌شوند. این می‌تواند با بلوغ سیستم زهکشی در چند ماه اول زندگی اتفاق بیفتد. اغلب یک غشای بافت نازک روی دهانه ای باقی می‌ماند که به داخل بینی تخلیه می‌شود که به آن مجرای اشکی بینی می‌گویند. اگر مجرای اشک مسدود شده کودک شما بهبود نیابد، پزشک ممکن است یک تکنیک ماساژ ویژه را برای کمک به باز کردن غشاء به شما آموزش دهد.

*     اگر آسیبی به صورت شما وارد شده است که باعث انسداد مجاری اشکی شده است، ممکن است ارائه دهنده شما به شما پیشنهاد دهد که چند ماه منتظر بمانید تا ببیند آیا با بهبودی آسیب، وضعیت بهبود می‌یابد یا خیر. با کاهش تورم، مجاری اشک شما ممکن است خود به خود باز شوند.

*     اتساع، پروب و گرگرفتگی. برای نوزادان، این روش تحت بیهوشی عمومی انجام می‌شود. پزشک دهانه‌های پونکتال را با ابزار اتساع ویژه بزرگ می‌کند. سپس یک کاوشگر نازک از طریق سوراخ و به سیستم تخلیه اشک وارد می‌شود.

*     برای بزرگسالانی که سوراخ‌های تا حدی باریک شده‌اند، ممکن است پزشک با یک پروب کوچک، آن را گشاد کرده و سپس مجرای اشکی را شستشو دهد. به این می‌گویند آبیاری. آبیاری یک روش سرپایی ساده است که اغلب حداقل تسکین موقتی را فراهم می‌کند.

*     استنت گذاری یا لوله گذاری این روش معمولاً با استفاده از بیهوشی عمومی انجام می‌شود. یک لوله نازک، ساخته شده از سیلیکون یا پلی اورتان، از طریق یک یا هر دو نقطه در گوشه پلک شما رد می‌شود. سپس این لوله‌ها از طریق سیستم تخلیه اشک به بینی شما می‌گذرد. یک حلقه کوچک از لوله در گوشه چشم شما قابل مشاهده خواهد بود، و لوله‌ها معمولاً برای حدود سه ماه قبل از برداشتن باقی می‌مانند. عوارض احتمالی شامل التهاب ناشی از وجود لوله است.

*     اتساع کاتتر بالونی. اگر درمان‌های دیگر مؤثر نبوده یا انسداد عود کرده است، ممکن است از این روش استفاده شود. این معمولاً برای نوزادان و کودکان نوپا موثر است و همچنین ممکن است در بزرگسالان با انسداد نسبی استفاده شود. ابتدا یک بیهوشی عمومی تحویل داده می‌شود. سپس ارائه دهنده لوله ای به نام کاتتر را از طریق انسداد مجرای اشکی در بینی می‌گذراند. این لوله یک بالون تخلیه شده را روی نوک نگه می‌دارد. سپس بالون چند بار باد و تخلیه می‌شود تا انسداد باز شود.

 

عمل جراحی

جراحی که معمولاً برای درمان مجاری اشکی مسدود شده استفاده می‌شود داکریوسیستورینوستومی (dacryocystorhinostomy) نامیده می‌شود. این روش مسیری را باز می‌کند تا اشک دوباره از بینی شما خارج شود. به شما یک بیهوشی عمومی یا یک بی حسی موضعی در صورتی که به صورت سرپایی انجام شود، داده می‌شود.

مراحل این روش بسته به محل دقیق و میزان انسداد شما و همچنین تجربه و ترجیحات جراح شما متفاوت است.

*     خارجی. با داکریوسیستورینوستومی خارجی، جراح شما برشی را در کناره بینی، نزدیک کیسه اشکی ایجاد می‌کند. پس از اتصال کیسه اشکی به حفره بینی و قرار دادن استنت در مجرای جدید، جراح برش پوست را با چند بخیه می‌بندد.

*     آندوسکوپی یا اندونازال. با این روش، جراح شما از یک دوربین میکروسکوپی و سایر ابزارهای ریز استفاده می‌کند که از طریق دهانه بینی به سیستم مجرای شما وارد می‌شود. این روش نیازی به برش ندارد بنابراین هیچ جای زخمی باقی نمی‌گذارد. اما میزان موفقیت به اندازه روش خارجی بالا نیست.

پس از جراحی، از اسپری ضد احتقان بینی و قطره‌های چشمی برای جلوگیری از عفونت و کاهش التهاب استفاده خواهید کرد. پس از ۶ تا ۱۲ هفته، برای برداشتن هر گونه استنتی که برای باز نگه داشتن کانال جدید در طول فرآیند بهبودی استفاده می‌شود، به مطب ارائه دهنده خود باز خواهید گشت.

 

آماده شدن برای قرار ملاقات با پزشک

می‌توانید با مراجعه به ارائه دهنده مراقبت‌های بهداشتی اولیه خود شروع کنید. پس از آن ممکن است به پزشک متخصص در درمان اختلالات چشمی به نام چشم پزشک ارجاع داده شوید. در برخی موارد، چشم پزشک ممکن است شما را به فردی ارجاع دهد که در جراحی پلاستیک چشم تخصص دارد.

در اینجا اطلاعاتی وجود دارد که به شما کمک می‌کند تا برای قرار ملاقات خود آماده شوید.

 

آنچه شما می‌توانید انجام دهید

قبل از قرار ملاقات خود فهرستی از موارد زیر تهیه کنید:

*     علائمی که داشته اید، از جمله علائمی که ممکن است به دلیل تعیین وقت ملاقات نامرتبط به نظر برسد.

*     تمام داروها، ویتامین‌ها و مکمل‌هایی که مصرف می‌کنید، از جمله دوزهای مصرفی.

*     هر قطره چشمی که مصرف کرده اید.

*     سوالاتی که باید از پزشک خود بپرسید.

 

برای یک مجرای اشکی مسدود شده، برخی از سوالات اساسی که باید بپرسید عبارتند از:

*     محتمل‌ترین علت علائم من چیست؟

*     آیا دلایل احتمالی دیگری وجود دارد؟

*     آیا به هیچ آزمایشی نیاز دارم؟

*     وضعیت من چقدر طول خواهد کشید؟

*     چه درمان‌هایی در دسترس است و کدام را توصیه می‌کنید؟

*     چه عوارض جانبی می‌توانم از درمان انتظار داشته باشم؟

*     آیا این وضعیت به اختلال پزشکی دیگری مرتبط است؟

*     اگر کاری برای اصلاح این مشکل انجام ندهم، چه خطراتی برای بینایی من دارد؟

*     آیا بروشور یا مطالب چاپی دیگری دارید که بتوانم با خودم ببرم؟ مطالعه چه وب سایت‌هایی را پیشنهاد می‌کنید؟

 

از پزشک خود چه انتظاری داشته باشید

پزشک شما احتمالاً تعدادی سؤال از شما می‌پرسد، مانند:

*     علائم شما از چه زمانی شروع شد؟

*     آیا علائم خود را همیشه تجربه می‌کنید یا می‌آیند و می‌روند؟

*     آیا چیزی علائم شما را تسکین می‌دهد؟

*     آیا برای این مشکل از قطره چشمی استفاده کرده اید؟

*     آیا قبلاً چشم یا پلک خود را جراحی کرده اید؟

*     آیا ضربه به صورت، جراحات، پرتودرمانی یا جراحی داشته اید؟

*     آیا تا به حال به بیماری‌های عصبی صورت مانند فلج بل مبتلا شده اید؟

*     آیا مشکلات پزشکی مانند دیابت یا اختلالات پوستی طولانی مدت مانند درماتیت آتوپیک دارید؟

*     آیا تا به حال به اختلال تیروئید مبتلا شده اید؟

*     آیا از لنزهای تماسی استفاده می‌کنید؟ آیا در گذشته از آنها استفاده کرده اید؟

لایف یار (Lifeyar)، یار زندگی شما

ادامه مطلب

برترین ها